Zeetijdingen. advertenties Uéhoorende '1257 - Ménnoniten 14,471Joden 194,323; 'te Zanten 4,'907,091. —7 Te Uïjssel zijn den 20 dezer de gebouwen der douane sloor een geweldige brand vernield geworden. De groote britsche ■stoomboot is nu door manschap van de belgische militaire marine bezet. T)it schip is met den evennachts-vloed, met moeite, to Antwerpen in bet dok gebragt, en men zal nu de aanstaande evennaehts-vlocden moeten nfWaehton, om het wéder dp stroöm te bréngen, Te Haarlem is den 22 dtrzerin do katoén-fabrijk de Phoenix, de stoomketel gesprongen <en zijn daardoor 3 personen meer of minder belangrijk gekwetst gewor den. Den 22 dezer was te Londen met eenen scherpen noord-oosten- ■wind de vorst ingevallen. De berigten uit Syrië luiden zeer treurig. ï)e verwoestingen van den burgeroorlog op den Libanon hébben niet op gehouden. De sultan beeft aan den en'geW^Si admiraal sir R. Stop- fort een met juweelen bezetten degen ten ges^nke gezonden als erken tenis voor de door hem bewezen diensten in de zaken van Egypte en Syrië. Alleen het lemmer van genoemden degen wordt op eene w-aarde van 12,000 piasters geschat. LI. donderdag is te Zwolle de diligencekomende Van Amsterdam beladen met 12 passagiers en vele goederen door het doorbreken van de klep van de Kamperpoort-brug achterover in het water gestortwaarbij zoo ver bekend is 5 menschen zijn verongelukt. Ongeveer 200 schepen, grootendeels met engelsche manufacturen be vracht, en naar verschillende oorden der wereld bestemd, hebben den 18 dezer de haven van Liverpool kunnen verlaten waar zij sedert genii- men tijd door tegenwind teruggehouden waren. Met getal der slaven in de vier fransche koloniën de oude lieden en kinderen niet mede ge rekend, bedraagt 174,000. TeProsilles, in Frankrijk is dézer dagen een landbouwer overleden in den ouderdom van 107 jaren. Hij was Oog in het genot van alle krachten en vermogens-. Acht dagen voor zijn dood arbeidde hij nog met de spade op zijn' akker, en bad in de laatste Weken nog twee mud rogge gezaaid. Het getal studenten te Amster dam bedraagt thans; aan het atbenmum Illustre 119; aan het konink lijk Lulhersch seminarium?aan het seminarium der Doopsgezinden 10; aan het seminarium der Remonstranten G te zamen 148. De zware en aanhoudende regens hebben in de provincie Groningen door het be zwijken van binnendijken en waterkeeringenop verscheidene plaatsen overstroomingen teweeg gebragtzoodat sommige huisgezinnen hebben moeten vlugten en andere bet hoogste gedeelte hunner woningen heb ben moeten betrekken. Omtrent den brand welke te 's Gravendeel in den avond van den 16 dezer heeft plaats gehad, verneemt men nader, dat dezelve te half 10 ure ontstaan is in de schuur van het huis, toebehoorende aan Mek Barendrechtthans woonachtig te Rotterdamhetwelk werd be woond door drie huisgezinnen. Zonder dat mén daarvan iets bad bemerktwas de brand uit de schuur naar genoemd huis overgeslagen en al spoedig deelde dezelve zich dan ook aan het daaraan belendende' liuis mede hetwelk bewoond werd door twee buisgezinnen. In diepen slaap gedompeldontdekten de bewoners de hun overkomen ramp eerst, toen er aan niets meer te dénken viel dan aan eigen lijfsbehoud. In de verwarring intusscben was een kind van zekeren Dirk Wildschut in eene der woningen achtergebleven. Men bemerkte dit eerst toen de woning waarin hetzelve zleh bevond reeds geheel én al in brand stond. Op het geschrei van het ongelukkige wicht snelde dadelijk zekere David de Groot, een schipper, in de brandende Woning, én bad het geluk hetzelve uil deszelfs reeds in vlam staande slaapplaats te redden en aan de bedroefde ouders weder to geven. Naauwelijks was hij met zijne beschermeling in veiligheidtoen do woning ineen stortte. In een der londensche bladen leest men onder het opschrift: «De over alles zegevierende stoom het volgende «Het stoomschip Great- Western vuurde den 6 December, 'savonds ten half elf ure, de sa- lutschoten af, die zijne aankomst in Iiingroadtien (engelsche) mijlen van Bristol, aan den mond der rivieraankondigden. Dat stoomschip was in niet meer dan 13 dagen van New-York daarheen gestevend, Een der reporters (berigtgevers) van het londensche dagblad the Times begaf zich dadelijk aan boord van het stoomschip en verliet bet met de medegebragte brieven, vóór 11 ure, in eene opene boot, te mid den van een' harden storm. Hij begaf zich daarop langs den ijzeren spoorweg met den brievenmaalstrein van Bristol naar Londen en be reikte de laatste stad ten 51/? ure des morgens van den 7, De door hem medegebragte tijdingen werden dadelijk in het ter perse liggend nommer van den Times opgenomenen afdrukken van dat nommer werden niet een der gewone wagentreinen Weder naar Bristol verzon den. Zoo kwam het, dat men in de kajuit van the Great-Western, die nu nader bij Bristol lag, ten één ure na den middag van den 7 de door dat schip uit Noord-Amerika aangebragte tijdingen in de Times las. Ziedaar de wonderen der sloomvaartder stoomwégen en der sloomdrukkunst." De afstand tusschen Londen en Bristol be draagt 50 h 60 uren. Men meldt uit Londen dat een aantal ingezetenen van Reading den nieuwen bisschop van Jeruzalem met een prachtig stel kleederen tot de uitoefening zijner Waardigheid vereischtbeschonken heeftwaar voor hij hun in een zeer vleijenden brief zijnen dank heeft betuigd, In eene onlangs te Londen gehouden vergadering der leden van het genootschap ter voortplanting van bet Christendom onder de Joden heeft de heer Grimshaweeen geestelijke van Biddenham verslag uit- gebragt wegens eene door hem gedane reis in het Oosten die Wel in de eerste plaats tot herstelling zijner gezondheid was ondernomen maar bij welke hij zich tevens ten doel had gesteld tart den slaat der christelijke gemeenten en van den geestelijken toestand der alom verspreide Israëliten kennis te nemen. Te Athene Smyrna Iton- stantinopelin Egypte en bijna overal eldersmeent de beer Grivishuwc eene opmerkelijke zucht onder de leden dier nalie te hebbed béspcflrd om de waarbeden van het Christendom te onderzoeken eri reizigers hadden hem verzekerd dat die zucht zich dok in Abyssinio open baart terwijl het hemzelven onderscheiden malen was voorgekomen dat de Israëliten in de Levant den tijd ophanden achten op welken zij naar het land hunner vaderen terug zullen kéeren tot bereiking van welk doel echter nog talrijke zwarigheden zullen moeten over wonnen worden. Den 6 October is in het aan Engelartd toebehoorende Indische fort Allahabad een kruidmagdzijn gesprongen op eene wijs welke weder toont welko uiterste mate van voorzigtigheid met zulk eene gevaarlijke brandstof in acht genomen moet worden. Het magazijn was schijnbaar ledig en men werkte er in om het tot de ontvangst vanr eenen nieu wen voorraad buskruid gereed te snaken. Ondertosschen moet, al van jaren herin en dóór de reten van den vloer kruid 'gestort ge weest zijn, in genoegzame hoeveelheid oni daar hel waarschijnlijk door 'vuur ü'it de pijp van een der arbeidersvlam vatte het gebouw té doen springen. Vijftien zoo dooden als doodelijk gekwetsten zijn van onder het puin opgedolven sommige van welken door de muren heen geslagen wareii. MIDDELBURG den 24 December. Wij zijn in staat gesteld de volgende bijzonderheden mede te deelen uit een Ojarig overzigtdoor den directeur der alhier gevestigde Nederlandsché Maatschappij san Vee-Verzekeringaan commissarissen dier maatschappij gegeven. In dat tijdvak zijn Verzekerd geworden 98,512 runderen, tegen ge wone verliezen, en 73,642 tegen besmettende zieken zamen 172,154. Verloren waren er aan gewone ziekten 2012 en aan de longziekte 3268te zamen 5280. Aan vergoeding was uitbetaaldvoor verliezen, aan gewone ziekteö ,f 116,272,021/, en voor die aan de longziekte f 147,174,24ie zamen 263,446,26'/,. Dit overzigt toonde dus aan datongeacht het vooroordeel het welk tegen dergelijke maatschappijen vroeger bij den veehouder be stond bijzonder ten gevolge der verkregene resultaten van soortgelijke vroeger bestaan hebbende maatschappijen bet er nogtans verre af is dat hét nut van zulk eene instelling, mits op goed'é grondslagen gevestigdniet nog steeds door vele veehouders hier te lande zou worden ingezien en op prijs gesteld evenzeer als door de verpachters van of hypotheekhouders op landerijen welker inkomsten van dié bezittingendoor deze wijze Van verzekeringeenen veel grooteren ■Waarborg moeten erlangen dan bij gemis derzelvé. Hel kunnen in stand blijven dezer maatschappij onder de gewigtigg rampen welke in het laatste 5tal jaren de nedetlartdsche landlieden en daaronder 'èen groot aantal verzekerden hebben getroffen moest, volgens het gegevene verslag hoofdzakelijk worden toegeschreven aan bet bezit van een kapitaal tot waarborg bij deze maatschappij, Waaruit nu en dan ontstaande tekorten konden worden aangevuldzonder de Veehouders al te veel te bezwaren én waardoor tijd en gelegen heid werd geboren om het vertrouwen der landlieden meer en meer op dezè instelling te vestigen. Over het loopOnde jaar was dan ook weder voor een getal van 27,757 stuks deelgenomen en bedrobg de vergoeding over dat jaaf, op den dag Van dit verslag (20 December), gezamenlijk f 60,465,60 VL1SSINGÈN, den 22 December. De perSUon Van Süstihila Hey- mans, oud 22 jaren dienende in het logement de Zeven Sterren, in de Beursstraat alhier, is heden gevankelijk naar Middelburg gevoerd, nadat alvorens, ü'it cené genéeskuhdige visitatie, gebleken was, dat de ongelukkige eerst korteling in het geheim was verlost, en zij dës- wegëns geregteiijk ondervraagd zijnde, eindelijk bekende, dat liet kind, waarvan zij Was bevallendoor baar in een oud jak gewikkeld in de Kaaskaai is geworpen, waar het op dingsdag morgeit den 14 dezer* is gevondenmen Verneemt dat de beschuldigde echter altijd stellig blijft volhouden, dat zij het kind dood ter wereld bad gebragt, bet- Welk naar men meent in strijd is met het visum repertwn der ge- heesh'eereil met de schouwing van het lijkje belast. De deerniswaar dige toestand van dit jeugdige en scboor.e meisje boezemt iéders hart het diepste medelijden in ofschoon door ügtzinnigheid tot die verschrik kelijke laagte gedaald verdient haar treurig lot innig médedoogen. BROUWERSHAVEN den 26 December. Binnengekomende barkschepen Erfprinses tan Oranje, kant. C. J. Kalishoek, en PrinseS Sophia, kapt, M. A. Smits, bcidö Van Batavia, en het kofschip de Nederlanderkapt. J. 11. Jonker, van Cardiff, alle naar Rotterdam bestemd. VLISS1NGËNden 24 Decèmber, Het kofschip dé Antinakapt. llabbèn, van Detzum naar Antwerpen metaarst, legt nabij deze stad aan den Leugenaar, kort onder den wal alwaar hét heden nacht is geionken. i85si' KONINKLIJKE NEDERLANDSC1IE LOTERIJ. dekde klasse. Zevende Lijst. Achtste Lijst. N." 14612 1000 N." 9163f 1Ó0Ö 13121 - 1000 703 prem. - 2500 De ondergeteekende maakt zijne Stad- én Landgenootoh be- kond dat hij in plaats van Zijn Oom J. PRINCE, met den 1 Januarij 1842, het vak als LOODGIETER en BLIK SLAGER voor zijne rekening zal beginnen in dezelfde Werkwinkel belooft aan zijne begunstigers eene civile bediening. M. REIJNHOUDT, De Notaris M.' J. J. ERMERINSzal, Vrijdag den 31 December 1841 's morgens ten 10 ure, op Bleekzigtonder Noordgouwspresenteren'te verkoopen Veertig stuks zware IJPEN B O O M N geschikt voor Werkhouten eene aanzienlijke partij ESSCHEN en ELZEN KNODSEN, De Notaris M.' C. van der LEK de CLEKCQ zal, op den 4 Janüafij aanstaande des mórgens ten 9 ure op de Hofstede, vroeger bewoond door de Wed. van PUTTEN, in den Polder Bïoois, onder Bommencdepubliek presenteren te verkoopen, eene CRMEN en ËSSCHÉNBOOMEN; vele geschikt voor Werkbont. V E RKO O PI A' Gin Januarij aanstaande op Roosegaard onder Noordgouwevan eene partij ESSCHEN HAK HOUT en 50 stuks extra zware IJ PEN BOO MEN, zeer ge schikt voor Werkhout. TE ZIER1KZEEBIJ DE WED. A. DE VOS EN ZOON STADSDRUKKERS,

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2