ZIERIKZEESCIIE m> 101. Vrijdag NIEUWSTIJDINGEN. v FRANKRIJK. tARIJS, den 12 December. Bij koninklijk bevelschrift, is aan den minister voor den landbouw én dé openbare werken een krediet van 850,056 franketi ten behoeve der jongste overstroomingen geopend. Men zegt dat 20.000 exemplaren ter teekcning rondgezonden zijn van een protest tegen de voltooïjing der kasleélen welke rondom deze hoofdstad worden opaerigt. en dat .eeds den eersten dag meer dan 3000 handtekeningen daarop zijn geplaatst. De buitengewone Was der Seine wordt verontrustend de oost en westelijke uiteinden van Parijs slaan geheel onder water. De spoorweg van Sèvres naar S.' Clöud staat gedeeltelijk blank. De na burige departementen worden door eene algeirieene- nverstro'orrapg be dreigd. De vlakten langs de Roven- en Beneden-Seine alsook de Oise en Marneinzonderheid de vlakten Van Melun l'IleAdan^ en Beabmontvertoonën het aanzien van een tiitgestrekt meer. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGÈ den 15 December. Z. M. die zondag avond naar Soestdijk en Van daar naar Borculö was vertrokken, is heden morgen in deie residenlie teruggekeerd. Bij een koninklijk besluit, van den 10 deZèr maand, is de rig- tiftg vastgesteld die de ijzeren spoorweg Van ''sGravenllage naar Rot terdam hebben zal. Van het stations-gebouw, hetwelk nabij 'sGra- vcr.hagein de rigting van de derde Wagenstraat, zal worden ge vestigd, zal deze weg langs Delft en Schiedam, nabij beide welke sleden insgelijks stations-gebouwen Zullen worden opgerigt naar Bot terdam loopen en aldaar aan de Schienabij de Delftsche poort, uit komen. Door Z. M. is aan den vióé-admiraal O. W. Gobixis Verleend de rang van luitenant-admiraal builen bezwaar van 's rijks schatkisten behoudens zijne tegenwoordige betrekking Van directeur en komman- daht der marine te Vlissingeh. De minister van marine en koloniën beeft ter kennis van allé scheepvarenden gebragt, dot, ten gevolge van bet ontstaün eener punt aan den oostkant bij der. oostelijken uitloop van bet onlangs betoftde vaarwater, leidende uit het Volkenrak van Ooltgensplnat ovér de vlakte van de Willemstad naar bet Hollandsch Djep, daar tér- plaatse een» witte met rood en Zwart geverwde ton is gelegen op de merken de molen en de toren van de Willemstad in elkander, en de RoOmsch-Katholijke kerk van Prinsland tusschén de Hervormde kerk en deti toren aldaar in 240 duimen met laag watef dat wijders de feerst daaraanvolgende Witte ton in bet genoemde vaarwater lig gende een Weinig meer zuidwaarts is verplaatst gewordenen thans ligt op dé merken het eerste met roode partnen bëdekle huis in de zuidzijde der kerk van de Willemstad en bet buis van den kastelein Schenk te Ooltgensplaatmet het dorpsbuis van die plaatsin elkander, in 240 duimen diepte, met laag water. Uit Amsterdam meldt men van den 14 dezer «Sedert eenig.e dagen isten gevolge van dé onophoudelijke regens en westelijke winden een gedeelte onzer Stad onder water geloópen zoodat men bijv. op het Bokin met schuitjes vaart. In andere straten of grachten zijn insgelijks alle kelders vol water geloopén tot groote Schade voor velen onzer handeldrijvende stadgenooten. De berigten van omlig gende plaatsen Zijn allerbedroevendst. Overal ligt bet land overstroomd en alles gelijkt eene openft zee." Uit Maastricht schrijft men dat de Maas binnen eenige dagen ontzettend gewassen is men was niet Zonder bekommering voor over- slroomingen of doorbraken. Reeds verhaalde men t dat bij Maastricht een dijk door den storm van vrijdag en Zaturdag nacht welke aldaar !net donderslagen vergezeld gingzou doorgebroken zijn. Dit verdient echter bevestiging, De Maas is ook te Luik en in dien omtrek buiten bare oevers ge treden en de meesle belgische Vloeden zijn weder zoo hoog aange zwollen dat men zich van alle zijden ovér overstrooming begint te beklagen. De vlakte tusscheti Brussel en Antwerpen staat geheel onder water, en de ijzeren spoorweg schijnt als door eene zee te loopen. Met betrekking tot het Weder luiden de berigteii uit Maas eft Waal aangaande liet gezaaide winterkoren mede Zeer ongunstig. Door de voortdurende nattigheid hebben zich in de landerijen eeiie menigte graauwe slakken vertoond, die aan het gezaaide wintergraan groot nadeel toebrengen. Bij bet uitspruiten van den graankorrel namelijk vreten deze diertjes dadelijk den kiem van den halm Op en Verwoesten zoo het aanstaande gewaswaardoor nu reeds de bezorgd heid des Idndmans iri geene geringe mate gewekt wordt. Uit Zwolle meldt men, van den 10 dezer: Het dagblad dezer stad hetwelk dezer dagen een herigt uit Oldenzaal nopens het ledig- loopen van een groot aantal fabrijk-werkersgeplaatst had, waarin voorkwam: adat de Handel*Maatsckappij bijria niets meer Idat werken behelst thans de volgende teregtwijzing van deze opgaaf «Nog slechts voor drie weken heeft de Hahdél-Maalschappij be stellingen gedaan op 30 a 40,000 stukken caliöots waarvan het grootste gedeelte in Twente wordt vervaardigd, en aan Ret agentschap te Nijverdal tot beden de helft nog niet is afgeleverd waardoor tot in het laatst van Januarij of February aan meiiig armen brood ver schaft wordt. »Wel is die maatschappij gedrongen geweest, reeds in het begin des jaars hare gewone driemaandelijksohe bestellingen tot op de helft te verminderen maar ten gevolge waarvan ofdoor wie immers door de overmatige uitbreiding, door fabrikanten zeiven aan dezen tak van nijverheid gegeven doordien men de goéde bedoe lingen der Nederlandscbe Handel-Maatschappij vóóruit heeft geloopen en voor eigene rekening uitzendingen heeft beproefdverre boven de behoefte op Java, waarvan nu de wrange Vruchten Worden geplukt, en hetgeen de eenige oorzaak is der verminderde orders op calicols. Des niettegenstaande heeft de maatschappij vóór hare rekening circa 180,000 stukken calicots in Overijssel gedurende 1841 doch ver- "óf,enigen ecne waarde hebbende van circa 8ÖW,000en is daaraan door de wévers-klasse alleen ruim êen ton gouds aan arbeidsloon verdiend. »De rtandel-Maatschappij heeft legèn elke overdrevéne uitbreiding sedert twee jaren steeds gewaarschuwd en de gevolgen voorzegd. Die niet hooien Wil moet voelen! en in Oldenzaal Zou men beter doen, met dankbaar het véle goede te erkennen door of van wege dé Handel-Maatschappij aan dat plaatsje inzonderheid steeds geschonken, dan voor het publiek te laten voorkomen als of die maatschappij oorzaak is dat Oldenzaal 500 ledigloopers telt dat te bewijzen slaat 1" GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Te Botterdam is het plan tot rijpheid gekomen om van stadswege ten gerieve der ingezetenen in de binnenstad welpompen te maken. Sinds de laatste week bemerkt meh te Berlijn plakaten der policie waarbij het sluitemder Winkels gedurende kerktijd streng wordt voorge schreven en daar reeds eehigé wederspa'nnigen in straf vervallen zijn zoo is ev reden om eene spoedige verhelping van dit langdurig misbruik te verwachten. Eerlang zal de jonggeboren prins van Gröot-Brittan- niën de ridderorde van den Kousenband ontvangen. De koning van Pruissen hééft aart Z. K. H. prins Karei van Beijeren een husarén-rege- tnenl ten geschenke gegeven. Dezer dagen is té Parijs in het openbaar verkócht eene schilderij van Wouwermanvoorstellende het vatten Van een' spion welke de Zeer aanzienlijke som van 40,000 franken opge- bragt heeft, Naar men zegtis het belgische bewind bij den aankoop Van de stoomboot British Queen voor een bedrag van ten minste een millinen bedrogen geworden en heeft de schoonvader van den belgiscbert ambassadeur in Engeland daarbij hot beste geslaagd. Men is thans Ook in Brazilië bezig met het legged van een ijzereh spoorweg. Te Londen heeft men ook vervalschte nederlandsche fondsen orttuekt. •-Thatrs-zij» de 53 pinken die- vart SchëVénibgén ter sléurhariugvisscherij Zijn uitgerust geweest behouden van de engelsche wal teruggekeerd; De visscbérij is redelijk gunstig afgeloopen. Dèh 7 dezer is het van Peize naai- Groningen varende marktschip bij dé zoogenaamde Bomme- lerveeren omgeslagen waarbij van de 15 zich daarin bevindende per sonen 6 passagiersbénevens 2 kalven én 3 varkenszijn Omgeko men. Overleden te Parijs Jan Champagnevan 110 jaren en te Or leans eene Negerinvan 103 jaren oud. In Rusland blijft dé vorst sterk aanhouden. De mexikaansche revolutie heeft haar volkómen beslag gekregen; de president zit achter de tralies. De koning van Beijeren laat de Roomsch-Katholijke geestelijken lijkdiensten uitvoeren Vóór zijné Protéstantsche moedér. Aan het strand tusschén Scbeve- nirtgen eh Katwijk is den 9 dezer een visch van buitengewone grootte aangespoeld, Welke 13 neder!, ellen lang isen naar men wiltot het geslacht dér walvisschen behoort. Dén 11 dezer zijn te Rotterdam twee kleine brandjes gehluscht. De derde öf laatste groote iegger van de ijzéren draaibrug óver het Spaarne is den 7 dezer te Amsterdam met hel grootste succes gegoten. De lengte Van elk dezer drie leggers over treft alleswat nog immer in eenig land is gemaakt. Te Diekirch (groot-hertogdom Luxemburg) heeft éen ambtenaarte midden van een feestdat gegeven werd bij gelegenheid der viering van 's koriings ver jaardag, een der gasten niet een més Zoodanig gewond dat deze een uur daarna den geest heeft gegeven. De dader is gevat, doch de oor zaak is niet met Zekerheid bekend. De geldelijke toestand der stad Brussel iS ellendig. Men verneemt dat het gotivsrnement 8 a 9 mi I lioeri zal voorschieten. In Groót-Brittanniën verkeereii thans bijna vier millloen inwoners buiten opzigt der gevestigde kerk. Verscheiden Stroken van Spanje worden tegenwoordig door benden struikroovers ver- OiitruSt. Te Diever (provincie Drenthe) is dezen Zomer eene roggeplant ge vonden bevattende 42 halmen die ruim 17 ned. palmen lang waren en alle gevulde aren hadden. Bij de óntkorreling van eene der aren werden 100 korrels geteld ocik de overige aren zullen door elkander alle niet minder korrels bevat hebben. Déze roggeplant leverde dus 4200 korrels" op de vruchten van ééri zaadkorrel Dit voorbeeld leert, hoezeer graanpianten zich uitbreiden kunnen, en doet vragen of men niet, door de wijze van zaaijing en bewerking des gronds, van dat vermogen Zou kunnen partij trekken: De fransche dagbladen declen de navolgende trek van huwelijks liefde mede. De marquis Qüihleroin de laatste Onlusten in de Baskische provinciën gewikkeld verbeidde in den kerker te Vittoria het vonnis des doods, toen het zijne echtgenoot gelukte als eene boerin verkleed in zijne gevangenis door te dringen. Aldaar gekomen Verwisselde zij spoedig van 'kleëderen met haren echtgenoot die aldus vermomd aan de Waakzaamheid ontsnapteterwijl de deuren des ker kers achter zijne vrouw gesloten werden. De uitkomst heeft zooveel huwelijksliefde beloond; de marquis Quihtcro is behouden in Frankrijk aangeköuiéri werwaarts zijne echtgenoot hem misschien reeds gevolgd is.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1