ADVERTENTIES. Borsele, en n in Stokholm met groote plegligheid gevierd het 300jarige jubelfeest 'der uitgave van den eeTsten in het zweedsch vertaalden hijhel. Men schrijft uit Leeuwarden, van den 29 November: «Een ont zettend voorbeeld van menschelijke woede heeft eergisteren in de groole strafgevangenis alhier plaats gehad. De heer adjunct-kommandant J. .Evers. lijs, des 'voormiddags ten 11*'/, ure de bokken der een zaam opgeslotene gevangenen zullende visiteren begeeft zich ook in hel bok. alwaar zekere Jodocus Roose is opgesloten. Naauwelijks heeft de bewaarder de deur geopendof de adjunct-kommandantdie nog den gevangene op eene behoorlijke wijs toespreekt, bekomt., met een moordtuig, daartoe expresselijk vervaardigd, tweè of drie geweldda dige slagen öp het hoofd ten gevolge waarvan hij oogenblikkèlijk be wusteloos nederzijgt "enhoewel gelukkig niet gedoodzich echter in «enen bedenkelijken toestand bevindt «De dader is een no'g jeugdige, maar vreessekijke misdadiger, Naau welijks 19 jaren oud, werd hij reeds, bij herhaling van misdaad, ter doodstraf verwezen. Toen door Z. M. den koning begenadigd wacht hemop zijnen 22jarigen leeftijd reeds een derde crimineel vonnis." -> Gedurende èenigen tijd was te Munchen eette machine ten tóo'O gesteld die als een waar mechanisch fenomeen mag worden beschouwd; namelijk de, uit Oostenrijk komende, spreek-machineof bet spraak-in- •Sttument van den heer Puber, wren hét na jaren lange pogingen ge lukt is, daarmede de menschelijke spraak, bel spreken in duidelijke loonenuit het levenloozo Voort te brengen. In deze machine zijn de menschelijke spraakorganen streng fisiologiseh nagemaakt. De mond, de tong en do luchtpijpen zijn uit gomelastiek gevormd, waardoor een blaasbalg, die bier de ademhaling vervangt, dé lucht drijft, Moet de machine spreken dan speelt de heer Puber, als op een kla vier, en doet alzoo de verschillende klanken der spraak bijna even snel hooren als nien gewoonlijk spreekt. De stem der machine kan Van den sterksten klankzelfs schreeuw tot op het zachtste lispelen gewijzigd worden. Ook kan de machine eenvoudige wijzen zingen als hij voorbeeld God save thè king. Is de machine tol nog toe niets meer dan eene bewonderenswaardige uitvinding, men mag nogtans hopendat zij voor het spraak-onderrigt der doofstommen van groot hut kan worden. Een cngelsch ridder der orde van S.' Jan van Jeruzalem maakt door middel der dagbladen zijne medeleden dier ordein alle Chris tenlanden op den tegenwoordigen staat van Palestina en op de laatste gewigtige gebeurtenissen opmerkzaam door welke dat gewest van de Middellandsche-Zee tot aan de oevers der Jordaan alsmede geheel Syrio binnen een jaar tijds door de wapenen van Engeland en zijne bondgenooten onderworpen zijn geworden terwijl zij hu de eindelijke beslissing; van hun lot afwachten. Het doel des briefschrijvers is dat pogingen aangewend worden om de mogendheden te bewegen, dat zij genoemde landen onder het toCzigt en de bescherming der genoemde aloude orde stellen die mannen van alle erkende christelijke geloofs belijdenissen onder hare ridders telt en opneemt waardoor naar zijn oordgelde gedurige moeijelijkheden eii onderlinge twisten voorge komen konden worden die aan het opdragen der kroon van Syrië aan een europeesch prins onafscheidbaar verhonden zouden wezen. Bij bet algemeen verslag Van den staat van latidhöüw in Neder land in 1840 uitgegeven op last van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van, Nijverheidis gevoegd een verslag nopens den toestand van het eiland Curasao, gedurende genoemd jaar. !n hetzelve komt voor-, dat groot gebrek aan regen den toestand dezer, door den loop der omstandigheden verarmde kolonie Voor het oognnhlik wel weder heeft verergerd, maar dat de lockomst bemoedigend is, voor eerst uit hoofde do nopal-cultuur waarop hot kostbaar cochenille- insect tiertallezins schijnt te zullen gelukken daar de afzetsels van de zestig ontvangene nopal-bladen eene ontzaggelijke aanwinst van planten hebben geleverd en dit gewas geene hetere dan de drooge luchtgesteldheid des eilands schijnt te vereischeh anderdeels Omdat de aloë waaruit de bekende bittere harssoort wordt getrokken den planter rijkelijk schijnt te zullen heloonen. Ook de zout-productie neemt steeds toe. Deze heeft in 1840 bedragen 45,000 vaten eeti beloop hetwelk men eerlang op 200,000 vaten hoopte te brengen. Aruba bevat gewisselijk nog goud, en er wordt nog Veel van dat metaalhetwelk in den alluvialen grond verspreid ligtopgedolven. Om echter de goudvoerehde kwartsaders die lusschen de lagen groen steen liggen naar eisch en met voordeel te bewerkenzouden er meerdere kennis en middelen worden vereischtdan tot dusverre daar te lande kunnen worden aangewend. Van Bonaire zijn in 1840 uit gevoerd 51,942 vaten zout, welk beloop men tot 100,000 hoopt te brengen en ook aldaar schijnt de aloë-cuituur bij Uitstek wel tc slagen, Uit Batavia heeft men van de maanden Junij en Julij de volgende berigten ontvangen Op de hooge gebergten van de Preanger-regentschappen is in de maand Junij des nachts het water bevroren. De oudste lieden kun nen zich niet herinneren dat dit op Java heeft plaats gehad want in Tjanger (de plaats in wier nabijheid het ijs gevonden iskan niemand zich herinneren dat zich ooit water tot eene harde stof heeft gevormd weshalve men het aan de rotswanden hangende ijs in het eerst voor glas aanzag. De vroeger vermelde rooverbende zet nog altijd haaf schandelijk bahdwerk voortwant nog op den 1 Julij is de kommandant van bet fort te Uf.arang bij Samarang (adjunct Sigrist, een geborefi Berner) door deze dieven beroofd geworden. De geheele wachtpost van bet kleine fort was door eenen aangenaam riekenden damp derwijze verdoofd en magteloos gemaaktdat zij dc koffers en kisten gerust uit het fort lieten wegdragenkunnende zij zich niet in het minst bewegen en ook niet spreken. Den 2-3 Mei was de kapitein-luitenanl-ter-zee C. D, Pchrmann eerste officier op Z.' M.s fregat Rotterdam gestationeerd in de wate ren van Riouw na een kortstondig lijden van slechts 9' uren bet slagtoffer geworden van de aan boord van gezegden bodem uitgebro ken cholera morbus; deze kwaadaardige ziekte had, van den 11 tot den 19 Mei, behalve den kapitein-luitenant Fehfmann, nog 13 man der equipage weggesleept. De autoriteiten van Riouw hadden dade lijk op het eiland Bassing een lokaal doen oprigten ter verpleging der zieken, en hij het afzenden der berigten waren nog 68 lijders aan de cholera in dat lokaal onder behandeling. De schooner Pylades was dadelijk naar Singapora gezonden tot het aankoopen van de te Riouw niet verkrijgbare geneesmiddelen. Uit de Molükko's is tijding ontvangen vaneenen op de Zuid-Wesler- Eiiandèn heerschertden hongersnood, die een aantal slagtoffers weg sleepte. Alleen op het eiland Kisser waren 237 personen daaraan bezweken. Het gouvernement der Molükko's 'bad dadelijk de noodige maatregelen genomen tót liet doen Verstrekken van rijst aan de be volking, tén gevolge waarvan reeds 30,000 ponden om niet waren uitgedeeld. <De oorzaak dier ramp moet gro'otcndoels gezocht Worden in de geaardheid der bevolking zelve waardoor-, bij mislukking van den oogst of bij andere onvoorziene Omstandighedenal spoedig ge brék aan de eerste levensbehoefte wordt ondervonden. Te SamaTang de tweede hoofdstad van Java is dezer dag een Oppasser in het militaire hospitaal aldaar ten gevolge <|4n het hu- Wen Vah een weesmeisje-, onverwacht rijk geworden, 'IvrSamarang is het eene verpligtingdat alle weeskinderen aldaar in de wees huizen worden opgenomen ten zij hij testament anders Wa'ré beschikt. Zij génielen daar eene göcde opvoeding en in hunne behoeften wnrdt ruim voorzien doch zoowel de wee-zen als de regenten van het ge sticht zijn meestentijds onbekend met het bedrag der nalatenschapdie te Batavia beheerd Woédt. leder manspersoon die 2 daags verdient heeft toegang tot hét weeshuis om zich eene vfoüw to zoeken men kiest alsdan wiemen wil, spoedig is men het eens geworden, Waarna het huwelijk snel kan volgen en weinige dagen na deszelfs voltrek king wotd't den jonggetrouwden van hier bérigt hoe groot of klein het Vermogen der vroiiw is. De hief bedoelde mau ontving alzoo vier da gen na zijn huwelijk kennisgeving, dat zijne jonge vrouw een ver mogen van f 65,009 bezit. Ten gevolge van dezen echt is onder de onbemiddelde ongetrouwde mans te Samarang eene ware huwelqks- woedo voor weesmeisjes ontslaan, te meer, omdat men zegt, dat in het Roornsche weeshuis nog een meisje wordt opgevoed hetwelk 200,000 bezit. ZlERiKZEE, den 7 December. De TQ"0 Verjaardag van onze ge liefden en geëerbiedigden koning is gisteren alhier met de meeste pleg- tigheid gevierd geworden door hét uitsteken van vlaggen het Spelen van hel klokkenspel en het houden eener parade door de schutterij, 's Middags 'werden op hel raadhuis duor den weledel achtbaren heef burgemeester de gelükwe'nsehingen der publieke autoriteiten ontvan gen en deed alstoen tie rnuzijk van het hier aanwezige korps zich hoorenhetgeen dés avonds in het logement van den heer Smarts werd herhaald waar zich hoeren officieren der stedelijke en platte- lahdSche schutterij aan eenen vriendschappelijken maaltijd hadden ver- eénigd, ËEETIJDINGEtt* BROUWERSHAVEN den 6 December. Binnengekomen het kof schip ffendrika Arendinakapt. A. ff. Rf-elandvan Bordeaux, en het fregatschip NeêrlaraU Koningin i kapt, JC. ffahtivan Batavia beide naar Rotterdam, HELLE VOEÏSLUlSden 2 December. Van de brik, die op den Hindcrd Zit, en genaamd is les Deux Serurs, kapt. fa» mr Steen (en niet de Gebroeders)heeft men een gedeelte der tuigage alhier aangebragt, De Dl RECTiE van de TEEKENSCHOOL binnen deze Stad herhaalt nogmaals hare gedane ultuoodiging aan zoodanige Jongelieden die tot heden rtioglön Verzuimd hebben om zich voor do Lessen in gemelde Sclïool te dtiën inschrijven; zullende hiertoe aan hun alsnog de gelegenheid worden verschaft gedurende den loop van deze maand ten huize van den Secretaris J. N. VAN i>Eti HALEN, die daartoe dagelijks zal vaceren-van 10-—12 ure, dc /on- en Feestdagen uitgesloten. i Het zal de Directie tevens aangenaam zijn dat de honoraire Leden zich van tijd tot tijd wilden verledigen de School met een bezoek te vereeren ten einde te kunnen opmerken liet wel ingerigte Ge bouw en de doelmatige wijze, op welke in hetzelve Les wordt gegeven. Zij twijfelt geenszlhsof dit zal in allen decle aan de intentie Van welgemelde Leden voldoen én hun dóen zien hoe nuttig ook hunne bijdragen in het belang van deze instelling besteed wordt. De honoraire Leden kunnen de School op de gewone avonden van Lesgeving bezoeken van 7—8 ure. Zierilczee den 6 December 1841. De Directie vaii de Teekenschodl Vöofnoemd, K. W. DÈ JONGE, vt.. Ter ordonnantie van dezelve, De Secretaris J. N, VAN IIEis MALEN, Ondertrouwd M. HÖGERLAND den 3 December 1841. M. dB BACK, Algemeene kennisgeving Heden overleed, tot mijn en mijner Kinderen droefheid, mijne geliefde Echtgenoot A. vas GASTEtq in den ouderdom van circa 77 jaren na eene fiohlverbindlems van bijna 51 jaren. Namens mijne Kinderen Zierikzeè, CORNELIA JOPPE, den 2 December 1841. Wed. A. van Gastee. NB. De Affaire zal door tnij viörden Voortgezet. De Notaris D. Q. de JONGÈ van Dér HALEN zal op Woensdag den 22 December 1841 ten verzoeke van zijne principalen in het Gemeentehuis te Bruinissc [publiek presen teren te verkoopon Een WOONHUIS, ERVE en Gevolgen staande en gelegen aan de Achterweg te Bfuinissethans bewoond door W. van PO PER ING, TE ZIERIKZEE BH I)R WE». A. DB VOS EN ZÖON STADSDRUKKERS,

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2