N.° 97. ZIERIKZEESCHE Vrijdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. A.° 1841 COURANT. den 3 December BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der Stad ZTERIKZEE verwittigt de In- en Opgezetenen dat het gewone jaarlijksche Sint-Nicolaas-Feest, ter oorzake van den invallenden Zondag, op aanstaanden Zaturdag den 4 December te dezer stede zal gehouden worden geschiedende deze bekendmaking opdat alle winkeldoende belanghebbenden zich daar naar regelen. Zierikzeeden 30 November 1841. De Burgemeester voornoemd DE CRANE. B E K E N D M A K 1 N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. brengen ter kennis van de daarbij belanghebbende belastingschuldigen dat door Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie op den 26 November jongstleden zijn executoir verklaard twee suppletoire kohieren der belasting op het Personeel van deze Stad en het loopende dienstjaar, welke op heden worden gesteld in handen Van den heer Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede ten (ine van invordering niet aanmaning aan een iegelijk om zijnen aanslag getrouwelijk, overeenkomstig de wet, te voldoen. Zierikzeeden 2 December 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CltASE, vl.. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. ICROEF. De COMMISSIE belast geweest met de algemeene Illuminatie enz. aan de beide zijden der Oude Haven binnen deze Stad berigt bij deze den belanghebbenden dat de rekening en Verantwoording der bij haar te dier zake ontvangene en uitbetaalde gelden, met ver gunning van Hun Edele Achtbare Heeren Burgemeester en Wethouders dezer Stad van heden afgedurende acht dagen ter visie zal leggen ter Secretarie dezer Stad. Ziérihzecden 3 December 1841. Namens de Commissie voornoemd W. B OR REND A MME. FRANKRIJK. PARIJS den 27 November. Er hebben wederom talrijke zamen- rottingen van misnoegde werklieden op verschillende punten dezer hoofdstad plaats gegrepen ten gevolge waarvan strenge maatregelen van voorzorg door de autoriteiten zijn genomen. Men leest in een onzer bladen ten aanzien van het bijeen- trekken der fransche troepen op de grenzen dat bij het ontdekken van het laatste komplot in Belgie en de meening dat meer dan de helft van het leger gereed was om zich tegen koning Leopold te ver klaren er eene groote ontsteltenis heeft geheerScht op het kasteel van Ardenne (waar zich op dien tijd koning Leopold bevond) en dat bij de weigering van den koning de koningin te rade is geworden om aan haren vader koning Philipste schrijven en van denzelven ondersteuning te verzoeken. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 1 December. Z. M. de koning groot hertog heeft bepaald dat voortaan alle stukken, het algemeen bestuur van het groot-hertogdom Luxemburg betreffende, in de fransche taal zullen behooren geschreven te worden alleen met uitzondering van de zoodanigewelke betrekking hebben tot den duitscben bond en bel bestuur der vesting Luxemburg. Men verneemt dat door Z. M. autorisatie is verleend tut het aanleagen van een dok op het eiland Onrustnabij Batavia Waardoor zal zijn voorzien in de bestaande behoefte aldaar aan genoegzame herstellingsmiddelen voor 's rijks oorlogsvaartuigen, b Oost-lndie dienende. Men verneemt dat dezer dagen van wege Z. K. H. den nrins mn Oranje, aan hoofdbestuurders van het Nederlandsch Genootschap Tot zedelijke verbetering der gevangenen op de meest vereerende wijze is verleend geworden eene belangrijke gift van f 100, ten behoeve der genoemde instelling. De werkzaamheden aan de spoorwegen van Amsterdam naar Arnhem en van Amsterdam naar Rotterdam schijnen thans met ijver te worden voortgezet. Naar men meent te weten zullen die van Amsterdam naar Utrecht en van Amsterdam naar 's Gravenhngein de eerste helft van het volgende jaar kunnen worden geopend. Uit Zwolle wordt gemeld dat het door de provinciale staten van Overijssel in derzelver jongste vergadering goedgekeurde plan tot het graven van een kanaal van genoemde stad door Dalmsholte langs Yriesenveen tot en door Almelo en van daar tot Denekamp en Hengelo voortgang zal kunnen hebben en dal voor de daartoe be- noodigde gelden ten bedrage van 500,000 thans deel genomen is, GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. In den avond van 11. zondag is te Rampen de Luthersche kerk afge brand alleen de muren zijn staande gebleven. De brand is ongetwijfeld aangekomen door eene of andere stoof met vuur, welke des morgens in de kerk is achtergebleven. Bij het limburg-luxemburgsche contingent zal een regement jagers te paard worden opgerigt. De artesiaansche put te Parijsvan welke men zich niets dan goeds had voorgesteld be gint nu redenen tot vrees in te boezemen uit hoofde der groote hoeveel heid aarde die zij dagelijks opwerpt, teil gevolge waarvan men berekent dat geheel Parijs, na verloop van slechts twintig jarenniets dan een af grond onder zich Zou hebben. Aan eene wetenschappelijke commissie is dan ook van hoogerhand het onderzoek opgedragen, of bet al dan niet noodig zijn zal die bron weder te sluiten. Te Madrid gaan de execu- tiën steeds voort. Tegen 12 officieren van de lijfwachtdie aan de over rompeling van het paleis deelgenomen hebben is de doodstraf geëischt. Men vleide zich dat de regent hun genade verleenen zou. Aldaar is eene tooneelvertooning geweestwaarhij de prijs der minste plaatsen f 11 bedroeg, en nog houden de klagten niet op dat de soldaten geene schoe nen hebben. Van January tot April zijn te Moskou 160 handelhui zen grsprongen. - Te Amsterdam is een voornaam aanspreker overle den, welke affaire door de weduwe met een deskundige zal worden gecon tinueerd. De uilgestrekle katoenspinnerij der heeren J. Bartholomeu) Co., te Barrowfieldhij Glasgow, is II. dingsdag grootendeels afge brand en daardoor eene schade van omtrent 40,000 ponden sterling veroorzaakt, terwijl bijna 500 personen door deze ramp zonder werk zijn geraakt. De zeifmoordeh nemen te Koblentz ontzaggelijk toe; den 25 November verhing zich een jongelingin de nabijheid der stad verdronk zich een soldaat in den Rijn, en schoot zich een jeugdig officier der genie op de schipbrug dood in het water gevallen werd het lijk door den stroom weggevoerd. Den 26 werd niet ver van Kapellen, het lijk van eenen schoolmeester, uil het nassausche gevonden. Te Londen loepen 17.000 kleermakers leeg. De heer Rruijnsto Amsterdam, zal hij inteekening eenen weg onder water ohdernemen. In het kan ton van Genève in Zwitserland heeft dezer dagen eene soort van staats omwenteling plaats gehad. Verscheiden engelsche oorlogsvaartuigen moeien weder troepen naar China overbrengen. De regering van Beheren heeftuit hoofde van het groot aantal geneesheeren in dat ko ningrijk aan drie universiteiten des lands het bevel gezonden dat deze al de jongelieden het studeren in de medicijnen af te raden hebben. Ter wijl alle plaatsen bezet zijn, wachten nog ten minste 700 lot geneesheer bevorderden op eene plaats. De polióie te Parijs doet tegenwoordig al de groote hooswichten, die in hare handen vallen, door middel van de daguerreotype portretleren om, wanneer zij later, na ontslagen ver loop van straftijd evenwel onder opzigt moet blijven aan al de com missarissen en ambtenaren van justitie en poiicie er een exemplaar van toe (e zendenin stede van het anders al le otnslagtig en toch veel ge brekkiger middel van signalement. Had Daguerre ooit kunnen denken, dat het met zijne uitvinding nog dien weg Zou zijn ingegaan. Te Amster dam is het huis van den tapper Earmsen afgebrand waaruit niets boe- genaamd is gered geworden. In Belgie hebben de gedeputeerden den 2j7 November de Wet aangenomen waarbij terstond en tot den 31 Julij 1842, de uitvoer van aardappelen en aardappelenmeel wordt verboden. Ter verhoeding van het levend begraven worden magingevolge een hevel des konings van Beijerén zoowel in, de civile als in de militaire gasthuizen geen lijk meer geopend of begraven worden alvorensna eene tweede bezigtigïng door eenen heelkundige eene sneede in de Voet zooi te hebben gekregen en dat het gevolg afgewacht zal zijn. Naar men weel zou eeh schijndoode door zoodanige eenvoudige operatie weder in het leven kunnen geroepen worden. in de afgeloopen week is nabij Wijk-aau-Zee het lijk van eenen zwaardvisch of sabeldolfijn (del- phinus orca L.) aangespoeld hebbende de lengte van omtrent 6 ned. ellen. Dit zeemonster loktondanks het gure saizoen vele nieuws gierigen. Gezamenlijke directeuren van en enkele van de oorspron kelijke deelnemers in den gang onder den Teems hebben den 24 Novem ber eenen eersten togt door dien gang bewerkstelligd daar zij denzelven te Rothershithe den eenen oever van den Teems ingestoomd en weinige oogenlilikken later te Wapping den anderen oever dier rivier uitge stoomd zijn. Intusschen zal er nog wel drie weken tijds verloopen al vorens deze onderaardSche gemeenschap tusschen de beide oevers van de rivier den Teems geheel zal afgewerkt zijn. Den 30 Julij zijn er in de chinesche kamp, bij Batavia, 20 a 25 huizen afgebrand, De schade wordt geschat op omstreeks ƒ30,000. Er Staan binnen eenigCn tijd in Parijs twee nieuwe Protestantsche kerken te worden geopend. Door don minister van buitenlandSche zaken in Frankrijk is voor eene waarde van 20,000 fr. aan gewijde vaten en sieraden naar de Roomsch-Kathö- lijke kerken in Syrië afgezonden. Een groot gedeelte van het logement de Posthoorn, buiten de Ilijn-harrière te Arnhem, is den 1 dezer in de asch gelegd. In de ÜltechtscU Courant leest men het volgende «In de parochie Nuland, gemeente Rosmalen, bij 's Hertogenbosch is sedert eëhige dagen de landbouwer M. vermist. Deze ongelukkige ging zich wel eensin den drank te buiten. Op wöehsdag den 17 November begaf hij zich naar de markt te Rosmalen waar hij nog dienzelfden avond omtrent 10 ure in een kroeg werd gezien doch van daar vertrekkende door niemand meer is ontdekt geworden. Men Ver beelde zich de diepe verslagenheid zijner treurende echtgenoot en vijf kinderen die reeds zoo vele dagen én nachten met bidden waken en schreijen hopeloos doorbrengen. Niets is onbepröëfd gelaten óm den vermisten te ontdekken doch alle pogingen tot nu toé in het werk gesteld waren vruchteloos. Men heeft de talrijke kolken en sloten langs welke zijn weg liep algeviscRt elk grondeigenaar van

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1