ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIES. der aecljnsen in de grietenij Daïilumadeelis bij arrest van het pro vinciaal geregtshof van Vrieslandvan den 15 dezerschuldig verklaard aan valschheid in het door hem aangehouden register van veraccijnsing over het jaar 1840 gepleegd en dien ten gevolge gecondemneerd totgee- seling met den strop om den bals, aan de galg vastgemaakt, brandmerk en tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren. -Den '24 dezer is de laken- ïabrijk met de daarhijgelegene huizing van den heer ATanhuijsin de nabijheid van Tilburgdoor een hevigen brand in de ascb gelegd. Door de koningin van Engeland is eene commissie benoemd om onder soek te doen naar de beste middelen ter bevordering der sehoone kunsten in het vereenied koningrijk. Sommigen meenen dat door een onderzoek Tiaar de oorzaken der toenemende armoede onder de lagere volksklasse no naar middelen tot lening daarvan aan eene meer dringende behoefte zou voldaan zijn. Van S.' Petersburg wordt den 16 dezer geschreven, dat men twee dagen te voren uit hoofde van den sterken ijsgang op de Newg genoodzaakt geweest was de bruggen over die rivier weg te ne men en dat al de kanalen digt gevroren waren. Een der pretendenten tot den troon van Frankrijk, de zoogenaamde hertog van Normandife die zich voor Lodewijk XVII wil laten doorgaan zit voor het oogenblik, wegens schulden in de gijzeling te Londen gevangen. Naar men ver neemt, heeft het weener handelhuis van den baron Arnsleingezamch- lijk met onderscheidene londensche kapitalisten het voornemen om de mei gouddeelen bezwangerde stroomen in Zevenbergen naauwkeurig te onderzoekenen eene goudwasscherij op eene groote schaal aan te leg gen. De berigtcu uit Spanje blijven gunstig luiden. De orde is op alle punten hersteld. Uit Syrië zijn er tijdingen tot den '29 der vorige maand ontvangen. Dezelve meldendat dit land op nieuw het tooneel Van geweld en bloedstorting geworden is. De DruSen waren op het on verwachts de Christenen op het lijf gevallen en hadden onverschillig grjjsaards vrouwen en kinderen over de kling gejaagd. Beyrulh was opgevuld met vlugtelingen. Uit Botterdam meldt men van den 24 dezer In den avond van gisteren hebben de beide knechts van den beurtschipper der gemeente Hazerswoude zich in het vóóronder van het vaartuig (eene gewono pakschuit) te slapen gelegd na voor de koude een komfoor met ge glommen turfkool daarin geplaatst te hebben aan welke laatstge- nielde omstandigheid het moet worden toegeschreven dat beide in den morgen van heden te bed liggende doch geheel bewusteloos daarin zijn gevonden één hunner de oudste gaf na geneeskundige behandeling spoedig teckenen van leven werd vervolgens naar het gasthuis vervoerd en bevindt zich vrij welzijn kameraad echter een jong man van 25 jaren werd reeds hij de eerste ontdekking als dood beschouwd en is niet in het leven terug geroepen kunnen worden. Beklagenswaardig voorbeeld wederom voorwaarbij zoo vele an deren die ons een aanschouwelijk toonbeeld daarstelden van de grootste bnvoorzigligheid. Wahl het kan immers niet anders en zulks diende men wel hij elke voorkomende gelegenheid in het oog te hou den (zijnde zulks geneeskundig proefondervindelijk bewezen) dat de turf een awavelslof-gas in zicli bevatdie wanneer zij geglommen is, in een besloten vertrek, eene stikstoflucht teweegbrengt, welken voor den mensen zich in zoodanig vertrek bevindendede doode- lijkste gevolgen kan na zich slepen. Het ware derhalve wel te wen- schendat men voor die soort van lieden zoo als varensgezellen Cnz. die zooveel (vooral in het barre jaargetijde) aan weèr of wind zijn blootgesteld meer doelmatige middelen ter hunner verwarming in het werk kon stellen opdat men eindelijk alsdan minder van on gelukken als waarvan het onderhavige ons een waarschuwend voor beeld oplevertzoude hooren. Het blijkt thansdat de belgische handel weinig of geen nut zal hebben van de zooveel gerucht gemaakt hebbende groote stoomboot British Queen, daar zij, betrekkelijk, zeer weinig koopmansgoederen zal kunnen laden. Er is thans eene officiële expertise opgemaakt, ter opneming wat het schip bevatten kan. Daaruit blijkt dan weldat hetzelve 2255 tonnen houdt, doch het grootste gedeelte van het vaar tuig wordt weggenomen door de kajuitenhuttenverfranijingen gemakkelijkhedenameublementen van allerlei aardenz Van den rijkdomwelke aan dat vaartuig verkwist iszal men zich hieruit een denkbeeld kunnen vormen dat alleen voor 3000 pond sterling (ƒ36,000) aan zilverwerk in hetzelve aanwezig is. Tot in de kleinste hijzonder- heden is alles als voor een voornaam hótel ingerigt. De salons, ka mers, magazijnen voor steenkolen, levensmiddelen, de stallen voor paardenenz. enz.nemen niet minder dan de plaats van 1771 ton nen in zoodat er voor de kandelgoederen in bet geheel niet meer dan 484 tonnen overblijft. De overbrenging der passagiers en der brie venmaal naar New-York zal dus de groote kosten van deze onderne- moeten maken. Uit Troyes (Frankrijk) wordt geschreven dat aldaar in den omtrek een gloed-nieuw middel tot radicale genezing van het zwaarste rhuma- tismus uitgevonden en met ontegenzeggelijk succes is toegepast geworden. De heer Naudin, herbergier in het dorpje van Brat, gemeente Chavangeseen kort dik, vet mannetje, leed sedert eenigen tijd sterk aan het rhumatismus. Na hem langen tijd maar te vergeefs op raad van alle mogelijke huurmannen en buurvrouwen een ma gazijn van huismiddeltjes te hebben doen verbruiken komen zijne vrouw en een bij hem inwonend nichtje op het snuggere denkbeeld dat de kwaal op eene meer forsche wijze aangetast moet worden. Zij. ontkleeden hem wikkelen hem het ligchaam in plataanbladcn die zij met touwtjes om hem heen binden zoodat hij een ware god Verlumnus scheen daarna steken zij hem in eenen zak maar slechts tot aan den halsom hem het hoofd en de ademhaling vrij te laten. Dit alles was zoo berekend dat men juist gereed zoude wezen tegen dat het brood hetwelk in den huis-oven lag te hakken gaar zou zijn. Nu wordt het brood weggenomen, en de beide vrouwen schui ven hunnen op eene plank uitgestrekten man en oom zachtjes in den nog gloeijenden oven. Het duurt niet lang of de man zet het ver vaarlijk op een gillen en bidt en smeekt dat men hem toch uit die hel terug zal halenmaar vrouw en nichtjedie aan den mond van den oven de wacht staan te houden, vermaanden hem bij herhaling, nog een weinig geduld te hebben daar de pijnover welke hij klaagde, juist het voorteeken zijner genezing was. Weldra echter laat zijn gelaat geen' twijfel meer of' hij besterft heten nu halen zij hem uit zijnen brandenden kerker. De toestand van Naudin was ver schrikkelijk de hitte had hem het vet doen smelten water f koud, water I is al wat hij roept. Zijn nichtje vliegt naar den naastbijzijnde put, keert met eenen vollen emmer terug en giet het ijskille water over haren halfgebakken oom. Het bloed vliegt den lijder naar de horsten binnen weinige dagen geeft hij onder de hevigsle pijnen den geest. Een te Bordeaux aangekomen partikuliere brief behelst de volgende bijzonderhedenbetreffende de reis van den beroemden zanger Rubini naar Madrid: Rubini is te Madrid aangekomen zoo men weetbad de militaire autoriteit hem een escorte van 50 ruiters medegegeven, ten einde hem tegen alle kwade ontmoetingen te vrijwaren. Te Colmcnar aangeko men zijnde werd het escorte door een honderdtal hoeren omringd, dio Rubini voor eenen staf-officier van de partij der koningin Maria Chris* tina hieldendien deze soldaten aan do iiherale partij gingen overle veren en wat ook Rubini zeggen mogtom de hoeren aan het ver stand te brengendat hij niet noodig had verlost te wordenzij wil den hem echter nolens volens, bevrijden. Ten gevolge van deze rencontre heeft het aan Rulini moeite ge kost naar Madrid te komengezeten op een' muilezel van den pastoor van Colmcnarwicn het gelukt is, Rubini uit de handen zij ner verlossers te bevrijden. Rubini heeft beloofdhij zijnen terugkeer, in de kerk van Colmenar een'è mis te zullen zingen. Het behoeft wel niet gezegd te worden dot op dien dag liefdegiften zullen worden ingezameld en geheel Madrid te Colmcnar zijn zal. In de pruissische Staats-Courant wordt een breedvoerig betoog ge vonden over het belangrijke der vestiging van een evangelisch bisdom te Jeruzalem Waartoe het kabinet van Berlijn de eerste aanleiding ge geven en tot de volvoering van welk plan het bij de engelsche rege ring de grootste bereidwilligheid gevonden heeft. Aan het slot van dit stuk wordt gezegddat lot bevordering van het onderwijs der jeugd en de verzorging van kranken en behoeftigeninzonderheid tot daar- stelling van een hospitaal de ondersteuning der evangelische Christenen in Pruissen en andere duitsche landen noodig is en te gemoet wordt gezien tot welk einde dan ook bereids eene algehleene kollektc in de evangelische kerken der monarchie is uitgeschreven. De iord-bisschop van Jeruzalem, de heer Alexander, die dezer da gen te Londen tot die waardigheid gewijd werd is uit dén stam van Juda voortgesproten Was ongeveer 18 jaren geleden rabijn hij de synagoge te Plymouth werd later aldaar gedoopt en door den aarts bisschop van Tuam in Ierland geordend. Hij zal den titel voeren van lord-bisschop der verecnigde kerk van Engeland en Ierlandin de landen van Syrië Chaldca Egypte en Ahyssinie. Volgens onlangs uit Noord-Amerika ontvangen berigtenhebben de Vercenigde-Slaten van de Sioux-Indianen de geheele door dezen bewoonde landstreek gekochtdie omstreeks 25 millioenen morgen lands bevalen aan den zuidelijken oever van de S.' Petersrivier ligt. Het zuid-oostelijke gedeelte daarvan ligt nog binnen de grenzen van den staat Jowa en dit gedeelte zal door de Yéreenigde-Slaten aan blanken verkocht wordenliet zoogenaamd indiaansch gebied uitmakenen hier zijn aan de Sioux zeiven 3 h 400,000 morgen aangewezen waar zij zich op vaste woonplaatsen moeten vestigen en waar zij in den landbouw onderwezen eti door de regering van de noodige werktuigen voorzien zullen wordén. Voorts zullen alle indiaanSohe stammen die zich thans nog ten oosten van den Missisippi ophoudengenoodzaakt worden om van daar naar het nieuwe gebied te verhuizenwaar hun insgelijks landerijen zullen worden afgestaan. De gouverneur van het gebied zal door den president benoemd wordendé indiaansclie stam men zullen afgevaardigden voor eenen raad van bestuur benoemen die de noodige wetten voor hen inoet vaststellen, en er zullen drie forten op het gebied worden aangelegdwaarvan de amerikaansche be zettingen den vfede tusschen de verschillende stammen moeten bewaren, BATHden 24 November. Den 22 dezer is alhier ter reedé aan- gebragt per belgische stoomboot le Prime Philippeeen moddermolen van zeer hijzonder maaksel bestemd voor de Oost-Indiën en welke van hier per koninklijke stoomboot Cerberus naar Hellevoelsluis is opgesleept. BROUWERSHAVEN den 27 November. Binnengekomenhet brikschip Preston,kapt. R. M arlboHrrjhvan Sunderland naar Dordrecht, en het schoonerschip Emerald, kapt. J. Hanson, van Swansea naar Rotterdam en uitgezeild de fregatschepen Prins van Oranjekapt, P. de Roer, naar Batavia, Edwidgekapt. T. Blanchetnaar Mar seille de kofschepen Defrink kapt. J. Smittnaar Yarmouth en dó Vrouw Stiendekapt. D. R. Molenaar', naar Antwerpen. 185s" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. eerste klasse. Zevende Lijst. N." 8452 f 1500 20261 - 1000 Achtste Lijst. N.° 10728 prem. 2500 Overleed te 'sGravenuage, op den 28 November 1841 in den ouderdom van bijna 70 jaren Jonkheer W, M. DÉ ÊRAllW, Directeur dor Loterijen. Heden overleedtot mijn en mijner betrekkingen bittere droefheid mijn {geliefd Dochtertje 'MAATJE P I E- TEBNELLA, in den nog jeugdigen leeftijd Van bijna zestien maanden ZiErikzee, ANT. JAGÏ, den 29 November 1841. KONINKLIJKE GÈOCTROIJEERDE FABRIJK van EAU DE COLOGNE EN BEKROOND DOOR DE NEDERLANDSCUE Maatschappij tér Bevordering van Nijverheid. De ondergeteekende herigt bij deze, dat het Depót zijner Eau de Cologne te Zierikzee voortdurend gevestigd is bij den Heer J. H. OCHTMAN, Joa'z. terwijl hij zijn fabrikaat in de gunst zijner Landgenooten houdt aanbevolen. RotterdamNov, 1841J O H. P II. A C K E R L I N. TE ZIERIKZEE, BIJ DE If Lit. A. DE VOS SN ZOON, STADSDRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2