ZIERI&ZEESCHE N.o 95. ■5^ F R A N It R IJ It. DARIJS, den 21 November. Aan de regementen welke naar de noordelijke departementen op marsch warenis tegenbevel gegeven. Bij arrest van bet bof der pairs van den 18 dezer, is Quénis- set en de 16 mede aangeklaagden in den aanslag op 's konings leven in staat van besehuldiging gesteld. Van wege ons bewind is onlangs aan de buitenlandsche mogend- béden bet voorstel gedaan tot het vormen van een congres te Parijs tot regeling der spaansche aangelegenheden. Naar men verzekert Lebben de kabinetten van Londen en Weenen stellig geweigerd aan zoodanig congres deel te nemen. NEDERLANDEN. 's GRAVENïIAGE den 24 November. Z. M. dé koning is giste ren nacht naar Tilburg vertrokken. H. K. H. mevrouw de prinses Frederik der Nederlanden is zóndagen Z. K. H. prins Frederik eergisteren uit Duilschland in deze residentie teruggekeerd. Z. K. H. had hoogstdeszelfs gemalin te Arnhem verlaten om een bezoek bij zijnen koninklijken vader op bet Loo af te leggen. Bij besluit van den 20 dezer heeft Z. M. overwegende dé noodzakelijkheid om de wetten en verordeningen betrekkelijk de ge neeskundige policieen de uitoefening der onderscheidene geneeskun dige vakken zöo als die thans voor dit rijk Van kracht zijn te doen hèrzien en dezelve in een betër verband te brengén mét bot belang van den slaat en met dat der bijzondere personen en gelet op de noodzakelijkheid om een einde te maken aan dé onzekerheid Waar aan de tegenwoordige Onvolledige en min voldoende regeling aanleiding geefteene speciale commissie benoemd tot de bovenbedoelde herziening. Deze commissie zal bare bijeenkomsten houden te'sGravenhage onder het voorzitterschap en de leiding barer deliberation van den beef van Maqnerl, raad-adviseurbij het departement van binnenlandscbe zaken Welke echter daarbij slechts éöne delibererende en adviserende stein zal hebben hoèdanige daarbij evenzeer aan den amanuensis der commissie is. toegekend. De commissie zal het resultaat van hafe Werkzaamheden opmaken en hetzelve uiterlijk op den laatsten Mei 1842 inzenden. Bij het departement van binhcnlandscbe Zaken zijn opgaven Ver langd nopens de bevolking der onderscheidene gemeenten, ten einde tè kunnen beoordeelen in hoe verre in plaatsen alwaar tot dnsve fé ruslende schutterijen hebben bestaan dienstdoende zullen behoeven te worden gevestigd of rustende ih plaats vati dienstdoende. Yan Wege den minister van financiën is bekend gemaakt dat de middenprijzen der inlandsche granen Voor bet geheele rijk over Lot tijdvak van den 20 October tot eh met den 19 November 1841 per mud zijn geweest: tarWe ƒ9,87, rogge 6,36, boekweit ƒ6,59, gerst 4,56 haver 2,74 en ongepelde spelt 3,13, en dat de reg- ten op den in- en uitvoer voor de maand December eerstkomende zijn gesteld als volgt tarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c.rogge 15 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c.gerst en mout 25 c, en Vrij, haver 75 c. en vrij, en Ongepelde spelt 50 c. en vrij. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BER1GTEN. Men zal met den eersten eene proeve nemen met bet leggen van eert houten vloer in eene der drukke straten van Parijs de Rue neuvè des Petits ChampS. Deze vloer zal beslaan uit vierhoekige schuins gezaagde stukken houtwelke naauw aan elkander sluitende ter hoogte van derdehalve palm, over einde zullen worden gesteld. Het hout wordt reeds aangebragt. Den 7 dezer had te Weenen even ais ih Vorige jaren een muzijkfeest plaats Van meer dan 1000 zangers en instrumentalisten. In Engeland en Schotland zijn 3,682,699 gebouwde eigendommen zijnde 525,220 meer dan in 1831. Dezer dageil is door Amersfoort vervoerd een steen wegende 15,000 ponden en bestemd voor de staalfabrijk door den heer J. O. Maas van Oudeland, onder Hoogland opgerigtde eerste zoodanige fabrijk bier te lande. Yan den 1 Mei tot den 31 October dezes jaars hebben 22,089 personen de badplaats Baden bezocht, waaronder 476 Hollanders 262 Amerikanen 6 Aziaten 8 Afrikanen enz. Men hoort nog bij voortduring van onveiligheid der wegen. De Caldeeuwen in Itourdestan zijn Protcstantsch geworden, In Noord- Braband zijn voortdurend valsche dubbeltjes in omloop. Men spreekt te Tilburg van het formeren eener burgerwacht ten einde e.ehe bende dieven die sedert ecnige dagen aldaar de rust der ingezetenen versloren maglig te worden. De zoogmin van den jonggeboren prins van Groot- Briltanniën zal voor hare dienst ƒ12,000 ontvangen zij is eene gewezen dienstmaagd op het landgoed Ciaremond. Die kroonprins zal in 8.' George's Hall gedoopt worden met eenen luister zoo als sedert de dagen Mn, George IV niet gezien was. In Belgie bevinden zich thans 3000 krankzinnigen. In het vorige jaar zijn uit Groot-Brittanniën 85,746 landverhuizers vertrokken. De tunnel of gang onder bet bed van de Teems is thans geheel voltooid. Het schijnt Espartero te zulleirge- lukken de woelingen der ultraliberalen in Spanje te breidelen. "In dé havens van het kanaal, vooral in die van Havre, heeft het onstuimig.,, weder der laatste dagen ook talrijke onheilen veroorzaakt. De bevol king Van Londen met de daartoe behoorende buiten-districten beliep in den aanvang van dit jaar 1,870,727 zielen, dat is 275,837 meer'dan in 1831. De brusselsche policie heeft den 21 dezer aldaar weder 4 vaatjes buskruid en een karabijnmet bijgevoegde brievenin beslag ge nomen. De nederiandsche stoomboot de Agrippinavan Rotterdam komende heeft den 19 dezer nabij Tiel een lek bekomenzoodat men het schip op eene geschikte plaats op bet zand heeft moeten zettenten einde de lading in ligters over te laden en bet lek te stoppen. Buiten do beschadiging Van een gedeelte der ladingbeeft men bij dit ongeval geen ongeluk te betreuren. De zeeberigten luiden bij voortduring treurig; niet minder dan 20 schepen zijn door de jongste stormen langs deze kusten verongelukt doch bijna van allen dé equlpagien gered. Tó Antwerpen zijn aangekomen, de baron Schimmelpennintkminister van binnenlandscbe zaken en de heer Rochussenminister van financiën van T. M. den koning der Nederlanden. Tè Amsterdam is den 24 dezer in tegenwoordigheid van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden Van stapei gelaten Z.r M.8 fregat Doggersbankgroot 44 stukken. Aangaande het stranden op den 17 dezer, bij Pelten, van een uit Su riname naar Amsterdam bestemde kof, genaamd Harmonie, verneemt mendat, na bet mislukken der pogingen van de bemanning der red dingboot om het wrak te naderen waarbij die boot door de vreesselijke baren met zoodanige kracht naaf het strand werd teruggeworpendat dezelve een gat in den bodem bekwam het meer en meer toenemende gevaar en angstgeschrei der schipbreukelingen eenen man deed te voor schijn treden, die, met een touw om het lijf gebonden, gansch al leen onderheemt het schip te naderen betgeen hem na onbeschrijfe lijke inspanning, in zooverre gelukt dat hem een touw van boord konde Worden toegeworpen hetwelk hij na vele vruchtelooze pogingen weet te grijpen en vervolgens geheel afgemat naar het strand terug keert, Daar gekomen wordt bet louw aan de reddingboot gehecht en deze waarin zich de schippers Sievxrtsen en Timmerman hadden begeven door de Schipbreukelingen naar het reddelooze schip getrok ken. Op deze wijze werd de manschap gered, waarbij echter de laatste man over boord viel doch door de beide bootslieden voor eenen wissen dood werd behoed. De man die de gemeenschap lus- Schen hel strand en het schip heeft daargesteld is de te Petten woonachtige echtgenoot en vader Pieter den Hertog. Met zijne edele da.id geluk gewenscht wordende antwoordde hij «Het is mijn pligt Goddank dat ik iiujn oogmerk mogt bereiken." Door den borologiemaker van Loonte Tilbutg is eene schran dere uitvinding gedaan welke zijn vernuft de groolste eer aandoet» namelijk het vervaardigen eener machine om te karnen, welke, na alvorens opgewonden te zijn door middel van zwaartekracht wordt in beweging gebragt, Men weet niet wat men bij Set beschouwen Van dit kunstgewrocht het meest bewonderen moet, of de eenvoudige zamensteiling daarvan en de weinige plaats die bet beslaat, of de nuttigheid der uitvinding zelve, daar door het aanwenden dezer ma chine handenarbeid of bet gebruik en onderhoud van paarden, ossen of bonden wordtgespaarden alzoo voor elke boerderij van eenig aanbelang eene aanmerkelijke bezuiniging wordt daargesteld. Omtrent het lot der 23 ohgelukkige mijnwerkers (zie ons Vorig n.°) blijft bijkans geen twijfel meer over. Algemeen houdt men het ef voor, dal zij of gestikt of onder de ingestorte aarde bedolven zijn. Yoorts heeft men reeds de lijken van vijf gestorven mijnwerkers op gehaald vijf anderehoewei gekwetst en gebrand zijn in bet leven kunnen behouden worden. Alle mogelijke pogingen worden in het werk gesteld, om tot de 23 ongeluiikigen door te dringen, doch de arbeid gaat langzaam voort uit hoofde van de veelvuldige moeijelijk- hedeb. Sedert eeitigeil tijd stroomt geheel Stokholm baar het kerkhof der Marienkerk op Siidermalm otn den wonderlijken bond te zien dié daar langer dan 15 jaren op eenen half ingezonkenen grasheuvel ligt, en zijnen daaronder rustenden meesterbetreurt. Reeds voor jaren verwekte deze zaak groot opzienlangzamerhand ging de opmerkzaam heid verloren tot dat zij onlangs Weder door een opstel in een pe riodiek blad verlevendigd werd. De teekening van den belangrijken hond is tbahs bij alle boek- en kunsthandelaars te verkrijgen. Hij is van een vreemd, in Zweden niet voorkomend ras, hetgeen voor het vermoeden, beneden te melden, pleit. Altijd ligt bij daar op het kerk hof stombewegingloosdood voor allessteeds in dezelfde hou ding, bij dag en nacht, des zomers en des winters, ook in de streng ste koude en des winters maakt hij zich een bed in de sneeuw. In het jaar 1825 moet hij het eerst opgemerkt zijn; la.ler onderzocht men eerst, wie daar begraven zijn konde, en herinnerde zich, dat omtrent dien tijd eene begrafenis bad plaats gehaddie meer dan eene gewone in het oog viel dewijl de baar door zeelieden gedragen werd. Vermoedelijk was dus de overledene een scheepskapitein of koopvaarder. In het eerste jaar was het dier gewoon zich dagelijks, eenige oogenblikken te verwijderen, om in een naburig slagthuis een sober voedsel te zoeken later trok eene vrouw in de nabijheid der kerk zich den verlatene aan en 'hij verkrijgt nog zijn dagelijksch on derhoud van baar. Men beeft hem den naam van Fidele gegeven, hetgeen in den mónd des volks tot Filh geworden is. Een grijsaarddie door een groot gedeelte der parijsche bevol king zeker is opgemerkt geworden, daar hij groot en schraal van ge- j stallq. waseen lange grijze baard en een gricksch calotje droegdie des.qnqrgens aan bet kantoor der diligences dagbladen en des avonds aan de,,deur der schouwburgen programma's verkochtis als slagtof fer eener onbegrijpelijke geldzucht gestorven. Hij was bijzonder matig zijn maaltijd bestond meestal in brood en

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1