ZEETIJDINGEN. De koning groot-hertog kan zich in Luxemburg door oenen luite nant laten vertegenwoordigenwelke betrekking altijd door een prins van bet koninklijk buis vervuld moot wordenen die in Luxemburg zal resideren." Bij koninklijk besluit zijn goedgekeurd de door aandeelhouders vastgestelde wijzigingen in de statuten der zwolsche reederij-maat- schappij waaruit onder anderen blijkt dat hel doel dier maatschappij is het aanleggen van eene scheepvaart tusschen Zwolle en Hull in Engeland tot het overbrengen van goederen en tot het drijven van buitenlandschen handel. Men verneemtdat op den 9 December voor den boogen raad zal worden bepleit de zaak der erfgenamen van den generaal Theobald Metzgcr van Weibnum tegen den staat der Nederlanden. Uit Overijssel schrijft men dat men thans in het zekere onder- rigt is dat die provincie in dit jaar niet de eer zal hebben van door Z. M. den koning te worden bezochtmaar dat hoogstdezelve dat be zoek tot het voorjaar van 1842 heeft uitgesteld. Uit Groningen wordt het volgende gemeld«Men verneemt dat Z. M. koning Willem. Frederilt, graaf van Nassau, aan wien hoofd bestuurders van het alhier gevestigd Instituut voor Doofstommen een exemplaar van het laatste jaarlijksche verslag alsmede van de rede voeringdoor den heer m.' JT. Feith. hij gelegenheid van het 50ja- rig bestaan des instituuls, gehouden, hadden aangeboden, deswege aan het hoofdbestuur hoogsldcszelfs dank heeft doen betuigen, en; 'laatstelijk, met kennisgeving, dat het Zijner Majesteit had behaagd, ter ondersteuning van de pogingen in het belang der nederlandsché doofstommen aangewend wordende, het subsidie, jaarlijks uit hoogst- deszelfs bijzondere fondsen toegestaan met 500 te vermeerderen en alzoo te brengen op ƒ2000 's janrs." GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. In Frankrijk bestaan er nog 4190 gemeenten zonder openbare school of geregeld onderwijs. Er zijn te Brussel 41 gouden 40 vergulde, 102 zilveren en 282 bronzen medailles uitgedeeldals belooningen voor de voorwerpen van nationale nijverheid die op dé jongste tentoonstelling hebben uitgemunt. Te Georgetown (Zuid-Carolina) heeft een brand gewoed, dien men aan kwaadwilligheid toeschrijft, en die ongeveer de helft der stad beeft in de ascb gelegd. Dezer dagen is te Delft eene industrieschool geopend waarin de gronden van natuur-werktuig- en scheikunde zullen worden onderwezen ten einde de ambachtslieden meer wetenschappelijk en heter te onderwijzen. De gele koorts woedt met hevigheid te Vicksburg cn in andere sleden der Vereenigde-Staten. - Bij Arnhem heeft men den 16 dezer de mijnen doen springen, die, gedu rende den afgeloopen zomerdoor het aldaar garnizoen houdende korps mineurs en sappeurs ter oefening waren gemaakt. Den 29 October is op dc Eems, bij Ëmden, een bootje omgeslagen, waarin zich 4 mansper sonen bevonden die allen zijn verdronken. Aan boord van hel te Sun derland van Dordrecht aangekomen schip Preston is eene partij tabak aangehaaldhet schip is dien ten gevolge in beslag en de equipage in hechtenis genomen. Hot door den brand in den Tower geleden verlies aan wapenen en ammunitie wordt (hans geschat op 176,000 p. St.; voegt men 50,000 p. st. hierbij voor den herhouw van het verbrande, alsdan Verkrijgt men een totaal van 226,000 p. st. (ƒ2,712,000.) De leijdsche studenten erkennen dat tegenwoordig de policie te Leijden waakzamer en strenger is. Twee studenten hebben inmiddels reeds hun bivouac in het 's Gravensteyn opgeslagen. (II. BOp de onlangs te Gorinchem plaats gehad hebbende S.' Maartens paardenmarkt waren ongeveer 3400 paarden aanwezig, doch was de markt niet zeer willig. Op de beesten markt, alwaar ruim 5000 stuks was aangebragt was het vette goed en de kalveren nog al geldig doch naar hel tweejarige of zoogenaamde fok- goed weinig vraag. Men verzekert, dat de pruissische regering voor nemens zou zijn van lieverlede alle loterijspel in baar gebied af te schaf fen uit overtuigingdat de voordeelen die het den schatkist aanbrengt', niet tegen de financiële en zedelijke nadeelen kunnen opwegen welke het aan de ingezetenen berokkent. De berigten uit Athene luiden zeer gun stig aangaande den financiëlen staat van Griekenland. Een krankzin nige Charles Mann genaamd heeft dezer dagen het paleis van Bucking ham te Londen willen binnen dringen, onder voorwendsel dat hij der koningin een allerkostbaarst geschenk moest overreiken hetwelk haar het altijddurend bezit der drie koningrijken zou verzekeren. Hij is spoe dig gevat en in verzekerde bewaring genomen. M'Leod is te Montreal, op britsch grondgebied aangekomen en met gejuich ontvangen. Aan een maaltijd aldaar ter zijner eere gegeven heeft hij nogmaals, ontkend zich ooit op zijne deelneming aan het verbranden der Caroline beroemd te hebben. Men rekent dat er voor ruim 100,000 p. st. aan valsche bankbiljetten in Engeland in omloop is. In Mexiko is eene nieuwe omwenteling op handen. In den omtrek van Gorredijk (Vriesland) is door den laatsten storm uit het noordwesten het alreeds hooge binnen water zoodanig opgezetdat alle landen hoe hoog ook gelegen of inge polderd spoedig eenige voeten onder water stonden, waardoor ruim 250,000 tonnen te velde staande sponturf is weggespoeld en verloren gegaan. Koekkoek heeft te Kleef eene akademie voor de schilderkunst opgerigt. In de maand Augustus jl. is te Algiers een nederlandsch schip aangekomen met kaas boter genever en hammen. Deze artikelen hebben zoo gereedelijk aftrek gevonden dat men mag verwachten dat deze haven in het vervolg door meer nederlandsche bodems bezocht zal worden. Uit Leeuwarden wordt van den 16 dezer gemeld dat de heer Rienks dien dag door het provinciaal geregtshof als schrijver van het Iels is erkend en tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Bij on derzoek is gebleken, dat de. onlangs te Haarlem bij een zwaardveger plaats gehad"hebbende zware ontploffing, in den schoorsteen is ontstaan en dat dezelve aan eene hoogst toevallige ontbranding van een mengsel van dampkrings-lucht en van gas ontwikkeld uit de steenkolen moet worden toegeschreven. Hel rundvee wordt thans te Groningen zoo hoog geschatdat verscheidene burgers dier stad reeds verkozen hebben hetzelve aan de schatters te laten behouden om het aanzienlijk hooger bedrag der schatting boven de koopsom. (A. C.) Meer en meer ver wikkelen zich de binnenlandsche aangelegenheden in Zwitserland met iederen dag gaat dit land een groote crisis te gemoetdie buiten twijfel voor het ganscbe bondgenootschap beslissend zal wezen. In dc jongste stormen zijn op de hollandsche vriesscbe en groninger kusten 6 schepen gestrand maar van allen het volk gered. Er heeft weder eene uitbar sting plaats gehad in eene kolenmijn bij Bergen in Henegouwen. Vier doode en vijfgekwetste mijnwerkers waren reeds boven gebragt; omtrent het lot van 29 andere verkeerde men nog in grooten angst. De ko ningen van Pruissen en vau Wurtemberg hebben te Augsburg een mond gesprek gehad. In den loop der volgende maand zal bij 's rijks stoeterij te Borculo worden verkocht, een honderdtal hengsten merriën en veu lens tot die stoeterij behoorende. Den 17 dezer, des morgens on geveer 8 urewerden op den weg van Oenkerk naar Wyns (Vriesland! door een' bliksemstraal getroffen en gedood P. T. Bakstra, koopman te Oenkerk oud 36 jaren cn S. K. v, d. Meert boerenzoon te Wyns oud ruim 28 jaren In de kerk te Jurieres bij Mantes (Frankrijk)heeft onlangs een ver schrikkelijk voorval plaats gehad: Eene talrijke vergadering was aanwe zig om de trouwplegtigheid hij te wonen van twee jonge lieden welke elkander sedert lang bemind hadden. De plegligheid was voltooid en het jonge paar maakte zich gereed om met verwanten en vrienden de kerk te verlatentoen de bruidegom plotseling eenen aanval van razernij kreeg, een mes greep en het leven van alle omstanders bedreigde. In den eersten schrik vluglten allen van hom terugmet uitzondering van den SOjarigen vader der bruid dien de krankzinnige woedend op hem aanloopende, drie diepe wonden in het lijf en in de dij toebragt. Het angstgeschreeuw van den grijsaard deed diens vrienden toeschieten welke den razende, na eene vreesselijkc worsteling het mes uit de hand rukten en hem met touwen aan eene tafel vastbondenwaarop hij geweldig raasde en zich het gezigt mot zijne nagels aan het bloeden krabde. Hij wordt als ongeneesbaar krankzinnig beschouwd zijn ongelukkig slagtof fer is twaalf uren na het voorgevallene overleden. GOES, den 17 November. Alhier heefteen droevig ongeluk plaats gehadhetwelk alweder ter aanbeveling van meerder voorzigtiglieid strekt. Een kind van 3 jaren, bij eene noodzakelijke afwezigheid der moederzonder toezigt zijndeis in eene lnet zeepwater gevulde tobbe gevallenenhoewei kort daarop door de moeder gevonden zijnde was alle zelfs dadelijk aangewende hulp vruchteloos. Hel had het le ven verloren. De behoefte aan bewaarscholen wordt bij dergelijke on gelukken krachtig gevoeld. ZIERIKZEEden 22 November. Bij besluit van den 18 dezer, n.° 73is door Z. M. benoemd tot secretaris der gemeente Bom- rnenede en Blooisin plaats van den heer J. Isebree Moénseervol uit die betrekking ontslagen den heer A. van den Bout. BROUWERSHAVEN den 22 November. Binnengekomende kofschepen Wigerdina, kapt. W. J. Sluit, van Marseille naar Rotter dam, en de Vrouui Slienliekapt. II. II. Molenaar, als bijlegger, van Koningsbergen naar Antwerpen. VLISSINGENden 19 November. Hel bij Zoutelande gestrande vaartuig(in onze vorige gemeldis de russische brik Delphine, kapt. U. G. Casen, komende van Gamla Carlby, met hout, pik en teernaar Antwerpen bestemdhetzelve heeft zijne masten en tuig moeten kappen. ADVERTENTIEN. Heden overleed tot onze hittere droefheid ons geliefd jong- ste Kindje .ADRIANA PIËTRONELLA, in den ouderdom van 4 maanden en 3 dagen. Haamstede, L. L. BOLLE, den 17 November 1841, J. N. BOLLE, geb. Vis. Strekkende deze lot kennisgeving aan Familie, Vrienden en Bekenden. Heden beviel voorspoedig van eeno welgeschapene D O CII- TER, Vrouwe-SUZANNA CORNELIA de KA TER, geliefde Echtgenoot van Zierikzee, J. ISEBREE MOENS. den 21 November 1841. Een paar gehuwde M ENSCHEN, genegen en bekwaam om het HUISHOUDEN van een Heer op zich te nemen en voor hem het Middageten te bezorgenlegen genot van vrije Inwoning en Belooning gelieven zich met opgaaf van voorwaarden aan te melden bij de Uitgevers dezer Courant. PUBLIEKE VERKOOP1NG van eene groote partij drooge ESSCHEN KNODSEN, in het geroeide Bosch van JACOB WAGE MAKER, gelegen aan de Donkere-Weg onder Noordgouweop Woensdag den 1 December 1841, des voor middags ten 9 ure. De DIRECTIE over het G E N O O T S C H A P ter voor- ziening in de P L A A T S V E R V A N G IN G bij de Natio nale Militie in de Provincie Zeeland, geeft bij deze aan de belang hebbenden voor de Ligting van 1842 te kennen dat zij even als vroeger, aan woonachtigen in Gemeenten boven de 1000 zielen deel geeft tot en met den- 15 Januarij 1842 doch niet langer op den voet en wijzeals hij derzelver Reglement voor onderlinge deelne ming en de Advertentie van den 6 December 1839 is vastgesteld kunnende ook aan hun, welke niet verlangen- onderling deel te nemen, tot het verkrijgen van eenen Plaatsvervangerdeel gegeven worden tegen betaling eoner vaste som of a prime. De Directie noodigt mitsdien dc belanghebbenden uit tot deel neming a prime vóór den 15 Januarij 1842, aangezien eene tijdige deelneming mindere kosten en bezwaren oplevert, en, in dat geval, voordeelen boven latere deelnemingen kunnen worden toegekend. Intusschen kan ook na de Loting worden deelgenomen, doch welke deelneming als de meest bezwarende is te achten, aangezien eerst dan de voorwaarden kunnen worden geregeld. Nadere inlichtingen kunnen vorkregen worden bij den Heer M. PLATSCHORRE, Agent te Zierikzee, en ten huize van den ondergeteekenden Directeur. Zierikzee, den 23 November 1841. De Directie voornoemd, Namens dezelve, C. BAL, Directeur. te zierikzee rij de wed. a, de vos en zoonstadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2