Dingsdag u den 23 November* BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. N.° 94* ZIERI&ZEESCHE A.° 1841. COURANT. INSPECTIE OP DE VLOEDPLANKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ER1KZEE. Gezien art. 40 van het Reglement van Policie in verband tot de art. 8 en 9 van dat op de Vloedplanken voor deze Stad. Hebbert^hopdgevonden te bepalen Dat op Woensdag den 24 dezer maand, des middags, eene algemeens Inspectie zal geschieden zoo op de Vloedplanken van de Stad als die der Ingezetenen. Wordende een ieder bij deze aan zijtie verplïgting herinnerd om de Vloedplanken alsdan gereed en in orde gesteld te houden op straf van de bepaalde boete door de nalatigen te verbeuren. Eii opdat niemand biervan onwetend zij zal deze in de Stads- Courant worden geplaatst en omgeroepen terwijl zulks aan den Com missaris van Policie tot handhaving zal worden medegedeeld. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 17 November 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 16 November. Verscheiden duitsche dagbladen behelzen thans de nota der nederlandsche regeringwegens de weige ring der toetreding van Luxemburg tot bet tolverbond die den 29 October aan bet korps diplomatiek te 's Gravenhageen aan de rege ringen der staten die tot dat verbond behoorenmedegedeeld en door den beer Sti/fttoen nog geheimraad voor de zaken van het groot hertogdom Luxemburggeleekend is. Brieven uit Berlijn zeggen dat de onderhandelingen met het neder landsche hof, wegens Luxemburg en de stoomvaart langs den Rijn tot aan zee, in volle werking zijn. Sommige dier brieven Voeren jegens Nederland een zeer hoogen toon. Iri het thans door de pruissische regering afgekondigd zooge naamde landdagsafscheid voor de provinciale stendén der Rijn-pro vinciën leest men onder anderen het volgende: «Tot bijzonder genoegen strekt het ons, onze getrouwe stenden te kunnen verkondigen dat de onzekerheid omtrent het vaststellen van het bisdoms-bestuur in Keulen en Trier, welke de gemoederen in onze Rijn-provincie in spanning en onrust heeft gehouden en dat de daaromtrent met het hof van Rome gevoerde onderhandelingen tot een geheel voldoenden uitslag hebben geleid." Volgens brieven uit Konstantinopelvan den 27 Octoberwer den de krijgstoerustingen dagelijks voortgezet, en kwamen telkens nieuwe contingenten uit de provinciën in die hoofdstad aan zonder dat men zich daarvoor reden wist te geven nu het egyptische vraag stuk is opgelost en er wel geene vrees kan bestaan dat de porte door eene of andere europesche mogendheid aangevallen zal worden. De aanhangers van het afgetreden ministerie vreesden dusdat een be slissende aanslag op de christelijke bewoners van het rijk en eene po ging ten gunste van het oude regeringstelsel mogt zijn voorgenomen terwijl de vrienden der tegenwoordige ministers beweren, dat gevaren Van den kant der christelijke onderdanen dreigen, tegen welke men op zijne hoede behoort te wezen. FRANKRIJK. PARIJS, den 16 November. Het hof der pairs heeft zich gisteren en heden vereenigdom het rapport in de zaak van Quénisset te hoo- ren. Dit stuk beslaat 372 bladzijden. Uit het rapport blijkt ten duidelijkstedat die aanslag geene daad geweest is, door eene op zich zelf staanden onverlaat beraamd en ge pleegd maar het gevolg van een plan door de geheime genootschap pen gesmeed, die sedert tien jaren in Frankrijk bestaan hebben. Volgens de bekentenissen van Quénisset zijn deze genootschappen in drie hoofdtakken verdeeld en tellen meestal ondergeschikte ambachts lieden knechts van herbergiers en andere lieden uit de mindere klas sen der maatschappij onder hunne leden. Nevens hem staan nog 16 anderen teregtdie van het voornemen om op de prinsen te schieten geweten hebben en sommigen waarvan hem op genoemden dag hun nen bijstand hadden beloofddien zij echterdoor vrees of andere beweegredenen teruggehouden, gelijk bekend is, niet verleend hebben. Terwijl sommigen beweren dat de ministers aan deze woelingen van bet uitvaagsel der bevolking een te groot gewigt hechten en zich daarvan alleen bedienen willen om hun gezag bij de opening der kamers staande te houden heeft de inhoud van het rapport elders een zeer nadeeligen indruk gemaakt daar namelijk waar men gelooft dat de 17 teregt staanden slechts de werktuigen van meer aanzienlijke zamen- zweerders zijn die het middel gevonden hebben om zich aan de nasporingen der geregtigheid te onttrekken. Ten aanzien van de innerlijke inrigting der genootschappen wordt ditmaal weder herhaald hetwelk reeds te voren is aangemerkt. De leden die elkander kennen, zijn weinig in getal. Vijf worden aan gevoerd door een korporaal10 door een sergeant; 20 door een onder luitenant en zoo voorts. Deze opperhoofden kennen alleen degenen die onmiddelijk boven hen zijn gesteld. De minister Guizot zou zich dezer dagen jegens de vertegenwoor digers van Oostenrijk en Pruissen hebben beklaagd dat Engeland voortgaat zich te wapenen terwijl Frankrijk om de rust van Europa meer te verzekeren zijne ontwapening bestendig voortzet. Gezamen lijk zouden de drie staatslieden besloten hebben tot het zenden eenef nota naar Londen om bij lord Aberdeen ophelderingen wegens het gedrag der engelsche regering te Vragen. Men maakt thans ook gewag van do oprigting van een legerkorps in het zuiden van Frankrijk sterk 62,000 manwaarvan het hoofd kwartier te Toulouse zou zijnen het bevel aan de generaals Schnei der en Schramm zou worden opgedragen. De hoop dat te Madrid geen burgerbloed meer geplengd zou worden, is verijdeld. Don Jose Gobernado en don Manuel Boria beide luitenants bij het regnment van de lijfwacht der koninginheb ben den 9 dezer hun doodvonnis aldaar ondergaan en daarbij eene indrukwekkende onverschrokkenheid aan den dag gelegd. Gelijk lot moest twee dagen later den luitenant-kolonel bij hetzelfde regement, don I). Bulgosiótreffen. De berigten uit Valencia, van den 4, luiden zeer treurig en schijnen, nog geene onderwerping aan te duiden. Al wat de revolu tionairen hebben gevorderd, is hun toegegeven -en in den laten avond van den 2 is de nationale garde onder goedkeuring der junta naar eene der gevangenissen getogen, alwaar zekere Bel'Irandie Morelia voor de Carlislcn tot het uiterste had verdedigd was opgesloten heeft zij zich dien reeds bejaarden man laten uitleveren denzelven onder krijgsmuzijknaar dé strafplaats geleid, en aldaar, zonder verdere omwegen hij toortslichtter dood gebragt. Den 12 dezer hebben twee franscbe linieschepen in de haven van Barcelona het anker laten vallen. Eindelijk heeft men bij telegrafische depêche eenig berigt van de divisie ontvangen, die den 13 September van Oran vertrokken was, Zij is den 5 November te Mostaganem teruggekeerd na verscheiden gelukkige gevechten geleverd het fort Saïda vernield en met zes stammen der woestijn verbonden gesloten te hebben. Den 18. Heden ochtend heeft Z. M. onderscheidene gedeelten der fortificatiën, welke rondom de hoofdstad worden aangelegd, bezocht. Te Nogent zijn de aldaar vereenigde troepen door hoogstdénzelven geïnspecteerd geworden. Aangaande het bijeentrekken van troepen in het noorden des rijks verneemt men naderdat het ministerieop de eerste berigten betrekkelijk den in Beigie uitgebroken opstand vermoed heeft, dat dezelve hij het bclgische leger bijval zoude vindenen voornemens was geweest een vee! grooter aantal troepen te verzamelen dan thans het geval is. B E L G I E. BRUSSELden 18 November. Het bijeentrekken van franscbe troepen op de grenzen en het kantonneren van dezelve in de nabijheid onzer vestingen kan niet langer worden ontkend. Die troepen be staan uit 3 brigaden ruiterij 2 brigaden infanterie en eene vrij talrijke artillerie. In de kamer der gedeputeerden heeft de heer Sigart, uit Mons de ministers inlichtingen deswegens gevraagd en ten ant woord bekomen: «Het bewind heeft met de meeste bevreemding de tijding ontvangen van bewegingen van troepen op onze grenzen en met te meer bevreemding daar deze beweging in 't meest niet van onze zijde is verlangd geworden. liet zal eerlang van de redenen die daartoe aanleiding hebben gegeven worden onderrigt en zich haasten dezelve aan de kamers mede le deelen." Het belgische blad Emancipation spreekt ook van eene zamen- trekking van pruissische troepen aan onze grenzen. De instructie in de zaak van hel komplot wordt met ijver voort gezet. Dezelve zal echter zeer lang duren, naardien er omstreeks 200 getuigen moeten gehoord worden. Men spreekt hier weder van het hervatten der onderhandelin gen met het huis Rothschildt, wegens het kapitaliseren Van het aan deel van Belgie in de nederlandsche Schuld. NEDERLANDEN. 'S GRAVENHAGEden 21 November. Bij het hooge bestuur is bepaald geworden dat de leeraren der Verschillende godsdienstige ge zindheden zullen worden uitgenoodigd om dë godsdienstige vieriilg van 'skoningê verjaardag, invallende op den 6 December jaarlijks te doen plaats hebben op den eevsivolgenden zondag na dien dag zul lende alzoo dit jaar de godsdienstige viering van dien hcugelijken dag op zondag den 12 December aanstaande gehouden worden. Door gunstige beschikking van Hare Majesteit de koningin is aan eene weldadige inrigting werkzaam ten behoeve der jjsselstein- sche armentoegezonden de Som van f 100. Ten aanzien van de nieuwe grondwet van het groot-hertogdom Luxemburg worden de hoofdbestanddelen aldus opgegeven «Er zal ééne kamer van vertegenwoordiging zijn, wier leden benoemd worden door kiezers, die door stemgeregtigden worden verkozen, en wel zonder onderscheid van standen. De zittingen zullen niet openbaar zijn. Do leden genieten reiskos ten naar den afstand dien zij hebben af te leggen, ten gezamenlijke bedrage van f 1500. Zij zijn verkiesbaar uit alle geborene of gena turaliseerde Luxemburgers. De zittingen warden door den koning groot-hertog geopend en gesloten en duren 15 dagen. De koning groot-hertog heeft het regt om de kamer te verdagen of te ontbinden en eene nieuwe bijeen tc roepen.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1