N.° 92. ZIERIKZEESCHE JOingsdag COURANT. den 16 November BESTUREN EN ADMINISTRATION. waarschuwing. NIEUWSTIJDINGEN, GROOT-B RITTANNIÈN. FRANKRIJK. Nederlanden. A.o IMl. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Si,ad ZÏER1KZÈÈ. Gezien het dwangbevel tégen de te achteren zijnde belastingschul digen op de Grondbelasting het Personeel en het Patentregt over het loopende dienstjaar. Waarschuwen de daarbij betrokkerfc In- en Ópgezetenen tegen de gevolgen van de uitvoering van dit dwangbevel oh manen dezelve bij deze ten ernstigste aan tot. eene onverwijlde aanzuivering van hun Verschuldigde ten kantore van don ontvanger der directe belastin gen alhier. En opdat tiiemand hiervah onwetendheid voórwendezal déze worden afgekondigd, mitsgaders in do Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuizé der Stad Z.ieriiczce, den 15 November 184,1 Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vl... Ter ordonnantie van dezeiven, De Stads Secretaris W. J. V. KilOÈF. LONDEN, den 10 November. Eene heugelijke gebeurtenis heeft gisteren ochtend plaats gehad Hare Majesteit dé koningin is a'sloen gelukkig bevallen van eenen prins, die dadelijk den titel erlangd heeft van prins van Wallisals Vfermnedeiijiten troonopvolger. Het gdUvernetnent geeft blijken dat het den oorlog tegen China krachtdadig wil doorzetten. Niet, minder dan 5 oorlogschepen liegen in de havens van Portsmouth en Plymouth gereed, om zich niet het eskader onder den admiraal Parker te gaan vereenigeh; Het zéggen isdat de heer P'oitinger gelast is om van het chinesche bewind de volgende voorwaarden te cisehen als grondsla gen van een Vredestraktaat tusschèn dë beide staten: 1.° het openen van al de chinesche havens op dé oostelijke kust voor alle europesi-be natiën zonder onderscheid die zullen toegelaten worden om vrijelijk handel té drijven tegen betaling van een matig regt bij bet binnen komen en vertrekken van hare schepen; 2." het afschaffen van bet motiopolie der hong-kóoptiedeil 3." het toelaten van eenen engelschen gezant, die aan het hof van Peking zal resideren; 4." schadeloosstelling der engélsche kooplieden voor het verlies der vernielde opium en voor het verhinderen vitn deh handel. PARIJS, den io November. Sedert twee dagen zijn er vab rege ringswege bevelen naaf de verschillende zeehavens afgezonden, om dé begonnen ontwapening te bespoedigen. Brieven uit Madrid van den 3 melden; dat hef bewind van den regent Espartero zich géhoopt voeltom bij voortduring éenigë ge strengheid te bëtoonen ten einde daarmede aaii de bewegingspartij voldoening te geven. De genoemde bewindsman beeft uit dien hoofde het doodvonnis van den generaal Quiroga ij Fr.ias bevestigd en het zelve is den 3 in het hijzijn van eene groote menigte, voltrokken. De veroordeelde is, in groote uniform, op de strafplaats Verschenen, en heeft zich bedaardelijk aah zijil lot onderworpen. Daar liij bij het eerste schot niet doodelijk was getroffen heeft men hem met een tweede moeten afmaken. Bij die execution wordt den voike steeds Voorgelezen, dat hem, die liét woord genade mogt doen hoofen hierom, hetzelfde lot als den veroordeelde te wachten staat. Men heeft, heden bcrigt uit Algiers ontvangen van den 29 Octo ber en uit Oran van den 22 dier inaahd. Uit eerstgenoemde plaats wordt gemeld, dat een paar krijgstogten om de bezetting vati Me- deah van het noodige te voorzien naaf wenSch zijn gelukt. Deze tog- ten hebben echler weder gewapenderhand moeien worden onderno men en hij den laatsten heeft, nog eéh scherp gevecht plaats gehad in 't welk de Arabiefen met verlies zijn afgeslagen doch waarbij de Franschen Ook weder eenig volk hebben verlóren. Uit Oran Wordt gemeld, dat de Arabieren wedëf eene gunstige gelegenheid hebben waargenomen, örh een paar douars. in de nabij heid dier stad te overvallen en uit te plunderen. Zij hebben zich daarbij van een 50tal vrouwen eh kinderen meester gemaakten de zelve niet zoo veel spoed weggevoerddat al de aangewende pogin gen om hen te achterhalen vruchteloos zijn geweest. Alen scheen in Oran zeer verlangend naar eenig berigt van de generaals Bügeaild en Lamoricière, welke naar den kant Van Mascara waren getrokkenen welke, sedert verscheidene dagen, niets van zich hadden laten hoo ren. Alen vermoedde, dat zich stroopende benden van Arabieren op de lijn van gemeenschap hadden geplaatst en dezelve daardoor hadden afgesneden. Men meende weldat het den Frahscben bij hunnen terugkeer, niet moeijelijk zoude vallen die lieden weder te verjagen) doch men wenschle zeer dienaangaande eenige inlichting te ontvangen. BELGIE. BRUSSEL, den 12 November. Alen is over '1 geheel weltevreden met 's konings aanspraak, en men keurt hel góed, dat Van de zamen- spanning slechts ter loops en met een enkel woord gewaagd ïs (lui dende deze zinsnede aldus: «In weerwil van dwaze en hatelijke woe lingen kunnen wij elkander met de omstandigheden te midden waarvan de zitting geopend wordt, geluk wenschen;") doch men is minder tevreden met het aangekondigde voornemen van het bewind om ds gemeente-besturen in hun gezag merkelijk te verkortenvooral in het benoemen van burgemeesters en in hét beschikken over de plaat selijke middelen. Ook de beruchte majoor der artillerie, Kessels, die vroeger, door het vertoonen van het geraamte Van eenen walvisch, zoo befaamd is geworden is thans in hechtenis genomen en buiten toegang gesteld. Ook hij is een dergenen, die, na persoonlijk de omwenteling te heb ben heipen bewerken niét naar genoegen in den buit schijnt te heb ben mogen deelen. Intusschen schijnen de Franschen in den beginne de ontdekte za- menspanning zeer ernstig te hebben opgenomen; immers, volgens een der bladen van Rijsselwas er dadelijk last gegevenom toebe reidselen te makenten einde uit de bezettingen van die vesting Van Valenciennes en van andere plaatsen een korps van 20,000 man bijeen Ie brengen hetwelk, onder hevel van den genefaal 'Corbinea», tusschen Rijssel en Valeneiénnes zoude zijn gelegerd geworden. Uit Gend meldt inen nader van den 9 dezerReeds voor eeriigo dagen was openhaar aangekondigd, dat gistéren op de vrijdag markt zoude worden gevóelden ten einde de lieden, die, zoo het hecte, ion koste van hét algemeen worden vetgemest, van het kus sen te drijven. Alen had dientengevolge de hoofdwacht versterkt, dó troepen in de kwarlieren bijeen gehouden en zelfs eenig geschut ge reed gemaakt, in den achtermiddag hebben zich inderdaad ook éenigo jongelieden van de laagste klasse op dé genoemde markt vereenigd, welke, na een paar lantarens te hebben beschadigd, door eenige stra ten zijn getrokken. De meesten wafen opgeschoten jongens, die het inzonderheid op de koekenbakkers-winkels gemunt schenen te hebben:, en liglelijk zijn levrede gesteld. De gewapende spuitgasten alleen zijn genoegzaam geweest, om de orde té herstellen en een Zeker aan tal der WeerbarstigSten gevangen te nemen zonder dal de lusscben- komst der troepen gevorderd is gewórden. De werklieden schijnen zich in 't minst niet mét deze wanorde te hebben gemoeid. Latere berigten melden dat de rust niet weder gestoord is gewor denalleen heeft men nog eenige straatjongens iii hechtenis genomen welke men niet vroeger had kunnen móester worden. Deze straatjon gens hebben doof liet breken van vensterruiten en straatlantarens., veel schade aangérigt. 's GRAVENHAGE den 14 November. De eerste kamer van dó stilten-generaal heeft eergisteren aangenomen dé voofdfagtbehelzende dé hegrooting van büitenlandsohe zaken voor 1842 en 1843. Meti verneemt dat Z. M. koning Willem Frederikgraaf van Nas sau, aan de commissie tot inzameling van liefdegiften voor de nagelaten betrekkingen der ut het gezigt van Scheveningen verongelukte visschers eutié som van f 300 heeft doen toekomen. Men. verneemt tevens dat heogstdézelvfl de jnnflijksche ondersteuning gedurende den winter aan dé armen dezer residentie voor dit jaar heeft toegekend. GEMENGDE BtllTEN- EN BINNENLANDSGHE BERIGTEN. De aaneengeschakelde boeven dié sedert twee jaren aan den weg bij Palettfia t in Spanje arbeidden zijn dézór dagen tot opstand geraakt; 19 hunner hebben hunne ketenen gebroken en de vlugt genomen na Zich éerSt geweren verschaft te hebben. Uit Lissabon meldt men dat de senaat het ontwerp Van wet had aangenomen om eene belasting van 10 pc.'op de eouponsdef binnen landsche schuldbrieven te heffen, welke maattegel mén aldaar een vermomd staats-baokroet noemde. Sedert gefuimen tijd heeft men gecnen zoo grooten toevloed van Engelschen té Parijs opgemerkt als thans. -— Te Rotterdam is men in navolging van Amsterdam begonnen bordjes aan 1? slaan aan de hoekhuizen der straten en havens, waaróp de naam der straat of haven vbrmeld staat. Te Cherrbon (Oost-Indie) is op den 7 Julij II; met Veel plegtigheid de eerste steen gelegd aan een kerkgehb.utv, voor do Hervormde gemeente aldaar. Sedert eenigen tijd verneemt men, in verschiilétide streken van Enge land weder veel Van brandstichtingen bij de landlieden en dit begint -eeriigo bekommering te baren omdat uien daarin de lland van openbars rustverstoorders meent te kunnen zien even als in het jaar 1830; vóór de benoeming van het ministerie Orey. Een toevalwaarvan de ge volgen verschrikkelijk hadden kunnen wezen heeft den schouwburg te Leuven met. schrik-en angst vervuld. De-leeuwin van den heer Ponsollé brak de traliën van haar hok en sprong in -het pariet/; De koelbloedige welberadenheid van den heer Ponsollé heelt gelukkiglijk het gevaar afge wend. Hij greep het dier hij de klaauwen ,:en (leed het door middel van eenen vuistslag tot gehoorzaamheid icrugkeereti. De koninklijke neder- lundsche stoomboot ft'ikla is den 5 dezer uil Téxél te Falmouth aange komen flut steenkolen in te nemen. Zij zoude den 7 hare reis naar Batavia vnrvoigëii. In de doör de Nedferlahdsche. Handelmaatschappij op dcii 10 dezer, te Botterdam gehouden veiling van 45,231 kranj. en kan.658 kisten en 1386 zakken Java-sulkeris alles verkocht. Te Utrecht is een begin gemaakt met 'net nog overgebleven gedeelte van het Oude stadhuis af te breken ten einde het met het onlangs verbouwda raadhuis een geheel te doen vormen. Te Rotterdam is te water ge- loopen het brkscbip Libra, groot 340 tonnen. De koning van Prüis- sen is vail Berlijn naar Munchen afgereisd. L. Koumnberg is. door de criminele regtbank in Holland veroordeeld tot een ij,, uur leprónk- stellifig, 8 jaar confinement en id de kosten, wegens liet verminken en uiterlijk schenden van zilveren nationale gangbare muntspeciën. Het stadje Ostritz aan de Neisse t is den 26 October door een. feilen brand

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1