I lot hetzelve doordringthetzelve tot het welvarendste rijk der aarde ma-" hen kan. De rijkdommen der spaansche mijnen in de dagen dér oudheid Zijn dikwerf hoogelijk geprezen. Doch ook in latere tijden zijn er der- olijke getuigenissen afgelegd. D-' Bowlis beweertdat de grond van iet schier-eiland de rijkste aan mineralen. De saxische minister te Ma drid baron Farell, en de franscho scheikundige Louis Proüst stemmen 'overeen dat Spanje zoo het den rijkdom van deszelfs mijnen wilde la ten onderzoeken weldra de beroemdste mijnen zou verdonkeren. De Zilvermijnen van Guadalcanal en hare onderhoorighedenwelke op het einde der 16<lc eeuw door 2 duitsche mijnwerkers, Markus en Chrislo/fel Fuggerwerden onderzochtbewijzen zulks voldoende. Zij hebben daar uit zulke voordeelen gehaald dat zij in Duitschland den rang eener vor stelijke familie koopen konden. Het is waar dat anderen den rijkdom Van Spanje weer tegenspreken. Doch uit authentieke stukken is hel ge bleken dat de uitgravingen te Guadalcanal Sazalla en Galarosabij dé óerste smelting die men in 1555 cn 1555 met de erts dezer mijnen on dernam, aan zilver het bedrag van */3 en '/s van de erts opleverde. En (dat men voor zoo verre de mijngroef met omzigtigheid en de ader in goede oYde bewerkt werd over hot algemeen uit elke centenaar erts eene aroba zilver dat is het vierde gedeelte van deszelfs géwigt trok. En in het jaar 1570 verkreeg men 1Ö0—163 mark per centenaar erts. (Dus 50 h 80 pond op 100 pond.) De scheikundige onderzoekingen van de erts, Welke men uit verschillende deelcn van de mijnen nam, zoo als het toe- Val zulks wilde, hebben altijd een bedrag van 9 mark zilver opgeleverd (dus 4proc.) Men kan niet genoeg herhalen dat Spanje aan édele metalen het rijkste land is en de menigte van gelddié hetzelve van dé laatste uitgravingen getrokken heeft-, zou ongeloófelijk zijn, zoo niet echte stukken het bewezen. De bergen van Alpujarras en de Sierra van Gabor leverden van 1823 tot 1833 geweldige massa's lood op, die over de 100 millioen franken ophragten. En dit is te meer rijkdom omdat de arbeid die lot de uitgravingen VCreischt wordt, zoo gering is. De zilvermijnen van Sazalla Galarosa Guadalcanal cn deszelfs omstreken die van Rio Tinto en Sevilie, zij bezitten rijke aderen, die slechts op nijvere handen wachten om Spanje's rampen niet alleen te herstellen en hare staatschulden te vereffenen maar zelis rijkdom en overvloed alom te verspreiden. ïn een geacht duitsch blad vindt men het Volgende schrijven uit Londen, van den 13 October, betrekkelijk de belangen der christelijke gezindheden in het lurksche rijk «Er bestaat gegronde hoop. dat alle Christelijke gemeenten in hot Oosten voortaan eene krachtdadiger bescherming züllen genieten en dat dezelve zich ook tót diegenen zal uitstrekkenwelke tot nog toe geheel daarvan verstoken waren en zelfs hiel erkend werden. In dat geval bevond zich tot dusverre de Proteslanlsche kerk. Het eerste denkbeeld om daarin te voorzien behoortzoo wij wel onderrigt zijn San eenen koning, wiens naam hier niet voor de eerste maal, ais in nig met de behingen der Christelijke kerk verhondenVoorkomtaan Fi'edefik Wilhelm IV van Pruissen. Uitgaande van de daadzaak, dat de engelsche kerk zich in het Heilige Land reeds in het genot dei1 vrije godsdienstoefening en zelfsdoor het lot haar behoorende zende ling-genootschap voor de ISraeiitenin het bezit van een stuk gronds Op den berg Sion bevindt, waar eene kerk, eene school en een hos pitaal gebouwd Worden, heeft genoemde vorst, naar wij vernemen, aan die kerk het voorstel gedaan om hare bemoeijingen op uitgestrek ter kerkelijke grondslagen te vestigenen te Jeruzalem een bisdom Voor Palestina te Slichten waaraan alle overige evangelische Christo- hen zich zouden kunnen aansluiten tor verkrijging van gemeenschap pelijke bescherming maar zonder inbreuk op hunne nationale onaf hankelijkheid in taalgebruikengodsdienstleer en kerkelijke tucht. De engelsche kerk heeft dit voorstel met vreugde aangenomen; bij eene in de laatste zitting van het parlement vastgestelde Wetwordt aan de aartsbisschoppen het régt verleend om bisschoppen voor vreemde landen te wijden en geeft tevens aan die bisschoppen den last en de bevoegdheid om andere Protestantsche gemeenten onder hunne be scherming te nemen, terwijl de kerk het aangehaalde beginsel erkent, dat hare beschermelingen derzelver nationaliteit zullen behouden. Van de kosten voor de inrigting van dat bisdom heeft de grootmoedige koning op zich genomen de helft te Zullen dragen; de wijding zal Waarschijnlijk nog in deze maand plaats hebben. Als bisschop noemt men den heer Alexander, hoogieeraar der hebreeuwsche en rabbijn- sche letterkunde van joodsche afkomst en een geboren pruissisch on derdaan die zich echter sinds lang in Engeland gevestigd heeft en Voor verscheidene jaren tot de bisschoppelijke kerk is overgegaan. Eenige godgeleerden die door geleerdheid en vroomheid uitmunten zullen hem vergezellen. Zoo zal dan ook de Evangelische kerk in het Heilige Land zich in betrekking tot de regering als een gesloten lig- chaatn kunnen doen geldenen de onderhandelingen van Engeland cn Pruissenwelk hare erkenning als zoodanig ten doel hebbenzul len tevens een gunstigen invloed op den toestand van alle de Chris tenen aldaar uitoefenen." (In de duitsche dagbladen wordt thans werkelijk een besluit des ko- nings van Pruissen gedagteekend 6 Septembermedegedeeld waar bij die vorst aan een door de engelsche kroon en kerk te stichten evangelisch bisdom te Jeruzalem eehe dotatie van 15,000 p. st. verze kertmet bepaling, dat met de jaarlijksche rente van dit kapitaal, h 600 p. st.de helft der bezoldiging van den bisschop betaald zal worden. Indien later de aankoop van landerijen in Palestina raad zaam bevonden wordt, zal het kapitaal daarin belegd kunnen worden.) Uit Curacao Wordt gemeld, dat in den nacht tusschen den 24 en 25 Julij aan de baai Baaibooieenige slaven naar gissing 18 in getal, met behulp van 4 personen van het scheepsvolk, de aldaar ten anker üggèhde schooner Wolf hebben afgeioopen en daarmede in zee gestoken zijn. De kapiteindie over boord geworpen en naar den wal gezwommen was, heeft dadelijk van het gebeurde aan de regering kennis gegeven waarop dan ook in den morgen van den 25 nog 3 Schepen in verschillende rigtingen zijn in zee gezonden, om de vlug- teliftgcn na te zetten. De schooner Jan Ernst, die koers had gezet naar S.' Domingo, was de Wol ff op het spoor cn zeer nabij, doch heeft dezelve niet kunnen inhalen door de stilte. De vlugtéliifgen hadden daardoor den tijd om hun schip op strand te zotten en z'ch aan Wal te begevenwaar zij dadelijk vrij zouden zijn. Te vergeefs is van den gouverneur van S.' Domingo hunne uitlevering gevraagd. Deze heeft in de handelwijze der slaven niets misdadigs willen zien maar was van gevoelen, dat zij slechts van een regtmatig middel had den gebruik gemaakt 'om hunne vrijheid te bekomen. Dö schooner is zonder merkelijke 'schade van strand gebaald en weder te Curasao bintiengèbragt. GOES den 31 October. Heden had alhier in de Roomscb-Kathó- lijke ketk de plegtige inwijding plaats van twee in dezelve geplaatste schilderijende eene voorstellende den Heiland in Zijné benaauwdhtid in den Hof van Gelhsimane, terwijl de Engel Hem komt versterken; op de andere is afgebeeld de Heiligt Maagd cn Moeder Gods als de bijstand der Christenen en troost der bedrukten. Zoowel de stad als de Boomsch-Katholijke gemeentemag zich verhëugen in het bezit van twee zoo schoon bewerkte stukken waarvan de een zooveel lof be haald heeft op de laatste tentoonstelling te Gendte meer nog, daar zij geschilderd zijn door den heêr Ad. Wulfaert, eerien inboorling dezer stad, wiens vader en familie hier nog in wezen en aanzien zijn. Men Schrijft uit Neuzen dat op het gehucht Otene gemeente ■Zaamslag, den 31 October li., des morgens ten 2 ure, van drié welgeschapene kinderen, alle meisjes, is verlost Adriana Meev.se huisvrouw van Krijn de Blueyarbeider aldaar, onder de behande ling van den heer L. C. Oilmanheel- cn verloskundige te Neuzen. De moedor en kinderen waren zeer welvarende zijnde nog dien dag door do. Hurlsen aan gemelde kinderen den Heiligen Doop toegediend. ZEETIJDINGEN-, BROUWERSHAVEN den 4 November. Uitgezeild hét fransche fregatschip Eclwidge, kapt. T. Blanchet, van Newcastle naar Marseille bestemdonlangs als bijlegger binnengekomen. PRIJZEN mm EFFECTEN te AMSTERDAM, Nederlanden 2'/a pC Rusland Sl'anje Oostenrijk Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/a Mandei-Maatschappij 4 Öost-Indieh .5 Hope en Comp. 5 Negot. 1834 bij irdóin 5 Bij GoU. 6)i C'ómp. 5 Negol. Metaliek 5 gebleven. 51 pC 99'Vs pc. 90'/. 1547s 97'/. 1047, 20 1057, MIDDENPR1JZEN Van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE Van den 4 November 1841. O. Tarwe 18s8/;,o N. dito 1841. Zaai-Zómer-ditö Ordinaire dito I'.ogge N. Winler-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito De Ned. f 9,00 8,00 9 00 0,00 5,50 4,40 4,00 2,60 5,50 11,00 10,00 Mudde. a 11,00 a 9.75 a 10,00 a 0.00 7,50 4,60 4,40 2,80 6,00 a 12,00 a 11,00; Graauwe Erwten Groene Erwten Geele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap-Oli'e té Zier. Patent-Olie Lijn-OIie Raapkoeken f00, Lijnkoeken -00 De Ned. Mudde. f 9,00 h 10,00 - 8,00 a 9,00 - 6.00 a 7,00 -13,00 a 15,00 - 9,00 a 11,50 - 3,00 a 7,00 ee, /'50,00p. v. -60,00 - 44,00 00 de 1040 stuks.. 00 MARKTPRIJZEN der MEEKRAP te ZIERIKZEE t van den 4 November 1841 Teelt 1841. Per 50 Ned Pond. Twee en een, 1C kw./"28,00 a 29,00 2e -26,00 a 27,00 3" - 24;00 a 25,00 Een en een jl" -28,00 a 29,00 2" -26,00 a 27,00 3° -24,00 a 25,00 Per 50 Ned. Pond. Onberoofde, le kW. 28,00 a 30,00 2e a - 26,00 h 27,00 3d - 23,00 a 25,00 Mullen, 1" sbört - 5,00a 8,00 2° - 3,00 a 4,00 Vorige gewassen in een doen. ADVERTENTIEM. PUBLIEKE VER HOOPING op Maandag den 15 November aanstaande des morgens ten 9 ure aan de Fabrijk van Koflij-badllinnen te Zicrikzcevan 230 Rollen K O F F IJ-B A A L L IN N E N de Roi groot 40 Elien. 250 Dito P A K-B AALLINNEN, de Rol groot 40 Ellen. 350 Dito D W E IL L 1N N E Nde Rol groot 20 Ellen. 500 Stuks K O E F IJ-B ALEN. Mitsgaders 6 W E E F G E T O U VV E N met toebehooren en ecnigS SPINNEWIELEN, henevens hetgeen meerder zal worden geveild. PUBLIEKE V E R K O O P I N G in de Stads Bank vati Leening, op Woensdag deii 24 November aanstaande. De interessen der verloopene Panden kunnen worden afgedaan lót den 22 November.- G. JANSEN, Leenbankhouder. IN NAAM DÉS KONINGS. VËRROOP1NG OP REGTEËLIJK GEZAG. De Deurwaarder J. C O S T E R U S zalop Woensdag den 10 November 1841 des voormiddags óm elf ure voor het Huis be woond wordende door T H E O D O R U S V E R H A R E N Bier brouwer, wonende in de Lange S.1 Janstraat te Zierikzee, van eenige MEUBELEN, bestaande in een LADETAFEL, een K A G- C II E L en toebehooren eenige STOELEN en verdere Meubelen twee vaten G A R S T E-B I E K ecnig ledig FUST en 'tgeen meerder zal geveild worden alle welke Goederen zijn gearresteerd ten ver zoeke van JACOB US LAMMERS, Metselaarwonende aldaar alles om kontant geld. te zierikzee bij de wed. a. de vos rn zoon. stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2