ZIERffiZEESCHE COÜRAMT, Vrijdag den 5 November BESTDEEN EN ADHHISTRATIEN. N.e 89. A.° 1841. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ER1K7.EE als daartoe behoorlijk gemagtigd zijn voornemens in stede van Woens dag den 3 November, zoo als vroeger is aangekondigd, alsnu op Woensdag den 17 November aanstaandedes middags, ten Raaghuize alhier, in liet openbaar aan den hoogsten bieder te verpachten: Het uitsluitend regt tot het houden van STAD S-L EIÏNBANK, overeenkomstig het bestaande Reglement en op dezelfde door den Raad dezer Stad vroeger gearresteerde conditiën der loopende pacht, zulks voor een vernieuwd tijdvak van zes jarenaanvang nemende primo ■Januari] 1842 en zullende eindigen met ultimo December 1S47, lig gende de voorwaarden dezer verpachting, van beden af, dagelijks op de Stedelijke Secretarie ter lezing van de gegadingden. Zierikzeeden 27 October 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dczelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. GROOT-B R1JTANNIEN. LONDEN, don 31 October. Met de stoomboot Acadia, eergiste ren avond te Liverpool gearriveerd is het allerbelangrijkst en gerust stellend bcrigt der vrijspraak van den hoer Alexander M' Leod en van het ontslag van Grogan ontvangen. Het regtsgeding van M' leod heeft acht dagen geduurd, niettegen staande de verhoeren dagelijks tot Iaat in den avond werden voort gezet. De regthank heeft gewild dat zijne verdedigers zich aileen bepalen zouden bij het bewijzen dat de aangeklaagde geen deel aan het vernielen der Caroline bad genomen. Bovendien is het voldoende gebleken dat hij, gedurende die vernieling, zich ten huize van oen vriend, op een afstand van verscheiden mijlen, bevond. ïn de ant woorden van den procureur-generaal op de redenen der advokaten straalde groots bitterheid door; terwijl de regter Gnidley-zich, daar entegen, gunstig jegens den gevangene gestemd toonde, en de jury hem zonder lang aarzelen niet schuldig verklaard heeft. De berigieh houden weinig in wegens hetgene ha de vrijspraak gebeurd ismaar dewijl er geringe gisting heerschlevooronderstelde men dat M'Lc.od zou kunnen vertrekken zonder persoonlijke belee/ligingen te ondergaan. Wat Grogan betreft, (leze was, op aanzoek van de regering der Verccnigde Staten, doof sir R. Jackson, den waarnemenden gouver neur van Ronada, onverwijld op vrije voeten gesteld, en den 4 de zer onder behoorlijk geleidetot. op dé grenzen gebragt. Het tegenwoordig ministerie blijkt op beteren voet met Mehe- med-Ali te slaan dan het vorige. De onder-koning heeft er in be willigd zich met een transitoregt van slechts één procent te verge noegenvoor alle engelsche goederen die door zijn pachalik naar-het vasteland van Indie vervoerd zullen worden. FRANKRIJK. PARIJSden 30 October. De generaal O'Donnell is heden morgen alhier aangekomenheeft een bezoek bij Maria Christina afgelegd en eene langdurige conferentie met haren secretaris del Castillo y Ayenza gehouden. Uit Bayonne wordt van den 28 gemeld, dat de regent Espartero aan het hoofd van 7 bataljons infanterie en 3 eskadrons kavallerie in Bilbao is binnengetrokken en gelast heeft, dat door de bevolking cene zware belasting zal worden opgebrögt, als hebbende deelgenomen aan den iongsten opstand. Sommige dagbladen behelzen ëene proclamatie van dön Carlos aan zijne aanhangers in welke hij hen vermaant aan de roepstem der Christinosom deel aan hunnen opstand te nomen geen gehoor te gevenmaar met kalmte den dag af te wachten op welken de He mel zijne regtvaardige zaak zal doen zegepralen. De commissie van hot hof der pairs, heiast met de instructie in de zaak van Quènisset, heeft, ten gevolge der talrijke arrestatiën Welke sedert acht dagen hebben plaats gehad, de debatten van het regtsgeding onbepaald uitgesteld. BELG IE. BRUSSEUden 1 November. Voortdurend worden nog lieden, als betrokken ih den dezer dagen ontdekten aanslag in hechtenis ge nomen en meer en meer houdt men zich overtuigd dat dezelve door de partij der Orangisten is gesmeed. Volgens sommige dagbladen zoude de opstand gisterenop zondag den 31 Octoberhebben moé ten uitbarsten in een gedeelte van de lage stad om zich van daar naar de kooger gelegene gedeelten cn de hótels van de onderscheidene ministers uit te breiden. Onder de gearresteerde personen moeten zich onderscheidene officieren, welke thans in werkelijke dienst bij het leger zijn bevinden. Tot dusverre zijn derzelver namen echter nog niet bekend gemaakt. Ook is het geheele gezin van den voormaligen generaal van der Smissen in verzekerde bewaring genomen. Dé bevol king van de hoofdstad blijft volkomen rustig en in de overige provinciën is ditvolgens de laatste tijdingen mede het geval. Onder de meest belangrijke, door de policie, ter zake van den aan slag in beslag genomehe voorwerpenworden behalve'het reeds ge- vondeire buskruid nog genoemd twee geheel nieuwe metalen stukken geschut met daartoe hehoorendo kogelseen hauwitser en eenige gé- weren en pistolen. De metalen kanonnen zijn naar men vermoedt, uit Antwerpen gezonden. De hauwitser is echter met een der dili gences uit Parijs aangebragtwaarop zich ook eene kist met pistolen en dolken bevondwelke aan den kapitein de Crehen was gerigtcn .Lij de aankomst alhier door de policie in beslag is genomen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 3 November. Z. M. de koning heeft eene commissie benoemd óm de zaken van de Maatschappij van Welda digheid met het bestuur daarvan te onderzoekenen deswege een rap port en advies te géven. Z. M. heeft aan den heer C. Mare, te Londen, een octrooi verleend op dé invoering van een toestelhetwelk aan stoomvaar- tuigen bevestigd, geschikt is, om zand, slijk en andere speciën uit de zee, rivieren, dokken enz. weg te ruimen. Men verzekert dat de gewestelijke autoriteiten aangeschreven zijn om de plaatsvervangers van de ligtiiigen der jaren 1838, 1839, 1840 en 1841 alsmede, des noodig de miliciens van 1841 op té roepen ten einde de 10 regementen infanterie voltallig te maken. H. M. de koningin heeft op nieuw een treffend bewijs van hare menschlievendheir! cn liefdadigheid gegeven, door voor de ongelukkige nagelaten betrekkingen dér zeelieden te Scheveningondie, in den vroegen morgen Van den 28 October bij het stranden van bun vaar tuigje, zijn verongelukt, eene gift van f200 te schenken. Tevens heeft het 11. M. goedgunstig behaagd mevrouw Maas, te Schevenin- gen te magtigenom van de geldenjaarlijks bestemd voor de behoef- tigen aldaar, de weduwe en twee dochtertjes van den verongelukte Van der Toorn rouwkleederen te verschaffen, terwijl die twee weezen op de school van de koningin, op het badhuis, zullen opgenomen worden. En eindelijk zal het arme geziii wekelijks, voorloopig ge durende een jaar, een gulden genieten. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. In Zweden zal van den 1 dezer tot óp het einde van 1844, ten gevolge Van het misgewas der meeste graansoorten de inkomende regten op gra nen naar een verminderd tarief berekend worden. Op Vlieland is ge— Strand hot schip de Vriendschapnaar Amsterdam bestemd. De kok eh 2 matrozen zijn gered doch de kapitein stuurman en een jongen ver dronken. Den 1 dezer is Z.' M.s stoomboot llelda van den Helder naar Batavia geslevénd. Te Uden (Noord-Braband) is zekere Nicolaas Noët gearresteerd als hoog verdacht van het smeden en uitgeven van val- sche dubbeltjes. Aangekomen te Antwerpen eene bezending belgische fahrijkarheidersmet vrouwen en kinderen komende van Haarlem. Blijkens de onlangs geëindigde volkstelling bedraagt het aantal inwo ners van Engeland eh Wallis 15,901,981, van Schotland 2,624,586,, van Ierland 8,205,382 cn van de eilanden GuernseyJersey en Man 124,079 derhalve dat van de drie vereenigdo koningrijken 26,856,028. De buitenlandsche bezittingen medegerekend regeert koningin Victoria over ongeveer 150,000,000 zielen. iii den nacht van vrijdag op za- turdag II. is te Leijdén het water door den storm óver de wallen gedre venen heeft de lage gedeelten der stad ondergezet, hetwelk ook, ten gevolge van het doorbréken van eenige (lijken langs de Zijlnaar den kant van het Haarleminermeef tnet onderscheidene landen buiten Leijdeii het geval is geweest in welke eenig vee is omgekomen terwijl men er echter in geslaagd is hét grootste gedeelte te redden. Uitgebroken op Ponza (Napels) 20 man booswichten die in onderaardsché holen twee aan twee aan elkander gesmeed waren opgesloten. Te Groede [V" district van Zeeland) is dezer dagen een departement der maatschappij tol Nut van 'l Algemeen opgerigtzijnde het dérde departement, dat sinds ettelijke maanden zich ih dien omtrek heeft gevestigd. M"° Rachel zal trouwen met een vaudevillist. 6000 Syriers zijn uit de egyptischn krijgsdienst ontslagen en huiswaarts gezonden. Te Glasgow (Engeland) is cene katoenspinnerij door een' hevigen bfanc! gróotendeels verwoest; 400 lïiënscheri zijn daardoor zonder werk. In Perzie is het brood zoo schaarse!)dat de ouders hunne kinderen verkoopen 200 zijn er door de Bussen van turkschc opkoóperS overgenomen. Een generaal te Luxem burg houdt zich onledig met het fabriceren cener nieuwe wijnsoort van boschbessen. Te Darmstadt zal voortaan de doodstraf door de valbijl voltrokken worden. De koning van Frankrijk heeft den 29 October al de leden van de kamer der gedeputeerden ter maaltijd genoodigd, om het eenjarig beslaan van dat ministerie te herdonken. Dingsdag avond is te Rotterdam in een onbewoond gebouw brand ontstaan, waardoor het bovenste gedeelte van hetzelve, zijnde eené kistenmakerij geheel is uitgebrand. Ook in den Tower te Londen is 11. zaturdag avond een hevige brand uitgebarsten doch waaromtrent men nog geene omstandige berigten heeft, SPANJE'S RIJKDOM. Spanje, doof partijwoede verwoest, en gebukt onder den last vafi zware staatschulden verkeert in eenen treurigen toestand. Met be langstelling ziet menigeen den tegen woord igen achteruitgang van dal be gunstigde rijk aan en beklaagt zichdat hij zich op den schijn heeft ver laten en zijn geld ten behoeve aan hetzelve heeft verspild. Maar dat zelfde rijk dat thans elders de middelen zoekt om zich staande te hou den heeft nogtans cenen grond die buitengemeen! rijk isen die, wan neer eenmaal liet licht der beschaving en van een gezuiverd Christendom

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1