ZEETIJDINGEN. ABVERTENTIEN. meerd jongeling, de kuiperij verstaande, en groot van stuk, wenschte, ter uitbreiding zijner kundighedengeplaatst te wordenom het even waar. IIB.) De oostenrijksche artillerie zal van 70 batterijen op 30 worden gebragt. Eerlang zullen wederom 100 onder-officieren en manschappen uit Harderwijk naar Java worden overgevoerd. De nieuw benoemde iord-kansclier van Ierland isin particuliere audiën tie, tot de handkus bij de koningin van Engeland toegelaten. Stuur man Jacob Roos, voerende het amsterdamsche buisschip het Vertrouwen, heeft de equipage gered van het gezonken brikschip Freundschaft, be staande uit 8 man. In Zwitserland is de spanning onder de katho- lijke bevolking in de laatste lijden merkelijk toegenomen. In de zit ting van de tweede kamer der sta ten-generaalvan den 26 dezer, is in gekomen een stuk van Hendrik Jacobs, te Amsterdam inhoudende, dat hij het geheim heeft uitgevonden, om een luchtschip te besturen; dat men mot zulk een luchtschip, hij gunstigen wind, in 14 dagen naar Oost- Indie zou kunnen reizen enz. Te Utrecht zullen de stads-lantaarnen door middel van gas worden verlicht. De openbare viering der verja ring van den koning van Pruissenop den 15 dezeris te Deutz op eene ergerlijke wijs verstoord geworden. Benige beschoukene jonge heeren hebben bij herhaling het voordragen van een volkslied verhinderd waar door het tot dadelijkheden is gekomen. Eenige gensdarmen hebben de orde hersteld. in den nacht van den 26 op den 27 dezer is ten westen van Schevoningen voor den walomgeslagen eene visschersboot, waarhij 4 personen in de golven zijn omgekomen. De stuurman is het alleen ge lukt het strand te bereiken. LI. dingsdag is te Amsterdam de nieuw gebouwde roomsch-kalholijke kerk, genaamd de Moyzes en Aaron, pleg- tig ingewijd. Te Middelburg zal eerlang eene stedelijke bewaarschool Voor kinderen van arme en minvermogende ouders worden opgerigt. De kerk van Sint-Joris, te Everton (Liverpool), houdt aller aan dacht gaandeals zijnde de eerste van Engeland die geheel uit gego ten ijzer is zamengesteld muren, zoldering, vloer, deuren, vensters, ornamenten predikstoelmet een woord alles is van gegoten ijzer allersierlijkst vervaardigd. Deze kerk is 119 voet lang en 47 voet breed (ongeveer 36 op 14 meters) de glazen zijn in kleuren beschil derd; men weet dat, over bet algemeen, sedert de laatste tien jaren, geheet Engeland door het ijzer voor bouwwerken sterk in zwang is gekomen en dit voornamelijk daarom dewijl het hout er duur en het ijzer er zeer goedkoop is. Buitendien is het ijzer veel duur zamer en veel smaakvoller dergelijke gebouwen eenmaal voltooid vorderen nagenoeg geen onderhoud meeren wat de sieraden betreft, deze kosten in ijzer gegoten al niet meer dan het gewone gladde me taal. De landgoederen der Engelschen zijn thans meestal met lust huizen bezet, die, zoo niet geheel van ijzer, dan toch grootendeels uit hetzelve zijn zaamgezet, zoo als muren, deuren, vensters, vloe ren trappenschoorsteenen enz. UitKonstantinopel wordt van den 29 September het volgende gemeld Een buitengewoon geval heeftin de vorige week de Turken ver ontrust. Twee jonge Circasserinnen zijn uit den harein van een rijken Turk ontsnapt en "hebben de vlugt genomen in het hötel van den russischen gezant. Het gelukte haar zich als onderdanen van den russischon keizer te doen gelden en heiden zullen dezer dagen Turkije voor immer verlaten en zich op een russisch schip naar haar vader land begeven. Een voorval tot nog toe zonder voorbeeld in Turkije is bet on derwerp van het algemeene gesprek aller Turken. In een regement der garde heeft men namelijk eene jonge schoone vrouw ontdekt die er reeds langer dan vier jaren als gemeen soldaat diende. Volgens de verzekering van den miraiai (overste) moet zij een der netsterus tigste en braafste soldaten van het regement geweest zijn. Daar deze ontdekking veel opziens haarde zoo werd de vrouw voor den seich- ul-islam en later voor den sultan gebragt, waar zij verklaarde dat zij eene anatoliscbe Turkin was en met haren man in een zeer onge lukkig huwelijk had geleefdweshalve zij ontvloden was. Om de nasporingen haars mans te ontgaan had zij zich in manskieeding vermomd en geen raad wetende, het besluit genomen om zich in eene verwijderde stad waar men soldaten wierf, te laten werven. De sultan liet haar een rijk geschenk geven en veroorloofde haar te gaan werwaarts zij wildozonder verpligt te zijn naar haren harden man terug te keeren. SCHIPBREUK VAN DE DELPHINE. Het schip la Delphineden 30 Maart 1840 van Havre naar Val paraiso vertrokken, met 16 man equipage en 4 passagiers, stootte den 19 Junij op eene rots, werd lek en zonk, zoodat de manschap zich in de boot moest bergen. Zij kwam aan de naburige rotsen en had het geluk nog 14 dagen lang levensmiddelen en andere benoo- digdheden uit het schip te halen. Zij bevond zich op een eiland van omtrent 2 mijlen lengte, op 49° 8' zuiderbreedte. Men rigtte zich zoo goed in als men konde, daar er geen ander uitzigt was, dan om hier lang te moeten blijven. De schipbreukelingen kwamen ras in betrekking met wilden die hen dikwijls kwamen bezoeken. Het zijn ellendige en luije maar vreedzame menschendie geene andere kleeding hebben dan het vel van eenen zeehond op den rugdie op deze dieren jagt maken en het vleesch er van eten, even gelijk ook schelpdieren. De tijd ging op eene eentoonige wijze voorbij men had eene soort van houten tent lot huisvesting opgeslagen en hield dag en nacht een groot vuur aan een onmisbaar behoedmiddel in een regenachtig klimaatwaar de vochtigheid ziekten kon veroorza ken. Men ging voort uit het wrak te redden wat men nog redden konde. Men was er intusschen op bedachtom deze plaats eens te verla ten en zag er geen ander middel toe, dan desloep bruikbaar te ma ken en te Chiloëhel naaste etablissementhulp te halen. Na lange voorbereidselen ging zij den 6 September met den kapitein en 6 per sonen onder zeil 13 bleven terug. In groote bezorgdheid hragten deze de volgende weken door. De levensmiddelen verminderden en men moest het dagelijksche ration beschuit van 8 tot 6vervolgens op 4, eindelijk op 2 oneen brengen. Van wijn en sterken drank had men evenwel voorraad genoeg. Den 15 October bleef hun de kleine ration van 2 oneen niet meer overen zij waren genoodzaakt zich met schelpdieren, eijeren en honden te voeden, die de wilden hun hragten. In de vrees, dat de sloep verongelukt zoude zijn trachtte men zelve een vaartuig te bouwenwaartoe men zich meester maakte van al het hout en de planken van het vernielde schip, die men krijgen konde. Deze arbeid ging evenwel langzaam voortdeels uit hoofde hunner zwakheid, deels om het slechte weder en weinige werktuigen die men bezat. De vrees klom met iederen dag. Eindelijk werd den 12 November een schip bespeurd. Het was een vaartuig van Chiloë met den kapitein en de afgezondene man schoppendie de achtcrgelatenen kwamen bevrijden. Zij hadden eeno zeer langdurige en gevaarlijke reis gehad, waren dikwijls genoodzaakt geweest aan land te gaan, en zich kommerlijk to behelpen met het geen men vond, daar hun weinig levensmiddelen overbleven. Ein delijk waren zij den 10 October, dus 35 dagen na hun vertrek van het eiland, te S.' Carlos aangekomen. Het was hun niet dan na veel moeite gelukt een geschikt vaartuig te verkrijgen, om de ach tergelatenen te halen; dit vaartuig was eerst den 30 October.gereed en het stak den 1 November, met levensmiddelen voor 20 man gedu rende 2 maandenin zee. Men kan zich de blijdschap van alle hij deze niet meer verwachtte terugkomst van den kapiteinna 73 dagen van afwezigheid, voorstellen. De noordenwind, die aanhoudend woi-i liet intusschen nog niet toe de rotsen te verlaten; men moest nog 21 dagen wachten, eer men zee koos. Dit geschiedde den 3 Decem ber en den 10 bevond men zich met verbazing weder op dezelfde plaatsdie men verlaten had zoo hadden hen de stormen heen en weer geslingerd. Men vond de tent nog staande, die de wilden niet vernield hadden; maar zij hadden de aardappelen opgegraven, die ge plant waren om hun een middel van onderhoud te verschaffen. Het weder, in plaats van te verbeteren, verergerde aanhoudend, cn de dag naderde, dat zij zich van levensmiddelen zouden verstoken zien. Den 2 Januarij konden zij eerst onder zeil gaan, en in weerwil van de hooge zee en den hevigen wind, kwamen zij don 20 gelukkig op S.' Carlos aan7 maanden na de schipbreuk. Onder de gevaren vermoeienissen en ontberingen van allerlei soorten was niemand ge durende dit lange tijdsverloop bezweken. MIDDELBURG, den 25 October. Zoo als wij vroeger aankondig den heeft op heden alhier de ten uitvoerlegging der doodstraf aan den persoon van Jacobus Baerl, onder eenen grooten toevloed van aanschou- wers, plaats gehad, waarbij alles in eene geregelde orde is afgeloo- penhebbende de veroordeelde zijne straf met de meeste bedaardheid en onderworpenheid ondergaan. Naar men zegt, zoude hij heden morgen nog eenige belangrijke verklaringentol zijne misdaad betrek kelijk, aan de justitie hebben gedaan. ZIERIKZEEden 26 October. Uitgezeild het engclsch schooner- schip Elisabeth, kapt. J Kyle, met ballast, van deze stad naar Sun derland. BROUWERSHAVEN, den 29 October. Binnengekomen: het en- gelsch brikschip Robert Raikekapt. J. Rutherford, van Sunderland naar Dordrechten is binnendoor naar Rotterdam opgesleept het fre gatschip Samarang kapt. D. Steur. Ook is gisteren van Rotterdam alhier ter reede gearriveerd het fre gatschip Prins van Oranje, kapt. P de Boer, bestemd naar Batavia, aan boord hebbende 60 man troepen. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 27 October 1841. Nederlanden 2pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/3 pC. Handel-Maatschappij 4'/, Oost-Indiën 5 Rusland, Hope en Comp. 5 Spanje, Negot. 1834 bij irdoin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 gebleven. si 99 Va 907. 154'/. 9 77. 1057. 173A 1023/» 1047s pC. MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE, van den 28 October 1841. O. Tarwe lS39/40 N. dito 1841. Zaai-Zomer-dito Ordinaire dito Rogge N. YVinter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito De Ned. f 9,00 - 8,00 - 8 00 - 0,00 - 6,00 - 4,40 - 4,00 - 2,60 - 4,80 -11,00 -11,00 Muddc. a 11,00 a 10,00 9,00 0,00 7,50 4,60 4,30 3,00 5,40 k 12,00 a 12,00 Graauwe Erwten Groene Erwten Geele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap-Olie te Zierikzee, 54,0Op. v Patent-Olie - 58,00 Lijn-Qlie -44,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 De Ned. f 8,00 a 9,00 - 7,00 a 8,50 - 0,00 a 0,00 -11,00 a 14,00 -11,00 a 11,50 3,00 a 7,00 MARKTPRIJZEN der MEEKRAP te ZIERIKZEE, van den 28 October 1841; Teelt 1841. Per 50 NedPond. Tweeenecn, 1° kw. ƒ27,00 a 29,00 2° - 25,00 a 26,00 3s -23,00 a 24,00 Een en een 1' - 27,00 a 28,00 2° -25,00 a 26,00 3° - 23,00 a 24,00 Per 50 Ned. Pond. Onberoofde, 1° kw. 27,00 a 29,00 2° - 25,00 a 26,00 3° -23,00 a 24,00 Mullen1° soort - 5,00 a 7,00 2° - 3,00 h 4,00 Vorige gewassen lager te plaatsen. De Notaris J. P. van BOEREND AM zal ten ver- zoeke van deszelfs principaal op Woensdag den 3 Novem ber 1811 des middags ten 12 ure vóór het na te melden perceel publiek presenteren te verkoopen Een WOONHUIS en ERVE, staande en gelegen aan de zuidzijde van de Poststraat te Zierikzeegemerkt letter C n.° 106, kadaster sectie B, n.° 131. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon, stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2