ZIEMKZEESCHE Vrijdag &ï»tjC A.« '18-41 CODE AH T. «lew 2^ October. BESTOREN EN ADMINISTRATION. NIEUWSTIJDINGEN. 1 W.o 87. •^'4* BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZËE als daartoe behoorlijk gemagtigd zijn voornemens, in stede van Woens dag der. 3 November, zoo als vroeger is aangekondigd alsnu op Woensdag den 17 November aanslaandedes middagsten Raadhuize alhierin bet openbaar aan den hoogsten bieder te verpachten Het uitsluitend regt tot het houden van STAD S-L E E N B ANK overeenkomstig het bestaande Reglement en op dezelfde door den Raad dezer Stad vroeger gearresteerde conditiën der loopende pachtzulks voor een vernieuwd tijdvak van zes jaren, aanvang nemende primo Januarij 1842 en zullende eindigen met ultimo Decembet 1847, lig gende de voorwaarden dezer verpachting, van heden af, dagelijks op de Stedelijke Secretarie ter lezing van de gegadingden. Zierikzeeden 27 October 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. STROEF. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 23 October. Te Portsmouth en Woolwich wordcrt verscheiden schepen uitgerust, om de vloöt in de chinesche wateren ten spoedigste te gaan versterken. Onder de maatregelen, door de lords commissarissen der admiraliteit genomen om de dienst hij de marine aan te moedigen, behoort ook dat 'gepensioneerden, welke zich daar toe verhinden, voortaan niet meer, zoo als tot hiertoe plaats vond gedurende de dienst van hun pensioen zullen verstoken zijn. Nog 'heb ben zij bepaald dat zoodanige zeelieden, die leden van matigheidsge nootschappen zijn een dubbel ration thee en suiker zullen ontvangen. FRANKRIJK. PARUS, don 24 October. Uit Toulon schrijft men, dat descbout- bij-naebt Casy bepaald hevel heeft gekregen zich met zijn smaldeel bestaande uit zes linieschepen naar Brest te hegeven, Een dagblad verzekertdat dit smaldeel van Brest naar de Vereenigde Staten zal vertrekken, en dat ons bewind deszelfs bemiddeling zou hebben aan geboden in het geschil tusschen Groot-Brittannien en de Vereenigde Staten. Het gerucht van het vertrek van fransche troepen naar de spaan- scbe grenzen, ten einde aldaar een observatie-leger te vormen, wordt door alle uit het Zuiden ontvangene brieven bevestigd. Naar men berekent zal het mislukken der poging van OMon- nell ongeveer 10,000 nieuwe spaansche uitgewekenen naar ons land voeren, hetwelk, bij de 14,000 uitgeweken Carlisten gevoegd, die zich er reeds bevinden, een gelal van 24,000 Spanjaarden uitmaak!, wier onderhoud voor fransche rekening zou komen. Zonderlinge geruchten zijn in omloop aangaande de ontvreem ding van aanmerkelijke sommendie door Maria Christina aan hare vrienden in Spanje gezonden zouden zijn maar niet in de regte han den zijn gekomen, Hieraan wordt het zoo spoedig mislukken van de pogingen barer voorstanders toegeschreven. Intusschen blijft het nog altijd onzeker of de opstand al dan niet op haren last is uitgebroken. De opstand in Spanje mag op dit oogenblik als volkomen ge dempt beschouwd worden. Al de steden welke zich voor O'Doiinell verklaard hadden hebben zich later weder aan den regent onderwor pen de regementenwelke zijne zaak omhelsd hadden hebben hem verlaten; de meeste der in opstand betrokkene officieren zijn gevlugt, en: zelfs O'Donnell is op fransch grondgebied aangekomen. Twee hoofden der bewegingdon Monies de Oca en den generaal Rorso di Carminatizijn gefusileerd. Ofschoon men den opstand als geëindigd beschouwdhouden velen de spaansche zaken echter nog voor ver van vereffenden schijnen ernstige oneenigheden met Frankrijk te vreezen. Volgens het Verhaal van een reiziger, heeft het spaansch gouvernement eene ligting van "150,000 man uitgeschreven en Espartero zich met groote hevigheid uitgelaten dat hij niets ontzien zou om den opstand wiens hoofd bewerkers hij kende met wortel en tak uit te roeijen. Te Sarra- gossa zijnde aldaar woonachtige Franschen hun leven niet meer zeker, en overal elders wordt sterke verbittering tegen de leden dier natie opgemerkt. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 27 October. Bij twee koninklijke beslui ten van den 23 dezer is bepaald, dat met den 1 Januarij 1842 het departement van marine en koloniën zal worden gescheiden, en dat dep. marine zal uitmaken een afzonderlijk departement van algemeen bestuur onpler de leiding van eencn directeur-generaal bijgestaan door ecnen, secretaris-generaal. Totdirecteur-generaal der marine is benoemd de schout-bij-nacht J. C. Rijk thans gouverneur-generaal der west-indische bezittingenmet bepaling, dat deszelfs tegenwoor dige funciiën voorloopjg. zullen worden waargenomen door ddn pro cureur-generaal bij het geregtshof te Paramaribo*;m.r P. de Kanier. Tot secretaris-generaal hij het departement van marine jh/ J-, J. Quarles vun U./ford, thans secretaris-generaal bij, het departement van marine en koloniënen tot secretaris-generaal bij het ministerie van koloniën, de heer B. J. Eliasthans directeur voor de zaken dér koloniën. Eindelijk is aan den kapitein-ter-zee E. B. van den Bosch eervol ontslag verleend als directeur voor de zaken der marine, zijnde deze betrekkingeven als die van directeur voor de zaken der kolo niën door de bovengemelde nieuwe inrigting vervallen. In het eerste besluit wordt onder anderen gezegddat het algemeen belang vordert dat het hoofd van het departement der marine zijnen lijd geheel wijde aan de verbetering van 's rijks zeemagtook in ver band lot de hij herhaling aan de staten-generaal gedane toezegging, dat de administratieve uitgaven bij dit departementvooral die der werven en etablissementen zullen worden verminderd ten einde, zonder verhooging van het totale cijfer, eene meerdere uitbreiding te kunnen geven aan de actieve zeemagt. Naar men verzekertzal de in het Nieuwe Diep liggende korvet van Z. M.de Junoeerlang naar Suriname vertrekken, om den schout-hij-nacht Ryk herwaaris over te brengen. In de zitting van de tweede kamér der staten-generaal van gisteren is ingekomen een nieuw wets-onlwerp houdende vaststel ling der begrooting van het departement van buiteniandsche zaken, voor 1842 en 1843, met daarbij behoorende ramingen enz. Bij dispositie van z. exc. den minister van hinnenlandscbe za ken, van den 20 September II., is aan den heer J. de Eoningh, van Dordrecht, in het vak der beeldhouwkunst hij de koninklijke akade- mie van beeldende kunsten te Amsterdam de groote prijszijnde een pensioen uit 's rijks kas, voor den tijd van 4 jaren, ten bedrage van f1200 's jaarstoegekend, ten einde hem in staat te stellen, 2ijne studiën in de beeldhouwkunst in Italië voort te zetten. - Men verzekert, dat z. exc. do haron Huyssen van Kallendyket minister van hinnenlandsche zaken voornemens is en zich met bij zondere vlijt er op toelegt, om aanzienlijke bezuinigingen op het budget van zijn departement in te voeren. Men zegt hier algemeen, dat Z. M. koning Willem Frederik heeft afgezien van zijn voornemen om naar 's Hage te komen, en eerstdaags de terugreis naar Berlijn met de gravin zal aannemen. Ten gevolge van dit besluit verzekert men wijders dat de reis van HH. MM. de koning en de koningin HH. KK. HH. de prinsen en de prinsessen, mitsgaders het,hof, naar Amsterdam, thans niet zal plaats hebben. Uit Leijdon schrijft menonder dagteekening van den 24 dezer het volgende «In de voorleden week is alhier gepasseerd, van het Loo komende., z. exc. de minister van staat, haron van Doorn; gisteren passeerde onze stad de bar.on Rengers, uit 's Hoge zich naar het Loo begevende, van waar hij den vorigen dag zich met depêches naar 's Gravenhage hegeven had. Heden is onze stad doorgekomen, mede naar het Loo gaande, z. exc, de minister Rochussenwelke dingsdag of woensdag retourneert." GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. De berigten uit Syrië luiden zeer gunstig; de rust is in alle oorden des lands volkomen hersteld en de handel wint dagelijks meer leven. Er worden tegenwoordig zwarte stippen in de zon waargenomen. In Frankrijk is eene spoorweg-onderneming van 3 a 400 millioen fr. op til. In Mexiko is eene nieuwe revolutie in werking. De androïde van den heer van Oekelen is met zijn maker te Batavia aangekomen. Men zegt, dat eenige landbouwers in de provincie Groningen eene aan merkelijke bezuiniging in hunne huishouding zullen invoeren door zaai- ltoren te nemen van mindere kwaliteit en kwantiteit. Maar de boelda gen en harddraverijen zullen blijven op den ouden voet. Een vader zoektdoor middel der amerikaansche dagbladen een' man voor zijne dochter en zegtom haar aan te prijzen zij leest geene romanszij laat' geene lust blijken voor theevisieten en slaapt des nachts. Des daags werkt zij en houdt zij zich met huiselijke bezigheden onledig. Hare bruid schat bedraagt 200,000 dollars Üe zoon van den beroemden Paganini isvergezeld van een' regtsgeleèrdete Rome aangekomen om bij het pauselijke bewind eene herziening van het reglsgeding te erlangen vol gens hetwelk het lijk zijns vaders tot nu toe de rust op gewijden grond door de geestelijke overheid geweigerd is. Bij gelegenheid der terug komst van den paus te Rome, zijn 6000 arme menschen op brood,' vleesch en wijn onthaald en hebben 136 arme meisjes een bruidschat' ontvangen. Te Neurenberg heerscht de scharlakenkoorts onder de kinderen. De berigten omtrent de steurharihgvisscherij zijn niet gun stig. Men spreekt van het verplaatsen der utrechtsche munt naar Amsterdam. Aangeboden door vanNooten, te Schoonhoven, eene een voudige verklaring der 12 geloofsartikelen en het Onze Vader, ten ge- bruike van die niet lezen kunnen, [II. B.) De Franschen hebben in Algerie weder 7 heete dagen gehad. 100 wagons vol geleerden'zijn op het lusthuis des groot-hertogen van Toskanen gearriveerd alwaar een feestmaal werd gegeven. Te Liverpool is de noord-amerlkaanschë pa- kelboot aangekomen ruim 16 dagen reis hebbende (zijnde de kortste r tijd waarin die ovortogt nog ooit door eene paketboot gemaakt is,) en 'te Texel een schip van New-York, in 22 dagen. Ih de Noordzee drijft veel wrak.' Te Assen wordt eerlang'eene nieuwe bron van wel- j vaart verwachtbestaande in 25 man garnizoen te voetten einde bij gebreke van een digt lokaal de gevangenen te bewaken. De graaf j van Nassau ontvangt op 't vorstelijk Loo zeer weinig bezoek. De fran sche prins.deJohwilh wordt in Noord-Amerika luisterrijk onthaald. De engelscbe' Ghartisten steken het hooid met Vernieuwde kracht op. Zij willen thans vermindering van geestelijken. Een Sterk en gerefor-

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1