aanwending door eene onkundige hand hoogst nadeelige gevolgen op den toestand .van het vee moetof althans kan uitoefenen. Z. exc. heeft mitsdien alle eigenaars van vee en verdere belanghebbenden daarop opmerkzaam gemaakten hen gewaarschuwd om hun ver trouwen niet anders te schenken dan aan bevoegde en erkende vee- artsenijkuiflügen met herinnering tevens dat uit het fonds van den landbouwschadevergoeding voor vee alleen wordt gegeven op de rapporfin der door het gouvernement erkende vee-artsen en dat mitsdien de veehouders het aan zichzelven te wijten hebben indien zij door liever hun vee aan de behandeling van hoefsmeden of andere onbevoegde personen toe te vertrouwen om die reden naderhand van het genot der schadevergoeding moeten uitgesloten worden. Van wege den minister van financiën is bekend gemaaktdat de middelprijzen der inlandsche granen voor het gehcele rijk over het tijdvak van den 20 September tot en met den 19 October 1841 per mud zijn geweesttarwe f 9,49 rogge /'6,231/,boekweit f G.52 gerst f 4,24l/a haver 2,59 en ongepelde spelt f 2791 /2en dat do region op den in- en uitvoer voor de maand November eerstkomende zijn gesteld als volgt tarwe cn gepelde spelt 25 c. en 50 c. rogge 15 c. en 30 c.boekweit 15 c. en 30 c. gerst cn mout 50 c. en vrij haver 75 c. en vrij en ongepelde spelt 75 c. en vrij. SJen verneemt, dat de baron van Golsteinsubstituut-fiscaal bij het hoog militair geregishof en lid van de tweede kamer der statcn- generaal voor eerstgenoemde betrekking heeft bedankt. Den 14 dezer is de door Z. M. ingestelde kamer van koophandel voor het groot-hertogdom Luxemburg geïnstalleerd. Bij die gelegenheid'; is er tusschen de leden een vrij levendig verschil van gevoelens ge rezen daar zes derzelve zich verzet hebben tegen hel voorstel om Z. M. den groot-hertog den dank der kamer te betuigen wegens het niet ratificeren van het handeUraktaat van den 8 Augustus. De meer derheid echter, bestaande uit 12 leden heeft zich met het voorstel vëreenigd en een adres in dien zin onderteekend. Het groot-hertogdom Luxemburgdat tot aan de in het jaar 1830 plaats gehad hebbende politieke gebeurtenissen volgens de grond wet van hot koningrijk der Nederlanden behoudens zijne betrekkingen tot het duitsche verhond bestuurd werd en nu zoo als bekend is, ten gevolge der bovengenoemde gebeurtenissen gesplitst cn tevens voor dat gedeelte hetwelk onder de regering van den koning groot-hertog is verbleven van het koningrijk der Nederlanden afgescheiden is zal thans, naar men verzekert eene voor hetzelve opzettelijk vervaardigde grondwet bekomen, waarvan hel ontwerp, zoo als men verder verze kert bereids aan de koninklijke sanctie is onderworpen. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BEBIGTEN. De bevolking van Rome heiiep in het begin dezer maand 158.868 zielensedert het laatste jaar is zij met ongeveer 4000 zielen vermeer den!. Onder die bevolking lelt men 1478 priesters, 2208 monniken en 1581 nonnen. Op den 19 dezer is het schip van den haagschen beurt man A. Beversluis le Delftshaven gezonken. Met veel moeite is hel volk gered. Sn Parijs zal een proef worden genomen inet het leggen eener houten vloer in eene der straten naar de engelsche wijze. Dezer dagen is te Rotterdam een nieuw dubbeltje of tien-centstukje uitgege ven voerende het jaartal 1827. hetgeen bij onderzoek gebleken is valsch te zijn en to bestaan uit overzilverd koper. De in Engeland aange kochte stoompaket Brilisch Queen is met vrij wat bezwaar in het dok te Antwerpen gebragt. en zal vooreerst een geruimen tijd werkeloos in hetzelve moeten verblijven. Van Haarlem zijn 2 eskadrons zware dragonders naar Amsterdam vertrokken. In den nacht van maandag op dingsdag II. zijn te Rotterdamuit de branderij van Robert 67e. gestolen of fraudeleus uitgeslagen 73 okshoofden (circa inhoudende 160 vaten) hinnenlandsch gedistilleerd sterk 100 pc.' Den 29 der vorige maand is te Yenlo de huisvrouw van Louis Vergoossen, met behulp van den genees- heel- en vrnedmeester d.r Blumenkampdoor de keizer snede van een gezond en dik kind verlost geworden. Moeder en kind zijn welvarende. In Belgie zijn de beken en vloeden op nieuw zeer ge zwollen en men begint weder vrees te voeden voor belangrijke over stroomingen. Te Utrecht heeft den 22 dezer de aanbesteding plaats gehad van het maken der aardenbaan voor den Rijnspoorweg, van af Maersbergen tot Arnhem in 4 porceelen. Dit werk is te zamen aange nomen geworden voor f 1,243,100. Op den 18 cn 19 dezer zijn op het eiland Texel en bij het Vlie drie schepen gestrand waarhij twee man zijn verdronken. De engelsche minister Peel heeft dezer dagen een maaltijd ter eerc van den beroemden beijerschen schilder P. Cornelius gegeven die zich thans te Londen bevindtom zijne plannen wegens het .schilderwerk mede te deelen dat de nieuwe parlementshuizen meet ver sieren. De storm uit het noordwesten heeft den 18 dezer te Londen zulk 'eenen hoogen vlood veroorzaakt, als men zich niet herinnert in 27 jaren te hebben gezien. In het afgeloopen jaar zijn door het Neder- landsch Bijbelgenootschap 12,080exemplaren van den bijbel uitgereikt. Men meldt uit Rome dat de Israëliten te Ancona 10,000 romeinsche kroonen (50,500 fr.) hebben bijgedragen in de gemaakte kosten hij de komst van den paus in die stad ook hebben zij Z. II. ten geschenke aangeboden een prachtig gedrukte bijbel gebonden in zilver en met diamanten sloten. De paus heeft hun zijne voldoening hierover te kennen doen geven. Uit Palermo wordt bevestigd dat de gezonken stoom boot Pollux uit de zee is opgehaald. Door de plaatselijke overheid is een gercgtelijk inventaris opgemaakt van al de in het schip gevonden goederen. Volgens officiële berigten uit Erzerum is aldaar op nieuw eene vreesselijke pestziekte uitgebroken welke meer dan 200 offers da gelijks wegnam; een voor die stad, welke hoogstens 40,000 inwoners teltongehoord getal. Te Amsterdam wordt thansbehalve aan openbare werken van min der aanbelangmet ijver gearbeid aan de verbreeding van de kaai van het Rolsinaan de vestiging der nieuwe koopmansbeurs op het Damraken aan het inrigten van de plaats der oude beurs tot een open plein met eene breede brug over bet Rokin voor hetzelve. Zoo gemeld wordt, is men er steeds op bedacht, om op dit plein het standbeeld op te rigten van den grooten schilder Rembrandt, welke, in 1606 op eene moienaarshotve nabij Leijden geboren te Amster dam de kunst beoefend heeft, en aldaar in 1674 is overleden. Naar men verneemtwerd voor weinige dagenbij gelegenheid dat een zijner kinderen zich in eene der gemeenten van het graafschap Zutphen in den echt wenschte te begeven ontdektdat een grijs aard van ruim 60 jaren die in den jare 1814 uit Nijmegenalwaar hij hij het destijds bestaande 4d° regement diende was gedeserteerd ,v zich in de gemeente Borcken in Pruissen schuil hield ten gevolge waarvan die persoon na een tijdsverloop van ruim 25 jaren sedert welke het misdrijf gepleegd werd alsnog in hechtenis is genomen om door den krijgsraad te Arnhem ter dier zake te worden gestraft. Meti meldt uit Londen het volgende Tot narigt van den handel strekt dat sedert eenige weken voor thee verkocht wordt een artikel, dat dien naam niet verdient, zijnde het blad van wilde beziën of iets dergelijks. Nopens den theehandel verdient het volgende zeer de aandacht De Courier namelijk zegt: «Berigten uit Java, van Junij 11., zijn van meer dan gewoon belangmet betrekking tot de tkceplant. Sedert de eerste poging gedaan werd om die plant op Java in te voeren, is de uitslag zoo gelukkig geweest, dat men die poging ge stadig hernieuwd heeft. Het daarin geplaatste kapitaal heeft ruim opgeleverd en de voortduring van den oorlog met China heeft de onderneming zeer begunstigd daar vele vermogende chinesche koop lieden die zich in de kolonie bevinden door gemis van hunnen gewonen handel buiten bestaan waren en daarom theeplantaadjen hebben aangelegd. De meening was vrij algemeen dat binnen wei nige jaren de hollandscbe kolonisten mot die van het «Hemelsche Rijk" zouden wedijveren in den aanzienlijken aanvoer van thee naar Europa doch wij hopen dat de brilsche plantaadjen in Assam weldra eeno aanzienlijke mededinging voor beide zullen uitmaken." MIDDELBURG, den 21 October. Men verneemt, dat, ten ge volge der afwijzende beschikking van Z. M. op de requosten door en voor Jacobus Raert gepresenteerd om kwijtschelding van de dood straf met den strop, waartoe hij hij arrest van het provinciaal ge regishof in Zeeland de dato 15 Mei dezes jaars ter zake van moed- willigeti doodslaggepleegd in den avond van den 23 December 1840 op de personen van Ralten en Janna Zuidiregin derzelver woning onder Hocdekenskerke onmiddellijk opgevolgd door diefstal, gepleegd bij nacht in de bewoonde huizing der verslagenenis veroordeelddie straf op aanstaanden maandag den 25 dezer binnen deze stad aan den veroordeelde zal worden ten uitvoer gelegd. ADVSRTSWTIEN. Mijne geliefde HuisvrouwT. GRIMM, beviel heden zeer voorspoedig van eenen 'l O O V. Brouwershaven den 22 October 1841. G.' des BOUWMEESTER. PUBLIEKE VERKOOP1NG op Maandag den 15 November aanstaande des morgens ten 9 ure aan de Fabrijk van Kofiij-baallinnen te Zierikzeevan 230 Rollen K O F F IJ-B A A L L 1N N E N de Rol groot 40 Ellen. 250 Dito P A K-B A A L L I N N E Nde Rol groot 40 Ellen. 350 Dito DWEILL1NNEN, de Rol groot 20 Ellen. 500 Stuks K O F F IJ-B ALEN. Mitsgaders 6 WE EE GETOUWEN met toebehooren en eenige SPINNEWIELEN, henevens hetgeen meerder zal worden geveild. De COMMISSIE ter Uildeeling van SOEP aan behoeftigen aan de Ingezetenen dezer Stad Waarde Stadgenooten Reeds onderscheidene Winters hadden wij het genoegen onze pogingen tot verzorging van Soep aan onze behoeftige Stadgenooten met ulieder welgevallen en onbekrompene ondersteuning bekroond te zien. Thans nadert weder het winter-saizoen en hoe vele noodlijdenden zien hetzelve niet met bekommering te gemoet Wij gevoelen dan ook op nieuw onze verpligting om ulieder ver trouwen niet teleur te stellen en wenschen dus even als in vorige jaren ook nu weder onze verarmde Stadgenooten daar in den winter de behoefte groot is en de verdiensten gering zijn met warme en voedzame spijs te voorzien. Wij mogen ons dan ook vleijen dal gij lieden ook nu door ruim en overvloedig bij te dragen uwe goedkeuring en ondersteuning aan onze pogingen schenken zult. In deze hoop en verwachting zullen wij als naar gewoonte eerst daags Biljetten aan uwe buizen afgeven ten einde een ieder in staat te stellen om naar vermogen rijkelijk in te schrijven opdat wij tijdig den noodigen doch zoo kostbaren voorraad zouden kunnen op doen en blijmoedig onze werkzaamheden hervatten. Zierikzee, den 25 October 1841. De Commissie voornoemd W. D. de JONGE, vt. Ter ordonnantie van dezelve J. IS EB REE MO ENS. Bij den Boekdrukker en Handelaar J. van de VELDE OLI- VIER is van de pers gekomen en verkrijgbaar: I." Verzameling van PACHTTAFELENdienende ter vervan ging van het werk van C. F. EVERSDIJK, door M. V. Z., prijs 45 cents. II.0 De VRIENDSCHAP Tooneelslukje in twee bedrijven voor Kinderen met vertaling daarvan in hetfransch en eene Plaat door P. LEUPENprijs 40 cents. Ook zijn bij hem te bekomen ALMANAKKEN voor 184-2 van onderscheidene formaten en prijzen en neemt hij bestellingen aan op buitenlandschc PRACHT-ALMANAKKEN en Inteekeningen op: HET LEVEN VAN DE RUYTERmet 300 afbeeldingen en illustration door C. G. LAST, in 30 alleveringen. VADEULANDSCH MUSEUM van geschiedenis, kunsten en weienschappen of Woordenboek voor alle standen. HET LEVEN VAN FIIE DE IUK DEN GROOTENmet Houtsnedeplaten enz. enz. te zierikzee bij db wed. a. de vos en zoon, stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2