N.o 85. ZIERÏKZEESCHE A.® 1841» COURANT. Vrijdag den 22 October BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. PUBLICATIE. BURGEMEESTER- en WETHOUDERS der Stad ZIERlKZEE. Gezien de Wet op bet Patentregt van den 21 Mei 1819 Staats blad n.° 34.) Gelet op Zijner Majesteit? besluit van. den 17 October 1820 Staatsblad n.° 22.) Brengen bij deze ter kennis van de In- etl Opgezetenen Dat de gezegelde Patentbladen voor hel lóopende dienstjaarVan primo Mei 1841 lot ullimo April 1842, ter Stedelijke Secretarie in gevuld gereed liggen alwaar te rekenen van heden af tot en niet Zalurdag den 23 dezer maand, zal worden gevaceerd tot het uitgeven derzèlve na verloop van welken tijd de onafgehaalde patenten inge volge art. 2 van welgemeld besluitzullen worden ter hand gesteld aan de Deurwaarders der Directe Belastingenom dezelve aan de woningen der patentpligtigen rond te brengen, tegen betaling van 10 cents voor ieder patentblad wordende den belanghebbenden herin nerd dat aan niemand anders dan aan de patentpligtigen in persoon, het patent zal worden uitgereikt. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze wor den afgekondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierihzeeden 18 October 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEÊ als daartoe behoorlijk gemagtigd zijn voornemens op Woensdag den 3 November aanstaande, des middags, ten Raadhuize alhier, in het openbaar aan den hoogsten bieder te verpachten Het uitsluitend regt tot het houden 'van S T A S-L E ENB ANK, overeenkomstig het bestaande Reglement en op dezelfde door den Raad dezer Stad vroeger gearresteerde conditiën der loopende pachtzulks voor een vernieuwd tijdvak van zes jarenaanvang nemende primo Jannarij 1842 en zullende eindigen mei ullimo December 1847, lig gende de voorwaarden dezer verpachting, Van heden af, dagelijks op de Stedelijke Secretarie ter lezing van de gegadingden. Zierihzee, den 20 October 1841. Rurgemeester eö Wethouders Voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 16 October. In brieven Van de turksche gren- ïen, van het begin dezer maand wordt weder een ongunstig tafereel opgehangen van de in de europesche gewesten des turkschen rijks heerschende verwarring en regeringloosheid. De berigtgever wil in dezen staat van zaken niet alleen de duidelijke blijken zien van de zwakheid der portemaar ook de voorteekenen van den naderenden Val des rijks. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 16 October. Een onzer bladen verzekert, dat het fransch bewind eene nota aan de vier andere groote mogendheden zal rigtenwaarin het ten sterkste verklaren zaldat het geheel vreemd is aan de uitbarsting van het nieuw oproer in Spanje. De jongste tijdingen uit New-York zijn van den 28 September. Zij zijn verre van de ongerustheid weg te nemen die alhier wegens eene mogelijke botsing met de Vereenigde Staten heersehte. Men is altijd voor gewelddadige aanslagen der volksmenigte tegen ATLeod be ducht, en men ziet in dat dit het sein van eene vredebreuk zou zijn. De amerikaansche president Tyler heeft, den 25 September II., eene strenge proclamatie tegen de geheime vereenigiugen uitgevaar digd wier leden zich bij eede verbonden hebbenKanada andermaal in opstand te brengen. Het aantal dezer lieden in de grensstaten van Noord-Amerika wordt tusschen de 50 en 60,000 begroot. Hoe wel nu de uitvaardiging dezer proclamatie een bewijs van vredelie vendheid jegens Engeland is, heeft eene bijkomende omstandigheid echter alhier (te Londen) verhoogde vrees verwekt, namelijk, dat de engelsche militaire autoriteiten zekeren kolonel Grogan, een' noord- amerikaanschen burger, omdat hij zich een Voorstander der genoemde vereenigingen betoond had, hij nacht, twee of drie mijlen verre over de grenzen, op het grondgebied der Vereenigde Staten, gewelddadig opgeligtdaarbij gewond en naar Montreal opgezonden hebbenom aldaar gevonnisd te worden. Deze tijding is niet zonder invloed op de beurs gebleven. Van den anderen kant hebben eenige amerikaan sche grondbewoners pogingen aangewendom twee britsche stoom- booten op de rivier de Niagaradoor eene soort van branderste vernielen. F R A N K R IJ K. PARIJS, den 16 October. Bijna dagelijks worden in deze hoofd stad nog lieden in hechtenis genomen als verdacht met den aanslag van Qücnisset in verband te staan. Eergisteren is dit onder anderen met een kleederkooper en zijne vrouw het geval geweest die zich allerhevigst tegen den koning en de koninklijke familie uitlieten en 'grooten tegenstand hebben geboden alvorens men heil kon meestef worden. Ook is zekere Considèredie reeds in de zaak van Darmès betrokken is geweestin verzekerde bewaring genomen. Ter !zake van de gebeurtenissen in Spanje marcheren onder scheidene troepen naar de zuidelijke grenzen welketen gevolge Van de jongste binnenlandsche onlusten bijna geheel daarvan ont bloot waren. Dé Cariisten die op franschen bodem zijn uitgeweken hebben op nieuw strenge bevelen ontvangen om de grenzen in geen geval over te trekken. NEDERLANDEN. 'sGBAVENHAGE den 20 October. Eergisteren is de zitting der staten-generaal door Zijne Majesteit geopend met de volgende aanspraak? Edelmógénde Heeren «De jongste zitting dér staten-géneraaldóór veelheid én gewigt van werkzaam heden gekenmerkt, is naauwelijks ten einde geloopen of het tijdstip, door de grond wet bepaald, is weder daar, waarop de wetgevende magt hare gewigtige taak bij vernieuwing heeft op te vatten. «Terugziende op hetgeen in de laatste zitting is tot stand gebragt, en kennende den ijver en de naailwgezetheid yan u edelmogenden in het behartigen van 's lands belangen, mag Ik het regtmatig vertrouwen koestéren, dat ook deze bijeenkomst» welke Ik met genoegen opene, zegenrijke vruchten voor Nederland zal dragen. «Wat Mij betreft, indien er iets noodig ware om Mij op te wekken tot het aan wenden Mijner beste krachten ten behoeve van den staat, aan welks hoofd de Voor zienigheid Mij heeft geplaatst, lk zou eene krachtige aansporing vinden in de aange name herinneringen, welke Mij van Mijn bezoek in onderscheidene gewesten zijn bijgebleven. Niet zonder eene levendige aandoening breng Ik Mij telkens te binnen, hoe Ik overal blijken heb ontvangen van gehechtheid en trouwhartigheid. Ik zal aan deze gevoelens, welke lk op hoogen prijs stel, weten te beantwoorden. Mijne bemindö onderdanen kunnen op Mij rekenen, gelijk Ik reken op hen. Iiun geluk op hechte en duurzame grondslagen gevestigd te zien, zal liet schoonste oogenblik Mijns levens uitmaken. «Mijn huis is verblijd door dé geboorte van eene prinses, aan Mijnen beminden broeder, prins Frederili der Nederlanden, geschonken. «Het verheugt Mij u edelmogenden te kunnen verzekeren, dat gevoelens van vriendschap en welwillende belangstelling de betrekking tüsséhén Nederland en dó vreemde mogendheden blijven onderscheiden. «De verdragen van handel en scheepvaart, mét Frankrijk en biet de républiek van Texas gesloten, worden ten uitvqér gelegd. «Nog heeft het der regering niet mogen gelukken, de zooveel omvattende als in gewikkelde geldelijke aangelegenheden met Belgie tot eene eindregeling té brengen, waarvan zij tie financiële en staatkundige behoefte gevoelt, dceh alles is er toe voor bereid en men mag zich thans, meer dan vroeger, rhet eene spoedige afdoening vleijen, «lk heb maatregelen genomen om bet bestuur van bet groot-hertogdom Luxemburg* voor zoover dit tot nog toe met dat van Nederland in sommige opzigten was ver mengd gebleven, daarvan behoorlijk af te zonderen. «Over liet geheel genomen, mag de toestand van handel, nijverheid en landbouw bevredigend genoemd worden, ofschoon sommige takken van het fabrijkwezen den invloed der wisselvalligheid ondervinden, welke daarvan onafscheidelijk is. «Voor den bloei der rijksinstellingen van openbaar onderwijs, en van kunsten en wetenschappen wordt zooveel mogelijk gezorgd. «De berigten uit onze overzeesche bezittingen zijn gnnslig. Alleen de voorspoed der wést-indisChe koloniën wordt door oorzaken van bijzonderen aard belemmerd. De mogelijkheid eener voorziening trekl Mijne aandacht ernstig tot zich. «De rust, tijdelijk op Sumatra gestoord, is gelukkig hersteld geworden door heè beleid van den bevelvoerenden officier, Cn door de dappere medewerking der ondetf zijne bevelen geplaatste land- en zeerriagt. «Eene doelmatige inrigting van het zeewezen houdt Mijne zorg gestadig bezig. «Aan de landmagt, welke steeds met een' prijzenswaardigen geest is bezield, werd in den loop dezes jaars eene organisatie gegeven berekend voor de behoeften van een goed stelsel van verdediging in den zin der grondwet. Ten gevolge van dió organisatie, zullen de ingezetenen eene aanmerkelijke verligting ondervinden, ten aanzien huntier verpligtingen omtrent den dienst der nationale militie. «De wetgeving op (ie militie en de schutterijen wordt, op Mijnen last, door eene speciale commissie herzien. De ontwerpeu van wet welke uit dien arbeid zullen Voortvloeiien kunnen welligt in deze zitting aan de overweging der staten-generaal onderworpen worden. «Er is eene commissie ingesteld, om de militaire wetgeving te onderzoeken, en in overeenstemming te brengen met de milde beginselen welke in de overige gedeelten onzer wetgeving heerschen, cn in het bijzonder in hét eerste boek van het wetboek van strafregt zijn vastgesteld; daarbij tevens acht slaande op al hetgeen tie belangen Van het rijk en vdn den krijgsman vorderen. «Ik voel de hoop, dat het tweede en derde boek van het wetboek van strafregt in den loop dezer zitting bij u edelmogenden ziillen kunnen ter tafel worden gelegde Dit zal plaats hebben met ontwerpen van wet op het stuk der conflicten op bet notarisambt en op de overschrijving der bestaande hypothekaire inschrijvingen in dó nieuwe registers der hypotheken. Ter voldoening aan art. 6 der grondwet, zullen de daarmede iti verband staande wetsontwerpen insgelijks aan u edelmogenden worden aangeboden. «De toestand van 's rijks geldmiddelen, zoo als die op den Januarij dezes jaarS vermoedelijk zou zijn, is bij den aanvang der vorige zitting aan u edelmogenden blootgelegd. «Uit de rekening eh hét geldelijk verslag, wélke eerlang zullen worden medege deeld, zal blijken, dit het cijfer van den achterstand niet het volle bedrag heeft bereikt, waarop het aanvankelijk was begroot. «Van de toegestane middelen, tot dekking van dien achterstand, is, bij genoegzame ruimte der kas voor alsnog geen gebruik behoeven te worden gemaakt. Hiertoe zal echter waarschijnlijk voor een gedeelte in het aanstaande jaar moeten worden overgegaan. «Door het aannemen der begrooting van staatsuitgaven over 1842 en i843, met uitzondering van hét hoofdstuk van buitenlandsche 2akén is de geregelde gang van zaken verzekerd en aan de regering de gelegenheid verschaft, om verbetevingett Voor de toekomst voor te bereiden en in te voeren. «Eene gewijzigde begrooting voor het departement Van buitenlandsche zaken zal worden voorgesteld, zoomede de wettelijke regeling van het gebruik van het batig slot der geldmiddelen van de overzeesche bezittingen, waarvan lk met vertrouwen tfi gemoet zie de bereiking van het. evenwigt tusschen uitgaven en ontvangsten, zondet verhooging van belastingen of van staatsschuld. Een nieuw ontwerp van wet op de burgerlijke pensioenen, Wraarbij de aanmer kingen op het vropger ingeleverd ontwerp bij de tweede kamer der staten-generad! gevallen, in acht zijn genomen, zal aan u edelmogenden worden voorgedragen. «De bestaande pensioenen, wachtgelden en verdere afloopende betalingen zullen worden herzien en voortaan gesplitst voorkomen op de begrootingen van de afzon* derlijke departementen, waartoe zij behooren, én derhalve een onderdeel daarvan uitmaken «Gewigtige onderwerpen zullen alzoo in déze zitting moéten worden behandeld. De vraagpunten, welke zich daarbij mogen voordoen, zullen eene gereede oplossing vindenwanneer zij met wederkeerig vertrouwenzonder hetwelk ér geen gemeen oveMég, in den zin der grondwet, bestaat, tusschen de verschillende deelén dér wetgevende magt worden onderzocht cn overwogen.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1