ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIEN. 1 eeuw regeerde, vrijwillig afstand van de kroon deed en die aan on tren hooggescbatten koning overdroeg. Geroepen tot de plegtige inhuldiging van den koning in de hoofd stad des rijks, hebben u edelmog. toen gezworen de regten zijner kroon te zullen bewaren en onderhouden en den eed ontvangen dat de koning overeenkomstig de wetten en belangen des lands zou regeren. De veelvuldige werkzaamheden, welke daarna gedurende deze zit ting ten einde werden gebragtvorderden uwe medewerking gedu rende den geheelen jaarkring. Dezelve levert een treffend voorbeeld Van de wederkeerige neiging, om de belangen des vaderlands door vereende krachter. te bevorderen. De regering gevoelde de behoefte, om wederzijds bewijzen van vertrouwen aan de vertegenwoordiging te geven. De slateu-generaal hebben dit gewaardeerddoor hunne moeitevolle taak met kalmte en naauwgezelten ijver te vervullen. Hierdoor wordt de mogelijkheid geborenom het drukkende van om standigheden welke uit den loop van vroegere gebeurtenissen ontston den en welke niet meer onder het bereik der regering liggenzoo- Veel mogelijk in de gevolgen te lenigen. De financiële toestand des rijks werd zonder eenig voorbehoud open gelegd. Eene financiële instelling, waartegen men gestadig zwaar- wigtige bedenkingen opperdewerd opgeheven. Vele en belangrijke wetten werden tot stand gebragt. Behalve de voorziening in de dienst van dit loopende jaar, werd voor het eerst eene tweejarige begrootingmet uitzondering van één hoofdstukgoed gekeurd. Nieuwe waarborgen voor het naauwgezet beheer der finatï- ciën zijndoor eene meer afdoende wet voor de aigemeene rekenka mer, gegeven. De middelen lot voorziening in den achterstand zijn aangewezen. Door den overgang van uitgestelde in werkelijke schuld is er met uitzigt op besparing en schuldverminderingmeer eenvoudigheid en duidelijkheid in de staatsschuld gebragt. Belastingswetten zijn herzien, of onder medewerking der staten- generaal tot eene gewenschte wijziging voorbereid. Onderscheiden andere wettenals betrekkelijk de onteigeningen de consignatiënde heemraadschappende koloniën van weldadigheid enz.kwamen tot stand. Het is de ernstige wil der regering, om, op den ingeslagen weg voortgaandein de eerstvolgende zitting nog onderscheiden nieuwe ontwerpentot verdere voorziening in bestaande behoeften ter tafel van u edelmog. te brengen. Hpt onderzoek zal worden voortgezet in hoe verre mendoor mepr- dere vereenvoudiging en bezuinigingde middelen en behoeften van den staat ,mcer in eene wenscheiijke overeenstemming kan brengen. Bij het eindigen van uwe taak is het eene streelendo zelfvoldoening, de belangen des lands op eene waardige wijze te hebben voorgestaan. God geve, dat de regering en de staten-generaal steedseendragtig hun gemeenschappelijk doel trachten te hereiken. In naam des konings verklaar ik de tegenwoordige gewone zitting der staten-generaal te zijn gesloten." Door Z. M. den koning groot-hertog is bepaalddat de lim- burgsche en luxemburgsche troepen welke voor het kontingent van den Duitschen Bond bestemd zijn, dezelfde montering zullen dragen, als de eerewachten tijdens het verblijf van Z. M. to Luxemburg. De eerste kamer der staten-generaal heeftin haro zitting vart II. donderdagaangenomen de baar laatstelijk door de tweede kamer toegezonden ontwerpen van wet wegens de staatsbegrootingen voor 1842 en 1843. Naar men verneemt is de vroeger gesloten werving van gewone vrijwilligers, en overgang van miliciens bij de staande arméebij het regemer.t rijdende artillerie en korps pontonniers, weder opengesteld. Men verneemt, dat de heer baron van Doorn, met eene bijzon dere zending belast, naar Z. M. Willem Frederik, graaf van Nassau thans op het Loo is vertrokken. Uit Utrecht schrijft men dat 40 man van het 10d' regement in fanterie met een' officier van daar naar hel Loo gemarcheerd waren, om dienst te doen bij hoogstdenzelven. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Te Amsterdam zal een etablissement opgerigt worden van gezond en zuiver water door de water-zuiveringstoestellen van den heer de Leutre de Gueymard. Te Tilburg zijn in de afgeloopene week twee woonhui zen afgebrand die tegen brandschade verzekerd waren. Dezer dagen ïijn te Frankfort bij verscheidene leden van den senaat gelijktijdig de glazen ingeworpen. Op Java is bij voortduring gebrek aan europescbe vrouwen. Den 4 dezer is tusschen Stettin en Uckermunde eene boot omgeslagen waarin zich 13 personen bevonden. Een der passagiers is, met behulp van een plank al zwemmende aan den oever gekomeneen tweede persoon is bijgebragtdoch de andere 11 zijn allen verdron ken. Te Dordrecht is van stapel gelaten het koopvaardijfregat Ceram. Uit Silezie wordt gemeld dat Z. M. koning Willem Frederik, graaf van lfassau, de heerlijkheid Neuland nabij Löwenberg, van den graafNostiz aangekocht heeft. Bij gelegenheid van het verblijf van den paus te Ancona heeft Z. H. aan de gevangenen zes maanden van derzelver ge vangenisstraf kwijtgescholden. Van dezen maatregel zijn echter bebaive degenen, die zich aan diefstal hebben schuldig gemaaktook de zoogs„ naamde staatkundige veroordeelden uitgesloten. In de wetgevende vergadering van den staat van New-York is een voorstel tot volstrekte afschaffing der doodstrafmet eene zeer geringe meerderheid verwor pen en zal denkelijk in de volgende zitting wel aangenomen worden. De uitvoer van paarden uit Engeland naar Frankrijk duurt nog onafge broken voort. In eene vergadering van taalkundigendezer dagen in Antwerpen gehouden zijn verscheidene bepalingen aangenomen betref fende eene verandering in de spelling van het viaamschbepalingen welke veelal overeenkomen met hetgeen dienaangaande ten aanzien van het nederduitsch in Nederland wordt gevolgd. Te Brussel is een bier- magazijn, waarin zich 660 volle en 500 ledige tonnen bevonden geheel uitgebrand. Op het zeer verblijdende berigt, dat de heer van der Houven besloten heeft, zich voor alsnog niet aan het bestuur der Han- del-Maatschappij te onttrekken maar tot uit.0 December 1842 als pre sident dier inrigting werkzaam te blijvenhebben al dé schepen in de dokken te Amsterdam 11. vrijdag hunne vlaggen geheschen. De over strooming van den Nijldie dit jaar zeer overvloedig geweest is, zelfs al te ver, heeft 10 dorpen vernield maar men zag nu ook een ruimen oogst te gemoet. Ook te Goes is eene volkszangschool geopend. Zware stormen hebben gedurende de verloopene week in onderscheidene oorden van Schotland groote schade, vooral aan schepen, aangerigt. Toen eenigen tijd geleden bij de banketbakkers de gewoonte in ZWang kwambij hun suikergebak zoogenaamde nagemaakte kleine bankbiljetten en coupons te voegen, verhieven zich vele stemmen daar tegen dewijl men vrees koesterdedat eenvoudige menschen welligt het slagtoffer zouden worden van hendie zich niet zouden ontzien bij onkundige liedenvan die aardigheden een schandelijk misbruik te maken. De ondervinding heeft doen zien., dat die vrees niet ijdel of ongegrond was. Den 14 dezer maand stond voor de regtbank te Amsterdam een bakkersknecht teregtdie zich bij eenen kleedermaker een geheel pak kleederen voor f 52 hebbende laten vervaardigende zen eenvoudigen werkman met een dergelijk bankbiljet van f 100 be taald hebbendevan denzelven f 48 in .zilveren specie terug ontving, welke gelden door den bakkersknecht tot zijne verdere uitrusting en genoegens werdeh aangewend. Zijne bedriegelijke handelwijze werd echter spoedig ruchtbaar en hij diensvolgens tot eene correctionele gevangenisstraf van 18 maanden veroordeeld. Dot dit voorbeeld ter leering Slrekke van hun, die minder met papieren geld hekend zijn, opdat zij zich daardoor voor schade hoeden. Een brief van Sfax regentschap Tunis, van den 24 Augustus jl. houdt belangrijke bijzonderheden in omtrent eehe zaak die zich als van veel gewigt voordoet. De agent van een handelhuisbritsck onderdaan eenig verschil gekregen hebbende met den gaavder der plaatselijke belastingen op den invoer, werd naar het kantoor gebragt, alwaar d'e belastingen ontvangen werden. Aldaar aangekomen werd hij aangevallen door Arabieren die hem geweldig verwondden. Aan' het huofd der aanvallers bevond zich de chef van het kantoor die,, boewei als zoodanig verpligt de anderen terug te houden hen inte gendeel voorging. De geregtigheid vorderde dat de schuldigen ge straft werden maar de gouverneur van Sfax zond integendeel be- dektelijk een Verslag van het voorgevallene aan den bey waarin hij de ambtenaren als mishandeld deed voorkomen het ontbrak niet aan getuigen die door valschc of slechte bedoelingen gedreven dit verslag met hunne aanteekeningen bekrachtigden. De engelsche vice- consul heeft voldoening gevorderd maar de gouverneur heeft hem kwaad bescheid gedaan zeggende dat van eene zoo weinig bedui dende zaak niet zooveel ophef behoefde gemaakt te worden en hij althans niet kon toegeven dat zij naar Tunis werd overgebriefl. ln- tusschen kwam het bovehbedoelde verslag in handen van den bey die zijn ongenoegen te kennen gaf en deed verstaan dat de agent de wetten had overtreden mitsdien terstond eene zijner spabis afzen dende met last dat de schuldige moest gevangen genomen worden waaraan terstond werd voldaan. Overgebragt in een akelig hol, werd hij met ketenen beladen en aldaar gedurende vier dagen opgesloten, gehouden. Op den vierden dag werden zijne armen sterker gebonden hij uit zijne gevangenis gevoerd op een paard gezet en langs den' grooten weg geleid alwaar hij door hem ontmoetende Europeanen verlost werd. De bevrijders hebben zich onder bescherming der cn- gelsche vlag begeven. Men gelooft dat de zaak niet geëindigd is. GOES, den 14 October. In den nacht van den 11 op den 12 dezer is op het dorp Ovezande(Zuid-Beveland brand ontstaan in de schuur van Reinier van Gesselherbergier aldaarwelke Schuur met al wat daarin was benevens de belendende woning van Ilubregt Boonman in de asch zijn gelegd. Het huis en de bakkerij van R. van Gessel en andere in de nabijheid van den brand staandé woningen zijn gelukkig behouden. De gehouwen zijn verwaarborgd de oorzaak van den brand is onbekend. BROUWERSHAVEN den 18 October. Binnengekomen: EdwiJge, kapt. T Blanchetvan Newcastle naar Marseille, en Gezinakapt. K. K. Wykmeyer, van Liverpool naar Dordrecht. Laatstgemeld Schip is gisterenals geen loods aan boord hebbende bij het naar binnen zeilen op de bank Dwars-in-de-Weg aan den grond geraakt, waar hij heden avond nog zittende Was. 184"° KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ, vijfde klasse. Een en dertigste Lijst. N.° 16020 f 5000 en prem- - 25,000 8612 - 1000 13364 - 1000 10069 - 1000 Twee en dertigste Lijst. N.° 10029 f 1000 243 - 1000 Drie en dertigste en laatste Lijst. N.° 21921 1000 en prem. - 25,000 3648 - 5000 VIT DE HAND TE KOOP, Veertien stufe MELK- KOEIJEN, waarvan tien kalfdragende en vier afgekalfde. Te bevragen bij HECTOR GIL JAM te Zterikzee. Een bruin PAARD, hooge taille en zwaar ook geschikt Voor Werkpaard te koopen en te bevragen aan het Stal van den Heer M.' J. S. B O E IJ E. AANKONDIGING V AN SC H EIDIN G van TAFEL, BED en GOEDEREN, Uit een vonnis, door de Arrondissements-Regtbank te Zierikzee op den 9 Julij 1841 geslagen hij Verstek behoorlijk geregistreerd en geteekend, blijkt, dat er tusschen STOF F ELI NA vas BLOOIS, Arbeidster, en JACOBUS van den BERGE, Arbeider beide wonende te DreischorKanton Brouwershavenwier Huwelijk is voltrokken op den 18 Februarij 1825 scheiding van Tafel Bed en Goederen is uitgesprokenwaarvan bij deze aankondi ging wordt gedaan, ter voldoening aan artikel 828 en 811 van het Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering. Voor uiltreksel deugdelijk verklaard door den ondergetee- kendenals Procureur vanSTOFFELINA van BLOOIS. M.'J. BOE1JE. tb zierikzee bij de wed- a. de vos en zoon, stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2