w.® m. ZIERIKZEESCJIE Vrijdag tu*l-iuI-U-L-_1 BESTUREN EN ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, krengen ter kennis ran de belanghebbende houders van Stads Effecten dat de Commissie tot amortisatie der stedelijke gevestigde Scbuldeii op Woensdag den 27 dezer maand, des middags in eene'der zalen van het Raadhuis, zal overgaan {at de jaarlijkschc uHloting van Obli- gatiërt welke zullen kunnen afgelost en Vernietigd worden volgens hel bestaande plan met uitnoodiging aan iederen houder van Effecten ójp dè Stad om bij dié uitloting des verkiezendetegenwoordig te zijn. Zierikzéeden 13 October 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie van dózel'ven, De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. G R O O T-B R I T T A N N I E N. LONDEN, den 8 October. Eene menigte albier ontvangen brie ven en officiële, stukken bevestigt ten volle den inhoud der te Parijs publiek gemaakte depêchewegens de gewigtige gebeurtenissen ijl Chjna. Nadat kapitein Elliot zich overtuigd bad dat de Chinezen voorne mens warei^- den wapenstilstand niet te eerbiedigen bad bij den 15 Mei bevolen dat dé expeditie de rivier Van Canton niet verlaten, maar die den 18 verder opzeilen 2ou. Den 20 begon de vijand een nlge- meenen aanval op de meest vooraan liggende schepen, en trachtte die door middel van branders te vernielen. Het fort Shaming werd hu uit drie engelsche schepen beschoten en tot de overgave gedwongen terwijl de stoomboot Nemesis inmiddels, met bare -32ppnders niet ïninder dan 40 jonken in den grond boorde. Dit schip leverde toen een vreemd Schouwspel opdaar bet met al de vlaggen der vernielde jonken was behangenen het "scheepsvolk zich met de geroofde klee- dingstukken dpr Chinezen had gelooid. Daarna wérd éene landing beraamd en den 26 des morgens met zoo gewensckt gevolg ten uit voer gebragtdal de oostelijke en westelijke forten die.de stad dek ken, Spoedig in bahdeh der Erigelschén vielen welke echter aan een gedurig en hevig vuur uit eeh versterkt kamp der Chinezen waren blootgesteldtot dat ook dit kamp werd veroverd. Nu was alles in gereedheid om de stad zelvé dóór storni meester Ie wórden toert het bevel van kapitein Elliot ahnkwam, om alle vijandelijkheden te staT ken naardien de inwonerS van Carilon eeh rantsoen van 6,000,000 dollars tot behoud van hunne stad hadden aangeboden waarin hij óp nog ëehige voorwaarden waaronder schadevergoeding voor door de Chinezen geplunderde factorijen béhoorde toegestaan had. Den 28 werd aan de lartaarSche troepen dé onbelemmerde üiltogt vergund, en verlieten zijten getale van ruim 17,000 mande stad terwijl 5,000,000 dollars aan de engelscbé autoriteiten uitbetaald werden. Nu werd de engelsche vlag van de vier forten weder gestreken en keerde de expeditie naar Tsing-haë terug. De verliezen, door de Engelschen geleden, zijn aanmerkelijk. Be halve den luitenant Fox, die gesneuveld is, den majoor Reecker en 'den luitenant Fleming, welkë door afmatting zijn bezweken Waren nog 15 ófficieten géwohd en Onder het sclieeps- ëh krijgsvolk telde wen 13 dooden en 97 gekwélstéri. Men betoont zich hiér zeef ontevreden óver dé inschikkelijkheid van kapitein Elliot jegens de Chinezen en meent dat hij de verovering van Canton niet had moeteri laten afkoojjen. De admiraal en gevol- magligde sir If. Potting'erwerd eerst tegen het begin van Augustus in China, verwacht. Ondër de voorwaarden op Welke hij vrede kan sluiten behoortzegt men de betaling van 15,000,000 dollars en van al de oorlogskosten. FRANKRIJK. PARIJS den 6 October. Uit S.' Sebastiaan wordt gemeld dat le Pampeluna (Spanje) onlusten hebben plaats gehad eh dat in Naviirre «en opstond is uitgebroken. Dé generaal O'Dónn'ell heeft de citadel van Pampeluna overrompeld terwijl de generaal Ribero in de stad aan bet hoofd van 300 man troepen en de nationale garde meester is gebleven. Dert 9. De zaken van Spanje houden tegenwoordig dé algemeene aandacht bezig. Drie telegrafische depêches rijt Bayonne zijn dienaan gaande bekend gemaakt, hoofdzakelijk het volgende inhoudende. Den 5 beeft O'Donnell, na een bataljon tot versterking ontvangen te bebben Pampeluna opgeëischl en na van Ribero ontvangen wei geringde stad uit de citadel doen beschieten. Dienzelfden dag heeft de bevolking, de nationale garde en het 1600 man stérke garnizoen van Bilbao zich voor de koningin Christina verklaard niemand dan Santa Cruzde kommandant der provincie heeft ?ijne toetreding geweigerd. De generaal Alcala is van Bergara naar Tolosa terugge trokken, en zou denkelijk naar S.' Sebastiaan wedérköereh, De be weging maakte in Biscaye en Alava voortgangen. Te Madrid was den 3 alles nog rustig. Tot de loopende geruchten behoort dat Maria Christina Parijs verlaten heeft en dat bij de regering nadere depêches zijn ontvangen, welke het zenden van troepen naar de Pyreneën onvermijdelijk maken: Onze revolutionaire bladen beschuldigen ons kabinet van deze nieuwe volks- of liever militaire beweging in Spanje te hebben aan gestooktvan de koningin-moeder in bescherming genomen en van op nieuw den burgeroorlóg, in Spanje ontstoken te hebben met ge vaar van in eene hevige botsing met Engeland te gerakendat Es- parlerb eigenlijk hét regentschap heeft doen verwerven. BELGIE. s: MISSEL den 9 October. De Messager de Gand verzekertdat ons bewind last gegeven heeft de zuidelijke fróntiervestingon te ont wapenen eh het geschut en de ammunitie van daar naar Antwerpen en andere 'puiiten 'binnen 's lands te rigten. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 12 October. Bij koninklijk besluit zijn be noemd tot ridders grootkruisen der orde van den Nederlandschen Leeuw, de heeren J. C. Baud, minister Van marine en koloniën, en J. J. Rocliussen, minister van financiën; tot kommandeur dérzelve orde, de baron Schirhmetpenninck van der Oye, minister van bin- nenlandscbe zakenert lot kommandeur der Militaire Willems-orde, dè generaal-majoor List, directeur-generaal van oorlog. Door Z. M. is eene commissie benoemd tot het opstellen van rtieuwe militaire wetboekenonder voorzitting van jonkh.T m.' M. W. de Jonge van Campëns-Niëuwlandlid van deh raad van state. De eerste kamer der staten-generaal heeft in dé laatstelijk door baar gehouden zittingen aangenomen het ontwerp van wet betrekkelijk de magt der hoog- en andere heemraadschappen dijk- en polderbe sturen enz. en dat betrekkelijk de zaken der Maatschappij van Wel dadigheid. Met gén'óegeh Verneemt mén dat zijtie excellentie den minister vaii justitie, in het belang van s rijks schatkist, heeft afgezien van zijne toelageten bedrage vati f 3000 en dat zijne excellentie den minister Van financiën reeds vóór de zitting der 2de kamer «van den 10 dezer geregtigd was zulks te verklaren. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat Z. M. Willem, Ftedcrik graaf van Nassaiizondag avond ten 9 ure óver Deventer op het Lóo is aangekomen. De graaf Was vergezeld vaii de gravin. Langs den Weg waren vlaggen uitgestoken en de bevolking van Apeldoorn en het Loo schijnt zich t'e hebben beijverd tot eéne régt feestelijke ontvangst. Bij den eersten tolboom bevond zich eene eereWabht te paard beslaande uit 15 man en aangevoerd door den architect Osse- vxijer. Dé. eerewécht was voorzien vaii twee vlaggen èh twee flam bouwen. Hét gevolg van den graaf Was gezeten in 4 rijtuigen. Bij de aankomst öp bet paleis werden er saluts'cboteh uit klein geweer gedaan. Maandag middag ten 4 óre Leeft Z. M: audiëntie verleend aan de ambtenaren en aiidere ingezetenen. Op deze audiëntie ontbrak bijna niemand Van hendie Vtóëger gewoon Waren hunne opwachting bij Z. M. te maken. Bij deze gelegenheid moet dé graaf, oiider anderen, aan den pre dikant der Hervormde gemeente te Apeldoorn een nieuw orgel ih de aangebouwd wordende kerk hebben toegezegd. Gemelde predikant is ook bij lie gravin toegelaten gewofden. Beiden de graaf en gra vin schenen eerie góede gezondheid te genieten én ih eéné opgeruimde stemming te verkeeren. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHÉ BERIGTEN. Tusscheh den 2 én 3 dezer is een vreesselijk onweder van hagel en plasregetis vergezeld, boven Lyon uitgebroken, dat 12 uren onafgebro ken geduurd en groóte schade aangérigt heeft. Op Kandia heerschte volgens de laatste tijdingen eene zoo volkoihen rustals ware dat eiland door geehfc trOebéiep verstoord geworden. Twee ingezetenen van Am sterdam zijn met 6un rijtuig in eene moddersloot gevallen en daarin vfersmoord. Het paard is in,het leven gebleyen.Het garnizoen van Konstantinopel wordt dagelijks versterkt en het reeds beduidend aantal kazernen nog met nieuwe vermeerderd. Op den ijzeren spoorweg van Brighton heeft dezer dagen een zeer ernstig'ongeval plaats gghad het welk den. dood van 4 personen ten gevolge bad. Zeker ouderling van de afgescheidene gemeehte te Kampen heeft zich met een verzoekschrift tot de staten-generaal gewend waarin echter geenerlëi verzoek werd aangetroffen. (Slaals-Courant 4 Oct.) De inwendige toestand van Zwit serland blijft bij voortduring nog zorgelijk. Té Lissabon zitten de za ken mede ih de -war. Dén 27 September is te Stettin de vreesselijke njisdaad van vadermoord gepleegd hebbende namelijk een 21 jarige zooni zijneiizóo riten zegtbeschonken omstreeks middernacht tehuis komende vader met éene bijl derwijze aan het hoofd en aangezigt gewond., dat de ongelukkige oogenbtikkelijk deh geest .gaf.. De moordenaar heeft ziehzel- ven aan de justitie overgeleverd. Thans blijkt het dat de ongeregeld heden in de vorige maand te Aquiia (Napels) gepleegd bet gevolg wa ren ëener politjeke zamenzwering die nog gelukkig in de beginselen ver- Stikt beeft kunnen worden. Te Amsterdam zijn van stapel .gelaten Z.' M.' oorlogsbrik de Pijl, van 14 stukken en het koopvaardijfregal Jo hanna Maria Chrisiinagroot 650 last. De twee hollandsche valke niers, die met dat oogmerk van het Loo naar Noorwegen vertrokken zijn hebben.op het gebergte van dat rijk 6 fraaije valken en een arend gevan gen. Te Utrecht'had men 11. zondag avond in een der wijn- of nacht huizen de treurigste gevolgen van den drank. Men geraakte in twist en handgemeen een derde kwam tusscben beide, en werd dooreen der vechtenden doorstoken. Hij is aan de gevolgen der wonde overleden terwijl aan een ander persoon ook eeh messteek is toegebragt. Tus-

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1