I 81. L' I ZIERIELZ E E SCH E Vrijdag C O E R A N T. den 8 October. NIEUWSTIJDINGEN. Um*Ê f® w A.o 1841, GRÖOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 2 October. De torybladên laten liet bekend artikel Van een fransch ministerieel dagblad to.t de ontwapening ter zee betrekkelijk, niet onbeantwoord. Van den engplscben kant, zeggen zij wordt niet gevergd dat FVankrijk zal ophouden eene zeemogeni!-. beid te wezen maar wel dat het in tijd van volle vrede geen 20 oorlogschepen de Middellaiidsche-Zee zal laten doorkruisen, gelijk tegenwoordig gedurig geschiedt, en waardoor het een vroeger gezegde schijnt te willen verwezenlijken dat Uien die zee als eén fransch meer heeft aan te merken. Ofschoon men zich vleit, dat de lieer M'Lcod door het hof van gezworenen te Utica vrijgesproken zal worden vreest men echter dat daarmede het geschil met de Vereenigde Staten betreffende zijne vervolging nog geenszins geheel afgedaan zal wezen. Men ducht namelijk dat de gevangenhouding van dien britschen onderdaan en de van zijnen kant te verwachten vordering tot schadeloosstelling hog aanleiding kunnen geven tot groote moeijelijkheden. FRANKRIJK. DARIJSden 2 October. De heer Thiers heeft naar gezegd wordt, eene verandering van ministerie, en wel onder medewerking der hoeren Dufaure en Passyais liet eehig middel opgegeven om Frankrijk, in- en uitwendig, kalmte en vertrouwen to doen her krijgen. Meer dab 2000 werklieden in fabrijkén van behangselpapier Lebben zich heden te Ménilmontant vereenigd en aldaar eenige on geregeldheden bedreven ten gevolge van hunne eischen om verhoogd dagloon. Yolgens ministeriële bladen schijnt het thansdat de onderhan delingen wegens bet handeltraktaat met Belgie niet geheel afgebroken zijn, maar dat een meer naauwkeurig onderzoek is noodig geacht, alvorens tot een besluit te komen. Den 3. De koning en zijne familie zijn in deze hoofdstad terug gekeerd. Overalwaar zij zich op hunne reis Vertoond hebben zijn hun door burgers en militairen de levendigste bewijzen van trouw fen verknochtheid gegeven. Heden hebben ér dertien nieuwe arreslatien in de zaak van Quenissel, plaats gehad. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGË den 6 October. Men wildat dó hofmaarschalk baron Huyssen van Ealtehdijke act inlerum belast zou worden met. do portefeuille van buitenlandsche zakenen Welzoo als meii verder beweertvoor eenen bepaalden tijd, In de laatst gehoüdène zittingen van de tweede kamer der staten- generaal zijn de volgende ontwerpen van Wetten aangenomen als 1." houdende ihstfuctie voor de algemcene rekenkamer, met 33 tegen 19 stemmen (dit wets-ontwerp is gisteren mede doof de eerste kamér aangenomen;) 2.° betrekkelijk de magt der hoogé en andtórë heemraad schappen dijk- en polderbesturen enz. met 45 tegen 6én 3.® omtrent de zaken Van de maatschappij van Weldadigheid met alge mcene slemmen. Bij 1.' M." besluit van den 17 September 11.n.° 100 is bepaald, dat voortaan de districts-commissarissen in de provinciën in plaats Van de thans voorgeschrevëne driemaandelijksche rondreize in de ge meenten van hun ressort slechts tweemaal in het jaaf zoodanige rondreize zullen behooren te doen. Bij koninklijk besluit is voor eertigen tijd in aanmerking geno men dat er deliberaliën aanhangig zijn nopens een nieuw stelsel der rijks accijnsen welks toepassing ook eene wijziging der plaatse lijke belastingen ten gevolge zou kunnen hebben en het daarom niet raadzaam is, voor het tegenwoordige, belangrijke verandering in laatstgemeldé belastingen te maken, GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. De koning en koningin der Belgen hebben 11. zaturdag de stad Ant werpen bezochten het onlangs aangekocht stoomschip British Queén in oogenscbouw genomen. Te Montjoux (Frankrijk) te dezer dagen ze- Ikere Claude Valer in den öuderdom van ruim 104 jaren overleden. Zijn gestel was van der jeugd af aan zoodanig gehard dal hijzelfs in de hardste winters, nooit kousen heeft gedragen. De feesten te Stuttgardt zijn zeer luisterrijk geweest en in de beste orde afgeloopen. De berig- ten uit het zuiden van Frankrijk, betreffende den wijnoogst, luiden hij- Zonder gunstig. Vooral de Bordeaux-wijnen worden gezegd van heer lijke kwaliteit te zijn. De prins van Bulera. Sardinisch gezant aah 'thof van Petersburg zijnde van afkomst een burgerjongen uit Hanovef, is overleden. Dc keizer van Rusland is van Warschau te Petersburg teruggekeerd. Men spreekt van een nieuw besluit van den pausbe trekkelijk de gemengde huwelijken. De Noord-Amerikanen hébben de roode natiën der Chikkasaws der Choktaws, der Ottowös, der Chippe- Was en der Tottawatamies van hunnen geboortegrond Verwijderd en denzelven in bezit genomen. Een gedeelte van den heuvel Montmar- tre (Frankrijk) is in de onderaardsche hollen, Van 100 elleri rlieple, ge stort, welke zich sedert langen tijd aldaar bevonden. Gelukkig is niemand daarbij omgekomen. In de gemeente Ierseke (Zuid-Beveland) heeft men in de vorige week het droevige eener honds-dolheid te betreuren ge had. Onderscheidene dieren zijn door het verwoeste beest aangevallen en gebeten. Bij vonnis van het kantongeregt te 'sHage is zekere bur ger dier stad veroordeeld geworden tot eene gevangenisstraf van twee da gen en f 5 boete ter zake van iemand in een der koflijhuizen in liet aan- gezigt le hebben gespuwd. (ff. N.) Te Botterdam zijn ér op ééneri nacht drie diefstallen gepleegd. De gedresseerde vlooijen waaronder éen schootVloD Van de hertogin van Bucotuech, welke de verrigtingen der menschon nabootsen worden in het Handelsblad zeer gepfezen. Het fregat Rupel. wordt opgelegd. Dezer dagen heeft te Tilburg een jong man van circa 24 jaren, ter sluik op de jagt geweest zijnde de onvoor- Zigtigheid gehad Van huiswaarts koerende mei het geladen geweer door een heg of tuin te willet) dringen, de tromp in zijn linkerhand houdende; eensklaps lost het schot ert brengt te weeg, dat de duim en Voorste vin ger der hand worden verbrijzeld en den jager zoodanig in de borst treft dat er Weinig of gcene hoop overblijft om denzelven in het leven te behou den. De keizerlijk hraziliaanscho armee heeft de winter-kwartieren betrokken nadat zij den vijand 300 inijleh had misgeloopen. 1800 mirajkontón en zangers zullen te Gloucaster de Messiasdè Schepping en hei laatste Oordeel uitvoeren. ln Oostenrijk is de haveroogst voorbeel deloos gunstig uitgevallen. In Engeland beklaagd meii zich sterk over de omkoöpingeh en andere ongeoorloofde middelen bij de laatste ver kiezingen door lieden van alle partijen aangewend. De paus heeft zijn jnlogt gedaan te Ancöna. De nijmeegsche kennis is ongestoord afge loopen dé zaken gingen er slap uitgenomen in de wafelkramen. De heer Wagnet heeft eene clectfo-rtiaghelische machine vervaardigd, met welke, met een last van 70 centenaars proeven zijn genomen die volkomen gelukt zijn. Het Handelsblad klaagt over de téugelooze euvelmoed van het amstefdamSche gemeen. Ook aan de Dedemsvaart staan 3 appelboomen ten tweedenmale in Vollen bloei. Kapitein R. IV. Lakenste Dordrecht van Liverpool binnen heeft op den 22 Sep tember bij Lands End uit eene bóót gered den kapt. en 9 man uitma kende de equipage van het alstoen in zinkenden staat drijvende engelsch brikschip the Rrilge of Sunderland. Een vlug rekenaar, sterk van gestelbiedt f 1000 voor een vast inkomen van f 500 a 600. (ff. R.) Eene jonge jufvrouw mét een zacht humeur, verlangt een mannelijken compagnon met f 10,000 niet ongeschikt voor een huwelijk. [Idem.) Te Syracuse zijn 25 manschappen door 't springen van ëen kruidmagazijn, in de lucht gevlogen. Veie voorname Hollandersdie de brusselsche tentoonstelling ran nationale kunstvlijt bezochten, hebben voor aanzien lijke aandeelen ingeschreven. In Duitschlahd hoüdt men zich bij voort during bezig met de weigering der ratificatie van het verdrag wegens de aansluiting van Luxemburg aan het duitschè tolverbond. In Belgie zijn de reserve-regemehten afgeschaft geworden. Alen bespeurt al daar in het algemeen eene meerdere toenadering tot üuitschland. Uit Breda meldt men van den 2 dezer hét volgende Naar men verneemt heeft zich dezer dagen alhier ter stede eene cömmissie ge vormd welke onder inwachling der noodige middelen tot onder steuning, zich voorstelt eene maatschappij op te rigtenhoofdzakelijk ion doel hebbendehet verschaffen van verschillende werkzaamheden aan die arnliachts- of werklieden en derzelver huisgezinnen hier ter stede, welke, hij het ophouden van hunnen gewonen dagelijkschen arbeid, aan dezelve, tot hun levensonderhoud dringend behoefte mog- ten hebben. De Werkkring der gemelde commissie zou zich aanvan kelijk bij icijzé vah proefnemingbepalen tot die huisgezinnen Welker leden bij de directie meer bijzónder van eend gunstige zijde bekend zijn om later hij verhoogd voordeelig resultaatdie uitbreiding ver der aan de zaak te geven, vóór welke zij, in verhouding tot dé maat schappelijke fondsenvatbaar zoude mogen te achten zijn. Het volgende treffend voorval van eerlijkheid eti goede troüw heeffc dézer dageii plaats gehad De heer van Santen van de Wiel, fabrijkant te Aalst, provincie Oost-Vlaanderen zag zich in het jaar 1826, ten gevolge van allerlei wederwtiardighedeh genoodzaakt om met zijne scbuideiscbérs eene overeenkomst te treffen van 60 pc.'allen namen er genoegen mede en naar aanleiding dier minzame schikking was geheel de schuld des heeren van Santen verevend ten minste zoo dachten zijne schuld- eischersdoch zij hadden zich vergist j want zie 15 jaren na ver loop der gemaakte schikking, riep de eerlijke fabrijkant ze allen we derom op en te zamen om tegen den 20 September te zijnen kantore te kortien ontvangen de 40 pc.', welke zij hem in lc82G geschonken hadden doch die hun eigendom waren daar hij met inspanning van alle krachten zijne Zaken geheel hersteld en zich de mogelijkheid verschaft had om nu het voilé kapitaal aan zijne schuldeischers uit te kunnen betalen. De circulaire door den braven man te dien einde afgezonden trof allen die dezelve ontvingen diep. Niemand bleef achter en o|) dien dag had de groote vereeniging der belang hebbenden ten kantore van den heer A. J. tan Santen van de Wiel te Aalst, werkelijk plaats, waar allen volledig werden afbetaald, en Vervolgens aan tafel genoodigd die te 2 ure aanving, en waarbij de voornaamste fabrijkanten vart AalstBrusSet en Gend werden opge merkt. De edele gastheer was met zijne echtgenoot en elf kinderen het voorwerp van aller bewondering en toejuiching. Behalve een schoon gedochtetiisblijk zullen de. gezamenlijke oud- Schuldeischers van den heer van Santen van de Wiel hem ook nog een groot gastmaal aanriglen waartoe wederom allen moeten zamen- komen dié aan het feest van dén 20 September hebben deel genomen. Is heerlijkheid en goede trouw thans, helaas! zeldzaam geworden, in een tijd dat eigenbaat en gewinzucht om het even door welke middelen, den boventoon in de maatschappij voeren zoo voorzeker

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1