sr.® so. ZÏERIKZEESCIIE C 0 11 R A M T. Dings dag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN, BEKENDMAKIN G^| NIEUWSTIJDINGEN, F R A N K R IJ K, BELGIE. Gemengde büiteN- én binnenlandscite berigTën. A.° 1841. ilen 5 October. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 la- Ymarij 1831, n.° 68, (Sïaalsjjlad n." 2,) 'heeft Zijne Excellentie dé ïleer Minister van Financiën bij resolutie vën den 30 September 1841, bepaaldde prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de Kollekteurs, Splitters en Debi'tanten der Koninklijke Nederlandsché Loterij, de loten, en gedeelten van dien, voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 184"e Loterij zullen mogen Uitge ven te weten Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste Bij Verhoor) loten f 83,00 - 41,50 - 16,60 - 8,30 - 4,15 Bi] Geheele loten Halve Vijfde Tiende Twintigste f 4.5,00 - 22,50 - 0,00 - 4,50 - 2,25 Wordendede belanghebbenden bij deze herinnerd, dat hij voornoemd artikel van Zijner Majesteits hesluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de Kollekteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naaf die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het puhliek beschikbaar te hebben. Zierikieeden 4 October 1841. Voor den Staatsraad Gouverneur van de provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zieriksee DE CRANE. PARIJS den 29 September. De instructie der zaak Van Qianisset moet reeds veel licht over de oogmerken Van kwaadwilligen verspreid hebben. Het 'schijnt thans boven alleti twijfel verheven dat de gedu rige aanslagen het werk der geheime genootschappen Zijn die zich met het doel gevormd hebben om met hel koningschaptevens alle anderfe maatschappelijke inriglingen omver tb werpen. Volgens de ministeriële bladenhebben zich in de onderhande lingen wegens een handeltrnklaat met België groote moeijelijkheden opgedaan dié Voornamelijk in de overdreven cischeb der beigische fa- brijkanten en eigenaars van kolenmijnen bare oorzaak hebben Zouden, Van Toüion schrijft inèttdal er brder gegeven is om uit die zeehaven verscheiden schepen en gewapende stoombooten naar Tunis te zenden waar men de oogmerken der Engelschen sterk schijnt te wantrouwen. Mogten deze aldaar troepen ontschepen dan zou dit het rustig bezit van Algérie door de Franschen vroeg of laat aanmer kelijk kunnen belemmeren. Een der dagbladen dat de regering is toegedaan behelst een vrij hevig artikel tegen den telkens herhaalden eiscl) der Etigelscben dat Frankrijk zijhe vloot zal ontwapenen. Het vraagt óf Engeland dat thans 29 gewapende groóte oorlogschepen telthet regt heeft aan Frankrijk te verwijten dat het eene vloot van 20" zoodanige schepen onderhoudt vooral daar het behoud van rust en orde in het Oosten in weèrwil der gemaakte overeenkomsten hog ver Van verzekerd is, Èene zcemagt te bezitten dus wordt vérder gezegd is niet slechts een onbetwistbaar regt het is tevens eeh Onvermijdelijke pligt voor Frankrijk. Den 1 October, Gisteren beeft de gendarmerie eeh' persoon gevat die haar aangewezen was als een der ijverigste aanstokers vati de op roeren die laatstelijk alhier hebben plaats gehad. Toen men dien persoon in hechtenis genomen had werd hij onderzochtmen Vohd twee pistolen bij hem die tot aah den mond met kogels waren geladen Voorts eenig buskruid en een doosje met pistons. De gevangene Ver klaarde, dat hij Anlöihe Boidin heette, en behielp zich eerst met al lerlei uitvlugtcn doch ten slotte bleek, dat hij soldaat was in bet 3a° regemebt Van linie en den 15 September uit het kamp van Ivry was gedeserteerd. Hij is in bechtehiS gehouden. BRUSSEL, deh 28 September. De September-feesten zijn afgd- loopenzonder tot eenige verwarring of ongelegenheid aanleiding te hebben gegeven. Zondag avond was men niet zonder vrees voor buitensporigheden Van de zijde der menigtebij de verlichting van het parkwaarmede de plegtigheden zijn besloten geworden en we! Uit höofde der heel'Schende verbittering wegens bet verhinderen van den vrijen toegang lot het muzijk-feestderwijze dat door de bur gerlijke en militaire overheden buitengewone maatregelen van voorzorg waren genomen en zelfs troepen uit de omliggende plaatsen waren ontboden geworden. Anderen tncenendat.onder .de menigte Van de herwaarts gestroomde vreemdelingen ook eenige zendelingen uit Frank rijk zouden zijn geweest welke indien op het tijdpunt der Sep tember-feesten daar te lande nieuwe onlusten mogten zijn uitgebroken alhier pogingen zouden hebben aangewend om ecne gelijksoortige volks-heweging te verwekken. Hoe hot ook daarmede moge gelegen zijn dit is zeker dat de rust en de goede orde in 't minst niet zijn gestoord geworden. Den 2 October. Bij eene circulaire van den minister van financiën Wordt gelast, de hand er aan te houden, dat in de provinciën jlnt- werpen Oost- en West-Vlaanderén en in eenige gedeelten van Lim burg en Zuid-Braband de besluiten bepalingen en aankondigingen van gemeldén minister niet alleen in bet fransch maar ook in het vlaamsch Worden bekend gemaakt. Als een gevolg van de verkeerde maatregelen nopens den suiker handel die hier te lande zijn ingevoerd Worden verscheidene beigi sche schepen te Havanna met suiker naar Amsterdam bevracht. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 3 October. Bij konhKlijk besluit van den '6 der vorige maand is buiten werking gesteld bet bepaalde bij het besluit Van derf 25 Jul ij 1834 waarbij de invoer van nedèrlandsche Centen en halve centen voorloopig wordt verboden. In de zitting der tweede kamer vah 11. donderdag is een nieuw Ontwerp van wethoudende instructie voor de algeméene rekenkamer, ingekomen, Men verneemt, dat bij de ned. Israëlitische gemeente alhier besloten is tot den opbouw van eene geheel nieuwe kerk in plaats van de oüde en vervallen geraakte en dat het Z. M. Willem Frederik graaf nam Nassau behaagd heeft toen lioogstdezelve Van dit voornemen kennis bekwam tot gemeld einde de aanzienlijke som van f 1500 te schenken. Ten gevolge van een besluit van het pVovinciaal bestuur van Zuid-Holland vün den 22 dézer betrekkelijk eene besmettelijke ziekte onder het rundvee welke zich in de gemeente Maasland heeft geopen baard en die van eenen geheel anderen aard is dan de heerschende longziekteheeft het stedelijk bestuur der stad Delft tot nader den uitvoer van döor de bovenbedoelde ziekte aangetast veeof geslagt vleesph uil dé gemeente Maasland Verboden. In bijzondere berigtêh uit Java vin den 4 Mei door een ge acht duitsch dagblad medegedeeld wordt de herstelling der rust op de westkust van Sumatra bevestigd doch zeer geklaagd över het ge brek aan krijgstucht onder de op de kust van Guinea aangeworven negertroepen. Ook Wordt daarin de vrees te kennen gegeven voof eene nieuwe vredebreuk met de radscha van bet vorstendom Tromo tussóhert Tapanuli de Kotta-landen en Padang gelegen met welkert vorst evenwel nog werd onderhandeld zoodat de hoop op bet behoud van den vrede nog niet geheel verloren was. Verder leest men in deze berigten dat men op Java met vernieuwden ijver voortgaat aan den bouw der op dat eiland aangelegd wordende vestingwerken aan welke dagelijks 12-—15,000 inenschen arbeiden. Inzonderheid geeft het op kolossale schaal aangelegde fort Hendrik te Weltevreden aan duizend menschen-handen werk. Er zullen nog wel 3 of 4 jaren Verloopehalvorens het Voltooid is. Na de vestingwerken te Welte vreden zijn thans de meeste arbeiders aan de versterkingen te Patjalang Wijnkoopersbaai en Dji^atjap, de havenplaatsen aan de zuidkust van Java bezig. Eindelijk wordt nog in deze berigten gemeld dat het getal der Javanen die tot den Ghristelijken godsdienst overgaan merkelijk toeneemt j in de residentie Soerakarla zouden meer dan 1000 inboorlingen bet Christelijk geloof hebben omhelsd. De jongste tijdingen uit Texas zijn zeer oorlogzuchtig tegen Mexiko gestemd. Te New-Orlëans is de gele koorts zeer aan bet toenemen. In r/ie Congregational Calendar und family Almanac for 1841, London vindt tóen de volgende opgave van het getal der belijders der 4 hoofd godsdiénsten 252,566,000 Christenen 3,430,000 Joden, 126,105,000 Mahomedanen560,820,000 Heidenen te zamen uitmakende een ge- lal van 942,921,000, Nog geen derde slechts ruim een vierde belijdt de christelijke godsdienst, Hoe Wordt deze eens de godsdienst der Wereld? Den 27 September is te Laren eene boerderij afgebrandbewoond wor dende door den landbouwer en koopman in ézellihncn E. van den BrinkTz. Ook te Amsterdam is een huisvan den broodbakker W. van llennekelhruitgebrand. Dezer dagen is te Londen in het lagerhuis, een voorstel van den heer Yorke, waarbij bij verlangde dat de Vróuwen in de armengestichten niet van hare mannen gescheiden zoude wordeh wanneer deze niet om misdaad maar alleen uithoofde vah ge brek derwaarts gebragt werden met eene groote meerderheid verwor pen. De financiële toestand van Brazilië blijft verontrustend. De haven van Cnrthagena de Colombina is door het bestuur Van Mantanares in staat van blokkade verklaard In dü kamer der gedeputeerden te Lissabon is een wets-ontwefp aangenomen waarbij eene belasting van 10 pc.' op de coupons der binnenlandsche schuld geheven zal worden. Een onberispelijk logementhouder in het Stichtdie geen tijd beeft om op reis te gaan vradgt èene inschikkelijke logementhouders-dochter van ondervinding tot vrouw meisjes die schaamachtig mogten zijn kunnen de vrijaadje door derde personen aanvangen. [II. B.) De kanadeschö grerisliWeslie brengt de gemoederen iii Amerika weder aan 't-gisten, Bij gelegenheid der viering van het 25jarig feest zijner troonbeklimming, heeft Z. M. de koning Van Wurtemberg volkomen gratie en absolutie verleend aan allen die gedurende dat tijdvak wegens politieke misdaden tot geregtelijke straffen veroordeeld zijn of nog wegens zoodanige mis daden geregtelijk vervolgd worden alsmede aan hunne medepiigtigen. De prins van Pruissen oudste broeder van den regérenden koningis bij eene der krijgsoefeningen in Bohème door een geweerschot aan hét been gekwetst geworden; doch de wonde, die döor een klein steentje veroorzaakt isdat toevallig in een der geweren was geraaktdeed geene ernstige gevolgen duchten. Bij de laatste opschrijving voor de directe

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1