Jr.® 76. ZIERIKZEESCIIE C011RA W T. Dingsdag A.® 1841. den 21 September. NIEUWSTIJDINGEN. duitschland. FRANKFORT, den 13 September. Er heeft II. donderdag, ten gevolge van een onbeduidend voorval lusschen eenige manschappen der te Mentz in bezetting liggende oostcnrijksche troepen en ettelijke burgers eene bloedige vechtpartij plaats gehad waarbij een der laatsten het leven verloren heeft en negen gewond zijn. De hierdoor, veroorzaakte opschudding is weldra in een' volksoploop ontaard, welke de tusschenkomst van een deel der bezetting gevorderd heeft. Den volgenden dag is de rust op nieuw verstoord doch alstoen spoedig hersteld. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 15 September. Bij gebrek van belangrijk binnen- landsch nieuws houden de dagbladen zich grontendeels met den aan slag op het leven der fransche prinsen bezig. Terwijl zij de ziglbare hand der Voorzienigheid in de gedurige uitreddingen van koning Lo- deitiijk Philips en de leden van zijn geslacht doen opmerken willen zij de oorzaak van den slechten geest, die onder vele bewoners van Frankrijk heerscht in de verkeerde rigting vinden welke de bescha ving in dat land heeft genomen waar zichvolgens hen de ver meerdering van kundigheden niet met de aankweeking van zuiveren godsdienstzin paart. Voorts willen zijdat in dit door de natuur zoo bevoorregt rijk algemeene en gestrenge maatregelen tot uitroeijing der geheime vereenigingen zullen genomen worden die de voortdurende kweekplaatsen van zoo veel onrust en verwarring zijn. F R A N K R IJ K. PARIJS, den 15 September. Hel hof der pairs is tegen den 21 dezer bijeengeroepen, om wegens den aanslag van den 13 dezer, die in het koninklijk bevelschrift aangeduid wordt als tegen de hertogen van Orleans, Nemours en Aumate gezamenlijk gerigt te zijn geweest, onderzoek te doen en vonnis te vellen. Uit alles blijkt dat de moordenaar Jean Nicolas Pappart een slecht en aan dronkenschap overgegeven voorwerp is, die reeds meermalen, om diefstal en bloedige vechterijen tot gevangenisstraf was veroor deeld. Men zegt ook dat hij in 1834 aan het oproer te Lyon heeft deel genomen. Hij leefde sederteenigen tijd met eene vrouw, bij wie hij een kind had, en die hare blijdschap betuigd moet hebben nu van zijne mishandelingen verlost te zullen zijn. Gelijktijdig met den ge noemden aanslag zijn 6 personen gearresteerd en in verzekerde bewa ring gebragt; ook zou een geheime klub in de straat S.'Denis over vallen en in hechtenis genomen wezen. De commissaris van policie Yrer is met stecnen geworpen en zwaar gekwetsttoen hij met de arrestatie van 4 personen bezig wasdie als mcdepligtigen aan de schenddaad waren aangeduid. Zoowel dezen als zij die zich tegen hunne gevangenneming verzet haddenzijn ter stond door de gewapende magt gegrepen. Heden morgen zijn in de voorstad S.' Antoine eenige dreigende za- menscholingen opgemerkt. Gisteren avond heeft de municipale garde het volk op de plaats du Chatelet ook weder moeten uiteen drijven. De lijdingen omtrent de onderwerping der volkstammen in Al- gerie blijven voortdurend gunstig luiden. Abd-el-Kader schijnt zich tegen dezen voortdurendeu afval zijner landgenooten niet langer te durven verzetten en zijne geheele onderwerping wordt bij den na- jaars-veldtogt te gemoet gezien. Men zegtdat het fransche leger in Afrika tegenwoordig vele zieken telt. Den 16. Alhier schijnen de zamenscholingen iederen avond toe te nemen en gisteren hadden zij een zeer zorgwekkend aanzien verkregen. De autoriteiten hadden op de Boulevards en in de straat S.' Antoine twee bataljons der municipale garde doen post vatten. Van 4 ure des namiddags af aan doorkruisten patroeljes de voornaamste straten der hoofdstad. Nabij de straat Traversière en S.' Antoine hebben eenige charges van ruiterij plaats gehad. Een 50tal personen zijn ge arresteerd zijnde grootendeels jongens van 15 tot 20 jaren. Te Clermont bleef, volgens de laatst ontvangene tijdingen, de Tust voortduren. Te Chauriatin de nabijheid dier stad waren door eene bende van ongeveer 40 personen ongeregeldheden gepleegd en "was door dezelve in de kerk der gemeente gebroken geworden. Eenige muitelingen waren gevat. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 19 September. Den 16 dezer heeft de 'tweede kamer der staten-generaal het ontwerp van wet, nopens den vervroegden overgang van uitgestelde in werkelijke schuld met 42 tegen 10 stemmen, aangenomen. Ook het wets-ontwerpnopens den inkoop en de aflossing van schuld over 1841, is eergisteren door de zelve met 43 tegen 9 stemmen aangenomen. - Bij de tweede kamer is ingekomen een veranderd ontwerp van wet, betrekkelijk de zaken der Maatschappij van Weldadigheid. In art. 1 van dit veranderde ontwerp is weggelaten de vermelding van de som van ƒ1,175,000, welke vroeger uil de koloniale geldmiddelen aan die maatschappij is verstrekt. Voorts wordt nu in hetzelve bepaald, dat voortaan bij het aanbieden van ieder ontwerp der begrooting aan de staten-generaal een verslag zal worden overgelegdnopens de uitkomsten van het beheer der maatschappij over lipt afgeloopen twee jarig tijdvak. In de bij deze nieuwe redactie aan de kamer medegedeelde antwoor den verklaart de regering, dat de toestand der Maatschappij van Weldadigheid het onmogelijk maaktdat zij in stand blijvezonder dat daartoe middelen uit de schatkist beschikbaar gesteld worden; dat het de bepaalde wil der regering is om voorlaan geene gelden hoegenaamd meer buiten de wet te laten besteden en dat daaruit de noodzakelijkheid van deze wet geboren is. Bij het onderzoek van de voordragt nopens de marine zijn som mige leden der staten-generaal hij het gevoelen gebleven, dat de hoofd- etfablissernenten moeten worden verminderd. Eenigen meenden, dat vooral Willemsoord na de daarstelling van het Noord-Hollandscho Kanaalvoor aanzienlijke vermindering vatbaar is en datgelijk zulks reeds is toegezegd, Vlissingen alleen een etablissement van uitrusting, niet van aanbouw behoort te zijn. Z. K. H. prins Hendrik, die dezer dagen uit deze residentie naar den Helder is vertrokken is van daar aan boord van Z.' M.' oorlogsfregat de Rijnnaar Vlissingen gezeild. De overige tot het nu ontbondene exercitie-eskader behoord heb bende schepen zijn in de haven van het Nieuwe-Diep binnengeloopen. Kct heeft Z M. den koning behaagd, octrooi te verleenen aan de heeren EGeck, H. van Keil en fl. G. van Keil, op een werk tuig lot droogmaking van moeren, polders enz., 't welk zonder stoom, wind of paardenkracht gedreven wordt. (Deze voordeelige en nuttige machine levert in eene seconde 70 kub. voeten water in de hoogte over dijken en hoogtennaar welgevallen. Ook is deze machine zeer dienstig voor fonteinen koren-zaag- en andere molens en kan de zelve dag en nacht werkzaam houden.) De minister van binnenlandsche zaken heeft dezer dagen den gouverneurs verzocht, om maatregelen te doen nemen tegen het ter markt brengen en het toelaten aan de molens van granen welke met ziekelijke korenzaden, hekend onderden naam van Hanesporenof het Moederkorenzijn besmet, en waarvan het gebruik als schadelijk voor de gezondheid van menschen en dieren beschouwd wordt. Uit Delft wordt van den 16 dezer gemeld «ln onze omstreken was de vreesselijke longziekte onder het vee ofschoon niet geheel over toch sinds eenigen lijd wat tot staan gekomenthans is er echter eensklaps eene nieuwe ziekte uitgebroken veel hebbende van den aziatiscbcn braakloopeen groot getal koebeesten zijn hieraan gisteren en eergisteren gestorven in de omstreken van Vlaardingen en Maas land en hadden geopend zijnde, niet het minste teeken van bederf, nocb eenig ingewand aangestoken. Deze ziekte is zoo schielijk dat een aangestoken stuk vee ook zeer kort daarna sterft. Naar het schijntheeft men te Krimpen dezelve reeds vroeger bespeurd en is daar ook veel vee gestorven." Uit Nijmegen meldt men van den 14 dezer: «Veel is er sedert II. vrijdag gesproken over eene militaire wandeling naar Arnhem, door het 2de en 3de bataljon van bet 3d' regement infanterie gedaanten gevolge waarvan zoo als men verspreiddeeenige dooden en zeer vele magteloozen waren achtergebleven. Spoedig na al deze verzinse len werd de waarheid openbaar, en deze is: dat, na eenen wel is waar geforceerden marschten gevolge waarvan vele soldaten voor namelijk op de gierbrug, van vermoeidheid nederzegen de batal jons desniettemin naderhand zeer welgemoed de stad binnentrokken. Een der soldaten evenwel was, door vermoeijenismeer dan waar schijnlijk aan andere dan gewone omstandigheden toe te schrijven dermate afgemat, dat hij door eene zenuwberoerte aangetast, aan deze zijde van de rivier, in onmagt viel en spoedig daarna overleed. Den volgenden dag had zich een 30tal soldaten van het regement als on gesteld voornamelijk aan voeteuvel lijdende, aangegeven, maar van dezen werd slechts een naar het hospitaal verzonden, die, ingevolge zeer goede berigtcn, reeds morgen zal worden ontslagen. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCIIE BERIGTEN. Te Geneve ziet men eerlang het opstijgen van een ongemeen grooten luchtbol te gemoetaan welken de eigenaar, een Franschman ten ge volge eener nieuwe uitvinding, eene rigting naar willekeur belooft te ge ven. Soortgelijke beloften zijn reeds meermalen gedaan maar tot hier toe nooit vervuld geworden. Te Veenwouden in Vriesland is on langs een feest gevierd welks wedergade zelden gevonden wordt Jan Wiehes Faber en Trientje iilierts Jlouma hebben namelijk de SOjarige echtvereenigingmet hunne 7 kinderen en de echtgenooten van deze 32 kindskinderen en 4 achterkindskinderengevierd. In den nacht van den 12 op den 13 dezer is er een moord of manslag te Utrecht hui ten de Waardpoort gepleegd. Een paar jonge personen welligt door den drank verhit, daar dezelve maar al te veel zondagsavonds gebruikt wordt, schijnen om een meisje twist gekregen te hebben, ten gevolge waar van een hunner, zijnde een schuitenjager, wonende aan de roodei brug, met een mes is doorstoken. Maandag morgen ten 4 ure heeft men hem vermoord gevonden. Degene, welke men verdacht houdtis in hechte nis genomen. ln de engelseh'e zeehavens wordt bij voortduring met ijver aan de uilrusting van onderscheidene oorlogschepennreerendeels van middelmatig kaliber gearbeidt. Naar men verneemtzoude cr een plan bestaan om op het emplacement der oude beurs te Amsterdam dat thans tot een plein wordt ingerigleen standbeeld van Rembrandt te plaatsen en alsdan aan die plaats den naam van Rembrandtsplein to geven. Bij Nijmegen zijn twee militairen in de rivier de Waal ver- dronken, welke zich vermaakten niet baden. - Z. Si. de keizer van Rusland is den 9 dezer te Warschau aangekomen en door de bevolking mot vreugde-kreeten ontvangen. Z. H. de paus wordt op zijne reis alomme door de bevolking niet den meesten luister en de levendigste

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1