a ZIERIKZEESCHE COURANT. It.® 75. Vrijdag A.«> 1841. den 17 September. NIEUWSTIJDINGEN. GROO T-B RITTANNIEN. LONDEN, den 11 September. Een der dagbladen meent de op handen zijnde ontwapening van Europa voor eene uitgemaakte zaak te mogen houden. Het oostenrijksch kabinet zou aan het fransche den -wensch te kennen gegeyon hebben den militairen staat van Frankrijk beduiüend te zien verminderen en daarop geantwoord zijn dat zulks terstond geschieden zouzoodra de overige mogendheden zich van hunne zijde daartoe bereid betoonden. Eene aanmerkelijke vermindering der oostenrijksche legers met name het geven van groot verlof aan de landweer zalaltijd volgens genoemd blad na den afloop der herfst-revueen dus omstreeks den 15 October, het gevolg dezer onderhandelingen wezen. FRANKRIJK. PARIJS, den 11 September. Den 6 dezer heeft de hertog van Ne mours, op de vlakte van Marigny, revue gehouden over ongeveer 25,000 man die het kamp van Compiègne uitmaken. Het verhaast vertrek van 2 oorlogschepen uit de haven van Tou lon geeft stof tot vele gissingen. Sommigen willen dat zij zich tegen eene turksche expeditie naar Tunis verzetten moeten maar waarschijn lijker is het dat zij naar Algerie bestemd zijnom de maatregelen van den gouverneur-generaal Bugeaud, tot geheele fnuiking van Abd- el-Kader, te ondersteunen. Den 12. Z. K. H. de hertog van Aumale heeft gisteren zijnen plegtigen intogt te Corbeil gedaan werwaarts zich HH. MM. begeven hadden. De hertog heeft zijn' chirurgijn-majoor aan zijne doorluchtige moeder voorgesteld met de woorden «ziedaar den persoon, die mij het leven gered heeft." H. M. heeft daarop met aandoening den chirurgijn-majoor omhelsd. Het geregtelijk onderzoek in de zaak van den gewezen notaris Lehon is ten einde gebragt. Men zegtdat er onderscheidene bijzon derheden ontdekt zijn, welke men nog huiverig is openbaar te maken en waaromtrent reeds pogingen in het werk moeten gesteld zijn, om die te smoren. Te Macon zijn er ernstige ongeregeldheden voorgevallen doch van geen' staatkundigen aard. Het was een zeker getal sjouwers, dat zich het uitsluitend regt had toegeëigend om aan de haven Werkzaam te zijn en daarvoor zeer hoog loon eiscbte. De kooplieden wilden in hun belang ook andere personen werkzaam doen zijn en zulks heeft aanleiding tot gemelde ongeregeldheden gegeven. Deze liepen zeer hoogzoodatna onderscheidene vermaningen vergeefs beproefd te hebben de troepen met de bajonet op het volk zijn moeten inloopen. De sjouwers wapenden zich toen met stukken houtplanken steenen enz. Ten laatste een pistoolschot onder het volk gelost wordende, zagen de troepen zich verpligt hunne geweren te laden en vuur te geven. Twee personen vielen dood onderschei dene werden gekwetstterwijl ook nog eene vrouw door het werpen van een zwaar stuk hout op de plaats dood bleef. Nadat er dus op de menigte gescholen was, ging zij uiteen, en werd de orde van lieverlede hersteld. Er zijn onderscheidene personen in hechtenis genomen. Den 13. Heden was het de dag, waarop het uit Algiers terug gekeerde 17de regementmet den prins van Aumale aan het hoofd te Parijs zoude aankomen. De hertogen van Orleans en Nemours, bene vens een luisterrijke stoet officieren en eene tallooze volksmenigte wa ren het regement lo gemoet getogenen zoodra het aan de barrère du Tróne verscheen weêrgalmde de lucht van de herhaalde kreten Leve hel 17de regementdoch tot aan de rue du Faubourg S.'Antoine voortgerukt zijnde, viel er plotseling een schot, waardoor twee paar den gewond werden. De dader oogenblikkelijk gegrepen zijnde, bleek te zijn een werkman in blaauwe kiel die, zoo men zegt, verklaarde den hertog van Orleans te hebben willen treffen. Men meent te wetendat deze persoon tot een der geheime ge nootschappen heeft behoord. Zoodra hij gevangen was genomen begon hij te weenen, en viel hij zelfs in zwijm. De procureur-generaal, de heer Franck Carré heeft den, dader reeds een verhoor doen ondergaan. Deze onverklaarbare aanslag hield den togt van het regement eenen geruimen tijd tegen zoodat de koning, die hetzelve voor 1 ure aan bet carousel wachtende was, tot ruim 2 ure heeft moeten vertoeven, alvorens de troepen tot aan de Are de Triompbe waren verschenen. De koning heeft zijn zoon met de meeste teederheid verwelkomd men heeft den aanslag tot na den afloop der revue voor de koningin ver zwegen gehouden op het carousel gekomen heeft de koning eenige decoratiën aan de krijgslieden uitgedeeld die vervolgens ten 3ure naar Neuilly zijn vertrokken. Den 14. De naam van den moordenaar is Nicolaas Pappart; hij is 27 jaren oud en in het departement der Yosges geboren. Hij is hout zager en woont sedert 3 jaren te Parijs. De kogel heeft den luitenant kolonel van het 17d<l regement aan het been gekwetst en deszelfs paard neêrgeveld ook het paard van den generaal Schneider is gekwetst. Sedert eenige dagen was de aandacht der autoriteiten op de meer dan gewoon talrijke zamenkomsten van werklieden gevestigd die door gaans hunne rusturen op do kaai de Gèvre slijten en onder welke zich thans vele personen gemengd hadden die als leden van geheime vereenigingen bekend staan. De oproerige gesprekken hier gehou den hadden reeds vrijdag eenige arreslatiën ten gevolge gehadmaar den volgenden avond heeft de zaak een meer ernstig aanzien gekregen. Ongeveer 300 jongelieden in kielen gekleedhieven een woest ge schreeuw van weg met Lodcwijh Philipsteeg met Guizotl leve de lïepu- blielc! aan en wierppu de stads sergeanten die hen uiteen wilden drij ven met steenen zoodat verscheidene daarvan gekwetst raakten. Van de plaats du ChAtelet drongen de onruststokers de straat S.' Denis binnen onder het opheffen van den marseillaanschen marsch en het Schreeuwen van leve de RepubliekBloedwij eischen bloedZoo doorliepen zij verschillende stratendrongqn de winkels binnen en roofden daar verscheidene stukken roode stof, om vanen te makerij die zij aan stokken bonden en waarmede zij naar de plaats du Chêtelet wederkeerden. Hier echter werden zij op het terugvinden der stads sergeanten door schrik bevangen en stoven met achterlating van hunne stokken en roode vanen uiteen. Eergisteren avond heeft zich op nieuw eene zamenscholing ter zelfde plaats gevormd maar is door een detachement der municipale garde door de bewoners der huizen bijgestaanuiteengedreven. Sedert heerscht de grootste rust. Verborgen wapenen en politieke vlugschriften zijn dezer dagen alhier in sommige huizen gevonden en door de policie in beslag genomen. Ook van elders zijn verontrustende borigten ingekomendie bewij zen hoe werkzaam de vrienden van verwarring en regeringloosheid zich thans op onderscheidene punten van het rijk beloouen. Te Cler mont-Ferrand hebben de reeds vermelde ongeregeldheden het karakter van volslagen opstand aangenomen. Ben 9 waren aldaar barricades opgeworpenmaar door de gewapende magt weder vernield. Dan volgens eene telegrafische depêcheheeft het oproer zich den volgen den dag hervaten is het tot een gevecht gekomenwaarin drie sol daten gedood en zestien anderen gekwetst zijn terwijl ook de oproer lingen verscheidene dooden en gekwetsten tellen. Latere depêches kondigen aan dat de rust te Clermont-Ferrand hersteld is. De bladen der regering kondigen de vrijwillige ontruiming van hel hospitaal aan, dat de Franschen op het spaansche eilandje del Rey gevestigd hadden maar beklagen zich tevens over de ondankbaarheid der regering van Spanje, voor al de diensten door Frankrijk aan dat land bewezen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 15 September. Heden zijn HH. KK. HH, de prins van Oranje en prins Alexander naar Soestdijk vertrokken. Het wets-ontwerp houdende instructie voor de algemeene reken kamer is heden door de tweede kamer der staten-generaal aange nomen met 30 tegen 25 stemmen. Bij koninklijk besluit van den 13 dezer, is aan den heer J. G. baron Verstolk van Soelenop zijn daartoe gedaan verzoek een eervol ontslag verleend als minister van buitenlandsche zaken en is dezelve benoemd tot minister van staat; terwijl, bij een ander besluit van die dagteekening aan den minister van staat H. baron van Zuijlen van Nijevelt, belast met de generale directie voorde zaken der Hervormde en andere Eerediensten ad interim, mede de directie van het departement van buitenlandsche zaken is opgedragen. Bij koninklijk besluit van den 5 dezer is bepaald dat in de eerstvolgende 2 jaren geen kadetten voor het vak van den waterstaat hier te lande aan de koninklijke militaire akademie zullen worden benoemd. De directeur-generaal van oorlog heeft ter kennis van het leger gebragt, dat het Z.' M.s uitdrukkelijke begeerte is, dat de officieren, gedurende den geheelen dag, den degen, de epauletten en het gewoon hoofdtooisel, en dus niet de policie-mutszullen dragen; zijnde da onderscheiden autoriteiten en voornamelijk de chefs der korpsen op nieuw verantwoordelijk gesteld voor de stipte nakoming van deze Z.r AI.' bevelen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Tot de daarstelling van een ijzeren spoorweg tusschen S.' Petersburg en Moskau schijnt nu bepaaldelijk besloten te wezen. Zij zal voor reke ning eener in Engeland gevestigde maatschappij geschieden en denkelijk nog in dit jaar worden aangevangen. De van ouds beroemde wonder doctor van der Lee is te Enschedé aangekomen met een doofstomme hano- versche meid die reeds begint te spreken heeft ook eene andere doovo dame onderhanden, die reeds beterschap belooft; is gelogeerd in den Gouden Klomp en denkt 2 a 3 maanden te vertoeven ten einde het ge heele kwartier van Twente te magnetiseren. Dezer dagen is voor do policie van Guilhall gevoerd zekere Thomas Williams, als beschuldigd 3 vrouwen te hebben gehuwd. De 3 vrouwen waren alle tegenwoordig. Hij is den 15 September 1830 gehuwd te Cambridge met Jessie Wade; na haar verlaten te hebben, is hij in December 1840 te Londen getrouwd met Elizabeth White,on 6 maanden daarna, in Junij 1841, heeft hij zijne 3d,! vrouw genomen. De regtbank zal eerstdaags uitspraak in deze zaak dóen. Uit Antwerpen schrijft men dat aldaar valsche 25centstukken in omloop zijn die het jaartal 1826 dragen aan de kleur der specie kan men echter de valschen van de echten onderscheiden. Een gedeelte van het garnizoen van Nijmegen beeft den 10 dezer aan de overzijde der rivier eene promenade gemaakt, die zich tot in de stad Arnhem heeft uitgestrekt. Na 's morgens ten half 6 ure uitgerukt te zijn is de troep 's namiddags circa 4 ure tc Nijmegen teruggekeerd, met achterlating van een doode en een groot aantal zieken In het 44° district van Zeeland bestaat tegenwoordig veel liefhebberij voor de muzijk. Reeds '•s?' wU. ■41® as\r

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1