Jf.o 74. ZIERIRZEESCHE A.® 1841* C01IRAST. «few 14 September, ,/p Dingsdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. NOIIF ICATI E. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendat door Zijne Exc. den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald dal in deze Provincie, voor dit jaar, de groote Jagt op Woensdag den 15 September aanstaande zal geopend zijn, mitsgaders ual, met betrekking tot de lange Jagt, op het publieke Jagtveld in bet ls,c, 3i,J4J' en 5ie District, is vast gesteld a. Dat dezelve slechts tVveemaal 's weeksals in het l!t° District des Woensdags en Zaturdags, in het 3de District, des Maandags en Vrijdags, en in hel 4d" en 5d' District, des Dingsdags en Vrij dags zal mogen uitgeoefend Worden. b. Dat niet meer dan vier Hazen telken reize zullen mogen Worden gevangen. c. Dat geen vereenigde Jagt met lange Honden zal mogen gehou den worden, en dat degenen, welke die Jagt uitoefenen, steeds 1000 Ellen of ongeveer eene Nederlandsche mijl van elkander verwijderd zullen moeten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op gronden waarop de Oogst nog niet zal zijn afgeloopen en geen Wild zal mogen worden vervoerd naar Provinciënalwaar de Jagt nog niet geopend iswor dende de Eigenaren van privatieve Jagtengrenzende aan de Zee of Rivieren, aandachtig gemaakt, dat dezelve mede aan de zijde van deze Wateren behooren afgepaald te worden. Deze Notificatie zal in het Provinciaal-Blad worden geplaatstén in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen ter a Dixie worden toegezonden. Middelburg, den 7 September 1841. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, deszelfs afwezigheid SPRENGER, Lid van Gedeputeerde Staten. D T S C H L A N D. FRANKFORT, den 9 September. De paus heeft zijne reis ver vroegd en reeds den 30 der vorige maand Rome verlaten. Uit Alexandrie heeft men brieven tot den 21 Augustus. Met de stoomboot de Nijl had men uit Konstantinopel het berigt ontvangen, dat de schatting van 40 op 30 millioen turksche piasiers gehragt WaS. Mehèmed-Ali scheen echter over deze schikking alles behalve tevreden. Hij had althans bevel gegevenom de verslerkingswerken voort te ietten. Ibrahim was naar Kaïro vertrokken. Er liepen wegens de aanleidende oorzaak daartoe de meest verschillende geruchten. Mehe med-Ali was zelf voornemens derwaarts te vertrekkendoch zou daar mede Wachten tot de terugkomst van Said-bey uit Konstantinopel. Volgens brieven uit Beyruth lagen aldaar 8 engelsche oorlogschepen met 2 stoombooten. De consuls van Oostenrijk, Engeland en Rusland waren te Alexandrie aangekomen. De heide eersten hadden reeds een gehoor bij Mehemed gehad die hun te kennen moet hebben gegeven, dat er inderdaad diplomatisch niets meer met hen te onderhandelen was, vermits dit alleen den sultan aanging. De engelsche consul wordtin gemelde brieven afgeschilderd als ernstig en zeer terughoudend, Van wien men verwachten moestdat hij gestreng voor de behartiging Van Engelands belangen zou waken. Onder deze omstandigheden maakte het te meer indrukdat de britsche scheepsmagt voor Alexandrie bijna dagelijks sterker werd. Mustaplia-pechai was uit Konstantinopel aangekomen om de terug gave te vorderen der zich nog in egyplischen dienst bevindende syrische soldaten; eene vordering welke, gelijk bekend is, reeds voor lang door den commodore Napier gedaan is. Mehemed-Ali scheen echter voortdurend zwarigheden te willen maken. Hij liet uitstrooijen dat de meesten volstrekt niet wilden terugkeeren. Daardoor konden er in bet geheel slechts 1200 man uitgeleverd worden een belagchelijk getal, wanneer men nagaat, dat omstreeks 15 tot 20,000 inan hij Mehemed's leger staan. F R A N K R IJ K. PARIJS den 10 September. Er wordt weder gesproken van eene door het bewind te verleenen amnestie aan prins Lodewijk Napoleon en andere staatkundige Veroordeelden. Bij sommige leden van het kabinet zou intusscben die maatregel veel tegenstand ontmoeten. Thans gelooft, men dat de 6 oorlogschepen, die onder den con- tre-admiraal Casy van Toulon naar Brest gezeild zijnzich naar de wateren van Noord-Amerika moeten hegeventen eindeingeval van vijandelijkheden tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, de per sonen en eigendommen der Franschen in die oorden te beschermen. Een diplomatiek agent in de Levant zou een brief van den heer de Chateaubriand aan een monnik van den berg Karmel in handen gekregen hebben waaruit het doel ziglbaar is om den hertog van Bordeaux op. den troon van het rijk te plaatsen, tot hetwelk men, sedert eenigen tijd, het Heilige Land vormen wil. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGE den 12 September. H1I. I£K. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden benevens hoogstderzelver dochtef prinses Louiza, zijn vrijdag morgen van hier naar Silezie Vertrokken. Morgen vertrekken HH, KK. HH. de prinsen van Oranje en Alexander naar Soestdijk, Naar men verneemt heeft Z. M. onder anderen van z. exc. den minister van justitie Verlangd éene opgave van leden der regterlijke magt welkehetzij door dangdurigen en hijzonderen ijver en trouw ir. het volbrengen hunner amhtspligten hetzij door het uitgeven van tij-1 ti.se geschriften handboeken enz. zich eene billijke aanspraak op de algemeene achting en Z.' M." erkentenis verworven hebuen. Z. M. zou daarbij den wensch hebben geuitdat deze opgave ook namen Van regters en griffiers mogt aanduiden ten einde zich niet enkel tot voorzitters of leden Van het openbaar ministerie te bepalen. Z. M. verwijderd van de bedoeling om het toekennen van ordeteekenen alleen van toeval of wisselvalligheid te doen afhankelijk zijn heeft de aandacht z.r exc. meer bijzonder willen doen vestigen op regter lijke collegiënin die steden zitting hebbende welke door Z. M. niet waren bezocht geworden. Door den minister van buitenlandsche zaken is aan de kamers van koophandel en fabrijken de Volgende missive verzonden gedag- leekend den 31 Augustus laatstleden «Ingevolge bérigten uit Tangervan den 6 dezer maand, zijn doof den Marokkaanschen Staat twee oorlogsvaartuigen uitgezonden gewor den ten einde eenen kruistogt op de kusten van Portugal en mis schien verder, te ondernemen. Dezelve bestaan in 1 brik van 12 stukken bemand met 41 koppen en 1 schooner gewapend met 4 stukken en bemand met 21 koppen. Deze kruistogt zou blootelijk ten doel hebben, het. oefenen en aankweeken van matrozenen zouden de bevelhebbers order hebben ontvangen om de schepen der natiën die met Marokko in vriendschap en goede verstandhouding zijn on gemoeid te laten. «Hoewel er geene bepaalde reden bestaat, om de oogmerken van het marokkaansciie gouvernement althans wat Nederland betreftte wantrouwen eischt echter de voorzigligheid dat men op zijne hoede zij en ik heb derhalve gemeendaan de kamer met de mededee- ling van vorenstaande herigten geenen ondienst te zullen doen ten einde haar in de gelegenheid te stellen om daarvan een gepast ge bruik te maken en den scheepsbevelhebbers die den wil hebben naaf de Oost-Indien of Middellandsche-Zee te stevenen ernstig aan te bevelen om zich van de vereischte turksche passen en verdere scheeps papieren te voorzien." Uit Ueijden meldt meh van den 8 dezer: Met genoegen ziet men uit het gedrukt verslag Van de handelin- geh der laatst gehouden jaarlijksche vergadering van de alhier geves tigde maatschappij der nederlandsche letterkunde, dat eene commissie benoemd is: bestaande uit de heeren Siegenbeek, ClarisseDoyer Schrant, Bergman en den secretaris voorde briefwisseling la Lauten einde in de maandelijksche vergadering van October een verslag uit te brengen over de geschikste middelenom de meer en meer toenemen de taalverbastering ten gevolge vooral van overhaaste en onbekookte vertalingen uit hel hoogduilsch en fransch en daaruit voortvloeiende invoering van allerlei aan ons nederduitsch taaleigen vreemde woor denzooveel mogelijk tegen te gaan en te stuiten. GEMENGDE BUITEN- EN BÏNNËNLANDSCHE BERIGTEN. Men lelt in Leuven thans 12 kloosterlijke vereenigingen zoo van man nen als van vrouwen en onder de eerstgenoemd en eene congregatie van Jesuiten. Eenige reizigers hebben den 27 Augustus den hoogsten top der Jungfrau (Zwitserland) bestegen. Op de bovenste spits 800 voeten hoog moest iedere voetstap met veel moeite in het ijs gehouwen Wor den. Te Moskau wordt een onverbrandbaar paleis gebouwd zelfs het dak wordt uit ijzer vervaardigd en slechts de vloer is Van bout. De verwarming geschiedt door 250 metalen pijpen die uit het keldergewelf in alle vertrekken en zalen de warmte verspreiden. O'Connell voor spelt weinig goeds van het nieuw engelsch ministerie. Te Amsterdam is van stapel gelaten het fregat Margarelha, Simonettha. ln zeker kerspel in Engeland heeft men onlangs weder eene oude wet inge voerd waarbij op het niet bijwonen van de openbare godsdienst oefening op den zondag eene geldboete gesteld wordt. In de de zer dagen te Amsterdam en Rotterdam gehoudene suiker- en koflij-vei- litig door de Nederlandsche Handelmaatschappij is alles naar kwaliteit gereedelijk verkocht, c- Te Rotterdam is een befaamde en alom beruchte booswicht gearresteerd, met. name Johannes van Galmerlbijgenaamd Rappo welke zich thans weder heeft schuldig gemaakt aan gewelddadige aanranding en berooving op den publieken Weg. Aldaar is door de policie aangehouden een vaartuig, geladen met ongeveer 90 balen koflij welke 's nachts uit een pakhuis toebehoorende aan de Nederlandsche Handelmaatschappij was gestolen geworden. Een der vervoerders is gevat terwijl een tweede met behulp van eene boot het is outvlugt. Te Haarlem is door den hoogeerw. heer bisschop van Curium de eerste steen gelegd van de nieuwe S.1 Jozefs-kerk die ten dienste der Roomsch- Kalholijken aldaar gebouwd wordt. Dezer dagen is te Konstantinopel aan den beruchten monnik Hilarion, den aanvoerder van eene roover- bende, die de omstreken van den berg Athos onveilig gemaakt had in het openbaar de doodstraf voltrokken. De koning van Pruissen zal eerlang eene wapenschouwing houden over 25,000 man troepen. De inrigting voor de zoogenaamde waterkuur te Boppard is in dezen zomer door een aantal personen bezocht geworden. Het politiek jaarfeest van den 1 dezer is te Madrid wel rustig afgeloopen maar de ingezetenen

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1