A.* 1841. COüRAN T. K.o 73. ZIERIKZEESCHE den 10 September Vrijdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEBIKZEE brengen ter kennis van de belanghebbendendal het Kohier der belasting op het Personeel (litt. An.° 5 voor deze Stad en het .loopende dienstjaar op den 3 dezer maand door Zijne Excellentie jden heer Staatsraad Gouverneur deztir Provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier ten fine van invordering wordende alle daarop voorkomende eontribuablen mitsdien aangezocht om hunne aan slagen overeenkomstig de wetgetrouwelijk te voldoen. Zierikseeden 9 September 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. FRANKRIJK. PARIJS, den 5 September Men maakt op het kasteel van Neuilly groote toebereidselen tot de luisterrijke ontvangst van den hertog van Aumale en het met hem uit Afrika wedergekeerde 17d° regement. Er zal bij die gelegenheid een banket gegeven worden van niet minder dan 4000 couvertswaartoe onder anderen genoodigd zijn een groot aan tal officieren en 20 man van elk regementhetwelk zich in en rondom Parijs bevindt. De koning, de koninklijke familie, de ministers en de hooge geconstitueerde magten zullen aan eene bijzondere tafel gezeten, dat feest bijwonen. Den 6. Naar men verzekertheeft de minister van oorlog bevel gegeven om verscheidene regementen naar de spaansche grenzen te zenden waarin sommigen het doel der regering zien willenom po gingentot bewerking van eene contra-revolutie in Spanje, ten be hoeve der koningin-weduwete ondersteunen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 8 September. Uit hoofde van de talrijk heid der bedenkingen in de afdeelingen der tweede kamer van de staten-generaal gemaaktnopens de voordragt omtrent de regtsmagt der hoogheemraadschappen dijk- en polderbesturen heeft de regering een geheel nieuw ontwerp deswege voorgesteld. Den 5 dezer is alhier aangekomen een zeer kostbaar geschenk van den koning der Franschen bestemd voor den koning der Nederlanden het bestaat in eene porseleinen tafel uit de beroemde fabrijk van Sèvres, Versierd door een schilderstuk van de keurigste uitvoering en door een der eerste meesters vervaardigd. De heer Verstolk heeft uit eigen beweging afstand gedaan van f 3000 'sjaars, op de aan hem toegelegde tafelgelden. Bij een onlangs genomen besluit van den waarnemenden gou verneur-generaal van Nederlands-Indie is bepaald dat geene fabrijk- tr.atige katoenspinnerijen en weverijen in Nederlands-Indie zullen mo gen worden opgerigt, zonder speciale vergunning van den gouverneur- generaal. In de Leipz. Allg. Zeit. leest men het volgende In eenen brief uit Alexandrie gedagteekend deri 7 Augustusheet het na eene uitvoerige schildering der anarchie die in Syrië heerschtDe Engelschen, welke de turksche regering in verlegenheid en weifel moedigheid zien, gaan regt op hun doel af. Zonder den schijn aan te nemen, als hinderden zij in het minst de handelingen des sultans, zijn zij op maatregelen bedacht om hem in alle stilte te kunnen ver dringen zoodra de geschikte tijd zal gekomen zijn. Daartoe beijveren zich de over gansch Syrië verbreide zendelingen aanhangers te winnen, en het gelukt hun niet kwaad. Aan den voet van den Karmel heb ben zij eene moskée bemagtigd om daarin hun hoofdkwartier op te slaan en hunne vlag wappert op deszelfs koepel thans zijn zij bezig j er eene kazerne te bouwen. Te Beyruth hebben zij nog steeds bezét- ting. In den Libanon hebben verscheiden dorpen de engelsche vlag nevens die van den sultan geheschen. Naar Jeruzalem hebben zij eenen ingenieur gezonden om eenen grooten bouw te besturen dien zij aldaar ondernemen. Naar Napluse S.' Jean d' Acre Tyrus en andere steden hebben zij genie- of artillerie-officieren laten vertrek ken .zonder eenigen openbaren last blootelijkgelijk zij zeggen om den Turken eene dienst te bewijzen. Hunne kruisers liggen langs de kust, en niet ver van elkander verwijderd. Kortom, zij handelen zoo wel en nemen hunne maatregelen zoo behendig en zoo ernstig dat het meer dan twijfelachtig is of zij het land wel ooit weder ver laten. Zij zullen hier doen wat zij op Maltha de Ionische-Eilanden en in Iodië gedaan hebbedzij kwamen als beschermers namen er voet als meesters en verdrijve hen wie kan. Het Journal of Commerce spreekt van de desertie, welke men onder de slaven in West-Indie opmerkt, en die allen hunne toevlugt naar Britsch-Guyana nemen, om aldaar het genot hunner vrijheid t'e hebben. Zoo zijn 8 slaven uit Suriname in een sloepje te Berbice aangekomen. Hun vaartuig werd aangehouden doch de slaven liet men handelen gelijk zij begeerden. Genoemd dagblad neemt daaruit op nieuw aanleidingom andermaal en met kracht op de emancipatie der slaven aan te dringen. De laatste berigten uit Chinatot den 20 Mei houden hoofd zakelijk in, dat de Mandarijnen zich bij voortduring zeer vijandig jegens de Engelschen betoondenen dat de aan kapitein Elliot be willigde wapenschorsing, die tot uitvoer van een grooten voorraad thee was aangewend ten hoofddoel scheen gehad te hebben tijd te winnen, tot beraming van maatregelen om hen te verjagen. De kei zer bleef proclamation uitvaardigen niet alleen tegen de vreemdelin gen, maar ook tegen diegenen zijner onderhoorigen Welke hij van pligtverzuim verdacht hield. Zoo wasonder anderen de voormalige keizerlijke commissaris Keshen tot eene wreede doodstraf veroordeeld, ofschoon bij de bevelen zijner opperhoofden stiptelijk, maar met onge- lukkigen uilslag, heeft opgevolgd. Men dacht dat Lin, die weder van zich deed spreken, de voornaamste oorzaak van den val van Keshen wasdien hij in het bevel over het leger hoopte op te volgen. Op het vasteland van Indie werden ijverige toebereidselen tot voort zetting van den oorlog tegen China gemaakt. Het bevestigt zich dat de nieuwe gevolmagtigdesir II. Pottingeren de admiraal, sir IF. Parkerden 7 Julij le Bombay aangekomen en den 17 van daar afgezeild zijn. Hun oogmerk scheen te wezen de zuidelijke en weste lijke kust van China aan eene strenge blokkade te onderwerpen, zich de inwoners zooveel mogelijk te vriend te houden en het eiland Amoy, dat zeer voordeelig gelegen isle bezetten. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. In Frankrijk duurt de heftige tegenstand tegen de beruchte volkstel ling steeds voort. Maria Boonhuisvrouw van Jan van der Neut, te Gouda, is van één zoon en twee dochters bevallennaar tijdsomstan digheden alles wel. In het zuiden van Frankrijk hebben de watervo gels eene groote kweekerij van bloedzuigers geplunderd schade 32,000 fr. Van de Kaap de Goede Hoop verneemt men van nieuwe invallen der Kaffers, die zelfs een Engelschman vermoord hadden. Te Havana rigt de geele koorts groote verwoestingen aan. Te Rome is een sterk rumoer geweest, bij het huwelijk van een 65jarig heer met eene jonge dochter van 19 jaren. In de koestraat te Zwolle wordt een observato rium gebouwdten huize eener freule. Van den stadhuis-toren te Brussel is een werkgast naar beneden gestort en dadelijk overleden. Den 20 Augustus is het rijtuig van den aartsbisschop van Parijs lusschen - S.1 Flour en Lancalm door den bliksem getroffen waarbij dien prelaat de muts van het hoofd is geslagen zonder hem eonig leed te veroorzaken; doch een der geestelijken, die hem vergezelde, ontving eene ligte wond en een der paarden is gedood. De fraaije eerepoort van f 3ÖÓ0 te Gro ningen zal den i dezer voor afbraak worden verkocht. [Gron. C. 31 Aug.) In N'ieuw-Grenada blijft de burgeroorlog voortwoeden. Als een blijk van Zijner Majesteits bijzondere tevredenheid over het ver- rigten der' jongste manoeuvres door de troepen in het kamp bij Reijen, hebben dezelvevoor rekening van Z. M. wijn bierbrood en kaas ontvangen. Te Nijmegen heeft een onweder met stortregen en hagel vele veldgewassen vernield. De keizer van Marokko heeft een oorlogs- cskader naar Lissabon gezondenmet verzoek om geld in plaats van de presenten, die men hem mogt hebben toegedacht. Te Rome is eene zwarte deputatie van 23 man Abyssiniers uit het hartje van Afrika gear riveerd. Bé berigten uit Spanje zijn onweêrspellend. Don Miguel lijdt een nijpend g'ebrek aan klinkende specie. Te Konslantinopel sprak men van groote veranderingen die op handen waren onder ande ren van geheime worgingen. Te Buenos—Ayres hebben de opstande lingen het onderspit gedolven. De groote hofzaal in het sedert ander half jaar weder opgebouwd winterpaleis te S.' Petersburg, is, in den nacht van den 22 Augustus, ingestort, waardoor al de kostbare schilde rijen standheelden en vazen die zich daar bevonden ten eenenmale ver nield zijn. Men begroot de schade op verscheiden millioenen roebels. Mensclienlevens heeft men bij dit ongeluk niet te betreuren. De Syd ney Monitor van den 5 April berigt het verlies van 4 schepen waarvan een nederlandschde Elizabeth, dat met man en muis vergaan is. Uit gegeven Cognac met zout. Een universeel middèl óm alle tijdverveling te verdrijven met 24 beelden en 24 recepten. Speel en oordeel 11! In het midden der vorige maand kruiste in de Oost-Zee eene russische vloot van 9 linieschepen en 3 fregatten. Het fransch fregat la Danae is van Kroonsta'dt naar Frankrijk teruggekeerd. Hèt was 17 jaren ge leden dat zich daar geen fransch oorlogschip vertoond had. De geschil len tusschen Rusland en den paus schijnen bijgelegd. —.De franscho minister van buitenlandsche zaken heeft 3000.fr. aan de zusters ,van lief dadigheid te Smyrna gezonden ter tegemoetkoming der slagtoffers van den brand aldaar. Den 5 dezer is hij Petten ten gevolge van het bre ken des cylinders, gestrand de fransche stoomboot Neva, kapt, Torcapel, van Havre naar Petersburg het schip is gebroken en diep in het zand ge weld de equipage is gered. r- - Men meldt uit Nijmegen, van den 3 dezerhet volgende: «Op de marktplaats binnen deze stad alwaar men des avonds gewoonlijk eene groote levendigheid bij de aldaar plaats vindende taptoe-muzijk opmerkthadden er heden avond onder eenige losbandige school jongen^ vechterijen en ongeregeldheden plaats die weidra tot ernstiga en droevige gevolgen aanleiding gaven. Twee dier knapen van circa 12 jaren handgemeen geraakt zijnde en door de hen omringende makkers opgehitst nam. een dezer vechtende een mesje uit zijn zak en daarmede, na hetzelve te hebben opengemaakt, in volle drift op den anderen losloopende stiet hij hem het lemmet onverhoeds in zijne borstten gevolge, waarvan hij onder hevig bloedstorten zijn be wustzijn verloor en naar den naastbijzijnden heelmeester werd gebragt. De dader welke zich onmiddelijk na het toebrengen der wond uit

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1