ADVERTEREN. Beide de broeder» waren ongehuwd en bij hunne oudersdie het be roep van landbouwer uitoefenen inwonende. De aanleidende oorzaak van dezen verschrikkelijken moord durven wij voor als nog niet met zekerheid melden vermits daaromtrent verschillend wordt gesproken. Do subst.-officier bij de regthank te Tielen de regter-commissaris vergezeld van den griffier hij dezelve regthank hebben gepasseerden •zaterdag op de plaats der misdaad persoonlijk onderzoek gedaan en te gelijker lijd het lijk doen schouwen. Uit Zwolle meldt men van den 30 Augustus het volgende Op den 29 dezer is in de naburige gemeente Staphorst de rust vah een arbeidzaam en onbesproken gezin op eene verschrikkelijke wijze verstoord geworden. Zekere Tennis Been, een gering landman, ge raakte met zijne vrouw in geschil de zoon een jongeling van 20 jaarmengt zich daarlusschen en schijnt de partij zijner moeder genomen te hebben. Naar bet loopend gerucht zoude de vader een slag aan zijnen zoon hebben toegebragt, en deze alstoen op den vader zijn toegesprongen, welke ongelukkigerwijze een mes in zijne handen bad en op hetzelfde oogenblik stort de zoon levenloos ter aarde daar het mes door zijn hart gegaan was. Onbeschrijfelijk moet de wanhoop van den vader bij het lijk van zijnen zoon zijn geweest welken hij steeds eene groote liefde schijnt toegedragen te hebben. Heden morgen is voormelde Been gevankelijk alhier binnengebragt mogt hel uit' het regterlijk onderzoek al blijken dat de vader wer kelijk den doodelijken steek aan zijnen zoon hebben toegebragt en deze ïaatstd zich niet roekeloos In het mes hebbe geworpen dan nog -ial deze beklaagde meer als het rampzalig slagtoffer van drift, dan als een misdadiger aan te merken zijn. De onveiligheid der straten van Parijs wordt verregaande niet al leen wemelt het er van zakkenrolders, maar men wordt er, zelfs bij nog klaarlichten dag gewelddadig aangerand nog onlangs zijn een heer en eene dame, ten 7 ure des avonds, in de straat S.' Denis, door eene bende van 7 of 8 afzetters aangevallen terwijl de heer met name Sotias, zich zoo goed hem mogelijk was te weer stelde, is een der afzetters hem naar den kraag gesprongen om hem zijn horlogie te ontnemen maar heeft niet anders dan den gouden sleutel kunnen vermeesteren. Ofschoon de straat op dat oogenblik vol menschen was, is niet een dier afzetters gegrepen geworden. In eene andere wijk maar later in den avond, is nog eene madame Lord, eene stille reeds bejaarde rentenierster, in het naar huis gaan, aangerand ge worden door 3 mannen die begonnen zijn met haar den mond met ecnen doek te stoppen en voorts overgegaan zijn tot het uitplunderen een' der dieven had haar reeds haren omslagdoek afgerukt, toen het naderen der policic-wacht de afzetters gedwongen heeft de vlugt te nemen. Ook van deze boosdoeners is er niet een gearresteerd. De ongelukkige mishandelde vrouw is iu cenen wanhopigen toestand. In het Tijdschrift voor Nijverheid (Haarlem 1810) vindt men van den hoogleeraar van Hall cenige voor den landbouw belangrijke mede- deelingen van welke wij de volgende overnemen BEENDERENMALING en BEENDERENBEMESTING. Onder dezen titel komt in de Handelingen van hel Provinciaal Ge nootschap in Noord-Rrahand l"'edeel, 3,;' stukhl. 167206, eene verhandeling voor van jh.' A. Martini van Geffcn, waaruit wij het volgende mededeelen Volgens genomene proeven geschiedt het malen der beenderen op de eenvoudigste wijze in eenen gewonen oliemolen onder welks stee pen men de beenderen naar verkiezing grof en fijn., zelfs zeer fijn kan malen zoodat men tot deze bewerking geene. kostbare of vreemde werktuigen van elders noodig heeft. De 100 ned. ponden fijn gemalen beenderen kosten hem, de aankoop en het maalloon tezamen, opzijn Iioogst fi, terwijl half fijn en half grover gemalen beenderen, als slechts ééne maling behoevende te ondergaan op 40 c.' minder ge schat worden (bl. 174). Vervolgens geeft de schrijver (bl. 175199) een aantal uit verschillende werken ontleende vaak zeer uiteenloo- pende berigten over het meer of min voordeelige dezer beenderen- bemesting waarvan de hoofdzakelijke uitkomst echter deze is, dat de schrijver deze wijze van bemesting in het algemeen als voordeelig meent te mogen beschouwen, rekenende hij de gemiddelde hoeveelheid gemalen beenderen tot bemesting van één bunder lands noodig te kunnen opgeven Voor bouwland het eerste jaar 1800 ned. ponden. Het tweede en volgende 'jaren 1400 Voor kunstweiden het eerste jaar 1200 Het tweede en volgende jaren 900 llij bevestigt het nut der beenderen-bemesting door eigene proeven gedeeltelijk in het klein op tuingrond met schorseneren wortelen "radijs, ajuin en aardbeziën; gedeeltelijk op gewoon bouwland met italiaansch raygras, met boekweit, erwten en haver; gedeeltelijk op weiland, en meestal vergelijkenderwijze, genomen; waaruit bet nut der beenderen-bemesting ook voor volgende jaren ten duidelijkste zigtbaar was. De meer gemakkelijke verkrijgbaarheid der gemalen beenderen en de hiermede gepaard gaande mindere kostbaarheid zullen thans waar schijnlijk wel tot meer algemeene en herhaalde proefnemingen uit lokken opdatzoo dit middelgelijk het zich laat aanzien wezenlijk nuttig is deze meststof niet langer in zoo aanzienlijke hoeveelheden uit ons land naar elders vervoerd worde. DORSCHWERKTUIG VAN VAN RIJNBERK. Dit werktuig beschreven en afgebeeld in het Tijdschrift voor Nij verheid V, bl. 224228 schijnt meer en meer in gebruik te komen. Althans in den Vriend van den Landman, 111, bl. 296297, leest men dat het bij den heer Stuart, onder Beverwijk in gebruik is. De heer baron van Lyndente Hemmen, meldt (aid. bl. 297), dat hij het werktuig bij den heer van Rijnberk te Buren juist in 15 minuten 104 garven of eene vim tarwe heeft zien uildorschen waarbij het werktuig door één paard zonder buitengewone krachtsinspanning werd gedreven en het graan volkomen goed uilgedorscht werd. «Eene bijzonderheid," zegt de heer van Lynden, t. a. pl. «in de «beschrijving en teekening niet vermeld en toch van groot belang «(welligt eerst later uitgedacht) is, dat de spil, waaraan bet kruis «en de vlegels hangen eenigzins kan verschoven of verzet worden '»om de vlegels nader bij ol' verder af te doen rondgaa'n over het «blok waarover de garf geschoven wordt." De kosten van het werk tuig beloopen volgens nadere berekening van den makerf 200. Ook de heer van Brake1 heeft in de Betuwe een dorschwerktuig van den beer «ra Rijnberk doen vervaardigen hetwelk (volgens hetzelfde - tijdschrift, IV, bl. 91 de uitmuntendste diensten doet. Er schijnen reeds meer navolgingen en wijzigingen van dit werktuig in ons vaderland te bestaan een nieuw bewijsdat voorzeker niet alle landbouwers traag zijn in het beproeven van nieuwe uitvindingen in hun belangrijk vak. De landman J. II. Leuringh, te Tolbert, in de provincie Groningen heeftnaar de daarvan in het tijdschrift der maatschappij gegevene beschrijving genoemd werktuig doen vervaardigen door den molen maker A. van der Heide, op de Leek, waarbij echter eenige verbete ringen naar hun inzien tevens zijn aangëbragt. Ook bij jh.' J. Hora Siccama van de Harkstede is dit werktuig reeds in gebruik en schijnt wel te voldoen. MIDDELBURG, den 3 September. Wij vernemen, dat de ten toonstelling van schilderijen enz. te Vlissingen uit hoofde van de buitengewone belangstelling, nog zal geopend blijven tót en met zaturdag den 11 dezer maand. ZIERIK7.EE den 6 September. Het heeft Zijne Majesteit den Koning behaagd, aan den kommandant der eerewacht te paard, welke gedurende Hoogstdeszell's verblijf te dezer stede de dienst heeft ver- rigt den wel ed. gestr. heer in.' IK. C. de Crane, als toegezegd bewijs van aandenken dier feestelijke gelegenheid met een' kostbaren gouden met Grillanten omzetten ring waarop 's Konings naamcijfer te vcreeren Vergezeld van ecnen brief, waarin Zijne Majesteit in het algemeen deszelfs hooge tevredenheid over den ontvangst to dezer stede en in het bijzonder aan den kommandant en de leden dier eerewachtin de vleijendste bewoordingen dank gelieft te betuigen voor de bewezone oplettendheid welke Zijne Majesteit eene aangename herinnering aan dat bezoek opleveren zal. Ondertrouwd J. HOOGENBOOM, Bz., Noord well e en den 4 September 1841. T. T. Y I S. Heden beviel van eene welgeschapene POCHTE R ADRIANA MARIA van den HAMER, geliefde Echtgenoot van Zierikzee, C. J. WILTENBURG. den 5 September 1841. Heden overleed in den ouderdom van ruim 71 jaren mijne dierbare Echtgenoot KLAAS de KRU IJ FF, in leven gewezen Opper-Commies bij de Centrale Directie van Schouwen Burgh en Westland. Eene nagenoeg vijftigjarige Echtvereeniging met den waarden Over ledenendoet mij zijn gemis des te smartelijker gevoelen; doch do gegronde hoop zijner zalige standverwisseling, doet mij in Gods wijzen wil berusten en verzacht mijne droefheid. Zierikzee, A. de JAGER, den 5 September 1841. Wed. li. deKrüijff. Op verzoek van den Overledenen zullen geene uiterlijke teekenen van rouw aangenomen worden. D. N. TORRES, Tandmeester van Amsterdam, zal völ- gens gewoonte te spreken of te ontbieden zijn over alle gebreken des Mondsvan Woensdag den 8 tot en mef den 13 Sep temberten huize van den Broodbakker BUT, over de Kraan. THEATRE DE GRAND SALON DES VARIÉTÉS, VAN AMSTERDAM. De ondergeteekenden Directeurs hebben de eer het kunstmin nend publiek dezer Stad en omstreken te berigten dal zij gedurende de Kermis alle avonden in hunne welingerigte en waterdigte Schouw burg-Tent waarvoor het Koninklijke Wapen prijktstaande aan do Iiraun de brillandste en uitgezochtste Voorstellingen zullen geven. Eerste afdeeling: Nieuwe schitterende en alhier nog nooit vertoonde M E C H A N I S C H E V E R T O O N l N G E N T O U R S d' A D R E S- S E S met een Koninklijk KABINET, welks weérga nog nimmer alhier is tentoongesteld. Tweede afdeeling: Elke avond eene KO MEDIE VAUDEVILLES, door een gezelschap jonge neder- duitsche Tooneellislen bestaande in de vrolijkste en meest geliefkoosde stukken der tegenwoordige repertoire en waarin de komieke rollen door den jeugdigen Acteur E I) U A R D B A M I! E R G zullen ver vuld worden alle deze Vaudevilles zijn alhier nooitmaar iu de Salon des Variétés in Amsterdam met de meeste bijval ten tooneele gevoerd. Derde afdeeling Nieuwe F A N T A S M A G O RISC II E of G E E S T- VERSCIIlJNING,in navolging van dén beroemden ROBERT SON te Parijs, waarin bijzonder zullen uitmunten de Portretten der beroemdste Mannen welke ons -Vaderland tot sieraad verstrekken de bijval welke dit speclakel overal is deelachtig geworden hebben de ondergeteekenden aangemoedigd om ook dit jaar deze Stad te be zoeken en zij hopen dan ook dat hunne zoo kostbare onderneming door de gunstige medewerking van het achtingswaardig publiek moge bekroond worden. De prijzen der plaatsen zijn: Eerste rang 99 Cents; tweede rang 75 Cents; derde rang 50 Ge'nls en vierde rang 30 Cents. Aanvang 'savonds half 8 ure. D. L. BAMBERG, Gepriviligeerdc Mechanicus aan het Hof van Z. M. den Koning WILLEM 11 en van Z. K. II. den Prins VAN ORANJE. Geassocieerd met MAJU K1NSBERGEN. NB. De eerste Voorstelling alsmede de repertoire der Ie gevene Komediestukken als anderzins zullen nader door groote aan plakbiljetten en circulaires worden kenbaar gemaakt. Op aanstaande Zaturdag en Donderdag den 11 en 16 dezer, zal er ten Huize von J. SWAKTS, in het Nieuwe Loge ment van Zeeland, des namiddags OPEN T AF E L, alsmede Zaturdag- en Donderdag-avofid OPEN RAL worden gehouden. De entree is f 1,50, waarvoor men eene Flesch GOEDE WIJN zal bekomen. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2