X/ ZIERIKZEESCIIE 7 Dingsdag C0ÜRA1VT. den 7 September NIEUWSTIJDINGEN. N.o 72. A.° 1841. hebben volgehoudendat de vestingwerken om Parijs meer rullen moeten dienen, om de bevolking van de hoofdstad te bedwingen, dan we! om dezelve te verdedigen tegen eenen buitenlandschen vijand, maken de aanmerkingdal het vreemd isdat juist de werklieden belast met het oprigteu van den aarden walgedurig dergelijke moeije- lijkheden ontmoeten terwijl men nimmer iets dergelijks verneemt van die, welke aan de afzónderlijke forten arbeiden. Te Grenoble hebbën verscheidene arrestatiën plaats gehad ten giBvolge zegt men der ontdekking vaii eeii geheim genootschap en van verborgen wapenen. Bijzondere berigten alhier dezer dagen uit Athene ontvangen meldendal de opstand op Kandia geenszins zoo geheel gedempt is als men uit de turksche officiële bekendmakingen zoude opmaken. Volgens die berigten, zouden de in het gebergte teruggetrokkene op standelingen zich nog langen tijd kunnen staande houden. NEDERLANDEN. s GRAVENHAGE den 5 September, Men schrijft uil Apeldoorn dat 2, M. de koning tegen den 15 dezer op het Loo verwacht wordt, om aldaar één nacht te vertoeven, en van daar, naar men zegt, hoogstdeszelfs voorgenomen reis naar Overijssel voort te zetten. Eena eerewacht wordt bereids te Apeldoorn tezamengesteld. De directeur-generaal van oorlog heeft ter kennisse van het leger gebragt, dat Z. M.ten gevolge van de deswege door hem aan hoogst- dcnzeiven voorgestelde vraag, heeft beslist, dat de officieren, buiten dienst, van parapluiën mogen gebruik maken. Het hoofdbestuur der maatschappij lot Nut van 't Algemeen heeft aan A. Slolkschipper van hel rijks transportvaartuig de Noodhulp, tot de directie der marine van de Maas behoorende en aan de ma trozen Belmer en J. van den Ham behoorende tot de equipage van 2.' M.' brik de Brak, bronzen medailles toegekend voor het door henlieden met levensgevaar redden van zes schepelingen van gemelde brik ter reede van Hellevoetsluis op den 18 September 1840. - Den 28 Augustus II. is te Groningen ptegtig gevierd geworden de gedenkdag van het opbreken van het beleg in 1672door het uitsteken van vlaggen hel houden Van een bedestond en parade en des avonds door het afsteken van vuurwerken. Des middags werden de kinderen in de nieuwe stads bewaarschool feestelijk onthaald uit de gift, door 11. M. de koningin den 27 Julij II., bij hoogstderzelvef bezoek van die school geschonken GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. In Saksen is dezer dagen eene verordening uitgevaardigdwaarbij het aanwenden van het dierlijk magnetismus ter genezing van ziekten, zonder bepaald verlof der regering verboden wordt. ln Pruissen zal eerlang de belasting op de gebrande wateren aanziehlijk verhoogd en die op het hier in gelijke mate verminderd worden. Den 1 dezer heeft te Haar lem de aanbesteding plaats gehad van het nieuwe stationsgebouw voor den ijzeren spoorweg; dit werk is door den heer Sebil aangenomen voor f 59,800. TuSschen den 29 en 31 Augustus is de iSraelitischo synagoge te Uithoorn door inbraak beroofd geworden van al hetgeen de ormbus bevatte, en voorts Van 2 zilveren handwijzers, 1 dito beker en 1 dito peperbus. Te Hamburg heeft zich eene commissie gevormdtot inzameling van liefdegiften voor de slagtoffers van den brand te Smyrna, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis. De gezamenlijke schade, door dien vreesselijken brand aangerigt, wordt op ongeveer 25 rnillioeu gulden nederlandsch begroot. Bij deze gelegenheid is door de aldaar onlangs aangekomene geestelijke zusters der barmhartigheid eene onver moeide ijver aan den dag gelegd. Tc Oud-Vossemeer is den 30 Augustus op eene pleglige wijze de eerste steen gelegd aan de in aanbouw zijnde kerk en pastorij voor (ie te stichten Roomsch-Katholijke gemeente aldaar. Door den chirurgijn-majoor Fcst zijn in het hertogdom Luxem burg meer dan 30 personen van het scheelzien génezen; algemeen bewon derde men aldaar zijne knaphandigheid daarin. In Belgie vervolgt da heer Commaille zijn ontwerp eener proefladingwelke meer dan 18,000 mijlen in de zuidelijke zeeën langs de Kaap de Goede Hoopdeti Stillen Oceaan en den Indischen Archipel zal bevaren. De Belgen schijnen het voorbeeld der Amerikanen in dit opzigt te volgen. De opening van den spoorweg tusschen Keulen en Aken heeft den 1 dezer plaats gehad. Een jqstitie—raadslid heeft eene redevoering gehouden, waarin hij her haaldelijk met lof van Belgie heeft gesproken. Te Drunen (Noordf Brahand) is de steenen koren-windmolen door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Ook is terzelfder oprzake in het Gi.nnèkenbij Bredaeene schuur met al den ingezamülden oogst geheel in de asch ge legd.— Tijdingen uit Valladolid (Spanje) melden het uitbarsten van een oproer onder de galeiboeven welke aan de slraatwegen van Olmedö werkzaam waren. Een 40tal dezer bende heeft zich meester gemaakt van de wapenen en de paarden der militairen welke hun tot geleide verstrek ken, waarna zijde overigen hunner kameraden welke nog geketend waren bevrijdden èn 'gezamenlijk ten getale van 200 de wijk namen naar de gebergten zonder dat men in staat was hun eenigen weerstand te bieden. Volgens opgaaf, zijn in dit jaar tot den 1 Augustus 1058 schepen minder door de Sond gevaren dan in hetzelfde tijdsverloop des vorigen jaars. Uit Zalt-Bommel wordt van den 3 dezer gemeld t Naar men verneemt is er in de gemeente Heerewaarügn in net midden der ge passeerde week een afgrijsselijke moord gepleegd. Zekere Adrianus Kakahcendie zich met de vlugt aari het geregtelijk onderzoek heeft j onttrokkenheeft zijnen broeder Adrianus van hetleven beroofd. DUITSGHLAND. FRANKFORT den 2 September. De berigten uit Zwitserland luiden vrij ongunstig, ten aanzien van de daar heerscbende spanning ter zake van de aangelegenheden der kloosters in Aargau. Terwij! in de katholijke gewesten reeds sedert een geruimen tijd veel gisting ,heerscbten ptidcr <fe 'hand zejo door het onderteekeneii van petitiën als anderzins, sterk geijverd wordt voor het herstel der kloosters, hebben thans in eenige kantons de voorstanders van de door Aargau bevolene opheffing dier gestichten het hoofd opgestoken en eene drei gende houding aangenomentot handhaving van dien maatregel en van de daaraan verbondene souvereine regten van de aargausche regering. Volgens brieven uit Romeworden daar groote toebereidselen gemaakt voor eene door den paus voorgenomene reiswaarop Z. II. inzonderheid het heilige beeld te Lorettohet klooster van den H. Rov.'.oaldm, te Fabriano, en het graf van den II. Franciscuste Assisi •wenschte te bezoeken. De kosten van deze reis, die tot in de maand October zoude duren werden begroot op 100,000 scudidoch zouden gedekt worden door onderscheidene bijzondere kassenzonder merke lijk bezwaar van 's lands schatkist. Z. H. zou alleen in kloosters, hij bisschoppen, of bij de legaten (gouverneurs) der té bezoeken gewesten, verblijf houdenen had mitsdien voor alle uitnoodigingen van bijzon dere personen bedankt. Van de poolsche grenzen wordt, onder dagteekening van den 21 Augustus, gemeld, dat er thans geene bewegingen onder de russischë troepen worden waargenomen dat het leger van het zuiden steeds in zijne vorige standplaatsen verblijft, maar geenszins is verminderden dat deze krijgsmagt kennelijk bestemd isom de ontwikkeling eener crisis, welke men steeds in Turkije te gemoet ziet, van nabij gade te slaan. Bijzondere brieven uit Alexandrie van den 9 dezer melden dat de onder-koning van Egypte niet zeer tevreden is met de ontvangst, welke zijnen zendeling te Konstantinopel is te beurt gevallen; dat hij nog altijd staat maakt op eene aanzienlijke vermindering der jaar- lijksche schatting, maar dat, zoolang deze aangelegenheid haar beslag niet heeft bekomen en lord Posonby in de belangen der hrilsche am bassade te Konstantinopel blijft voorzien, hij nog niet kan besluiten, om zich te ontwapenen. liet volgende uittreksel uit een handelsbrief uit Beyruth werpt een droevig licht over den toestand van Syrië: «De turksche regering alhier verkeert in de voislagendste magleloosheid en het ware geen wonder bijaldien zij binnen kort geheel verdween, Gansch Neder-Syrie Verkeert in eene soort van woeste vrijheid. Derhalve zijn ook alle wegen onveilig en is geen verkeer bijna meer mogelijk. Iedereen zelfs de vreedzame landman draagt zijn geweer op den rug als hij zijn veld bebouwt. Dikwijls moet hij de vrucht afnemen alvorens zij rijp is opdat het rondzwervende gespuis hem niet van de moeite des inzamelens onlheffe. Niet zelden heeft het eene dorp met het andere openharen oorlog. De regering wil niet tusschen heide komen en kan het nietwant als zij het doet zoo wordt zij slechts uitge- lagchen gelijk onlangs in den omtrek van Jaffa geschiedde waar 30 gewapende Arabieren twee hunner makkers inet geweld bevrijdden en aan wakers en regters hunne krachten lieten gevoelen. De militaire magt is in deze streken zeer onbeduidend en hijzonder slecht gezind." GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN den 1 September. Hetgeen na de jongste gewigtige stemmingen in het parlement, te verwachten was is geschied, de aftreding van het ministerie Melbourne en het roepen der tories ,jn den raad. Zaturdag II. kwamen de ministers, onder lord Melbourne, tot het besluit om hun ontslag aan H. M. aan te bieden omdat zij het vertrouwen van het parlement niet langer bezaten. De koningin nam dit ontslag aan en ontbood sir Robert Peel op het kasteel van Windsor ten einde denzelven de zamenstelling van een nieuw bestuur op te dragen Sir R. Peel nam zulks op zich. Volgens over Malta ontvangen berigten was in China tot op den 20 Meialles in denzelfden staat gebleven. De keizer had eene pieuwe vereeniging van troepen hevolen die door zijnen broeder in persoon aangevoerd zouden worden. De admiraal Parker en sir Pot- tiger hadden Bombay verlaten. Den 4. De nieuwe ministers zijn thans alle benoemd. Heden zijn dezelve tot de handkus bij H. M. toegelaten en terstond in functie gelreden. Over het geheel is deze verandering van ministers zonder spanning tot stand gekomen. FRANKRIJK. F ARIJSden 1 September. Als een blijk, dat Frankrijk aan de wen- Schen der mogendheden aangaande eene ontwapening zog veel mogelijk tracht te voldoen, wordt aangehaald, dat, zoodra de lig.ting van het jaar 1840 behoorlijk in den wapenhandel zal zijn geoefend die van 1835, en waarschijnlijk ook die van 1836, ontslagen zal worden. Een gedeelte der arbeiders, welke aan den aarden wal rondom de hoofdstad werkenheeft die werkzaamheden geslaaktnaar men zegt, uit hoofde der inoeijelijkheden aangaande de betaling. De meeste dier arbeiders zouden zich bereids verbonden hebbenom te werken aan de ijzeren spoorwegenwelke tegenwoordig van hier naar Orleans en Rouaan worden aangelegd. De oppositie-bladenwelke steeds

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1