ZIEMKZEESCIIE GOÜRAST. W.o-71. f 'rv*4 Vrijdag A.° 1841. den 3 September NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORTden 29 Augustus. Het berigt Van de demping der onlusten in Kandia heeft op de talrijke Grieken, die zich te Munchen bevinden een smartelijken indruk gemaakt. Zij beschuldigen de con suls van Engeland eri Frankrijk, misbruik van het vertrouwen der hoofden van den opstand gemaakt te hebbenwelke zich op de sche per! dier natiën alleen hadden ingescheeptom des te gemakkelijker van de eene plaats naar de andere te kunnen komenmaar niet om naar Griekenland te worden vervoerd. FRANKRIJK. PARIJS, den 27 Augustus. De koning, die, zoo men zeideniet dan over eenige dagen van het kasteel van 5.1 Eu zou terug keeren schijnt zijne terugkomst verhaast te hebben. De kavallerie-regemen- ten in de nabijheid van den weg, welken hij komen moet, geplaatst hebben plotseling bevel bekomen detachementen tot het eskorte te leveren. De koning, zeide men, zou heden avond te S.' Cloud aan komen. Den 28. In den afgeloopen nacht zijn door de policie talrijke ar- restatiën in de ohmiddelijke omstreken van Parijs bewerkstelligd en meer dan 30 personen zijn gevankelijk naar de prefektuur Van policie gevoerd. Men maakt allerlei gissingen naar dé oorzaak dezer arrestatiën. Het bevestigt zich dat de spaansche regent Èsparieto de Fran- schen gedwongen heeftom het hospitaalhetwelk zij voor hunne uit Algiers terugkceronde zieke krijgslieden op het eilandje del Rey hij Port Malionhadden gevestigd, weder te ontruimen. Den 30. Een oppositieblad beweert, dat de in Algerie' bevelvoe rende gouverneur-generaal Bugeaud aanvraag om nieuwe troepeh ge daan, en inzonderheid de toezending der voor eenigeh tijd té Vincen- nes gevormde bataljons scherpschutters verlangd zou hebben, maar dat de minister van oorlog daarop heeft geantwoordthans a! de voorhan den zijnde troepen te behoevenom binnenlandsche onlusten voor te komen. Alleen zou hij toegestemd hebben in de verwisseling Van som mige thans in Afrika zijnde bataljons, tegen anderen, die tot de ge noemde behoorenen welke in Frankrijk slecht gezien zijn. In de ministeriële bladen wordt tegenwoordig eene toenemende belangstelling in de bevolking Van het eiland Kandia opgemerkt. Zij juichen den maatregel der fransche en engeischfe scheepsbevelhebbers toe, die aan de ellenden van den strijd een einde hebben helpen, ma ken door de hoofden van den opstandeh hunne medestanders van bet vastelandnaar Athene te doen overbrengen en meenen dat op soortgelijke wijzen nog meer door de europesche hoven zou kunnen worden verrigtom de rampen der Christenen in het Oosten te ver zachten. Het hoofddoel met deze redeneringen beoogd schijnt de handhaving van het oppergezag der porte in die streken te wezen maar gepaard aan de daarslelling van eeh beschermend administratief bestuur. De pacha van Egypte die ten gevolge van de opstanden in onder scheidene gewesten alle Christenen uit zijnen raad Verwijderd had is i verzekert men dienaahgaande geheel van politiek veranderd en leent thans gaarne aan de raadgevingen der Christenen inzonderheid aan die van Basilios-bey een zeer kundig man het oor. Nogtans heeft de pacha bevel gegeven alle afgezanten van het genootschap Pbilorthodoviadat den opstand in den naam van het kruis predikt dadelijk bij hunne aankomst ter dood te brengen. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 1 September. Z. M. is reeds gisteren mor gen, laatstelijk uit Tilburg, in deze residentie teruggekeerd. In de 's Gravenhaagsclie Nieuwsbodevan den 31 Augustus leest men «Het volgende getuigt op nieuw van het rnenscblievehde en hulp vaardige hart van onzen edelen monarch en levertbij zoovele andere voorbeelden van edelmoedigheid een sprekend bewijs opdat de mild dadigheid eene aangeboren deugd is Van het Oranje-Huis. Een landbouwerwonende te Sittard (in de provincie Limburg trof eene ramp waardoor hij in korten tijd aan eene onbekende ziekte, 13 paarden verloor; het paard, dat het laatste gestorven was, geopend geworden zijnde vond men in de maag van het dier een steen zoo grootdat dezelve voor de deskundigen een vreemd ver schijnsel was. IF. Rulle(zoo is de naam van den ongelukkigezag zich in zijnen toestand genoodzaakt bij den koning eene schadeloosstelling voor dat verlies te vragen. Ten gevolge daarvan werd aan Rutte uit 's rijks kas eene schadever goeding ten bedrage Van f 250 goedgunstig verleend met bepaling dat de steen door hem zoude behooren te worden afgestaan ten be hoeve van de verzameling van pathologische voorwerpen in de rijks vee-artsenijschool te Utrecht aanwezig. Z. M. bewogen door het treurige van 's mans positie, kon het daar niet bij laten maar beslootuit eigen beweging om ook van zijne zijde het lot des landbouwers vorstelijk te verzachten. De koning schonk Rutte uit hoogstdeSzelfs bijzondere fondsen de aanzien lijke gift van f 1000. God zegene den milden gever!" H. M. de koningin van Engeland heeft sir George Jackson be noemd tot regter in het gemengd britsch en nedcrlandsch gereglshof te Suriname tot wering van den slavenhandel. H. M. de koningin van Wurtemberg en de prinsessen hare dochtersmet gevolgzijn laatstleden donderdag door Utrecht ge komen van Amsterdam naar Duitschland terugkeerende. Nopens 's konings Verblijf te Bergeu-op-Zoom wordt uit die stad geschreven dat Z. M. aldaar even als in Zeelandmet luide toe juichingen is begroet geworden. Laatstleden vrijdag's morgens ten 8 ure landde Z. 51.komende van Zierikzeete Bergen-op-Zoom aan en werd door de regering, een gedeelte van het garnizoen eene eerewachtde schutterijde gilden en varensgezellen, ontvangen. Terstond begaf Z. 5J. zich te voet naar het raadhuis onder het daverend gejuich der ontêjbare menigte, ver leende aldaar audiëntie, inspecteerde daarna de troepen en de schut terij bezigligde de kerken en andere merkwaardigheden maakte ge bruik van een dejeuner dinatoir, hoogstdenzelven van stadswege aan geboden en zette ten 2 ure de reis naar Tilburg voort. Eene alge- meene illuminatie besloot het feest. Den 27 Augustus heeft te Bredaop het plein der koninklijke militaire akademie een assaut plaats gehad tusschen de meesters en leerlingen in de zoogenaamde bajonetscbermkunst. Het onderwijs daarin is den 25 Julij 11. aldaar, onder leiding van den heer kapitein van Muiken aangevangen en men verneemtdat door het departe ment van Oorlog Van elk bataljon van het wapen der infanterie een officier en twee onder-officieren derwaarts zijn gedetacheerd geworden ten einde in de bajonetschermkunst normaal onderwijs te ontvangen f en dezelve bij de onderscheidene korpsen van het leger in te voeren. Gemelde officieren en onder-officieren zullen met het einde dier maand naar hunne'korpsen kunnen terugkeeren. Uit Arnhem meldt men van den 30 Augustus: Van de doof een der ainsterdamsche dagbladen gemelde aankomst van mevrouw de gravin van Nassau, geboren gravin d'Oultremüntte dezer stede op den 27 dezer, is hier niets bekend. Het geheele berigt schijnt een verzinsel te zijn. Uit Tilburg wordt van den 28 gemeld; «5Ien verneemt met algemeen genoegendat Z. 51. onze geëerbiedigde koningheden het perceel iand bestemd tot het bouwen der kaserne, gelegen bij den heuvel alhier, definitief heeft aangekocht, de plans der kaserne voor 200 man en de stallingen voor 200 paarden heeft goedgekeurd en last gegevenom onverwijld de handen aan het werk te slaan zoodat men niet twijfeltof deze bouw zal vóór den winter voltrok ken wezen." (Nog verneémt men dat Z. 51. onder meef andere goederenheeft aangekocht' de pannenbakkerij met aangelegen huizen landerijen en hosschen toebehoorende aan de heeren van Damte Tilburg en ge legen aan den zuiderkant van den straatweg van Tilburg op Breda.) in de Javasche Couranten vindt men een uitvoerig verslag nopens den jongslen opstand op Sumatra waarvan het hoofdzakelijke echter reeds hier te lande hekend is. Het bevestigt zich daaruit dat da nederlandsche officieren en troepen zich over het algemeen bij die gelegenheid wederom uitnemend van hunnen pligt hebben gekweten dat "vooral de luitenant Ranzer en zijne lotgenooten kloekmoedig eene sterkte, Goegoe Matenlang geheeten hebben verdedigd en dat, nadat de overige manschappen door hongersnood gedreven dezelvo hadden verlaten, drie achtergebleven gekwetsten het kruid in de sterkte hebben in brand gesloken liever verkiezende den heldendood te sterven dan den hun toevertrouwden post het aanwezige maga zijn en zichzelve aan den vijand over te geven. De nameh dezer drie helden zijn J. G. Schelling sergant-geweermakerF. Maerien europeesch fuselier, en Sosmitoinlander Ten gevolge van zijn kloek gedrag is de luitenant Ranzer buitengewoon bevorderd gelijk mede de onder hem slaande sergant van Holy. In genoemd berigt wordt bovenal geroemd het gedrag van den kolonel Michielsciviel en mili tair gouverneur ter westkust van Sumatra aah wiens doeltreffende en snelwerkende maatregelen de spoedige demping van dezen opstand welke zeer gevaarlijke gevolgen had kunnen hebbett wordt toegeschreven. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Brieven uit Smyrna hangen een treurig tafereel op van den toestand der slagtoffers van den jongslen brand in dié stad. Volgens geloofwaar dige opgaven bedraagt het aantal der in de asoli gelegde huizen 11,398, waaronder 4780 van Turken, 1794 van Joden273 van Grieken 17 van Armeniërs 22 karavanserai 4418 winkels 10 'groote en 29 kleine moskeen 8 synagogen 5 badhuizen en 42 openbare scholen. Ver mist bij gelegenheid van het feest der ohlbiooling van het standbeeld van den admiraal de Rug terte Vlissingen een zilveren zak-horlogie met gouden ketting en sleutel In Frankrijk hebben voortdurend op verschillende plaatsen oproeren plaats ter zake van de beruchte volkstel ling. Bij de pruissische armée zijn 14-3 generaals in dienst. Het spaansche gouvernement wil den oorlog verklaren aart den paué. Te Brest is in de vorige week een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Op het wachtschip de Vénus is, terwijl de matrozen bezig waren met zich te oefenen, een stuk geschut gesprongenwaardoor 21 kanonniers getrof fen zijn: 3 zijn dadelijk, en 3 na een half uur, overleden. Dezer dagen viel te Parijs eene jonge waschvrpuw in hel kanaal 8.' 5fartin door toedoen van een hond van een jongen heer die een bal langs haar in het water wierp. Zekere besmarets sprong in het kanaal en redde baar. Daar hij door den jongen heer werd uitgelagcheti nam hij dezen hij de kraag en wierp hem tot twee malen in het water lot groot ge noegen der omstandersWaarna hij hem weder aan land zette. De smaldeelen van Buenos-Ayres en Montevideo hebben elkander slag gele-

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1