ZIERIRZEESCHE COURANT. If.ö 69. Vrijdag m A.° 1841. den 27 Augustus. ESTUREN EN ADMINISTRATION. Bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZfERIKZEE nemen de eerste gelegenheid te baat om den Ingezetenen derzel- ver dank te betuigen voor de wijze waarop zij Z. M. den Koning op gisteren in deze Stad ontvangen hebben en bijzonder voor de orde en den (eenstemmig aan cjon dog geicgden iwensehom met he'; Be-- stuur mede te werkentot bet vermeerderen van de vréugde en den luister van dien dag. Het strekt H. Ed. A..tot een groot genoegen openlijk aan alle de Ingezetenen zonder onderscheid te mogen zeggen dat (Z. M. bij her haling zijne hooge tevredenheid betuigd heeft voor den luisterrijken cn gèesldrii'tvollen ontvang, welke hoogstdezelve hier genoten heeft, en Hun Ed. Achtb. den last beeft opgedragen, den/Ingezetenen be kend te maken dat hoogstdezelve zich met blijdschap aan dien dag zal berinneren. Aldus gedaan ten raadbuize dezer Stad den 27 Augustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CR A/NE, vt., Ter ordonnantié van dézelven De Stads/Secretaris W. J. P/ KR OEF. G ROO T-B RITTAKÉIEN. LONDEN, den 21 Augustus. In de noo/nl-amérikaansche dagbla den worden tijdingen uit China aangetroffenwelke gedeeltelijk lot bevestiging .van bet bereids van daar berigl'i dienenmaar tevens bij zonderheden behelzenaan welke velen Bog geen onbepaald geloof "durven hechten. Hoofdzakelijk komt bet. in dié dagbladen vervatte hierop neder: dadelijk na bet innemen /&vs forten op de Bogjje zijn de stad Canton en bare voorsteden doop1 de meeste inwoners verteten, en de winkels gesloten' geworden. Zohdra de keizer den val der ge noemde forten vernam, beeft hij drie, commissarissen naar Canton ge zonden, inet. last om de Engelschcn te doen uitroeijen. De gouver neur-generaal Keslien was. geketend naar Peking gevoerd, omdat hij Hong-Kong had afgestaan. Kapite'u Elliot bevond zich onder mili- i taire bescherming, te Canton, en verwachtte daar Yishaneen neef van den keizerom met hem te onderhandelen. Vier oorlogsche pen lagen aan den kant van Macho, drie iets verder en zes te Wham- poa, om de vreemdelingen te béscbuttenen een onverboedschen aan val af te wenden. Sir Hugh Goagh was den 21 Maart, als bevel hebber der landtroepen gearriveerd en sir Gordon Bremer naar Ben galen gezeild, om .versterking te balen. Tegen 1 Junij werd bij terug," verwacht, en dan zon de,vloot denkelijk noordwaarts stevenen, om t den keizer in zijne hoofdstad Peking de wet te stellen. Hot verlies der Chinez/en in de onderscheiden gevechten wordt in deze berigten.op tusschen 2500 en 3000 man en ongeveer 800 stuk ken geschut begroot. Mun admiraal Kewanrj en twee Mandarijnen van hoogen rang waren gesneuveld. Een engolscb zee-kapitein zou verra derlijk vermoord wezen. Aan hen die engelsche schepen of den bevel hebber der vloot, aan de chinesche autoriteiten overleverdenzouden verbazend hooge sommen ter belooning zijn uitgeloofd. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 25 Augustus. HH. KK. HH. de prins van Oranje en de prinsen Alexander en Hendrik zijn gisteren op den mid dag uit deze residentie naar Rotterdam vertrokken, om zich aldaar naar Zeeland in te schepen. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van II. za- turdag is ontvangen eene koninklijke boodschap., ten geleide van drie ontwerpen van wetten over de uitoefening van het stemregt. Volgens gerucht, hetwelk echter bevestiging vereischt, zou het bestaande stelsel van lager- en middelbaar-onderwijsmet eenige wij zigingenbehouden blijven en tot die, wijzigingen de meer algemeene daarstelling van school-commissien ook ten platten lande, bebooren, waarin men bij voorkeur de geestelijken zou zien opgenomen. Van wege den minister van financien is bekend gemaaktdat de middélprijzen der inlandsche granen, voor bet geheele rijk, over het tijdvak van den 20 Jul ij lot en met den 19 Augustus 18-41, per mud zijn geweest: tarwe 9,54, rogge /'6,421/!, boekweit ƒ5,99, gerst 4,23'/s. haver f 3,04 en ongepelde spelt 2,90 en dat de reg- ten op den in- en uitvoer voor de maand September eerstkomende zijn gesteld als volgt: tarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c.rogge 15 c. en 30 c., boekweit 30 c. en vrijgerst en mout 50 c. en vrij, haver 50 c. en vrij, en ongepelde spelt 75 c. en vrij. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De heer Brunei, ingenieur van den Tunnel onder de Teems had met cenige zijner vrienden gewed dat hij met eeno locomotief, in minder dan 100 minuten zou afrijden den spoorweg van Londen naar ïïristol een afstand van 120 engelsche mijlen. De beroemde ingenieur heeft zijne weddingschap gewonnen. Hij beeft met de locomotief Courier" den afstand van 90 minuten afgelegd. Deze snelheid is de grootste waarvan men tot nog toe beeft geboord. De koningin van Wurtemberg en hoogstdcrzelver dochters zijn van 's Hage naar Amsterdam vertrok ken. Te Rotterdam zijn in de afgeloopene week wederom twee zelf moorden begaan. In Zweden worden thans klokken van glas gefa briceerd. Bij gelegenheid van 'skonings intrede te Delft is aan ee^i inwoner dier stad zijn gouden horologie gerold; terwijl een paar dagea te voren bij die zelfde persoon buiten- en binnenbraak was gepleegd., De parijsche danws beginnen dolken te dragen. - Bij Odoorn (Drenthe): zullen pogingen worden aangewend, om de oude stad Ilunsow op te del ven welke 1000 jaar geleden door de Noormannen werd verwoest. Te Rome worden onderscheidene scholen opgerigtom den toenemendem lediggang onder de lagere en armere volksklassen te keeren. Het mis verstand tusschen den koning van Pruissen en de stad Breslau is nu bij gelegd. In Ierland zijn op een dag 22,000 personen in de open lucht tot de matigheid bekeerd. Te Konstantinopel wordt eene vloot legen den bey van Tunis uitgerust. Te Brussel is eene kaart van Belgie voor blinden uitgegeven. De onder-cipier in de gijzeling te Amsterdam bedankt den Almagtige, en den redacteur van 't Handelsblad voor de goede intentie, als zijnde z. ed. gered van een lintworm: een uur na het ge bruik van het recept (zie Handelsblad4 Aug.) bevond bet ding zich reeds op sterk water. B.) Men wil opmerkendat het opbouwen van den ringmuur rondom Parijs zeer traag wordt voortgezet. Slechts 4000 arbeiders zouden dezer dagen daaraan arbeidenterwijl niet minder dan 9500 aan de voltooijing der 10 afgezonderde forten bezig zijn. Door eenen zwaren wind is onder de gemeente Neerasselt een nieuw gemetseld buis omgewaaid waarbij eene. koe is omgekomen. Hendrik Keuper wonendete Doesburg heeft thans den ouderdom van 106 jaren bereikt. Te Weelde is de Roomsch-Katholijke kerk en toren benevens nog eenige woningen in de asch gelegd. Dezer dagen vervoegde zich een welgekleed manspersoon bij den beer P horologiemaker te Arnhem aan wien hij een briefje overhandigde van een aanzienlijk inan uit den omtrek waarbij hij verzocht werd een zestal horologien mede te geven .ter bezigtiging do brenger zegt dat hij nog eenige andere commission heeft en dat hij de horologien over een half uur zal komen afHalen. Hij doet dit, en geeft bij deze gelegenheid nog een kaartje af van den heer voor wien bij de boodschap doetontvangt drie gouden en een zilveren horologie en zal nog terug komen om bescheid te biengen zoowel de zeer net geschrevene briefals bet kaartje waren valsch en do geheele geschiedenis was eene schandelijke opligterij die men niet te spoedig kan wereldkundig maken opdat dezelfde praktijken niet elders worden aangewend om de goede burgerij te bestelen. Te Wolvegaprovincie Vriesland, beeft zondag, den 8 dezer, een voorval plaats gehad hetwelk bier tot eene waarschuwing en als bewijs wordt medegedeeld boe treurig de gevolgen kunnen worden van eene onmatige drift. In een klein buisje aldaar woonden twee huisgezinnen waarvan bet eene zich onder gezang en vioolmuzijk dien nacht tegen één uur vrij wat vrolijk maakte, tot groot verdriet van het andere, hetwelk daardoor niet slapen konde. Nadat dreige menten en verzoeken niets konden baten, wordt de eene man zoo driftigdat bij een rietmes of eenen rietsnijder grijpt en daarmede een' van het gezelschapeen' jongman eenen zoo hevigen slag toe brengt dat hem daardoor eene rib wordt verbrijzeld het hart op- scheurt en de long verwondtzoodat de jongman zonder bet minste geluid te geven dood nedervalt. Ook zijn makker werd erg gewond. De moordenaar is dadelijk gevat en naar het Heerenveen opgezonden. In de laatste zitting van het geographisehe gezelschap te Berlijn droeg de directeur van hetzelve, professor Karl Ritten, rear belangrijke mededcelingen van eenen jongen duitsehen reiziger over Australië voor. D.' liöler uit Het lüneburgsche stadje Winsen aan de Lühe waar gelijk bekend is ook Göthe's «Akkerman" geboren is, beeft over da inboorlingen van den Golf S.' Vincent in Australiëeen menschenge- slacht dat misschien van allen die er op de aarde bestaan het dieren- geslacht en bijzonder den aap het meest nabij komt, even nieuwe als grondige berigten ingezonden. Het is te wenscben dat de heer Kuier. die zich juist weder voor eenen nieuwen togtdien hij altijd als scheeps- doctor pleegt mede te maken heeft voorbereid zeer spoedig iets van zijne wetenschappelijke reis-opmerkingen in het licht zal geven. Omtrent den gruwelijken moord, welke den 22 Julij 11. te Lissa bon beeft plaats gehad, wordt thans meer omstandig het volgende gemeld De slagtoffers zijn eene fransche weduwe met name Lobo, hare oudste dochter van 48 jaren haar lSjarig zoontje en bet dienstmeisje. Het eerste alarm is, maar ongelukkiglijk te laat, gegeven geworden door een jong Engelschmandie in het tegenoverstaande buis woonde, en die het-gedrüisch van eene worsteling gehoord hebbende en voorts een man op het balkon hebbende zien verschijnen, die een hondje, het welk de lieveling van bet gezin wasnaar buiten wierp vermoeden gekregen haddat er eenige misdaad werd gepleegd en de policie was gaan roepen. Inmiddels hadden ook andere buren het vreemd gerucht vernomen, en een man uit het raam zien vlugten Het was omstreekt 1 ure in den morgenstond. De policie verscheen men trapte de deur in en vond de moeder, het jongetje en het dienstmeisje reeds dood; het dochtertje leefde nog, en zoodra zij menschen rondom zich bemerkte, rie» zij uit dat do moordenaar niemand anders was dan haar eigen neef Lobo, student in de medicijnen, en dat hij geene hulp van eeni-

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1