ZIERIKZEESCIIE COURANT, Hingsdag den 24 Augustus BE3TUEEN EN ADMINISTRATIEN. Publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. If .O 68. .A A.° 1841- BURGEMEESTEE en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE het berigt ontvangen hebbende dat ZIJNE MAJESTEIThij gelegenheid van het bezoeken dezer Provincie ook aan deze Stad de iioogo eer zal bewijzen oei zich op Donderdag dm --r' dyer binnen dezelve te bevinden haasten zich om van deze verblijdende mare aan de Ingezetenen kennis te geven. H. Ed. A. zullen van stadswege alles in het werk stollen om door alle voorhanden zijnde middelen aan dien gewenschlen Intogt van den KONING die voor het eerst zich als zoodanig in ons midden zal bevinden, luister bij te zetten, en Zijne Majesteit op eene waar dige wijze te ontvangen maar rekenen daarbij bijzonder op de ge paste medewerking van de ingezetenen, zoo door het groenen, op- rigte,n van eerepoorlen en bijaldien Zijne Majesteit den avond in de Stad doorbrengt, door het verlichten van derzelver gehouwen, onver minderd het uitsteken der vlaggen uit dezelve. H. Ed. A. durven bij die gelegenheid op eene gepaste vreugde- betooning der Ingezetenen staat maken opdat zij na 's Ro llings vertrekin de gelegenheid zijn zouden om niet alleen daar voor den Ingezetenen hunnen dank te zeggenmaar ook de hooge tevredenheid van Zijne Majesteitover den ontvangst van Hoogstde- zelve in deze Stad mogen openbaar maken. Zierikzeeden 21 Augustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE C R A N Evt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KRO EE. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien art. 35 van het Policie-Reglement voor deze Stad. Verbieden ten strengste, gedurende het verblijf van ZIJNE MA JESTEIT den KONING binnen deze Stad het afsteken van vuur pijlenhet schieten met kanon geweer, pistool of voetzoekers, spring- potten en in het algemeen al datgene wat schade veroorzaken onge lukken toebrengen of dé gepaste vreugdebedrijven verstoren kan, en wordt de Commissaris van Policie met de handhaving van dit verbod belast. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd én in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee. den 24 Augustus 1841. Burgemeester en Wethouders voor noemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 18 Augustus. Het dagblad van Augsburg be rigt het volgende uit Rome den 7 Augustus «De heer Cappaccine wordt in de volgende maand uit 's Gravenhage terug verwacht. Naar men verneemt zijn de onderhandelingen omtrent de kerkelijke betrek kingen van Holland zoo ver gekomen dat derzelver afloop niets in den weg staat. Men beweert dat de hollandsche regering alle vorde ringen voor hare katholijke onderdanen heeft ingewilligd en een vroe ger geruchtvolgens welk in de overzeescbe koloniën even als in het moederland bisschoppen in plaats van apostolieke vicarissen be noemd zouden worden bevestigt zich volkomen. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGEden 22 Augustus. Heden middag ten één ure is Z. M. uit deze residentie naar Rotterdam vertrokken om zich met het koninklijke stoomjagt naar Middelburg te begeven. Naar men zegt, zullen de prinsen Z. M. derwaarts volgen. Bij besluit van den 31 Julij heeft Z. M. bepalingen gemaakt omtrent het vragen van vergunning tot het aanleggen van stoomboot diensten Bij dit besluit wordt hoofdzakelijk bepaald dat het voortaan niemand geoorloofd zal zijn, in de zeehavens of op de binnenwateren van het rijk stoombooten aan te leggendan na daartoe vergunning te hebben bekomen. Deze vergunning zal namens Z. M. worden ver leend door den minister van financiën na gehouden overleg met de gedeputeerde staten der provincie. De belanghebbenden zullen de vergunning bij gezegden minister moeten aanvragenonder mededee- ling van zoodanige opgaven en bijzonderheden als strekken kunnen om den aard der dienst te doen kennen. Aan niemand zal eene uitslui tende vergunning worden verleend. Bij het geven van vergunning en bij het daartoe betrekkelijke onderzoek, zal van den eenen kant in het oog worden gehouden de bevordering van het algemeen belang door het vermeerderen der middelen van onderlinge gemeenschap en tot het daarstellen eener gepaste mededingingdoch ook van de an dere zijde worden gelet op het in meerdere of mindere mate bestaan eener behoefte aan nieuwe middelen van vervoer ten einde voor te komendat niet somwijlen de onderlinge mededinging worde overdre ven, of dat, door een te verregaanden naijver tusschen verschillende ondernemersde openbare veiligheid aan gevaar blootgeoteld worde. De vergunningen worden slechts verleend tot wederopzeggens toe. Do ondernemers of eigenaars der stoombooten mitsgaders alle personen in hunne dienstzullen verpligt zijn zich te onderwerpen aan alle in hpt rijk van kracht zijnde wetten en verordeningenen bepaaldelijk aan die op het gebruik van stoomwerktuigen of op de uitoefening der stoomvaart bestaande, of bij vervolg vast te stellen. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaalvan den IV' dezer, is nog ingekomen een ontwerp van wet betrekkelijk de zaken, der Maatschappij van Weldadigheid. In dit ontwerp wordt voorgesteld dat aan de maatschappij zal worden uitbetaald a ter leen eene som van 125,000om even als de som van 1,175,000 welke reeds op gelijke wijze uit de koloniale geldmiddelen aan haar is verstrekt, te dienen zoo tot afbetaling van hare loopende niet rente-dragende schulden als tot uitbreiding der bronnen barer inkomsten; en b eene som van ƒ100,000, ter voor ziening in hare behoeften over 1841. Dit gezamenlijke bedrag van 225,000 zal worden bestreden uit de buitengewone middelen waar- vim de daarstelling is toegestaan bij de wet van den 27 December 1840. Voorts houdt dit ontwerp in, dat, onder's konings goedkeuring, eena nieuwe overeenkomst zal worden aangegaan met de Maatschappij van Weldadigheid onder zoodanige voorwaarden als het belang van den staat zal vorderen. Uit de memorie van toelichting blijkt dat deze inrigting reeds sedert 1831 niet zonder bijstand aan hare verpligtingen heeft kunnen voldoen en zonder de voortduring van dien onderstand onmisbaar in ,èen slaat van bankbreuk zoude geraken (dat daardoor de belangen van een aantal lieden en gemeenten welke met de maatschappij heb ben gekontrakteerd aanmerkelijk zouden worden gekrenkt en daar enboven eene bevolking van ruim 9000 zielen aan haar lot zoude worden overgelaten dat de regering om dit onheil en de treurige gevolgen die daaruit zoude kunnen voortvloeijente verhoeden zich verpligt heeft gerekend om de ingediende wet voor te stellen met voorbehoud om naderhand zoodanige bepalingen te maken ten aan zien van de regeling der zaken van de maatschappij als in het belang van den staat gevorderd zal worden. Uit Tilburg meldt men van 19 dezer Z. M. de koning heeft alvorens deze stad op den 16 dezer te hebben verlaten behalve een burger woonhuis staande en gelegen aan den zuidkant van hoogst- deszelfs paleis en een perceel bouwland gelegen in de wijk Heuvel tot stichting eener kazerne en stallingen voor 200 paarden voor eigene rekening ook van de stad aangekocht eenige perceelen onbebouwdo heidegronden gelegen aan den noorderkant van den straatweg van Tilburg op Breda, te zamen ter grootte van circa 500 bunders, welke aankoop den ijverigen daglooner in de hoop doet leven om wanneer die gronden ter bebouwing worden ontgonnen aldaar werk te vinden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De oorlog in de Vcreenigde Stalen van Noord-Amerika tegen de Semi- nole-Indianen neemt een einde. Yooral gebrek aan krijgsbehoeften maakt deze ongelukkige vervolgden tot eenen gemakkelijken vijand. Elf grooto kisten, bevattende de archieven des lands, zijn dezer dagen te Brussel uit Holland ontvangen. Al de spaansche hofdames hebben haar ontslag ingediend en aan de koningin-moeder eene verklaring doen toekomen dat zij hiertoe genoodzaakt waren door het gedrag der mannen welke thans aan het bewind zijn en die alles vervolgen en dwarsboomen wat Spanje edels en uitstekends bezit. Men bespeurt te Brussel dagelijks meer en meer koelheid jegens Frankrijk en tracht dit door daden aau den dag te leggen waarvoor men geene verantwoordelijkheid heeft te vreezen. Van dien aard zijn de herstellingen, welke tegenwoordig weder aan het monument van Waterloo ondernomen worden welk gedenk- teeken men vroeger ten behoeve van Frankrijk heeft willen vernietigen. Een voor weinige dagen genomen besluit door de oudsten der kooplieden te Breslau om aan de door hen lot ontvangst des konings voorgenomen feesten geene joden te laten deelnemen heeft de laatsten eenige hon derd meest zeer achtbare burgers dier stad diep gekrenkt en er wor den naar men verneemt door dezelven ernstige maatregelen tegen deze willekeurige uitsluiting, die door niets te regtvaardigen is, voorbereid. De staat van den oogst is in Noord-Amerika zeer gunstig. Als een be wijs van den toenemenden invloed der geestelijkheid in Belgie wordt gemeld dat dezer dagen de processie van eene der brusselscbe parochiën den schouwburg is voorbijgegaan en dat de bij denzei ven geplaatste wacht alstoen niet alleen het geweer heeft gepresenteerd maar datop bevel van eenen korporaal al de soldaten de knie ter aarde hebben ge bogen. De ultra-liberale bladen geven natuurlijk hunne verbolgenheid over een dergelijk voorval hetgeen sedert de oostenrijksche tijden niet is geschied te kennen en gispen tevens een besluit van den minister van oorlog waarbij twaalf nonnen "of zoogenaamde soeurs hospilalièresin het militait hospitaal te Leuven zijn geplaatst geworden. Den 11 dezer heeft de russische scheeps-luitenant Ramstaedtnaar eigen uitvinding voor Petersburg soortgelijke wandeling op de Ncwa gedaan als onlangs voor Stokholm heeft plaats gehad. Den 15 dezer is de diligence van Briard op don weg van Bastogne naar Arlon (Luxemburg) bij War- nach, van eene hoogte van 50 voeten gestort. Van de 8 reizigers zijn er drie gevaarlijk gewond. De overige zijn ligt gekwetst. Het rijtuig is verbrijzeld. De voerman had een te korten draai genomen en een der paarden geslagen hetwelk steigerende en de andere mede in da diepte sleepte. Uit Brussel vertrekt eerlang eene commissie naar Pa rijs om aldaar over een handelsverdrag te onderhandelen.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1