ZIEMRZEESCHE C O U R A N T. Vrijdag den 20 Augustus» BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. Publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 67. A.® 184JL BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE het berigt ontvangen hebbende dat ZIJNE MAJESTEITbij gelegenheid van het bezoeken dezer Provincie ook aan deze Stad de hooge eer zal bewijzen oin zich op Donderdag den 26 dezer binnen' dezelve te bevindenhaasten zich om van deze verblijdende mare aan de Ingezetenen kennis te geven. H. Ed. A. zullen van stadswege alles in het werk stellen om door alle voorhanden zijnde middelen aan dien gewenschten Intogt van den KONING die voor het eerst zich als zoodanig in ons midden zal bevinden luister hij te zetten, en Zijne Majesteit op eene waar dige wijze te ontvangen maar rekenen daarbij bijzonder op de ge paste medewerking van de Ingezetenen zoo door het groenen op- rigten van eerepoorten en bijaldien Zijne Majesteit den avond in de Stad doorbrengtdoor het verlichten van derzelver gebouwen onver minderd het uitsteken der vlaggen uit dezelve. H. Ed. A. durven hij die gelegenheid op eene gepaste vreugde- betooning der Ingezetenen staat maken opdat zij na 's Ko- nings vertrek in de gelegenheid zijn zouden om niet alleen daar voor den Ingezetenen hunnen dank te zeggen, maar ook de hooge tevredenheid van Zijne Majesteit, over den ontvangst van Hoogstde- zelve in deze Stadmogen openbaar maken. Zierikzee .den 21 Augustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KRO E F. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, afgezien hebbende van het vroeger besluit om de betrekkingen van Stads Muziek- en Dansmeester voreenigd te houden roepen bij deze op: sollicitanten naar de openstaande betrekking van STADS MUZIEKMEESTER alhierwaaraan eene jaarwedde van drie honderd gulden verbonden is om zich daartoe te vervoegen binnen dezelve stad op Maandag den 20 September eerstkomendevoormiddags tien ure, in een nader te bepalen lokaal, ten einde vergelijkend te worden geëxamineerd. Hoofdvereischlen zijn: grondige kennis van de Viool en Clarinet, en verdere bekwaamheid om op andere Blaas- en Strijkinstrumenten onderwijs te kunnen geven. Zierikzee, den 17 Augustus 1841. Burgemeester en AVethouders voornoemd DE CRANE, vl. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 14 Augustus. In brieven uit Rome van den 2 dezerleest men Tegen de sluiting van het concordaat met de Nederlanden doen zich groote zwarigheden op. Men verzekertdat de generaal der Je- snitenRoothaan, een geboren Hollander, van al zijn' invloed ge bruik maakt, om hetzelve niet tot stand te doen komen. Daar de leiding der propaganda aan de orde der Jesuiten opgedragen is, en de apostolische vicarissen in Holland door deze aangesteld worden zoo staan de kerkelijke katbolijke aangelegenheden onder den generaal Roothaan, die door de benoeming van bisschoppen en kapittelen zijn' zijdelingschen invloed in dat land zou verliezen. Het is eene zeld zame omstandigheid dat de hollandsche Protestanten en de Jesuiten te gelijker tijd tegen de sluiting van gemeld concordaat gestemd zijn." Den 16. Het oostenrijksche regeringsblad deelt door buitengewone gelegenheid bcrigten mede uit Konstantinopelvan den 1 dezer. Vol gens dezelvehad de porte het officiële berigt van het herstel der rust op Kandia ontvangen. GROOT-B RITTANNIEN. LONDENden 14 Augustus. Uit redevoeringen dezer dagen te Dublin gehoudenlaat zich opmaken dat O'Connell en zijne vrienden op bijstand uit Noord-Amerika hopen bijaldien het tot een openba ren oorlog tusschen Engeland en de Ieren komen mogt. Den 18. De Herald beweert, dat koning Lodewijk Philips, in overeenstemming met den heer Guizot handelende aan de vier andere groote europesche mogendheden voorgeslagen heeft, om, ingeval er eene nieuwe omwenteling in Spanje mogt uitbreken, aldaar gewapend tusschen beide te treden. Men heeft berigten uit New-York van den 1 dezer. Het regts- geding van den heer M'Leod zoude niet voor in September kunnen plaats hebben en hij zelf scheen overtuigddat hij van zijne on schuld zoude kunnen doen blijken. De amerikaansche gedeputeerden hadden eene wet goedgekeurd bij welke de uitrusting werd bevolen van eene oorlogsvlootbestaande uit stoomvaartuigenwelke bij uitsluiting zal dienen ter verdediging der kusten. FRANKRIJK. PARIJS, den 15 Augustus. Uit de Levant beeft men bier belang rijke berigten ontvangen. De sultan zou aan Mehemed-Ali gelast heb ben om voor hem de heilige stedenwelke in de magt der Arabie ren gevallen zijn, te heroveren. De sultan zou hem tevens, tot be strijding der kosten geld gezonden en bovendien in eene merkelijke vermindering der schatting toegestemd hebben. Een groot gedeelte der troepen in Algeriedie aan de onder scheidene expediliën deel genomen hebben was den 1 dezer te Oran teruggekeerd. Zij zullen aldaar eenige maanden uitrusten, om alsdan den najaarsveldtogt te beginnen die weder zeer uitgebreid en belang rijk schijnt te zullen wezen. Den 17. Eene op vrij hoogen toon gestelde nota der engelsche re geringwaarhij de ontwapening van Frankrijk gevorderd wordt, moet dezer dagen door den ambassadeur van Engeland aan den heer Guizot zijn overgereikt, en door soortgelijke nota's van de andere groota hoven staan gevolgd te worden. Het bewind maakt die nota's niet bekenddoch schijnt aan der zelver inhoud gevolg te zullen geven. Een der ministeriële organen meldt, dat de ligting van 1834 zal worden ontslagen, en dat er naar Toulon en naar Brest bevelen zijn gezondenom een gedeelte der oorlogsvaartuigen te ontwapenen. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGE den 18 Augustus. Z. M. de koning en HH. KK. HH. de prinsen van Oranje en Alexander zijn eergisteren mid dag uit Noord-Braband in deze residentie teruggekeerd. Eergisteren middag is alhier aangekomen II. M. de koningin van AVurtemberg vergezeld van koogstderzelver dochters, de prinsessen Catharina en Augusta, en verder aanzienlijk gevolg. Ook Z. K. H. de groot-hertog van Baden is dien dag in deze residentie aangekomen. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van gis teren beeft z. exc. de minister van financiën ingevolge art. 123 der grondwet aangeboden de begrooting van 'srijks uitgaven over da jaren 1842 en 1843, gesplitst en vervat in 12 ontwerpen van wet, benevens een,ontwerp van wet, houdende aanwijzing der middelen om die uitgaven te dekken. Het totaal bedrag der geraamde uitgaven beloopt over 1842 f 71,338,103,65en dat der ontvangsten f 71,353,551,92voor 1843 zijn beide de uitgaven en de ontvangsten aan die van 1842 nage noeg gelijk. De uitgaven voor bet loopende jaar beliepen f 70,258,804,32' zoodat de verhooging bedraagt over 1842 f 1,079,299,321/, en over 1843 1,161,037,14'/,. Hoofdzakelijk zijn deze vermeerderingen ontstaan door de verhoo ging van hetgeen voor de nationale schuld gebragt is krachtens de wetten van den 27 December 1840mitsgaders van eenen voorge- steldcn financiëlen maatregel betrekkelijk de uitgestelde schuld. Den 15 dezer is ter reede van den Helder aangekomen het nederl. exercitie-eskader, bestaande uit do fregatten de Rijn en Palembang de korvet Juno en de brik de Zwaluwonder bevel van den schout bij-nacht Arriëns, en waarbij zich bevindt Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. Yan de verdere bestemming van het eskader schijnt nog niets met zekerheid bekend te zijn. Sommigen beweren, dat het zelve zich naar de reede van Vlissingen zal begeven tot opluistering van het aanstaande feest, bij gelegenheid der ontblooting van het stand beeld des admiraals de Rwyler. Den 19. Naar men verneemtzal Z. M. zich aanstaanden zondag avond van hier naar Rotterdam begevenom van daar met het ko ninklijke stoomjagt naar Middelburg te vertrekkenen maandag vroeg tijdig in die stad aan te komen. Gisteren heeft Z. M. de koning de stad Delft met een bezoek vereerd, en is hoogstdezelve door de inwoners met de meeste geest drift begroet. Z. K. H. prins Hendrik is eergisteren van het exercitie-eskader aan den Helderin deze residentie aangekomen. Z. M. heeft eene aanschrijving van den directeur van het kabi net doen uitgaan, waarbij bepaald wordt dat de verjaardag van 'sko- nings hoogst geëerbiedigden vader voortaan zal gevierd worden op de zelfde wijze als zulks gewoon is te geschieden met de prinsen van den bloede. Men verzekert, dat de regering heeft besloten de zaak van het lager onderwijs bij een besluit des konings te regelen en dat een zoodanig besluit reeds werkelijk door het departement van binnenland- sche zaken is vervaardigd geworden. De heer D. van der Keilen, rijks stempelsnijder te Ulrecht, heeft genoegzaam voltooid eenen schoonen gedenkpenning van de eerste grootte, voorstellende het standbeeld van de Ruytcr, gelijk het thans te Vlissingen is opgerigt met het wapen van die stad aan de keet zijde.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1