ZIERIKZEESCHE COBKANT. Vrijdag A.° 1841. den 30 Julij. BESTUREN EN ADMINïSTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 61. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendat door Zijne Excellentie den Heer Opperhoutvester met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald dat de Jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen in die provincie zal geopend zijn op den 1 Augustus aanstaande; met dien verstande echter, dat dezelve, wat de publieke Jagt aanbelangt, alleen op het water, langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige gronden zal geopend Wordenen bepaaldelijk zal gesloten blijven in en langs de bosschen, alsmede op bouw- en Weilanden tol het gewone Jagtveld behoorende. Zullende de opening van de Groote Jagt nader worden bekend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaalblad worden geplaatst mits gaders de noodige exemplaren daarvan aan de Stedelijke en Gemeente- Besturen ter afiixieworden toegezonden. Middelburg, den 24 Julij 1841. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 24 Julij. Het berigt van het onderteekenen Van het traktaat van den 13 dezérbetreffende de oostersche zaak, heeft hoewel het tot stand komen van die overeenkomst verwacht werd, eenen zeer aangenatnen indruk gemaakt. Men beschouwt deze gebeurtenis als een nieuwen waarborg voor bet behoud des vredes, Een der dagbladen behelst nu de letter dier overeenkomst, tus- schen de porte en de vijf groote mogendheden te Londen gesloten. Bij het eerste artikel verklaart de sultanvoortaan bet beginsel te ztlllen handhaven volgens hetwelk het van Ouds aan de oorlogschepen van andere mogendheden verboden was, de zeeëngten der Dardanellen en van den Bosphorus binnen te varen zoo lang de porte zich in Staat van vrede bevindt; terwijl de genoemde mogendheden zich van hunnen kant verbinden, dit besluit te eerbiedigen en zich overeenkom stig gemeld beginsel te gedragen. Bij het volgend artikel behoudt de sultan zich echter vooraan ligte vaartuigen Onder oorlogsvlag het verlof tot de doorvaart te verleenen Wanneer die vaartuigen voor de dienst der gezantschappen van bevriende mogendheden gebezigd wor den terwijl Verder dit verdrag aan alle overige mogendheden zal wor den medegedeeld, met uitnoodiging om zich daarmede aan te sluiten, NEDERLANDEN. }s GRAVENHAGEden 28 Julij. HH. MM. de koning en koningin, benevens HH. KK. HH. prins Alexander en prinses Sophiazijn eer gisteren namiddag té Groningen aangekomen en met veel geestdrift ontvangen. Men Verneemtdat aan de debiteurs van cijnsen uitgangen 'erfpachten en dergelijke jaarlijksche prestatiën ten behoeve van het domein gelegenheid is gegeven om deze op den daarvoor Vastgestel- den voet af te koopen eri dal bij de agenten van het domein regis ters zijn geopend ter inschrijving van de opgaven dergenen welke daartoe geneigd mogten zijn. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De storm van den 18 dezer heeft zich iot Berlijn en de omstreken uit gestrekten aldaar veel schade veroorzaakt. Den 13 zijn te YVee- Uen schokken van aardbeving gevoeld. De beriglen uit verschillende oorden van Spanje vooral uit Katalonie waar het oproerig werkvolk en de smokkelaars dé plaatselijke autoriteiten de wet hieven voorschrijven, luiden zeer verontrustend. De werkzaamheden aan de fortificatiën Van Parijs zijn bijna overal wegens het slechte wederalsmede Wegens eenige tusschen de aannemers en de soldaten ontstane geschillen, geslaakt. De soldaten slecht of niet betaald wordendelaten zich naar de werk plaatsen brengen, maar voeren daar niets uit. Men zegt, dat de aan koop van het groote stoomschip Brilsch QueenVoor rekening van Belgie, deszelfs beslag heeft gekregen zoodat dit schip weldra in de Schelde zal aankomen. Naar het schijnt, zal het voortaan van Antwerpen op New- York varen. De heer A. J. l'Abée, inspecteur der registratieis te Rotterdam overleden aan de gevolgen der verwondingendie hijbij het springen der machine op de stoomboot Julia, op welke hij zich als pas sagier bevond bekomen heeft. Schele Hanneseen befaamd zakken roller is binnen Meppel gepakt. Te Nijmegen wordt den 9 Augustus eene tentoonstelling van schilderijen geopend. Aldaar is een persoon gevankelijk binnengebragt, op heeterdaad betrapt en beschuldigd van het afsnijden der staarten van paarden. Men vraagt een onderwijzer van den 4den rang met een goed voorkomen, C.) Te Rotterdam is het badschip, liggende in de Haringvliet, afgebrand. Te Leijden zijn in de gepasseerde week 42 bakkers met gevangenisstraf en boete gestraft, we gens het. verkoopen van te ligt bevonden brood. De dagbladen van Vriesland e.m Groningen zijn opgevuld met bijzonderheden wegens de komst van het koninklijk gezin aldaar. In de omstreken van Arnhem en Nijmegen zwerft tegenwoordig eene bende dieven. Te Napels is een voornaam fabrijkant van bankbriefjes gepakt. De Groote Heer heeft zijne mama weder op nieuw beterschap beloofd wat de visites in den harem betreft. Te Genua bevinden zich tegenwoordig vereenigd de drie nog in leven zijnde broeders van Napoleon, zijnde Joseph, Lódewijk en Jerome. Aan H. Schijf, te Rotterdam is voor den tijd van 5 ja ren octrooi verleend op de uitvinding van eene verbeterde wijze om pruiken en valsche toupetten te vervaardigen. Op onderscheidene plaatsen in ons vaderland zijn de beesten gestald dewijl dezelve reeds in bet water stonden. Te 's Hertogenbosch is een drukker en uilgever Ivan een schotschrift of pamfletde Vrolijke Postillonmet name F. J. A. van der Linden, wegens het verkoopen en verspreiden van oen artikel, in strijd met de zeden, veroordeeld tot gevangenisstraf van een jaarboete Van f 100 en in de kosten van het proces. De navolging van zoodanig voorbeeld zou tot de heilzame middelen behoorenom hendieuit laag eigenbelang, ook elders, de zeden der menigte door de voortbreng selen hunner pers helpen verpesten, voortaan omzigtiger te maken. Uit Warschau meldt men van. den 10 dezer, dat men reeds weken lang aldaar het schoonste Weder had, schaars door regen afgebroken zoodat men met verwondering de klagten lezen die uit Duischland enz. legen het weder opgaan. Te Ooslburg is een der bijgebouwen van de olie- en blaauw- sel-fabrijk van den heer de Swarle door brand geheel vernield. De Engelschen zijn er voor de eerstemaal in geslaagd om met eene stoomboot langs den Eülraat tot Bir of Biledschikalzoo 180 uren ver te varen hetwelk nog altijd te vergeefs beproefd was. Bij gelegenheid van den orkaan van den 18 dezer, is in bet badensche stadje Furstenberg, het welk op eenen vrij hoogen berg ligt, brand ontstaan en is dit plaatsje, met uitzondering van slechts één buis geheel in de asch gelegd. Er is te Parijs een kind geboren welks gedrochtelijke vorming zoo ge heel zonderling is voorgekomen dat de heer Orfila eene commissie van geneesheeren benoemd heeft om hetzelve te onderzoeken Dit kind had geenen halshet hoofd zat op de schouders vast en het haar reikte tot het midden der lendenen. De beide ooren waren van voren aan het hoofd geplaatst en schenen uit de schouders te komen. Zijne ruggegraat stak geheel uit en zijn gelaat was ruig. De armen waren buitenmate lang en de vingers krom gebogen. Dit gedrocht bad overigens gebeel het aanzien van eenen kikvorsch. Het heeft eenige uren geleefd. Op het koninklijk kasteel der Tuilerien te Parijs is weder een zeer belangrijke dieftal ge pleegd. Mehemed-Ali laat den sultan prachtige geschenken aanbie den. Men zegt dat men in Parijs op middelen bedacht is, ten einde eene te sterke rijzing op het brood voor te komen. In het engelsche graafschap Tipperary zijn bij gelegenheid der verkiezingen in verschil lende gevechten tusschen de gewapende magt en de oproermakers, van Wederzijde ménschen gedood en gekwetst. - Het is te betreuren dat deze verkiezingen zich weder door vreesselijke ongeregeldheden hebben gekenmerkt, welke de gruwelen van het jaar 1798 in het geheugen terug roepen. Talrijke volkshoopen met stokken pieken en bootvorken ge wapend, hebben dagen achtereen, allen, die niet naar hunnen zin stem-, men wilden Roomsch-Katholijken zoowel als Protestanten woedend vervolgd en velen hunner gruwelijk mishandeld. Te Zwolle is van stapel geloopen het kofschip het Nijverdal. Er heeft zich te Amsterdam eene commissie gevormd ten einde gevolg te geven aan het ontwerp van waterleiding van den ingenieur W, C, Brade door middel van thans overal gebezigd wordende uit zekere ijzerharde specie gebakken weinig kostbare buizen van welke waterleiding de kasten niet boven de twee millioen guldens zouden bedragen. De prijzen van bet jaarlijksche abonnement tegen welke net zui verste geliltreerde rivier-water in de huizen zou worden geleverdmet inbegrip van de daartoe bénoodigde buizen en pompen die op koste van de onderneming aan de huizen zouden worden daargesteld en onderhouden zouden zijn gesteld als volgt Voor woningen van f 100 huur en minder 'f Sper jaar. - 100 tot 250 10 - 250 500 15 - 500 750 - 20 - 750 - 1000 en meer - 25 Men heeft daarbij ondersteld dat slechts ruim een derde of 10,000 van de 26,000 huizen der Stad daaraan zouden deel nomen. De deelnemers in de gelcÜeening tot bestrijding der kosten van aanleg zouden door middel van eene aflossing met accrescerenda premie van 5 tot 20 percent interest per jaar en naar gelang dat het abonnement de raming overtreffen zalnog aanmerkelijk meer kunnen genieten. Aan de godshuizen zou de benoodigde'toestel en bet genot van het water kosteloos worden gegund en behoeftigen van lootjes wordeti voorzien ten einde bet water om niet op daartoe ingerigte plaatsen, te'kunnen verkrijgen. Ook zou ér in zijn voorzien dat bij den Over gang het bijzondere belang van de eigenaren van Waterschuiten zoo min mogelijk zou worden gekrenkt en zelfs aan schadevergoeding zijn gedacht. Dit ontwerp zou bovendien, onder goedvinden van de regering, met de zuivering der stadsgrachten, en bij. het welslagen van den arlesiaanschen put ook met de distributie van het waterdat uit deze zou getrokken worden in verband kunnen worden gesteld. Uit Keulen meldt men van den 23 dezer Tot heden den 204''01, dag des jaars hadden wij 99 regendagen de sneeuwdagen niet mede gerekend en alzoo bestond bijna de helft van dit tijdperk uit regen dagen eene weêrsgesteldheid welke volgens een vöor mij lig-

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1