ZIERIKZEESCHE Uingsdag NIEUWSTIJDINGEN. flf.° 60. T S C II L A N D. FRANKFORT den 22 Julij. Den bekenden hofprediker Eberhard, te Munchcn die, ondanks het verbod zijner overheid, in zijne pre dikatiën, steeds hevig hlenf uitvaren j.egen dc Protestantten is nu door den aartsbisschop het betreden van den kansel verboden. Dit verbod heeft bij een gedeelte der bevolking eenen zeer onaangenamen indruk gemaakt. Vijf honderd personen van verschillende standen hebben den 14 dezer, zich in plegtigon optogt naar den minister van binnen- landsche zaken begevenom do intrekking van dat verbod te vèrzoe- kendoch z. exc. heeft verklaardaan dat verzoek niet te kunnen voldoen, als zijnde deze zaak geheel kerkelijk, en heeft de bovengè- noemde personen naar de bevoegde kerkelijke overheden verwezen. Men schrijft uit Keulen Onlangs hee'ft éen en ander hier eertè uitvinding gedaan, hoedanige voor eenigen tijd de heeren P.5, Garlhe en eerste luitenant Beyse alhier openbaar gemaakt hebben, 'namelijk, öm door natuurlijke beweegkrachten schepen in beweging té brengen. Oin patenten daarop te kunnen vragen heeft dé uitvinder zich met een kondigen mechanicus verbonden die bereids met de vervaardiging der modellen bezig is, na wier voltooijing eerstgenoemde binnen kort nadere bijzonderheden deswege in het licht zal geven. Volgens deze methode zal ook de geringste stooting van het schip én de voor de oevers zoo nadêeljge golfslag geheel worden weggenomen zal het kee^- hen en wenden veel gemakkelijker dan bij de tegenwoordige stoom schepen geschieden de snelheid der vaart aanmerkelijk bevorderd wor den en dit alles nog met verscheiden andere gewigtige voordeden in de inrigting der machines verbonden zijn. Gevolgelijk zal deze uit vinding inzonderheid voor de vaart op smallere rivieren en zelfs op kanalen geschikt wezen. fRANKRIJL PARIJS, dort 25 Julij. Het zenden van troepen uit verschillende zuidelijke departementen, naar Toulouse en dc omstreken blijft aan houden. Bij het ministerie van oorlog hcerscht ongemecne drukte. Ook bij het departement van marine wordt groote levendigheid be speurd. Zeer dringende orders zouden afgevaardigd zijnöm den aan bouw van schepen op 's rijks werven ie bespoedigen. Berigten Uit Kandia loopende tot den 18 Junij behelzen dat op den 13 een hevig gevecht tusschen de Turken en de Christe nen in het gebergte van Sfakia heeft plaats gehad. Hetzelve schijnt niets te hebben beslist en de beide partijen schrijven zich de over winning toe. Een engelsch en een fransch fregat lagen nog in dé haven van Suda voor anker-. BELGIË. BRUSSEL den 23 Julij. Met Engeland hëeft thans eed drukke koerier-wissel plaats. Hot brilsché ministerie dringt er op aan dat alsnu do belgische vestingen op de fransche grenzen zullen worden gesloopt cn beweert dat Béigie door zijne onzijdigheid genoeg is gewaarborgd, én dat, indien deze onzijdigheid niet meer kan gelden de bedoelde vestingen groot gevaar looped van dadelijk in handen èener fransche krijgsmagt te valien. Het bewind van koning Leopold verlangt daarentegen de vestingen te behoudenofschoon het onder houd derzelvë kostbaar is én hét sldöpeh de geldmiddelen Van den staat aanmerkelijk zoude ontlasten. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGË den 25 Julij. Laatstleden dingsdag avond j ten half zes ure hebben Hunne Majesteiten onder het luiden der klok ken Sn het vrolijk gejuich eèner ontelbare menigtehoogstderzelver Intrede té Leeuwarden gedaan. Alen verneemtdat de tweede kamer der staten-generstal bijeen geroepen is tegen maandag den 16 Augustus aanstaandetot het hervatten barer werkzaamheden. I. It. H. de russische grootvorst Konslanlijn is den 23 dézer met het russisch eskader van den Helder weder naar zee gezeild. Blijkens bekendmaking van den minister Van financiën zijn de middelprijzen dér inlatidsclie granen van den 20 Junij tot den 19 Julij II. geweest als volgt: Tarwe per mild ƒ7,78; rogge 5,54'/» boek weit 5,37 gerst ƒ3,84 haver ƒ2,71 ongepelde spelt ƒ3,3775 diensvolgens zullen gedurende de maand Augustus aanstaande de regten op den invoer per mud bedragen als volgtTarwe en gepelde, spelt ƒ1 ïogge 30 c. boekweit 50 c. gerst en mout 75 c.haver 75 c. en ongepelde spelt 50 c. de uitvoer is vrij. Uit Delft Schrijft men dat aldaar den 19 dezer van wege bet departement van oorlog aanschrijving is ontvangen tot het vertrek van een aantal officieren naar Oost-lndie. De afgescheidenen van het hervormde kerkgenootschap in de ge meenten Borssele, 's Heer-Arendskerko Kruiningen en Yerseke hebben vergunning ontvangen tot bet vormen van nieuwe kerkgemeenten. Die onder de gemeente van 's Heer-Arendskerke zullen twee gemeenten vor men eene te 'S Heer-Arendskerke zelve en eene op bet Nieuwo-Dorp. GEAïENGDE büiten- en binnenlanbsche berigten. Er is eene staatkundige zamenzwering ontdekt wier deelnemers eene vereetiiging van gansch Italië beoogden. Eene vreesselijke misdaad bet gevolg van dronkenschap sommigen zeggen van jaloersckkeid is II. dingsdag even buiten Brussel gepleegd. Een man ongeveer 30 jaren oud beeft zijne vrouw bijna even oud als hijmet een pistoolschot gedood en vervolgens zichzelven eenen kogel door het hoofd gejaagd. Tc Bona is men druk bezig met het maken van groote gebouwen. In 1826 bezaten Holland ert Béigie te zamen 1176 Schepen 148,000 Jonnen houdende don 1 Januari] 1840 bezat Holland alleen 1528 sche pen van 270,000 ton. In Zweden en Noorwegen is de straf van stokslagen afgeschaft. Uit Rome meldt men dat er zich Vele zwarig heden in het sluiten des concordaats in den Haag voordoen. Te Haar lem is de eerste steen gelegd van de ijzeren draaibrug over het Spaarne die de communicatie zal daarstellen van do verlenging van den spoorweg naar Rotterdam. Uit allo oorden langs den Rijn en Main ontvangt men de bedroevendste berigten wegens de verwoestingen welke de vrees selijke orkaan die op den 18 dezer heeft gewoed overalwaar hij is gepasseerd lïeeft aaiigerigt. De schade wordt als Onberekenbaar afge schilderd. De aardbeving welke van den 12 tot den 15 Junij op Terceira heeft gewoed heeft aldaar aanzienlijke schade aangerigt. Men begrootte bet aantal vernielde kerken en buizen op meer dan 500 en het teweeg gebragte nadeel op drie millióenen cruzados of 300,000 ponden sterling. Te Amsterdam is hét fregatschip de Goedé Vènbacklirtggroot 400 lasten en te Dordrecht het fregatschip Philips van Maïnix groot 800 lasten van stapol gelaten zijnddit laatste het grootste koopvaardij schip dat tót heden in de vaart is. Uit Rome meldt men dat da voor eenigen tijd door de inquisitie teregt'gestelde romeinschë geneesheer door deze geestelijke Vierschaar tol godsdienstige oefeningen gedurende ecnige weken in het klooster der Capucijnén is veroordeeld geworden eene strhf veel zachter dan bij zich Voorgesteld had Te Amster dam wordt het geheele jaar door eene zeer geschikte gelegenheid aan geboden tot het uitoefenen van een kraambed alwaar men mede het daartoe vercischt'e alsook de noodige oppassing en zorgvuldigheid kart komen. (ff. B.) Voorname itibiöud van het "VERSLAG der Gedeputeerde Staten aan de Staten der provincie Zeelandgedaan in derzelver Vergadering van den 6 Julij 1841. Koophandel en Kakrijken. Ofschoon de toestand van handel en zeevaart in deze provincie than^nog vér verwijderd is van die milde bronnen op te leveren, welké in vroegeren tiid 7.00 rüim vloeiden zco wordt echter bij een terugblik op de laatst voorgaande jaren daarin eenigen vooruitgang bfespebrd. Met de in de provincie binnengekomen zeeschepen zijn aangevoerd té Middelburg uit Batavia: 2i,2ig balen en 441 vaten kofïij7047 kanassers suiker, 5074 bosseri bandrotting, 2o,5oo ponden tin, 8g3 ponden peper, 4800 ponden sapanhout er} 31 i ponden h'ennip, én uit Engeland ii4-.48o ponden katoenen garens en 3,671,328 ponden steenkolen De uitvoer bestond in 255 307 ponden siiikér van Middelburg naar Gend en Stet tin 4376 kannén gcdisteleercl49 965 ponden gekorven tabak en 9Ó ponden tlieè vóór den zoogenaamde» késtnÓndel alsmede vóór f257,628 katoenen manufacturen en eenige andere geringe handel artikelen naar Batavia. tn de iniigtingén voor den scheepsbouw, en in de met de zéévaart in verband staande neringen én bedrijven, Wordt meèrderë ontwikkeling en bedrijvigheid op gemerkt. Tegenover deze verschijnselen van herlevende handel én zeevaart, wordt hier eri daar eenen eenigzins verminderden welstand bij sommige dér bestaande Fabrijken en trafijken opgemerkt-, dit geldt inzonderheid de raeestóven aan welke liet door min dere 'cultuur van den meek rap wortel als gevolg van dè mindere prijzen der meekrap pen, gevoegd bij eene min gunstige opbrengst der delving, niet voordeelig gaat.' Deze vermindering is vooral merkbaar üit eene vergelijking van hetgeen in de laatstè vier Werkséi zoenen in de niéestóven is verwerkt. Andere ondernemingen van fabrijkmat.igën aard schijnen niet achteruit te gaan,, daar de nijverheid door het opzetten van verschillende ondernemingen zich steecls tracht uit té bieiden én op die wijze de middelen van bestaan 'en kostwinning té vermeerderen; Dit blijkt daaruit dat ei' wederom autorisatie is verleend tot daarstelling van 2 tabaks-fabrijken te Middelburg, eene bierbrouwerij te Ziekikzee, drie stijfsclmakerijeri té Oöstburg, Groede en IJzendijke, en nóg eene stijfsel-en blaauwselmakerij in eerst- gemelde plaats-, terwijl de bij bet vorigé jaar-rapport verhielde distel eerdé rij te Sas- .yén-Gcnd in eene bierbrouwerij is veranderd. Van eenen zigtbaren vooruitgang getuigen de .weverijen van katoenen stoffen voor de Indien, Te VV'estkapellé is eene zoodanige fabrijk met den aanvang dézes jaars geopend: tc Middelburg' zijn de werkplaatsen moeten worden uitgebreid, waartoe van stadswege een geschikt lokaal aangekocht cn voor 90 weefgetouwen is ineerigt, waardóór het aantal dferzelve aldaar tot 3oo is geklommen ook te Arnemuiden is daarvoor cfen derde gebouw gesticht en in gébruik gesteld-, in dé óverige steden eri gemeenten zijn dezelve op dén vorigen voet in werking gebleven. Te Wilhelmina- dorp is door ae werkzame zorg' van den lie ér van den Bosch en de bijdragen van éènige ingezetenen ook eene inrigting' van .dien aard tot stand ifekoménwelke in de maand November jl. met Jo weefstoeliih is begonnen en iri Maart daaraanvolgende tot 28'stuks was toegenomen Het is de bedoeling, aldaar slechts gedurende 'dé wintermaanden, wanneer de veldarbeid stil staat,, te doen werken, vermits alle han den gedurende de zomermaanden aldaar voor d.en landbouw kuritten worden geber zjgd. Aanvankelijk is daaruit ëen beduidend nut geboren,, al/,00 die iiirigtifig niet alhieri gestrekt beeft om dé gewone .verdiensten der arbeidende klasse te vermeer deren, maar tevens om de jonge lieden, welke daarin werkzaam zijn,aan nuttige bezigheid te gewennen, én alzdo op die wijze onder hen orde en zedelijkheid té bevorderen. Fisicherijèh. Met leedwezen wordt .vermelddat het met dezen tak van nijver heid in de provincie steeds min voordeelig gesteld is. Waterstaat en Wegen. Ofschoon bet afgeloopen winler-saizoen voor de zeewe ringen dezer provincie niet zoo bevredigend js geweest als rlat. van 1839 op 1840J toen hoegenaamd geehc schaden van éenig belang hadden piaats gehad, is hetzelve nogtans vrij gunstig geweest, daar de ondervondene schaden zich alleen hebben be paald tot eënigè uiet zeer gevaarlijke vallen of afschuivingen aan de polders West- veer, Magdalena, EllewontsdijUKriiimngën, Waarde,. Scberpenisse en Schouwen» in de herstelling van welke zonder groote opofferingen is kunnen voorzien worden»- De belangen der calamiteuse en andere poldeis worden door de ambtenaren van den waterstaat én polderbesturen steeds mfet ijvér behartigd. De wegen binnen deze prdvinfcië, vbof zoo ver dezelve bestraat of bèzarid zijn, eri door liet rijk, de provincie of geqctroijëerdep worden onderhouden bevinden zicht voortdurend in goeden staat; in den toestand der overige wegen heeft successivelijk eenige verbetering plaats. Provinciale W ttle.rs taais-werl<en Wegén eh Fondsen. Met uitzondering fari eene geringe degradatie aan de contr'escarpc te Tholen zijn dë provinciale water; staats-werkèn van buitengewone schaden bevrijd gebleven; voor liet gewoon onder houd en herstel derzelve werken wordt steeds naar belioören en geregeld gezorgd. De werken tot inrigting en uitbreiding van het, voor, het provinciaal gèregtshof aangekochte gebouw, zijn naar vereiscli en overeenkomstig de daarvan goedgekeurde bestekken eri teekènirtgen uitgevoerd zoo dat het provinciaal geregtsh'of op den 26 Maart jl. deszelfs eerste openbare zitting in de niernv gebouwde audiëntie-zaal heelt

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1