ZIERIKZEESCIIE P^rijdag O R A N T. den 23 Jfulij. N.o 59. A.o 1841. BESTUREN EM ADMMïSTRATÏEN. KÏE'BWSTIjBIMG'EM» V INSPECTIE OP DE STRATEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZTERIEZEE triaken bekend dat op Zaturdag den 24 dezer maand een omgang door de Stad en langs de Dijken geschieden zal om zich te over tuigen of alle de bepalingen vr," het Policie-Reglement voor deze Stad alom worden nageleefdwordende een iegelijkibij deze gewaarschuwd om te zorgen dat de Stratenelk voor en achter zijne woning of erf, behoorlijk schoongemaakt en. gezuiverd zijn terwijl de beambten der Policie bepaaldelijk zijn gelast om voortaan op éene meerdere reinheid der Straten te lettenen zónder oogluiking wegens alle overtredingen qn nalatigheid behoorlijk procos-verbaal op te maken. En opdat niemand hiervan onvvetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd, Omgeroepen en in de Stads-Courant geplaatst. Zierihzceden 21 Julij i841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie Van dezelvcn De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 21 Julij. HH, MM. de koning en konin gin benevens Z. K. A. prins Alexander en H. K. H. prinses So phiezijn eergisteren middag ten 4 ure uit deze residentie naar Am sterdam vertrokken, ten einde dadelijk zich in het koninklijke stöoin- jagt in te schepenom ffiet hetzelve zich van daar naar Vricsiaiid én 'de verdere provinciën te begeven. De koning heeft besloten dat er een kanaal zal gegraven wor den vóör de prov. Groningen Drenthe en Overijsselhetgeen eené nieuwe en ruime brön van voorspoed voor die gewesten zal uitmaken. Naar men verneemt heeft men zich bij de regering in den laatsten tijd bezig gehóuden met het opmaken van de ontwerpen der staats- begrooting voor de jaren 1842 en 1843. Men verzekert, dat de voor dragten in gereedheid zijn om bij de hervatting van de werkzaam heden der kamers, haar te worden aangeboden. Men wil welen dat in déze ontwerpen het sedert laiig beoogde doel, gelijkheid van uit gaven en middelen, zal worden bereikt, en voegt er zelfs hij, dat dit doel zal verkregen worden zonder dal mén tot dat eindezijne toe- Vlugt zal moeten hemen lot eené geldleenjrigtot eenige'verhooging van lasten of tot eenigen bezwarchden financiëlen maatregel. De mihister van financiën heeft, ter executie van art. 3 der wet van dén 27 December 1840 Staatsblad n.° 79), hekend gemaakt, dat het gezamenlijk bedrag van de schatkistbiljettenkrachtens die wet Uitgegevenop den 1 dezer beliep eene som Vaii twee milüoen gulden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BÈRÏGTEN. Zondag morgen heeft te Rotterdam een treurig ongeluk plaats gehad. De ketel dër sedert eenigen tijd tusschen die stad en Gouda varende stoom boot is namelijk terwijl die boot gereed lag om ten negen ure van het Oude Hoofd af te varen gesprongen met dat gevolg dat niet alleen het acluterdek en paveljoen geheel vernield zijn maar dat de conducteur de hofmeester en een der passagiers meer of min zware wonden hebben he komen en de conducteur reeds ten elf ure in het gasthuis is overleden. Gelukkig dat zich op het oogenblik van het springen sledhts weinige pas sagiers (die, zoo men zegtdoor den bevigen regen waren opgehouden ,1 aan boord bevonden anders zoude het aantal slagtoffers veel grooter zijn geweest. De javaansche vuurberg Kloet heeft in den nacht van den 31 Januarij op 1 Februarij water gespuwd. Te 's Gravenhage is een grenadier door éen tamboer vah dat regement door middel van een sa belhouw over het aangezigt zijn heus afgeslagen. Aldaar is een tapper veroordeeld tot f 26 böete en in de proces-kosten omdat bij geweigerd had eene drenkeling waarhij hog leven werd ontdektin zijn huis op te nemen. Koning Leopold is uit Engeland in Belgie teruggekomen. Het doel dief reis schijnt werkelijk geweest te zijn om van de diplomatie te verkrijgen dat zij de slooping der belgische vestingen niet zoude vor deren. De belgische ministers schijnen hiervan niets geweten te hebben en zijn daarover eenigzins Verstoord. Te Gotida heeft zeker fuselier een sergeant, die hem gestraft had, uit wraak met een geweerschot trachten te dooden terwijl deze op de brids lag te slapen. Het bleek echter dat de ondef-oflicier niet gekwetstmaar slechts doör het langs hem heen gegaan schot bedwelmd was, waardoor een vader van 8kinde ren is behouden gebleven. De dader inmiddels vernomen hebbende dat zijn toeleg geheel mislukt was zette eene schrikkelijke kroon op zijn werk men vond hem des morgens aan zijn broekdraagband verhangen. Te Rome is de hitte vreesselijk hooger kan zij daar niet stijgen. Uit Napels vermeldt men wederom onderscheidene aardbevingen die in ver- schillende gedeelten des koningrijks ondervonden zijn. - !n de War- moesslraat te Amsterdam krioelt het dagelijks Van zakkenrollers. In Engeland zijn voor eenigen tijd adressen ingediend waarbij de terug keering van FrostWilliams en Jones uit hunne ballingschap bet ont slag van alle staatsgevangenen en do invoering van de volks-cbarter ernstig verlangd wordt. Bij nader onderzoek is gebleken dat zich onder d'e per sonen wier namen op. die adressen voorkomenals van lieden die invloed op staatszaken verlangen uit te oefenon kind eren van tusschen de 9 maanden en 4 jaren oud bevinden. Te Arnhem zullen voortaan geene verjaardagen der vorstelijke familie (uitgezonderd die van den koning ert de koningin) ineer worden gevierd. To Weenen zijn nog zes kleina handelhuizen gefailleerd en te Neurenberg twee. De spaansche mi nister Van buitenlandsche zaken heeft aan den senaat het voorstel gedaan dat de regering gemagligd zou worden de eilanden de Fernando Po ert nnobon op de kust van Afrika tegen 60,000 pqndep sterling aart Engeland af te staan. De groote behoefte aan geld schijnt de ware oor zaak van dit Voorstel te zijn. Uit Egypte luiden de tijdingen zeer treurig omtrent de schrikkelijke verwoestingen welke de pest aldaar aanrigtte. Bij één korps waren in de laatste maand 4 a 5000 man ge storven. Te Arnhem is een bad-otablissement in werking gekomen. De 2de divisie van liet algemeen depót der landmagt n.° 33 zal van Hel- levoetsluis naar Naarden vertrekken. Volgens de laatste berigten hadden de oproerigheden zich té Toulouse niet hervat. Te Pesth Worden naakte Donauzwemmers waargenomen. Te Alblasserdam zijn te gelijk drie barkschepen te Amsterdam een fregat- en een bark schip te Zwolle èen kofschip en te Nieuwcndam mede een kofschip van stapel gelalen. De acht groote stoommachines, waarmede het Haar lemmermeer zal worden droog gemalen zullen alleen in dit rijk en niet in buitoni. iabrijken vervaardigd worden. Te's Gravenhage ziet thans het licht: De wegwij zer van hél rijkzoowel le land als te water. Men treft in dezen wegwijzer aan de gesteldheid van den grond de dorpen gehuchten en buitenplaatsen langs de wegen gelegen, de afstand van de eene plftats naar de andere in uren gaans, de barrières, phardenposterijen, brievenposten kanalen rivieren enz. De sultan heeft de twee onderstaande firmaiisbetrekkelijk hot toilet der iurksche vrouwen uitgevaardigd. «Aangezien ter kennisse is gekomen vah hen wier pligt medebrengt voor de zedelijkheid der geloovigen le waken dat zekere vrouwen vati schaamtelooze onkuischheidop het voorbeeld van die verderfelijke vrouwelijke wezens de ongeloovige vrouwen van Pera haren neus en zelfs hare lippen aan de blikken der voorbijgangers hebben blootge steld zoo wordt in naam van den Almagtigen van hem die de deugd beloont bevolen dat de vrouwen en meisjes der geloovigen zich ten. Strengste van dergelijke onbetamelijkheden hebben te onthouden dat zij zich hel gezigt zorgvuldig met hare sluijors hebben te bedekken derwijze dat neus eu lippen verborgen blijven en in hare sluijers slechts zooveel opening te laten als noodig is om te zien dat zij voor alle besmettelijke aanraking der ongeloovigen op straat gevrijwaard blijven. Zij hebben het tegenwoordig bevel na te leven zoo zij niet in het verderf willen loopen." Het tweede stuk is niet minder zonderling dan het eerste. «Allah is groot en almagtig en' hij heeft aan alle zaken perken weten te stellen. Daar het van openbare bekendheid is dat de onge- loovigën die handel in Pera drijven zeer talrijk zijn geworden en dat zij .hunne winkels opgevuld hebben met duizend verlokkelijke voorwerpen, ware uitvindingen des satans, welke de vrouwen ert dochters der geloovigen tot de strafwaardigste daden van buitensporig heid verleiden het buisselijke geluk der geloovigen storen én tot grootö verspillingen van vermogen aanleiding geven; en vermits het ook waar is datniet te vreden met het opvullen hunner Winkels met dia gevaarlijke uitvindingen der hel diezelfde handlangers van ontucht ia hunne voorhuizen jonge lieden van een verleidelijk voorkomen plaatsen ten einde de zinnen van de vrouwen def ware geloovigen te verstrik ken en te bedwelmen en zoo doende hare zielen evenzeer als hare beurzen in gevaar te brengen zoo wordt in naam des wrekers van alle ontuchtaan alle itiuzelniannische vrouwen ten strengste ver boden die holetl van verderf te bezoeken. Moge de tegenwoordige finnan haar tot Waarschuwing strekken zullende zij die denzclven overtreden in deze wereld en in de volgende onreinheden eten." Voorname inhoud van het VERSLAG der Gedeputeerde Staten aan de Stalen der provincie Zeelandgedaan in derzelver Vergadering van den 6 Julij 1841. Armwezen. Het ar'rtiwczcn blijft steeds een onderwerp van aanhoudende bemoei- jing.en en liien wordt in de werkzaamheden daaromtrent ijverig ondersteund door dë welwillende medewerking van zoo velen, die uit zuivere menschlievëndbeid en uit eene loffelijke zucht om tot verzachting van het droevig lót hunner verarmde na- tuurgenooten het hunne bij te dragen zich de betrekkingen van armverzorgers of vdri leden van gestichten van weldadigheid laten welgevallen. De liefdadigheid dec ingezetenen is, blijkens het jaarlijks toenemend bedrag der koliekten groot, doch. is niet toereikend om in al de behoeften te voorzien zoodat nog efene aanzienlijke som aan subsidién. uit de plaatselijke kassen gevorderd wordtterwijl het verstrekken dezer subsidiêii niet gunstig is voor liet bedrag der kollekteri omdat velé wetendë dat liet tekort op de armenfondsen uit de plaatselijke kas wordt aangevuldde giftea in de koliekten meer als eene tegemoetkoming aan dé plaatselijke kas, dan als eéné weldaad aan den armën beschouwen. Zulks heeft aanleiding gegeven dat men in eene der steden aan een gesubsidieerd armbestuur voor een zeker aantal jaren eene vaste doch verminderde som voor subsidie heeft toegezegd, en de ondervinding heeft liet doelmdtige daarvan bewezen vermits de koliekten sedert bijnai zijn Verdubbeld j zoodat de plaatselijke kas door het verminderd subsidie heeft gewonnen, en desniet tegenstaande aan de armën ruimere bedoelingen hebben kunnen worden verstrekt. De belangen der armën woiden over hét algemeen met zorg behartigd en vele door partikulicren daargestelde liefdadige instellingen mitsgaders vele bijzondere liefdegiften komen ruimschoots te gemoet aan hetgeen de openbare armen-kassen tót vervulling der behoeften van de armen le kort schieten. Tegën de bedelarij wordt,bij voortduring1 naauwlettend gewaakt. TV^nheër iiien dc statistieke tabellen nópens het armwezen over i84o zamenlrekt ontwaart men dat 9699 huiszittende huisgezinnen of afzonderlijke personenbenevens 984 in de gestichten verpleegden aan onderstand verpleging of voeding eene som van f 271,216,29 hebben genoten dat voorts voor verpleging van zieken onderwijs' van arme kinderen en op verschillende andere wijze aan bedeelden en niet bedeel den is verstrekt of te koste gelegd f 5o,236,19 en een halve cent, en alzoo in deze próyincie tot leniging van de behoeften der mindere klassen aar. geld, lévensfriiddèlen

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1