Ke& geen onderscheid gekend. De bekende kermisreus zou op de liaarlemsche kermis zijn overleden. Te Ottendorf in het Altonaschc is het water, gedurende een hevigen storm in den nacht tusschen den 6 en 7 dezerzoo hoog gestegen dal 500 stuks runderen verdronken gijn. Eenige Maastrichtenaars hebben Z. M. onder het oog gebragt dat de pracht, bij 'skonings intogt ontwikkeld zeer groote ellende ver- bergde. De russische campagne tegen de Caucasiers heeft dit jaar ïiög geene lauwrieren opgeleverd. Te S.1 Gilles is eene dame overleden aan oenen vliegen-steek. De versterking van Parijs wordt met ijver (doorgezet. Tc Gorincbem heeft eene 73jarige vrouw zich door een mes oene wonde in den strot toegebragten aldus een einde aan haar leven gemaakt. Overdreven godsdienstige begrippen schijnt de oorzaak te zijn. Voor Hardinxveld isdoor het aanvaren van eene stoom booteen scheepje omgeslagen, waardoor twee gebroeders, die zich daarop bevonden hunnen dood in de golven gevonden hebben. Tc Kampen is een vervaardiger en uitgever van valsche wissels gearresteerd. Yïït Schiedam wordt steeds sterk geklaagd over de kwijning der genever- stokcrijen aldaar, en zal men ten dien einde een adres aan Z. M. aan bieden tot opbeuring derzelve. Te Manchester hebben 5 werklieden in eeiie fa b rijkdoor het instorten vaneen gedeelte van het gebouw bun leven verloren. Te Curasao en in de provincie Coro heerscht eene buitengewone droogte. De sterfte onder het vee aldaar was zeer groot, en men rekende dat tot de komst van het aanstaande regengetijde wel a/3 deel van het vee zou uitsterven. ji In den engelschcn Advertiser leest men hetgeen volgt De onderstaande verschrikkelijke bijzonderheden wegens de bemag- tiging van ecnen portugeschen slavenliaalder zijn getrokken uit het dagboek vqn H.r M.8 schooner Faiyn, kruisende op de hoogte van Amerika. Op den 19 Februarij 1841 voor de kust van Brazilië zijnde, ontwaarden wij eene zware brik. Wij veranderden onze rigting, ten einde baar den weg af te snijden. De brik scheen niet vermoed te bebben dat óns vaartuig een oorlogschip was. Zoodra wij een paar kanonschoten op haar hadden gelost deed zij haar best om weg te komen. Wij deden nog eenige schoten in de luchtdaar wij niet Voornemens waren de brik te treffenomdat wij zeker waren dat zij slaven aan boord had Na onderscheiden manoeuvres kregen wij het vaartuig eindelijk in Onze magtal de slaven bevonden zich in het ruim en de luiken waren gesloten. Zoodra dezelve waren geopend aanschouwden wij een hartverscheurend tooneel De dooden de stervenden en de le venden lagen zonder onderscheid op en door elkander vermengd. Sómmige dezer rampzaligen waren geheel met kinderpokken overdekt anderen leden aan oogziekte of waren gansch en al blind. Men zag levende geraamten achtereenvolgend uit dat verpeste hol te voorschijn komen, bezwaarlijk bet gewigt van hun ligchaam kunnende voortsle pen men zag moeders met zuigelingen aan de borstzonder hun eenen enkelen druppel melk te kunnen geven. Al deze ongelukkigen waren geheel naakt en hun gansche ligchaam was' ttiet kwetsuren overdekt ten gevolge van den ruwen planken Vloer, Waarop zij lagen. Wij hebben den prijs naar Bio-Janeiro gebragt; gedurende den overtogt overleden 13 dezer ongelukkigen aan de pokken en 12 gaven nog in de haven den geest, terwijl ook aan boord van de Crescent, die een gedeelte had overgenomen eenige zijn gestorven. Nadat het bemagtigde vaartuig behoorlijk was uitge rookt werd het verkocht en do overgebleven 180 slaven werden naar hun vaderland teruggevoerd doch in weerwil van de meeste zorg overleden nog 20 derzelve gedurende de reis. De slavenliaalder was met 510 negers uit den Senegal vertrokken; en 13 dagen na zijne be- ttiagtiging waren nog slechts 375 van die ongelukkigen in het leven. Voorname inhoud van het VERSLAG der Gedeputeerde Staten aan de Stalen der provincie Zeelandgedaan in derzelver Vergadering van den 6 Julij 1841. PèïsoneeL Ti-eung valt de herinnering dat twee leden der staten in de kracht htlns levens zijn overleden te weten jonkheer J. H. Schorer en de heer P. A, van Dishoeck, welke'hier op eene waardige wijze worden gedacht. Ter hunner vervan ging zijn benoemd door de ridderschap jonkheer fV. R. Boddaerten door den raad oer stad Axel, de heer J. Janssen Bij de periodieke aftreding van een derde der leden van deze vergadering, zijn al de aftredenden herkozen, met uitzondering van de heeren I. van Adricheiri die, |uit hoofde zijner gevorderde jaren en verzwakte gezondheid, en P. tlènneguin, die, wegens zijne ziekeliiken toestand verlangd hebben niet weder in aanmerking te ■komen; in.derzelver plaats zijn benoemd door den raad der stad Zierikzee, de heer mr, JP. JP. Kroef en door de kiezers ten platten lande in het 4de districtde heer Fvan de Plassche zijnde wijders door de kiezers in het 5de district, in plaats Van den heer mr. J. de Backer ten voorleden jare tot lid der tweede kamer van de staten-generaal benoemd tot lid dezer vergadering verkozen de heer A. J. Pau/us Algemeene verordeningen. - Als zoodanig wordt vermeld, dat het Z. M. heeft behaagd de vroegere verordeningen betrekkelijk de uitkeering aan 's rijks schatkist van 4"pet. der iaarlijksche huurwaarde van onroerende goederen, in de doode hand overgaande, buiten verder gevolg te stellen en die uitkeering voor de vroeger ver- hregene vaste,goederen waaraan dezelve was verbonden, niet meer te doen vorderen. Nog heeft Z. M. bepaald dat de tot nog toe bij het departement van buiten- landsche zaken bestaan hebbende administratie der nationale nijverheid is opgeheven en ontbonden en de behandeling der tot die administratie behoorende onderwerpen tusschen de departementen van buitenlandsche en binnenlandsche zaken, justitie en financiën verdeeld alsmede dat het materieel beheer der wegenkanalen veren «nz.vroeger aan het amortisatie-syndicaat opgedragen, bij het departement van binnenlandsche zaken zal behoorenen de uitgaven voor die werken voortaan onder de begrooting van dat departement zullen worden gebragt; terwijl de geldelijke op komsten dier werken, door het departement van financiën zullen worden geïnd en een gedeelte der sfeaats-inkomsten zullen uitmaken. Eeredienst. Met betrekking tot deze aangelegenheid is het in deze provincie niet ongunstig gesteld. De kerken en pastorijen zijn over het algemeer. in vrij goe den staat. Hieromtrent maken echter uitzonderingen de kerk der Hervormden te Heinkenszand de kerk en pastorij der R. K. gemeente te Westdorpe en de kerk dor .Herv. gemeente te St. Philipsland alsmede de pastorijen van de gemeenten 's llee- renhoek en Vrouwepolder welke voorziening behoeven. De leeraars bij de verschillende kerkgenootschappen gedragen zich voor zooveel ons bekend is, met enkele zeer weinige uitzonderingen, geheel overeenkomstig hunne ■eervolle roepingen trachten elk in zijnen werkkring godsdienstigheid en goede zeden te bevorderen en voort te planten. De kerkelijke administratiën belast met de zorg voor de kerkgebouwen de 'pastorijen en het materieel voor de ^erediensthouden niet allen evenzeer goeden gang. 'Velen onderscheiden zich door orde en regelmatigheid in het haar toever trouwde beheer terwijl bij eekelen toeneming van bezitting en vermeerdering in "inkomsten is op te merken. Bij sommige anderen ontdekt men zoodanige spaarzaam heid niet en laten zij aangaande haar beheer te wenschen over, waartegen, voor zooveel dit doenlijk is, de vereischte voorzieningen worden genomen of bevorderd. In de bestaande bepalingen omtrent hetgeen de afgescheidenen van het Hervormd kerkgenootschap hebben in acht te nemen, wanneer zij zich als eene Christelijke af gescheidene gemeente verlangen te vestigen is door Z. M. eene belangrijke verande. ring gemaakt in zoo ver dat de gevorderde formaliteiten voor de toelating er erkenning van zoodanige kerkgemeenten zeer zijn vereenvoudigd. De kerk en pastorij der nieuwe Hervormde gemeente te Wilhelminadorp, gemeente Kattendijke, is voltooid, alzoo dat die gemeente als gevestigd kan.worden beschouwd; .de bouw der nieuwe kerk van de Boomsch Katholijke gemeen te te IJzendijke is vol- bragt welk bedehuis op den 27 Mei jl. door den hoog eerw. heer bisschop van Curium op eene plegtstatige wijze voor de dienst is ingewijdwaardoor thans bij die gemeente in eene sedert vele jaren bestaande behoefte is voorzien. Aan de gemeeüte Oud-Vossemeer is door Z. M.. toestemming verleend tot het bouwen eener R. kerk en pastorij. Ten gevolge eenev pauselijke breve van den 17 Maart j84i is door Z. M. wel gevallig verklaard de R. K. parochiën en aanhoorigheden dezer provincie welke tot dusver met het bisdom van Gend zijn vereenigd geweest, doch sedert ï83i door eetïéh afzónderlijken bisschoppelijken commissaris werden beheerd zijnde de stad Vlrssingén en liet geheele 4de en 5de district van dat bi'sdötft èfgê'scheidcb en ge bragt onder het apostolisch vicariaat van Breda. Terwijl de hoog eer\v. heer apos tolisch administrateur van dat vicariaat mét den ï'6 Mei jl. bet geestelijk beheer over de genoemde zeeuwsche parochiën heeft aanvaard. BATH, den 12 Julij. Gedurende de maanden April, Mei en Junij zijn aan het kantoor van in- en uitklaring, expeditie en betaling al hier, de navolgende schepen uit Belgie ingeklaard: 307 met zink-, hard-, molen- cn straatsteenen133 met stukgoederen, 20 met kalk, 34 met granen, 30 met gezaagd-, ongezaagd- cn brandhout, 13 met steenkolen, 12 met brusselsche en potaarde, 1 met tabak, 31 met rijtuigen, meubelen en houtwerk, 1 met geelhout, 1 met aarde sina8 mét diverse goederen, 51 met passagiers én 410 ledig- sclieeps; waarvan 700 onder nederlandsche en 298 onder belgische vlag totaal 1058 schepen. Eu naar Belgie uitgeklaard 77 met stukgoederen 3 met zink- hard-, molen-en straatsteenen 152 met haardasch57 met hooi en vlas, 36 met hoepen en biezen, 128 met granen, 2 met meubelen, rijtuigen en houtwerk, 9 met gezaagd-, ongezaagd en brandhout, 10 met meekrap, 17 met kaas, 55 met zoute en gedroogde visch, G met tufsteen, tabak en meubelen, 22 met heer, 23 met kolïij 1 met genever16 met koolzaadvlas en aardappelen, 4 niet lijn en raapkoeken, 1 met huiden, 1 met wol, 28 met diverse goederen 72 met passagiers en 286 ledigscheepswaarvan 706 onder nederland sche en 300 onder belgische vlag, totaal 1006 schepen. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 14 Julij 1841. Nederlanden, 2,/s pG. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/, pC. Handel-Maatschappij 4'/j Oost-Indiën 5 Hope en Comp5 Negot. 1834 bij Ardoin 5 Bij Goll. en Comp. .5 Negot. Metaliek 5 Rusland, Spanje Oostenrijk, gebleven. 51 pG 1007a 907, 162 97 105 20 104 MIDDENPRIJZEN van de voluende ARTIKELEN te ZIERIKZEE, van den 15 Julij 1841. De Ned. Mudde. O. Tarwe 1838/39 N. dito 1840 Zaai-Zomer-dito Ordinaire dito N. Rogge N. Winler-Gerst N. Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito 8,00 a 7,00 A 0,00 a 6,00 a 5,50 A 4,00 a .3,50 a 2,50 a 4,60 a 0,00 a 0,00 a 1,50 8,00 0,00 6,25 6,00 4,25 3,70 2,80 5,00 0,00 0,00 Graauwe Erwten Groene Erwten Geele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 8,00 a 9,00 - 6,00 a 6,25 - 6,00 a 6,25 -13,00 a 15,00 - 7,00 a 9,00 - 3,00 a 7,00 Raap-Olie to Zierikzee, f 48,00p. v. Patent-Olie -52,00 Lijn-Olie -44,00 Raapkoeken 64,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -80,00 ADVPRTEMTESK. Heden beviel voorspoedig van eetie DOCHTER, J O- HANNA NEELTJE VIS, geliefde Echtgenoot van Haamstede, den 13 Julij 1841. L. L. BOLL E. Heden beviel voorspoedig van eert' Z O O NC. H. B O U- MAN, geliefde Echtgenoot van zï ri k. 7 e e den 14 Julij 1841. A. J. K O O L E Gz. Bij J. W AAL E zijn in de ISA"10 K. N. Loterij te be- komen Heele en Gedeelteh van LOTEN, in-Koop en Huur. Prijs-Courant. De trekking begint op Maandag den 26 Julij1841. Op Regterlijke autorisatie zal de Notaris M.'Ci van der LEKdeCLERCQ, ten verzoeke zijner principalen op Donderdag den 22 Julij aanstaande, des uademiddags ten 3 ure, in het Logement van den Heer F. J. van OPPEN, alhier, publiek veilen cn verkoopen Drie OESTERPUTTEN, waarvan er twee in goeden staat zijn met daarbij behoorende GEBOUWEN, staande en gelegen binnen deze Stad, kadastraal bekend sectie F n.0* 87, 88, 92; sectie G, n.° 444, en seolie E, n.03 260, 261 262, 264 en 265; mitsgaders eenen gesloopten Oesterput, gelegen onder Brouwershaven, kadaster sectie F, in n.° 111, Information te bekomen bij voornoemden Notaris. De Heer F. M. SCIIMOLCK, Notaris te 's Gravenhage als last hebbende van zijne Principalen zal op Donderdag den 5 Augustus aanstaande des nademiddags ten 3 ure in het Lo gement van den Heer F. J. van OPP EN binnen deze Stad door bet ministerie van den Notaris M.f C. v an der LEK de CLERCQ, publiek veilen en verkoopen de navolgende Goederen onder admi nistratie van Jonkheer K. W. de JONGE, te weten: Een Achtste Part in de Heerlijkheid B O M M E NE D E ,c. a. Een Achtste Part in al de ;T l.ENDEN in de Polders Dreischor en Maarland. De TIENDEN van 1 Bunder 66 Roeden 72 Ellen in Renesse en Noordwcllevan vier, Straken in Eikerzee en Elle- meetvan 7 Bunders 81 Roeden 52 Ellen in Poolvoet-bevang, (Poortambacht Zierikzee)van 6 Bunders 65 Roeden 54 Ellen in Oud- en Nieuw-Duivelanden eindelijk van 1 Bunder 41 Roeden 17 Ellen in Capellemitsgaders eene OBLIGATIE ten laste de Stad Zierikzee, groot f 3600a 2 °/0 'sjaars. Alles breeder bij biljetten omschreven cn nadere informatiën te be komen bij den Heer Verkooper en Notaris voormeld. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoonstadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2