ZIERIRZEESCHE C O R A N T. If.O 57. Vrijdag A.® 1841. den 16 Jfulij BESTUREN ÉN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. /r*t<7 BEKENDMAKING. BUBGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZTERÏKZÉÉ brengen bij deze ter kennis van de gegadingden dat op Donderdag den 22 dezer maand, des voormiddags 10 ureop het Raadhuis alhier in het openbaar zullen worden verkocht: de STADS TIENDE- TEUGHTES, over den j'are en oogst van 184,1, waartoe de conditiën van heden af ter Stedelijke Secretarie ter lezing liggen. Zierikzeeden 14 Julij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie van dezeiven De Stads Secretaris W. J, P. KKOEF, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERJKZEË, brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbendendat het kohier der belasting op het Personeel voor Wijk C Van deze Stad over het ioopende dienstjaar door Zijne Excellentie den Heer Staats raad Gouverneur dezer Provincie op den ]2 dézer niaand is executoir verklaard en op heden gesteld Wordt in handen van den Heer Ont vanger der Directe Belastingen alhier, ten fine van invordering; wor dende de belastingschuldigen mitsdien aahgezocbt om hunne aanslagen overeenkomstig de wet getrouwelijk te voldoen, Zierikzee, den lS Julij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt., Tér ordonnantie van dezeiven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUXTSCHLAND. ERANKEORT, den 10 Julij. Berigten van de türksche grenzett Van den 28 Junij, hodden in, dat de stadhouder van NissaMusta- /ika-pachazich aan des Sultahs besluit, Waarbij hij wordt afgezet, had onderworpen. Reeds had jaceï-pacha en de commissarissen des Sultans hunnen i'ntögt in Nissa gedaan, én zoodanige maatregelen ge nomen waaruit genoegzaam bleekdat hij de reden Van den jong- sten opstand niet hij de Christenen maar wel bij den pacha en diens onderhoorigert meende te moeten zoeken. De Albanezen, die te Nissa in bezetting lagenhadden op zijn bevel terstond de stad moeten ver laten én er Waren door Jaeoi-pacha Zoowel aan de Servische rege ring ais aan den turkschen bevelhebber van Belgrado bevelen ge zonden die van zijnen welwillenden geest getuigden. Van de poolsche grenzenden 28 Junijschrijft men dat in de oostelijke streken van Polen hij voortduring bewegingen onder de russische troepen plaats haddenwelke schenen aan te duiden dat de krijgsmagt in Bessarabie versterkt zóu worden. Men meende daj deze maatregel in verband stond met den onrustigen staat van zaken in de naburige turksche provinciëh. «Onder de militairen (dus vervolgt de berigtgever) is de meening verspreid dat het staatsgebouw der porte (Turkije) binnen kort moet instortenen de Bojaren van- Moldavië en Waliachije gaan zoo Ver, van Rusland als den natuurlijken erfgenaam Van bun land te beschouwen. Hun groote wensch is echter het oprigten Van een eigen onafhankelijk koningrijk met den hertog van Leuchlen- herg (den behuwd-zooh van keizer Nicolaasals souVerein." In het zwitsersche kanton Tesino is in het laatst van Junij een gewapende opstandstrekkende om het bestuur omver te Werpen uitgebroken. De opstandelingen hebben voornamelijk in hét naburige Piemont ecnige lieden aangeworven en daarop eenen aanslag beproefd op de stad Locarno den zetel der regering. Deze laatste is echter bij tijds van den toeleg onderrigt gewordenen heeft de muitelingen cenige troepen te gemoet gezonden. Den 1 Julij is het te Poute- brolla tüsschen de partijen tot een treffen gekomen waarbij de op standelingen met verlies van eenige dooden geslagen zijn geworden. Na. deze gebeurtenis zwierven nog eenige benden rond, en heerschte nog eene groote opschudding in het kanton doch de ontwerpen der insurgenten hield men voor geheel verijdeld. Zeven en twintig officieren in het kanton Lucerne hebben voor eene militaire commissie hunne weigering herhaald, om tegen de regering van Aargauuit hoofde van de geschillen wegens de kloosteraangele genheden te veld te trekken. FRANKRIJK. PAKIJS, den 12 Julij. Naar luid van berigten Van het eiland Kandia van den 18, hadden de insurgenten wel eenig verlies geleden, doch waren de Turken desniettemin nog weinig gevorderd, en werd de krijg steeds voortgezet. Men kent hier (Parijs) thans een manifestden 2.5 Mei door de .hoofden van den opstand aan de regeringen en volken van het be schaafd Europa uitgevaardigd. Zij beklagen zich daarin over den in houd der brieven, door de onderscheiden consuls aan hen gerigt in welke hunne pogingen tot herkrijging der vrijheid oproerig genoemd en zij vermaand worden zich aan "het wettig gézag der porte te on-' derwerpen. Het komt hun onmogelijk voor, dat de consuls instruc tion in dezen geest zouden Ontvangen hebbendewijl de pogingen der Candioten uit dezelfde beginselen voortspruitenwelke eens aan Europa de burgerlijke en godsdienstige vrijheid hebben verschaft. Christenvorsten en volken zeggen zij, kunnen nimmer diegenen straf bare oproerlingen noemen welke zich in naam van Christus tégen da onverdragelijke tiranny der wreede muzelmannen verzetten. Zij pro testeren dus, ten aanzién van geheet Europa, tegen de verklaringen des consuls, roepen den bijstand in van al wat christelijk denkt, en voegen hierbij de plégtige verzekering, dat zij, als martelaars voor het geloof, eerder zullen sterven, dan zich öp nieuw aah het juk det barbaren te onderwerpen. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGE den 14 Julij. Z. Keizerlijke H. de grootvorst Coiïstantijn is gisteren avond uit deze residehtie naar Vlissingen vertrokken, De comnyissie door de provinciale staten van Zuid-Holland he- boemd ómingevolge art. 54 der grondwetde akte van hulde der Staten van deze provincie aan Z. M. aaii te bieden, is zaturdag mor gen bij hoogstdenzelve ter audiëntie toegelaten. De koning heeft die akte eigenhandig overgenomen en gezegd: Ik hen erkentelijk voor de gevoelens van uw gewest, dat in het »jaar 1813 het eerste was, om deszelfs gehechtheid aan mijnen va- ader en ons huis aan den dag te leggen. »Ik réken verder op uwe trouw en de diensten die gij aan hét «algomeéno welzijn kunt bewijzen gelijk ik van mijne zijde alles zal «aanwenden om het geluk in het algemeen te bevorderen. En zoo «niet alles en altijd naar wensch gaat hetzij de wind voor of tegen isweest verzekerd, dat de bedoeling dezelfde blijft, om immer het «goede té bevorderen vóór zoo Ver zulks bij menschelijkö krachten «mogelijk is." In het Verslag van de gedeputeerde staten van Zuid-Holland leest men dat het Brouwershavenscho Zeegat bij voortduring aan de scheepvaart uitmuntende diensten bewijst en dat men met verlangen het geprojecteerde kanaal van dat zeegatdoor het eiland Goedereede j te gemoet zietwaardoor tevens eene goede veiligheidshaven zal worden verkregen, GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De amsterdamsche haringjager is maandag morgen te Amsterdam aan gekomen medebrengende 300 ton haring. Het hof te Assen (Drenthe) heeft in deszelfs correctionele zitting van den 5 dezereer. schoolonder wijzer, die, in drift geraakt door een hem toegevoegd scheldwoord aan een schoolkind eehigë slagen had toegebragtschuldig verklaard aan het wanbedrijf van hét moedwillig toebrengen van slagen of stootenwelka echter geehe ziekte of beletsel van te werken gedurende meer dan 20 da- gei! hebben teweeg gehragttévens erkennende het bestaan van verzach tende omstandigheden, én hem diensvolgens veroordeeld tot betaling eener lióele van f 100 en de kosten. In het Oosten (in het landschap Van) heeft het manna geregend 4 duim dik. AmstCour. 1 Julij.) Eeh monster dezer eetwaar der woestijn is te Konstantinopel aangehragt. Uit Napels meldt men dat de koning aan de twee officieren die eeti tweegevecht hadden geleverd, henevens hunne twee secondantende 8 jafen galeistraf heeft kwijtgescholden waartoe zij waren veroordeeld ge worden en daarentegen gelast dat zij twee jaren als gemeen soldaat in het leger zouden dienen. - LI. zaturdag heeft men tusschen Rotterdam enDelft een proeftogt gedaan met eene ijzeren veerschuit, welke bestemd is m de vaart tusschen die steden. Dezelve heeft de verwachting verre overtroffendaar den afstand in nog geen l1/, uur is afgelegd. Dé antwerpsche bladen spreken van een zweedschen zdcroovef öp de hoogte van Bornholm. Z. M. de koning heeft de bakermat van het huis vari Nassau (Vianden) een bezoek gegeven. Men verhaalt dat in Chili de juweelen sieraden van een zonnetempel zijn ontdekl ter waarde van 180 millioen dollars, dl. H.) De deensche regering heeft den Sohd-tol verminderd. Te Antwerpen is eën slaapwandelaarster voorover den trap afgevallen en in eenen deerniswaardigen toestand met verscheiden kneuzingen aan bet hoofd, gevonden, Te Dordrecht is van stapel ge laten het barkschip Waterloo, bestemd voor de vaart op de Oost-Indië'n. Als eene merkwaardige voorspoedige reis kan men melden dat hetamèri- kaansche barkschip Franciakapitein J. G. CushMan, den 15 April 1841 Amsterdam hebbende Verlaten te New-York is aangekomen de lading gelosthet schip aan de buitenzijde gekalfaatgekoperd en tegen de rot ten berookt is geworden daarna de leruglading heeft ingenomen eU den 30 Juiiij 1841 wederom te Amsterdam is gearriveerd. Ook te Nevers en te Orleans, in Frankrijk, zijn in den nacht tusschen den 4 cn 5 dezer vrij sterke schokken van aardbeving gevoeld geworden. Aangaande de schepen Anna, Susanna, kapt. Bos, den 13 Januarij van Suriname naar Amsterdam vertrokken, en Topaz, kapt. Morrison, den 12 Februarij van Boston naar Rotterdam gezeild heeft men sedert niets verno men. Omtrent het droevig omslaan van een van stapel geloopen schip tc Rotherham in Engeland wordt nader gemeld dat niet minder dan 50 dergenen welke zich aan boord bevonden meestal kinderen van tusschen 5 én 12 jaren en jongelingen dientengevolge jammerlijk verpletterd of verdronken zijn. Het leverde volgens ooggetuigen eett hoven alle beschrijving somher schouwspel Op toen twee dagen later, de begrafenis van 40 dezer slagtoffers gelijktijdig plaats greep. Bijna geene woning wordt in het stadje gevonden waar men niet een geliefden bloed verwant betreurt. Enkelen der verongelukten behoorden tot den defti- gen de meesten tof den arbeidenden stand maar de dood heeft tusschen

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1