a ZIERIKZEESCHE COllRAST. Vrijdag den 9 Julij. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. M.° 55. VS A.o 1841. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZLËRIKZEE brengen hij deze ter kennis van de belanghebbenden dal hét kohier jan het Patentregt, voor deze Stad over het 4at kwartaal 1840/»,op 'den 2 dezer maanddóór Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gou verneur dezer Provincieis executoir Verklaard en op heden gesteld wordt in banden van den Heer Ontvanger dér Directe Belastingen alhier ten fine van invordering; wordende de belastingschuldigen mits dien aangezocht om hunne aanslagen ingevolge de Xvet, getrouwelijk te voldoen Zierikxeeden 8 Julij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd N H»L EMANS, L. P., Ter ordonnantie van dezelven J. B O E iJ E Lid van den Raad, L. S. FRANKRIJK. PARIJS den 4 Julij. De börigten uit het Oosten meldetidat de tweede, of gewijzigde hatscherif des sultans, betreffende het bewind van Egypte, in den nacht van den 7 op den SJunij, met eene rus- siscbe stoomboot, in Aléxandrie is aan«ebragten dat daarop de on der-koning. den 10 in tegenwoordigheid van een aantal officieren, overheidspersonen en wetgeleerden, als erfelijke boheerscher van ge noemd landschap is gehuldigd geworden. Gelijktijdig met deh ge noemden hatscherif heeft de gevolmagtigde der verhevene porte dgn onder-kohingnamehs den sultan het groot versiersel der orde van Nizam Eftihar aangeboden, 't welk de landvoogd alvorens het om te hangen, ten blijke van zijnen eerbied voor den Grooten Heer, in het openbaar heeft gekust. Na het alloopen der plegtigheid is het geschut aan de batterijen gelost en hebben al de oorlogschepen gevlagd. NEDERLANDEN; 's GRAVËNHAGE den 7 Julij. IJ. K. II. mevrouw de prinses Fredér'k der Nederlanden is eergisteren avond ten 9 ure gelukkig van eene prihses bevallen, H. K. H. bevindt zich, gelijk de jong geborene prinses Vrij welvarende. Men verneemt, dat er onlangs, namens Z. M. aan den gou verneur der provincie Vriesland op de door denzelven aan den koning onderworpene vraag of bij gouverneurbet lidmaatschap van de provinciale staten van het gewestvan wege de ridderschap aan hem opgedragen kon aannemen is te kennen gegeven dal niets be lette dat hij deze betrekking aanvaarde. Wij vernemen, dat door den ingenieur IE. C. Brade zijn reeds in 1834 gedaan verzoek om de voorloopige cóncessiën van eenen spoor weg van Utrecht op Gorinchem Breda en de belgische grenzen welke destijds is aangehouden thans hernieuwd is; daar de tegen woordige betrekkingen met Frankrijk deze meer en möer van belang doen worden en ons commercieel belang vordertdat wanneer een maal de neg in onderhandeling zijnde kwestiën met Be'gie zullen ge regeld zijn ook een handeiverdrng met dezen staat tot stand kome. Een spoorwegdie alzoo Amsterdam met Brussel en Parijs in ge meenschap bragt zoude diensvolgens niet dan ten hoogste wenschelijk iijn in het belang dezer respective volken. Het werkvolk aan het Haarlemmermeer is voor eenigen tijd te Sloten en onlangs te Heemstede en Bennebroek oproerig geworden weigerende tegen het bepaalde loon Werk te doen. Eenige belhamels zijn in verzekerde bewaring genomenoverigens is eene kleine mili taire demonstratie voldoende geweest tot bezadiging het toezigt der poiicie op die punten heeft eenige Versterking ondergaan intusschen is het geheel met de aannemers bijgelegd géworden. Met de laatste engelsche brievenmaal uit Oost-tndie zijn te Londen berigten uit Sincapore ontvangen waSrin melding gemaakt wordt van oproerige bewegingen in de residentie Padang in het laatst Van Februarij ten gevolge Van eenige geweldenarijen die door de in dienst der Nederlanders zijnde kleurlingen jegens de inboorlingen bedreven waren. Om de orde te herstellen waren eenige troepen naar Padang afgezonden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHË BERlGTEN. Don Carlos zal denkelijk uit zijne gevangenschap te Bourges ontslagen worden en verlof hekomen om zich tc Salzburg te Vestigen. Tot zijne hofhouding aldaar zouden de drie noordsche mogendheden elk eene bij drage van 50,000 fr. leveren. De beroemde zangeres mevrouw Catalani is op haar buitengoed aan het meer van Como overleden. Te Utrecht zal eene fabrijk Van portative gas opgerigt Worden. In Macedonië en Thessalie is het volkomen rustig. Te Amsterdam is overleden de heef H. Ruvelces ridder der orde van den Nederlandscbeh Leeuw oüd hoofd bestuurder en sedert het jaar 1802 algemeen secretaris der maatschappij Tol Nut van t Algemeen Eenige voorname personen zien in de geld. leeningen waarover door het meerendeel dergroote europesche mogend. heden onderhandeld wordt, een voorteeken van groote gebeurtenissen die in het Oosten schijnen te zullen voorvallen. Tusschen Parijs eti Antwerpen heeft eene wed-vliegpartij Van 79 postduiven plaats gehad 14 expressen zijn met prijzen bekroond. (II. B.) Men denkt dat de Tur ken eerlang de matten in Europa zullen oprollen en naar Azië, hun vaderland, terug keeren. In Spanje begint de nijverheid te ontwa ken. Te Brussel hebben onlangs twee gelieven die sedert eenigen tjjd in hunne verkeerihg meer of min ernstige hindernissen hadden ont moet, besloten daaraan door eehen dubbelen zelfmoord een einde te maken. Zij hebben zich in de rivier de Senne geworpen waaralleen het jonge meisje den dood vond, doch den jongelingna zich Verscheidene dolksteken loegebragt en vergif ingenomen te hebben is gered en nog onder behandeling. Uit de hand te koop een koetsier. JavCour. 9 Jan.] De vereenigde zeemagten van alle de mogendheden van den aardbol zijn uit 1262 schepen zamengesteld die meer dan 60,000 vuur monden dragen. Dus genoeg vernielingstof. De russischë generaal Gorowsii heeftin het begin van Mei San het hoofd Van het kaukasisch legerkorps eene schitterende overwinning óp dé wederspannige Circas- siërs behaald. Te Napels zijn 4 personen tér zake Van tweegevecht veroordeeld tot 8 jaren galeistraf met vastgesloten beenen. Dé engel sche gezant te Washington, oüd 61 jaren, trouwt met de 16jarige dochter Van den russischen hiinister te Londen. Te Rotterdam is het fregat schip d'Elmina, groot 800 tonnen, te Vlaardingen het barkschip Maas- nymph groot 200 Java-Iasten en te Dordrecht het fregatschip 's Her- togenbosr.h van stapel gelaten alle drie bestemd voor de vaart op de Oost-Itldiën. Een hevige orkaan van zoo gröote hagelsteenen Verge zeld als niemand zich herinnerde ooit gezien te hebben heeft den 23 Junij II. verschrikkelijke verwoestingen in Zwitserland aangerigt. Keulen en Aken zullen nog in Augustus aabstaande door éenen ijzeren spoorweg aSn elkander verbonden worden. De onderhandelingen over het concordaat zijn in volle werking. Te Brussel is een concert voor doofstommen gegeven. Als eene bijzonderheid kén men Vermel den dat op den eersten haringjager zieh een persoon bevindtdie meer dan 80 jaren van Vlaardingen als visscher beeft gevaren. Te Oran (Algerie) is een entrepót opgerigt voor buitenlandschè koopwaren en de voortbrengselen der Iranscbe koloniën. Op den 15 dezer zal te Boulogne de inwijding plaats hebben van het standbeeld vair Napoleon, hetwelk op de kolom der gröote armée aldaar geplaatst moet worden; De russisché grootvorst Constantijn wordt met zijn smaldeeltje aan den Heider ver wacht. Te Amsterdam is onlangs een 45jarig manspersoon wegens poging tot diefstal tot tienjarige gevangenisstraf veroordeeld zijnde het zevende vonnis dat tegen herin geslagen Wordt. Rëeds óp zijn 144° jaar had hij eene correctionele straf ondergaan en heeft alsnu achtereenvol gens 29 jaren bijna uitsluitend in de gevangenis doorgebragt. -Men zegt dat de Engelschen het nu op Peking, de hoofdstad vati China, gemunt hebben. De Valkenjagt wordtonder voorzitting van Z. K. H. prins Alexanderdie op het Loo is teruggekomen met goed gevolg voortgezet. Reeds zijn er '194 reigers gevangen van welke 101 onbeschadigd ge bleven en behoorlijk geringd en genummerd zijnde 'met opgave der plaats waar zij gevangen werden weder in vrijheid zijn gesteld. De koning van Hahover heeft de aigemecne stendenvergaderiug van het koningrijk weder ontbonden uit overweging dat zich de meerderheid der tweedo kamer door hare tot hiertoe gehouden handelwijzeonbekwaam tot da haaf opgelegde werkzaamheden betoond heeft. Te Amsterdam zijn nagetioeg twee huizen afgebrand waarhij twee pijpvoerders door het nederstorten van eene balk zwaar gekwetst geraakt zijn. In de 11. dingsdag door de Neder!. Handel-Maalsfchappij te Rotterdam gehouden verkooping van 66,565 kranjangs en kanassers en 953 zakken Java- suiker is alles Verkocht; Dezer dageri is gemeld dat aan den heer J. P. Wagnet', van Frankforteene niet geringe belooning is toegewezen voor de uit vinding en ter openbaring van zijn geheim der toepassing van het electro-niagnetismus als beweegkracht öp het eene of andere werk tuig. Thans schrijft men uit Utrecht dat gemelde heer Wagner met geen regt aanspraak op deze üitvindihg maken kandaar reeds de beeren wijlen prof. Stratingk en C. Becker, te Groningen, in 1835, op het denkbeeld zijn gekomen de electro-magnetische kracht aan te tvenden tot voortbeweging van een werktuig en van andere daarop geplaatste góederen, in één woord een eleclro-magnetischetl wagen hebben daargesteld welke door hen uitvoerig is beschreven en afge beeld in den Alg. Konsl- en Letterbode, n.° 54, van dat jaar, en dit wel naar aanleiding van een iii een vórig nummer van evengenoemd tijdschrift geplaatst kort berigtvan eene aanwending van bet elec- tro-inagnelismus tot beweegkrachtin het werk gesteld door eenen russischen geleerdeprof. Jucobi te Koningsbergenaan welken ge leerde het ook later in 1839 is gelukt, een fregat aan hém door Z. M. den keizer van Rusland ter beschikking gesteld, doof deze kracht Onafgebroken eenigen tijd in beweging te brengen. Te Glasgow en iri den omtrek wordt tegenwoordig onderstand in gezameld voor eenen ouden loods, die, thans door ouderdom en dö gevolgen van hetgeen Hij uitgestaan heeft geheel hulpeloos, 14 jaar geleden eene der stoutste daden bedreven heeft, van welke de aan soortgelijke trekken waarlijk niet arme geschiedenis onzer zeetogten immer een voorbeeld opleverde. In het jaar 1827 geraakte de stoom- paket Clydesdale tusschen Glasgow en Belfast in brand. Dit vaartuig, op hetwelk zich tusschen de 70 a 80 menschen zoo scheepsvolk als

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1