ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIES?. der jóngste omwenteling in Belgiewelke zich, naar het schijnt, het tegendeel hadden voorgesteld. Sommigen troosten zich echter met het denkbeelddat het voorbeeld van Belgie in 1829 heeft getoond in hoe verre men op dergelijkeuitboezemingen kan bouwen. De paus is voor nemens om aan den koning van Holland ten geschenke te zenden eene rijke mosaïk, voorstellende bet S.' Pietersplein. Dit onder vele opzigton hoogst merkwaardige kunststuk wordt op 1000 scudi begroot. Een inwoner van Dordrechts grijze Merwestad geeft zijn leedwezen te kennen, dat men aldaar ties zondags morgens buiten bet Groote Hoofd eene pu blieke kalverenmarkt duldt. B.) Bij het graven tot daarstelling der vestingwerken rondom Parijs worden uitgebreide steenlagen gevon den die denkelijk grooten voorraad van zeer bruikbare metselsteenen zullen opleveren. Te Marseille is dezer dagen zekere Douglas, de voort- vlugtige kassier van een londensrh handelhuis, die aan hetzelve voor 260,000 fr. ontroofd hadgevat geworden. De regering had door den telegraaf de bevelen tot zijne gevangenneming reeds vooruit doen geven. Te Hyde en Stockportnabij Manchester zijn hevige oneenigheden ont staan tusscben de engelsche ingezetenen en de talrijke leren welke aldaar aan den spoorweg werken. Yan wederzijde heeft men elkanders wonin gen geplunderd en andere feitelijkheden bedreven. In VVurzburg is dezer dagen een tweede druk van liet beruchte vlugschrift«de Keulsche berk in Mei 1841" uitgegeven voorzien van een aanhangsel waarin de pruissiscbe regering op een niet minder heftige wijs dan in lie.t oorspron kelijke stuk zelfaangerand wordt. Te 's Gravenhoge is door de cor rectionele kamer van de arrondissements-regthank een kolonel dor lan siers als beschuldigd van zich feitelijk tegen de zeden vergrepen te heb ben tot eene gevangenisstraf van twee jaren en eene geldboete van S50 veroordeeld mitsgaders tot ontzegging der burgerlijke reglen gedurentfe den tijd van twee jaren. In het keizerlijk ooslenrijksch leger heeft het zeldzaam geval plaats gebad dat een ofikier om godslastering met cas satie is gestraft. Te Texas zijn nieuwe moeijeüjkheden ontstaan tus scben den franschen zaakgelastigde en dc regering. De laatste 55 arahische gevangenen in Algerie zijn den 8 dezer uitgewisseld geworden. De voormalige fransche president-minister Thiers ismet een gevolg van 6 personen, te 'sGravenhagc aangekomen. To Brussel is een huwelijk met substitutie van personen gesloten. In Zwitserland en Beijeren heeft het zoo sterk gesneeuwd, dat veel vee op nieuw gestald is. Het huwelijk tusschen de spaansche infante donna Isabellaen den poolschen graaf Gouroioskiis dezer dagen in de roomsch-katholijke kapel te Douvres voltrokken. Het jonge paar, dat-zooveel van zich heeft doen spreken zal zich denkelijk vooreerst te Londen vestigen. Ten gevolge van een nanuwkeurig onderzoekden 7 dezer te New-Yorkin eene groote vergadering van zee-officierenloodsen enz. gehouden is men lot het treurig besluit gekomendat dc stoomboot President in den zwaren storm moet verongelukt zijn, die tusschen den 12 en 13 Maart op de kusten van Noord-Amerika gewoed heeft. Kapitein Richard Bo bertsde kundige bevelhebber van dit vaartuig, welks lot een zoo alge meen belang heeft verwekt, was de eerste geweest die de reis met eene stoomboot van Engeland naar Amerika ondernomen hoeft. Te Mun- chen is dezer dagen de vrijvrouw Sophia von Stein-Altensteinwel denke lijk de oudste adellijke freule in geheel Europain den ouderdom van 101 jaar overleden. Te Rome is onlangs overleden de markiezin Quaroulolti, geboren Salomoni, in den ouderdom van 112 jaren. In het fransche departement van de lthóne hebben zware onwedersvan wolkbreuken en hagelvlagen vergezeld den 22 dezer en volgende dagen groote schade aangerigt. De keizer van Rusland heeft dezer dagen een zeer zonderling bezoek gehad te weten van een boer van gene zijde van het meer Baikal in Siberië, aan de cbinescbe grenzen, die na 28 jaren in bet leger gediend te hebben, in 1826 zijn ontslag bekomen bad j en een onweêrstaanbaren trek gevoelde om eenmaal in zijn leven zijnen kei zer van aangezigt tot aangezigt. te aanschouwen. Zulks is hem na eenen moeijelijken togt te voet van 14 maanden gelukt. De keizer en keize rin hebben hem met de grootste vriendelijkheid ontvangen. De ko ningin van Hanover is den 29 Junijna gedurende 3 weken aan eene sterk toenemende verzwakking geleden te hebbengestorven. Naar de wijze, op welke aan de forten rondom Parijs wordt gearbeid te oor- d Rel en zullen dezelve spoedig in staat zijn om des noods tegen de Pa- rijzenaron te kunnen worden verdedigd. Nabij Petersburg isdoor het springen van een wagen met buskruid nagenoeg een geheel dorp verwoest. Vele menschen hebben er het leven bij ingeschoten en nog meerdere zijn deerlijk gekwetst. Volgens naauwkeurige waarnemingen, heeft men bevonden, dat de artesiaansche put te Parijs elke minuut 220Ü liters water opgeeft, en derhalve 3,168,000 liters daags. Volgens de russische dagbladen heeft in genoemd rijk het getal der overledenen van het mannelijke geslacht en van de grieksch-russische geloofsbelijdenis, die in het jaar 1839 gestorven zijn, 801,926 beloopcn onder welke 441 eenen ouderdom van meer dan 100 jaren bereikt hebben. Te Rome en in de omstreken zoowel als in Calabrie en Siciliëis de buitenge- meene hitte die aldaar gedurende de eerste helft dezer maand geheerscht had, plotseling door eene in dit jaargetijde ongewone koude vervangen. In den loop dezer maand zal, bij gelegenheid van het verblijf van Z. M. den koning binnen de provincie Vriesland, te Leeuwarden worden ver harddraafdeen fraai bewerkt stuk zilver tot prijs, met eene dito premie. Ook te Groningen zalbij gelegenheid van de komst Hunner Majesteiten, eene harddraverij plaats hebben, waartoe is uitgeloofd, als prijs, een naar den laatsten smaak vervaardigd wagengereidegeheel met zilver ge monteerd, en tot premie een dito gemonteerd harddravers-hoofdstel. Voor Batavia is eene sloep van het koopvaardijschip de Walvisch omge slagen waardoor 3 menschen zijn verdronken. Te Amsterdam is het barkschip President Verkouteren, groot 450, en te Slikkerveer het fre gatschip Maria Elizabethgroot 500 Java-lasten van stapel geloopen beide bestemd voor de vaart op de Oost-Indien De jongste verkiezin gen in Engeland zijn door bloedige tooneclen gekenmerkt geworden. Te Liverpool en op andere plaatsen zijn onder de ongeregeldheden verschei dene menschen doodgeschoten. Lord Palmerston heeft zich bij die gelegenheid met kracht uitgelaten tegen de wreedaardigebarbaarsche wijs van krijgvoeren, die de Franschen in Algerie hebben aangenomen. Te Gend zal eene engelsche bank worden opgerigten wel met een kapi taal van 30 millioen. Te Ems bevinden zich tegenwoordig nagenoeg 5000 badgasten. De bevolking van het eiland Java bedraagtvolgens de onlangs plaats gehad hebbende volkstelling een getal van 7,200,000 zielen waarvan 3,180,000 van het mannelijke en 4,020,000 van het vrouwelijke geslacht, De europesche bevolking bedraagt 45,000. Op den 1 Januarij 1840 heeft men in het koningrijk der Nederlan den geteld: 444,778 huizen575,592 huisgezinnen en 2,870,450 in woners ongerekend 5299 nederlandsche zeelieden öp Z.r M.' sche pen van oorlog. Sedert den 1 Januarij 1830 is het aantal huizen vermeerderd met 25,796dat der huisgezinnen met 35,694 en dat der inwoners met 236,525. Van de inwoners zijn 1,400,942 van het mannelijke cn 1,459,508 van het vrouwelijke geslacht behooren 1,704,275 tot de Protestanten; 1,100,616 tot de Roomsch-ICatholij- ken 52,245 tot de Israeliten en 3314 tot niet genoemde gezindheden. Sedert Januarij 1830 zijn de Protestanten vermeerderd met 157,119 de Roomsch-Katholijken met 73,579de Israëliten met 5656 en de niet genoemde gezindheden met 171. Zeventien hadden den ouder dom van 100 jaren bereikt. De duitscbe dagbladen behelzen een besluit der bondsvergadering van den 22 April jl. waarbij aan den heer Johann Philipp Wagner burger van Frankfort, eene som van 100,000 uit de bondskas toe gelegd wordt voor het geheim zijner uitvinding om het electrb- magnetismus als beweegkracht aan te wenden. Aan deze beschik king zijn de volgende voorwaarden verbonden 1.° dat de heer Wagner op zijne kosten eerst eene electro-magnetische machine van zoodanige grootte zal vervaardigen als noodig is voor eene zoogenaamde loco motief; 2." dat de uitvinding, na onderzoek eener door de bondsver gadering te benoemen commissie van deskundigen bevonden zal wor den te beantwoorden aan de daaromtrent gekoesterde verwachting 3." dat de heer Wagner zich vooraf onvoorwaardelijk zal onderwerpen aan de uitspraak der bondsvergadering daaromtrent. Voorts verneemt men, dat do vorst von Furstcnburg den heer Wagner, wien het aan eigene middelen ontbrak de vereischte lokalen en eene som van ƒ7000 verstrekt heeft, om eene machine te vervaardigen, waarmede op eene groote schaal proeven omtrent de uitkomsten zijner uitvinding genomen kunnen worden. Te Annapolis, in den noord-amerikaanschen staat Maryland, heeft men op den 23 Mei eene 83jarige vrouw ter aarde bestelddieuit afkeer van het mannelijke geslacht, het heldhaftige besluit had opge volgd om haar leven ongehuwd te slijten. Deze vrouw, die een aan zienlijk vermogen bezat en wegens hare schoonheid beroemd was heette Jane Murdoch; hoewel over het algemeen zachtzinnig en be leefd had zij eenen woesteneenen waren tijgerachtigen aard ten op- zigte van de mannenwelke zij vermoedde dat het op hare vrijheid toelegden. Bij haren uitersten wil heeft zij al hare bezittingen aan hare vrou welijke bloedverwanten gemaaktmet algeheele uitsluiting van al hare mannelijke familie-leden. Zij had 100 p. st. aan vier mannen van veertig jaren wie zij ook zijn mogen toegekend om haar lijk naar het graf te dragen, doch onder beding, dat zij onder eede zouden verklaren nimmer eenigen liefdehandel met vrouwen te hebben gehad. Er was niemand te vindendie deze conditie konde vervullenwes halve de doodkist door meisjes naar het graf moest worden gedragen. Bij een ander artikel beval zij dat bij hare begrafenis-plegtigheid geeno andere dan vreugde-gezangen zouden worden aangeheven dat voor alle aanwezigen een groot gastmaal zoude worden aangerigt en dat zes maagden eenen dans op haar graf zouden uitvoeren zoodra hetzelve gesloten zoude zijn. Men verzekert, dat meer dan 2000 menschen bij die zonderlinge plegtigheid zijn tegenwoordig geweest, en dat op het einde van het maal geen een gevonden werddie niet dronken was. Jane Murdoch behoorde tot de sekte der nieuwe kwakers BROUWERSHAVEN, den 3 Julij. Heden is uitgezeild het fregat schip Amboina, kapt. D. Charlaunaar Rotterdam. Heden beviel voorspoedig van een' Z O O NELISABETH SC, HUURBEQUE BOE IJ geliefde Echtgenoot van zierikzee den 3 Julij 1841. M.' H. A. van ADRICHEM. LEES HIER! Te Zierikzee wordt door onverwacht sterfgevalde gelegenheid gegeven eene GROSSIERS- en KR 0 11MÏN1ERS - AF FAIR E en BROODBAKKERIJ, slaande op de meest ge schiktste stand dezer Stad, over te nemen; welke zaak sedert meer dan 40 jaren met het beste succes is gevoerden door de groote re- Iatiën nog voor meerdere uitbreiding vatbaar is; zijnde men genegen op zeer aannemelijke en inschikkelijke voorwaarden genoemde zaak over te doen tot welk einde men zekere information kan bekomen bij den ondergeteekenden met brieven francokunnende men van de stiptsle geheimhouding verzekerd zijn. M. PLATSCHORRE, qq. De Heer F. M. SCHMOLCK, Notaris te 'sGravenhagc, als last hebbende van zijne Principalen zal op Donderdag den 5 Augustus aanstaande des nademiddags ten 3 ure in het Lo gement van den Heer F. J. van OPPEN, binnen deze Stad door het ministerie van den Notaris M.r C. v an der LEK de CLËIICQ, publiek veilen en verkoopen de navolgende Goederen onder admi nistratie van Jonkheer IC. W. de JONGE, te weten: Een Achtste Part in de Heerlijkheid B ÓM M E N E D E c. a. Een Achtste Part in al de T l E N D E N in de Polders Dreischor en Maarland. De TIENDEN van 1 Bunder 66 Roeden 72 Ellen in Renesse en Noordwellevan vier Strakcn in Eikerzee en Elle- meetvan 7 Bunders 81 Roeden 52 Ellen in Pool voet-bevang, (Poortambacht Zierikzeevan 6 Bunders 65 Roeden 54 Ellen in Oud- en Nieuw-Duivelanden eindelijk van 1 Bunder 41 Roeden 17 Ellen in Capelle mitsgaders eene OBLIGATIE ten laste de Stad Zierikzee, groot 3600;, a 2 °/0 'sjaars. Alles breeder bij biljetten omschreven en nadere inforinatiën te be komen bij den Heer Verkooper en Notaris voormeld. TE ZIERIKZEE BIJ DE WED. A. DE VOS EN ZOON STADSDRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2