ZIERIKZEESCHE COURANT. Vrijdag den 2 Julij, BESTUREN EN ABMIN3STRATIEN. 53. A.» 1841. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIER1KZEE roepen bij deze op Sollicitanten naar de opengevallen betrekking van STADS MUZIJK- EN DANSMEESTER alhierwaaraan eene vaste jaarwedde van drje honderd gulden uit Stads-kas is verbonden om zich vóór den 15 Juli) aanstaandemet vrachtvrije brieven bij den Heer Burgemeester dezer Stad aan te melden onder overlegging van getuigschriften wegens zedelijk gedrag; strekkende tot onderrigt dat de hoofdvereischten zijn Grondige kennis van de Viool en Clarinet mitsgaders de bekwaam- en geschiktheid om op alle Blaas- en Strijk instrumenten leerstellig onderwijs te kunnen geven zullende de dag yoor het te houden vergelijkend examen nader worden bekend gemaakt. Zierikzeeden 30 Junij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KR OEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, zijn voornemens op Woensdag den 14 Julij aanslaande, des middags, op het Raadhuis dezer Stad onder nadere approbatie in het open baar aan den minsleischenden aan te besteden het herstellen van ge deelten Kaaimuur en der Penanten van het eerste Sasper kubieke el alsmede'een aantal vierkante ellen voegwerk, waarvan het bestek acht -dagen te voren ter lezing zal liggen op de Stedelijke Secretarieter wijl inmiddels nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Stads-Ar- chilectdoor wien de locale aanwijzing zal geschieden op Maandag den 12 Julij aanstaande, des voormiddags 11 ure. Gedaanten Raadhuizc der Stad Zierikzee, den 30 Junij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, tl, Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. NIEUWSTIJDINGEN. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 26 Junij. Ons regeringsblad behelst thans den fir man, door den sultan aan Mehemed gezonden. De inhoud daarvan mishaagt velen omdat zij er nieuwe moeijelijkheden uit voorzien. Terwijl die firman, namelijk, het erfelijke bewind verleent, worden daarbij vele hepalingen gevoegddie Mehemed zeer hard moeten val len. De inning der belaslingen moet in den naam en ingevolge de verordeningen van de porte geschiedende in Egypte geslagen wor dende munt moet het naamcijfer des sultans voeren het leger op den voet van vrede, moet op 18,000 man gebragt worden; 400 man Egyptenaren moeten (zeker als gijzelaars) jaarlijks naar Konstanti- nopel gevoerd wordenstandaardswimpels en vlaggen moeten die van de porte zijn de benoeming van alle officieren boven den rang van kolonel staat aan den sultan geene oorlogschepen mogen door pacha's van Egypte gebouwd wordenzonder toestemming van den sultan; eindelijk wordt vastgesteld, dat, indien slechts eene dier bepa lingen niet uitgevoerd wordthet erfregt terstond zal ophouden en ver nietigd ivorden. Den 27. De dagbladen dezer hoofdstad zijn opgevuld met rede neringen over de op handen zijnde verkiezingenwelke overal de sterkste spanning verwekken. F R A N K R IJ K. PARIJS, den 26 Junij. Door den minister van marine zijn dezer dagen op nieuw bevelen naar de onderscheidene zeehavens gezonden om den aanbouw der op stapel staande schepen en het zeilreê hou den van verschillende anderenwelke naar de Levant bestemd zijn te verhaasten. Alhier ontvangen brieven uit Candia, van den 8 dezer, behelzen dat de hoofden der omwenteling het aanbod dor consuls van Frank rijk Engeland en Ruslandom hen aan boord hunner schepen te bergen, met dank van de hand hebben gewezen, dewijl zij liever ster ven dan Creta verlaten willen. Zij schenen sterk op den onderhand- schen bijstand van Griekenland te bouwen, en wapenen en ammuni tie van allerlei aard werden door talrijke schepen dier natie aangevoerd. Den 27. Uit Toulon schrijft men dat de admiraal Duperré aan twee smaldeelen bevel gezonden heeftzich in gereedheid te houden om onverwijld zee te kiezen. Den 29. De Moniteur behelst de volgende telegrafische depêche Alexandrieden 15 Junij. Mehemed-Ali heeft den nieuwen bevestigings-hattifsherif gisteren plegtig doen aflcondigen De kwestie wegens de schatting wordt bij eenen afzonderlijken firman geregeld en deze, hoopt men hier, zal nog eenige wijziging kunnen ondervinden. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGE den 30 Junij. Gisteren avond ten 6 ure is Z. M. de koning van zijne reis naar Gelderland Limburg Luxem burg en Noord-Braband in goeden welstand alhier teruggekeerd. Ook prinses Sophia zal nevens H. M. de koningin aan des konings reize naar Vriesland deel nemen, en wel, naar het schijnt aan do aldaar nationale kleederdragt de eer bewijzen van zich hij die gelegen heid in geheel vriesche kleeding te vertoonen. Althans is reeds het Voornaamste onderscheidende kenmerk daarvan, het zoogenaamde gou- jlen oorijzer, voor H. K. H. vervaardigd. Dit hoofdsieraad, zoo men jyerneemtmoet door den rijkdom der daartoe behoorende juweelen allerprachtigst en ongemeen kostbaar zijn. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De laatste turksche berigten luiden zeer ongunstig de geldelijke ver legenheid der porte stijgt van dag tot dag en uit de provinciën vooral uit Azië komen dagelijks bedenkelijke tijdingen aan. Ook in Han nover is een adres van wantrouwen jegens de raadslieden der kroondoor den majoor Böse in de tweede kamer voorgesteld doorgegaan. De eerste kamer heeft echter geweigerd daarin toe te treden. Een parijsch dag blad verzekert, dat de koning dagelijks in een huurrijtuig, en zonder tot nogtoe door iemand erkend te zijn geworden de voortgang der werk zaamheden aan de fortificatiën dier hoofdstad bezoekt. De heer Mural broeder van den gewezen koning van Napels en maire der kleine ge meente Labastide (Frankrijk) is dezer dagen overleden. De tegen woordigheid van Z. M. de koning groothertog in Luxemburg heeft zich onderscheiden door daden die aldaar algemeen toegejuicht zijn gewor den en welke voornamelijk hebben bestaan in het herstellen van menige ongeregtigheid welke in de jongstedagen inzonderheid tijdens het be stuur van den heer Hassenpflug is gepleegd geworden. Onder anderen zijn alle vroegere afgezette notarissen in hunne functiën gereïntegreerd. De gezondheid van den jongen sultan blijft zeer zwak en men schrijft hem zoo hij geen gematigder leefwijs wil volgen dan hij tot hiertoe gedaan heeftgeen lang leven toe. Men heeft te Madrid niet onopge merkt gelaten dat Espartero bij zijne benoeming tot het regentschap nagenoeg woordelijk, in zoover de verschillende omstandigheden dit ver oorloofden de aanspraak herhaald heeftdoor Napoleon Bonapartetij dens zijne benoeming tot levenslangen consul uitgesproken. De lui tenant en de korporaal welke dezer dagen te Brussel in regten zijn ver volgd wegens het doodschieten van een huisvader die des nachts in de kleine Senne, onder de aanhoorigheid van het paleis van Laeken, vischte, zijii door den krijgsraad vrijgesproken als hebbende zich gehouden aan de bevelen, welke hun door hunne militaire overheid waren gegeven. De bankier Safont heeft er in bewilligd om de spaansche regering, op de opbrengst der posterijen 7 of 8 millioenen realen voor te schieten, Yier of vijf millioenen zouden aan de manschappen van hel voormalige engelsche legioen uitgereikt worden. Mehemed-Ali heeft aan de paus onderscheidene opgezette vogels en andere dieren present gegeven. Men heeft nagegaan dat er sedert den dood van Ferdinand VIIin 1831 voorgevallen in Spanje 86 ministers zijn geweest. Een fransch dagblad trekt daaruit hel juiste gevolg dat de welvaart en rust van een land niet door de gedurige afwisselingen in het personeel der kabinetten gewaar borgd zijn of bevorderd worden. In 1790 bedroeg de bevolking der Veree'nigde Staten van Noord-Amerika 3,729,326 zielen in 1840 be droeg dezelve 17,006,578. Onder deze 17 millioen menscben zijn om streeks 2 millioen negerslaven begrepen. New-York is van het kleine Nieuw-Amsterdam in de 17do eeuw door Nederlanders geslichttot eene stad aangegroeid die op bet einde van 1840 ruim 312,000 zielen telde. De keizer van Rusland heeft bepaald dat voortaan alle eet-of drinkbare voorwerpen die hermetisch gesloten van buitenlands worden aangevoerd slechts in doorschijnende glazen flesschen zullen worden toegelaten. Te Mechelen is aan den kunstschilder Hunin eene luis terrijke serenade gegeven ter gelegenheid van de bekrooningwelke hem, wegens zijne te 'sGravenhage tentoongestelde schilderij is te beurt ge vallen. In Syrië en Palestina heerscht bij voortduring eene bijna vol- slagene regeringloosheid. Dezer dagen zijn door het hof van assises ta Brussel vier mannen en eene vrouw wegens diefstal met bezwarende omstandigheden ter dood veroordeeld. Den 24 dezer heeft in het Limburgsche een zwaar onweder gewoed. De kerktorens van Hechtel Heerlen Brie en Peer zijn getroffen en beschadigd. Ook die van S.c Maarten te Keulen is getroffen en in brand geraakt doch het vuur spoedig gebluscht. In de schatkist der Vereenigde Staten van Noord- Amerika is voor het loopend jaar een tekort van ruim 11,406,009 dol lars. Bij de verongelukking van de sardinische stoomboot Pollux is alleen een bejaard zee-kapitein in de golven omgekomen. Onder anderen lijdt eene dame welke zich aan boord bevond een verlies van meer dan 60,000 fr. aan edelgesteenten. Te Sabadel eene stad in Spanje heeft het werkvolk de weefgetouwen en werktuigen der fabrijken ver nield dewijl bet geene vermeerdering van dagloonen heeft kunnen er langen. Tusschen Rotterdam, Antwerpen Ter Neuzen en tusschen- gelegen plaatsen is eene nieuwe stoombootdienst geopend. Te Dirksland heeft de paarden-pronkmarkt met veel luister plaats gehad. Te Grenada (Spanje) is het volk gedurende een aldaar gehouden stierengevechton tevreden op de directie geworden en heeft eene zoodanige verwoesting aangerigtdat stieren kampvechters oppassers en publiek in de ver warring dooreen geraakt en een groot aantal personen gekwetst zijn zon der dat de autoriteiten den moed lot het herstel der ofdê gehad hebben. De Deventer Courant behelst omtrent de opgravingen bij Markelo en Goor het volgende Men heeft het nog niet ver gebragt in de geologie van ons land

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1