ZIERMZEESCIIE F R A N K R IJ K. N D F. R L A N D E N. G R O O T-B R I T T A N N I E N. LONDEN, den 23 Junij. Gisteren is de zitting van het parlement door H. M. de koningin in persoon gesloten. De bij die gelegenheid gelioudene aanspraak luidt aldus Mylords en heeren. Na den tegenwoordigen staat der openbare aangelegenheden in zijnen gcheelcn omvang in overweging te hebben genomet) ben ik tot het besluit geltomen om deze zitting van het parlement te schorsen met het iiizigt orn tot eene onmiddelijke ont binding daarvan over te gaan. »Het overgroot gewigt van den handel en de nijverheid vah dit land en mijne bezorgdheid dat in de behoeften voor de openbare dienst op de voor de groote massa van ingezetenen minst drukkende wijze moge worden voorzien hebben mij bewogen orri tot de mid delen de toevlugt te nemen die de staatsregeling mij beeft toever trouwd ten einde mij omtrent de denkwijze van mijn volk over onderwerpen waarin deszelfs welzijn zoo zeer betrokken is te ver zekeren. »Ik kocstpr de hoop dat door het gezag van een hieuw parlement, tot welks bijeenroeping ik zonder verwijl de noodige bevelen zal geven de afdoening van openbare zaken gemakkelijker gemaakten verdeeld heden die voor het volgen eenër vaste 'staatkunde en voor dé nuttige werking der wetgevende mngt nadeelig zijn Vóórgekomen zullen worden. «Mijne heeren van het huis der gemeenten. Ik dank u voor de bereidwilligheid waarmede gij de noodige sommen voor de burgerlijke en militaire instellingen hebt toegestaan. My lords en heeren. Bij het gebruik maken van mijn koninklijk reglkan ik geen ander doel hebben dan bet verzekeren der regten en het bevorderen der belangen mijner onderdanen en ik reken dan ook op dé medewerking van mijn parlement en den getrouwen ijver van mijn volk voor het erlangen van ondersteuning tot bet nemen van zulke maatregelen ais noodig zijn om dit land in den boogen rang onder de natiën der wereld te handhaven welken het der god delijke voorzienigheid behaagd heeft daaradn toe te wijzen." Den 24. De proclamatie ier ontbinding van het parlement is uit gevaardigd het nieuwe parlement is tegen den 19 Augustus zamen- geroépen. PABUS den 24 Junij. Do pairs hebben gisteren het handel-trak- taat met Nederland met 85 tegen 39 stemmen aangenomen- In een onzer ministeriële bladen vindt dien thans den volgenden bijzonderen brief uit Athene, van den 25 Mei Wij leven in een land, waar alles van oorlog, wedergeboorte ëh onafhankelijkheid gewaagt. Onze beste wenschen begeleiden al onze Chrisien-broedérs in hel Oosten. Op Creta (Kandia) siddert de grond; maar wie weet, welk lot dé staatkunde aan dat schoone eiland voor bereidt! Een groot aantal Grieken verlaten het land, om zich bij dé Cretcnsers te voegen. Zij nemen wapenen en pakgoederen mede. Onze regering, door staalkundige overwegingen gedwongen legt hin derpalen aan hun vertrek in den weg: maar onze uitgestrekte zeekus ten zijn niet óveral te bewaken, en telkens zijn zij getuigen van de geestdrift, waarmede de Grieken de hoop eener hetere toekomst op hunnen geboortegrond laten varen, om hen te hulp te komen, die het juk nog moeten torscben. Geenerlei revolutionaire tint bederft den ijver voor de heilige zaak. OveVal ziet men kleine groepen jon gelingen zich verzamelen die dB lucht van gezangen waarin onze vroe gere wapenfeiten worden geroemd doen weérgalmen. (Bij al de leger afdelingen hebben desertiën plaats. Van onze krijgers hegeven zich Sommigen naar Creta, anderen naar Thessalie. Men spreekt van éenen nieuwen opstand in die streken. De Turken zullen wéldra het overige der 10,000 man, die zij naar Creta zenden, ontschepen.) Er zullen slagtingen plaats hebben; maar al mogten onze broeders verslagen worden, zij zullen herrijzen uit hunne asch. Wat men zégge en wat men doebet turksche rijk stort iii en de Christenen in het Oosten zullen weldra geene slaven meer zijn. »De Christen-mogendheden spelen eené zeer zonderlinge en derzelver naam onwaardige roldoor de bevolkingen te willen dwingen van aan de Turken onderdanig te blijven. De staatkunde kan de duurzaam heid en handhaving van het ottomannischë rijk vragen; inaar verzet de mensehelijkheid zich niet tegen deze verjaarde staatkunde De tijd schijnt gekomen Voor de herleving van eën magtig Griekenrijk zou dit niet een hulpmiddel te meer tot handhaving van het evenwigt van Europa kunnen zijn?'' 's Gravf.nhaGe den 27 Junij. Heden (zondag) namiddag zou ■t. M. de stad Grave bezoeken, doch slechts aldaar eenige uren ver toeven om nog dienzelfden dag over 's Hertogcnboseh naar Tilburg te vertrekken, en morgen (maandag) óf dingsdag naar deze residentie terug te kéeren. Z. M. zal vergezeld zijn van Z. K, H. prins Alexan der. H. M. de koningin en H. K. H. prinses Sóphie worden eerst woensdag in deze residentie terug verwacht. Blijkens bekendmaking van den minister van fipanciënzijn de middelprijzen dér inlandscbe granen van den 20 Mei tot 19 Junij 11. geweest als volgt: Tarwe per mud 7,42; rogge 5,41l/i; boekweit ƒ5,43; gerst ƒ3,85; haver ƒ2,77 ongepelde spelt ƒ2,83diensvolgens zullen gedurende de maand Julij aanstaande de regten op den in voer per mud bedragen als volgt; Tarwe en gepelde;»! Jt fi rogge 50 c.boekweit 50 c.gerst en mout 7.5 c.haver 75 c. eii onge pelde spelt 75 c de uitvoer is vrij. Brieven van de Kaap de Góede Hoop, tot 26 Maart, houden eene verdediging der Emigranten naar Port Natal in tegen de aan tijging dat zij de slavernij zóuden aangemoedigd hebben. "Voorts be vestigen die herigten.dat den 2 Februari) het engelsch stoomschip van oorlog Phlegethohkapitein Cleveland, voor Port Natal is gearri- wj-'rd van hetwelk een luitenant met joJ man aan wa! wals gekomen, leAi einde, zoo hij voorgaf, haar steenkolen te vernemen. Nadat de kapitein verklaard had niets betrekkelijk de voornemens der Engel- -schen aangaande Port Natal te wetenheeft het schip zijne reis naar Ceylon Voortgezet. De uitgewekenen konden niet gelooven, dat het engelsch gouverne ment hun de zoo duur gekochte vrijheid zou willen ontnemenmaar zij hadden zich tevens voorgenomen hun land aan geene natie hoe genaamd op loutere proclamation én dreigementen af te staan. Wij willen (zegt een brief uit de kolonie)in vrede en vriend chap mei alle natiën leven, doch zonder eer zullen wij niet Sterven." GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Men vreest eene nieuwe uitbarsting van den Vesuvius alle verschijn selen die dezelve gewoonlijk voorafgaan zijn opgemerkt geworden. Ook de vizier van Bagdad met zijne naburen wilden zich onafhan kelijk van de porte verklaren. In de zitting van bet engelsche lager huis van maandag 11. was de koninklijke bekrachtiging voor 148 wetsont werpen ontvangen het grootste gelijktijdig getal dat men zich herin nert. Het dagblad van Alenpon (Frankrijk) meldt, dat hel daar den 9 dezer.,, geheel den dag door sterk hééft gesneeuwd. De herbouw van de groote kerk te Iloorn is aan de heeren C. Boef, c. s.aannemers van openbare werken te Rotterdam voor een bedrag van ƒ196,000 aanbesteed geworden. Te Woolwich (Engeland) is 11. maandag het nieuwe oorlogschip Trafalgareen prachtigen driedekker van 120 stuk ken van stapel geioopen. Het is 246 voeten lang en ruim 55 breed. Sedert 5 jaren zijn te Berlijn 1500 nieuwe huizen aangebouwd. Frank rijk koopt weder veel paarden in Engeland én Nederland. Het 101" regement ligte infanterie té Parijs heeft een chef de bataillon gesteenigd. Hét geheele korps zit in de gevangenis te Vincennes. De jonge konin gin Isabelle is zoo medelijdend dat zij onlangs hare schoenen uitgetrok ken en onder eenen hoop bedelaars geworpen heeft. Ten gevolge dezer koninklijke milddadigheid ging de troep schooijers dan ook spoedig uit een. De provincie Jean, an Spanje, is ddor de sprinkhanen zoo schrik kelijk geteisterd als nooit te voren nog het geval was evenwel de pro vincie van Cindad-Real spande in dat opzigt verre de kroon in de eerste had men 187,500 en in de laatste 1,250,000 kilogrammen van dat on gedierte gedood De senaat van Frankfort houdt zich met een ont werp Van wet bezig waarbij hel aan alle hare ingezetenen verboden zou worden in de nabij gelegene badplaatsen aan verderfelijke hazardspelen deel te nemen. De oude tijden komen terug. Den 7 dezer zag men te Munchen twee pelgriths of kruisvaarders burgerzonen uit die stad in zware pelgrinnsdragt met kruisen om en kruisstaven in de hand hunne pelgrimsreis naar Jeruzalem aanvaarden. Te Krimpen op den Ussel is van stapel gelaten bet barkschip Cornelia groot 500 Java-las- tèn. Behalve andere vrij zware branden die dezer dagen te Londen gewoed, hebben zijn maandag morgen 4 groote pakhuizen met olie en andere ligt ontvlambare stoffen opgevuld eene prooi der vlammen ge worden, en 26 der nabij gelegen woonhuizen aanmerkelijk beschadigd. In Portugal is eindelijk een nieuw kabinet gevormd. Te Athene is eene voorstelling in den schouwburg gegeven alsmede eene inschrijving geopend ten behoeve der in opstand zijnde Iiandioten. Men heeft op Kandia meër gebrek aan geld en wapenen dan aan manschappen. Men berekent da t in Parijs niet minder dan 51,646,000 fr. gedurende den tijd van weinige jaren tol daarstelling of verfraaijing van openbare ge bouwen en inrigtingen besteed zijn. De koning der Belgen heeft zich met zijne gemalin en oudsten zoon over Gend en Ostehde naar Londen begeven, Sedert eenigen tijd begeeft zich een vrij aanzienlijk getal landverhuizers uit Rijn-Hessen haar de zuidelijke gedeelten van Rus land. Er heefl eene verzoening plaats gehad lusschen den koning van AjVurtemberg en zijnen broeder niet welken hij 22 jaren in onmin leefde. Zij hadden in dien tijd nimmer elkander gezien. Do Engelschman LiUicrapdié to Boulogne gearresteerd is ómdat men bij hém een heisch werktuig had gevondenis naar Parijs overgebragt. De zeldzaam schoone dochter van den héldhaftigen Marco Bozzaris is te Munchen gearriveerd. Zij is hofdame van de kóningin van Griekenland. Den 8 en 9 dezer heeft in de Oost-Zee een hevige storm gewoed waardoor onderscheidene schepen moeten vergaan zijn. Men spoort te Frank fort eenen Franschman nadie inde laatste lijden to Darmstadten in eenige andere der omliggende Steden valsche franSche banknoten van 3000 en 1000 fr. in circulatie poogde te brengen. Ook te Weenen is het de overheden gelukt eene fabrijk van valsche weener banknoten te out- dekken. Dit schandelijk werk werd verr.igt in cer.e katoenfabrijk in Bo- hemen en zoo doende had men zich reeds eene som valt 80,000 ïl. weten te verschaffen. In Frankrijk zijn tegenwoordig 110,900 huizen onbe last eH duizenden patentpligtigen betalen geënerlei belasting. In de gemeente van Barguilléres in het departement van de Arriègeaan den voet der Pyreneën hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad ter zake van het besluit van den abt Maurelle, om lot de Protestantsche godsdienst over Ie gaan én de door hem aangewende pogingen om ook anderen over te halen ten einde zijn voorbeeld te volgen. In Syrië blijft de I toestand der dingen zeer treurig. De Turken mishandelen en verdrukken

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1