N.° 61. ZIERIKZEESCIIE Vrijdag A> 1841. COUR.AK T. den 25 Junij BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. P V B L I C A TIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen hij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat het 2de primitief kohier der Personele Belasting van deze Stad over het loopende dienstjaar door Zijne Excell. den lieer Staatsraad Gouver neur dezer Provincie op dun IS dezer maand is invorderbaar ver klaard en op heden wordt gesteld in handen van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier lot invordering wordende alle belas tingschuldigen mitsdien aangezocht om hunne aanslagen getrouwelijk aantezuiveren ingevolge de wet. Zierikzeeden 24 Junij 184-1. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De, Stads Secretaris, W. J. P. KR OEF. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 19 Junij. Heden is een buitengewoon supplement der officiële London Gazelle verschenen meldendedat het parle ment op aanstaanden dingsdag den 22 dezer Zal worden.geprorogeerd. Op den 26"*0 gedenkdag van den slag van Waterloo is door dén hertog van Wellington, volgens jaarlijksche gewoonte, een groot gast maal aan de. bevelhebbers bij dien slag gegeven. De feestzaal prijkte met al de kostbare geschenkenwaarmede onderscheiden europesche monarchen dien dapperen veldheer in der tijd hebben vereerd. FRANKRIJK. PARIJS, den 20 Junij. Z. K. II. de hertog van Nemours is, van zijnen (ogt naar Afrika terugkeerende te Marseille aangekomen. Eergisteren heeft de. maarschalk Soult aan de kamer der pairs de verzekering .gegevendat hij alles aan zal wenden otn het evenwigt tusschen de uilgaven en inkomsten te herstellen en dat hij voorne mens was in 1842 het leger met 60,000 man te verminderen. Men zegt, dal er aan den generaal Bugcaud depêches gezonden zijnde strekking hebbende om hem aan te sporen ten einde de uitvoering van het plan't welk hij vóór zijn vertrek naar Afrika heeft aangenomen, te bespoedigen. Men meent, dat het daardoor moge lijk zou worden, eenige regementen uit Afrika terug te doen keeren. Een brief uit Bésanqon spreekt van het voornemenhetwelk HH. MM. de koning en koningin van Pruissende keizerin van Rusland en de koningin der Nederlanden hebben zouden om dezen zomer het departement du Doubs, dat aan Zwitserland grenst, ge zamenlijk te komen bezoeken. Bijzondere berigten uil Syra van den 6 dezer melden dat de Turken uit de forten van Kanea en van Kastro op Kandia onder scheidene uitvallen hadden gedaan ten einde te trachten het inwen dige van het eiland te bezetten maar dat zij geslagen, en terugge dreven waren in de genoemde sterkten welke door de insurgenten naauw ingesloten waren. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 23 Junij Zaturdag morgen, vroegtijdig, heeft Z. Al. de stad Maastricht en het hertogdom Limburg verlaten zich over Aken en Trier naar Luxemburg begevende, alwaar boogst- dezelve zondag namiddag aangekomen is. Allerwege is hel onthaal van Z. Al. door de hartelijkste vreugde der ingezetenen gekenmerkt en heeft alzoo 's konings reis door het hertogdom in alles naar eenen triumfalen logt gelijkende overal als om strijd eereboogen straatverlichting, eerewachten en wat meer is, de levendigste blijken van opregte liefde en trouw uitgelokt. Te Siltard heeft een ongeval plaats gehad, hetwelk verschrikkelijke gevolgen had kunnen na zich slepen. De paarden van een der rijtui gentot het gevolg des konings behoorende, en waarin de heeren Geriche, gouverneur des hertogdoms de generaal Des Tombes, de districts commissaris en de bevelhebber der marechaussêe waren gezetenwa ren door de vreugdekreeten en door het gedruisch van geweerschoten zoo verschrikt, dat zij aan hel hollen geraakt zijn en bet rijtuig in eene vrij diepe sloot geworpen hebben. De generaal Des Tombes lag geheel onder water de heeren Gericbe en II oppenbrouicer waren tot aan denhals in hetzelve. De koning, die eenige oogenblikken na het voorvalop deze plaats aankwamijlde terstond door cene hegge henen ter hulpe, doch alle gevaar was gelukkig geweken. De heeren waren cr met den schrik afgekomen en maakten gebruik van de kleedingen die hun van alle zijden aangeboden werden. HH. KK. llil. de prins en prinses van Oranje zijn eergisteren morgen uit deze residentie naar Soesldijk vertrokken om van daar hoogslderzelver reis naar Duilschland en wel naar de hadplaats Ems, voort te zetten. Volgens een loopend geruchtzou de directeur-generaal van oorlog, de generaal-majoor List, als gouverneur-generaal naar Java vertrekken en in eerstgenoemde betrekking worden opgevolgd door den generaal-majoor Nepveuthans met eene huilengewone zonding naar S.' Petersburg belast. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij het vergaan van het schip William Brownhebben de kapitein de luitenant 5 matrozen en eene vrouw zich in eene sloep gered en zijn den weg naar Terre-Neuve ingeslagen. Alen rekende hen allen verloren. Na 6 dagen op zee doorgebragt te hebben zijn zij gelukkiglijk door een franschen vissciier ontmoetdie hen in den ellendigsten toestand heeft gevonden en hen naar S.' Pierre-Miquclon heeft gehragt alwaar zij in het. hospitaal zijn opgenomen. Onder de paarden der lansiers te'sGra- venhage hecrscht eene ziekte. 'Gedurende, het verblijf van Z. Al. te Maastricht heeft hoogstdczelve de krijgslieden op hier brood en ham en de onder-ofTicieren op wijn onthaald. De staat Alississippi heeft op gehouden te betalen. De spaansche minister van financiën ziet on vermoeid uit naar het opdagen der zilvervloot. Eene fatsoenlijke juf vrouw, kunnende een kindje zogen biedt zich hij een weduwenaar aan, hetzij hier of in de Oost-lndie. (H. B.) De limburgsche en luxem- hurgsche bladen zijn opgevuld met bijzonderheden omtrent 's konings komst in die gewesten. De berigten uit Barcelona luiden gunstiger. Tijdens de jongste opschudding heeft men opruijende proclamation van Cabrera ontdekt. Te Arnhem zijn eenige ingezetenen tol gevangenis straf en geldboete veroordeeld ter zake zij hij gelegenheid van Z.' Al.' komst aldaargroene dennen hoornen uit de bosschen van parlikuliere eigenaren hebben gehaald ten einde hunne woningen ter eere van den vorst te versieren. Te Grave is aanbesteed het houwen eener bomvrije kasernat en aangenomen door den heer van der Manen, uit de Klundert voor 195,000. Het schip Louisa Maria kapt. T. Holmes van Ham burg naar Batavia is den 1 Februorij bij Anjer gestrand en zal weg zijn. De equipage is gered en het grootste gedeelte der lading geborgen. De russische regering heeft thans bare aandacht hijzonder op de aardap pelen-teelt gevestigd eri bevordert dezelve op onderscheidene wijzen, als een doeltreffend middel om bij een ongunstige graan-oogstgebrek aan levensmiddelen te verhoeden. Tot dus ver was de aardappelen-teelt in Rusland slechts weinig bekend. De handels-vloot van Bremen thans de eerste in Duilschland bestond in het jaar 1830 uit 108 schepen metende 12,209 laslen en was in 1840 aangegroeid tot 212 schepen melende 29,114 laslen. Hamburg had in 1840 slechts 193 schepen melende 23,812 lasten. Z II. de paus heeft den 21 April II. een be sluit goedgekeurd en uitgevaardigd, waarbij de uitoefening van het magne- tismus als aanleiding gevende tol ongeloof en slechte zeden verboden wordt. Den 19 Julij zal Ie Utrecht worden aanbesteed het maken van eenige kunstwerken in don Rijn-spoorweg tusschen Amsterdam en de genoemde stad en ook het leggen van de aarden haan voor het gedeelte van dien weg tusschen den Vaartschen-Rijn nabij Utrecht, en den Arn- betnschen Bovenweg achter Driebergen. De pastoor van Eher is door de correctionele regthank te Brussel tol 50 fr. boete en in de kosten ver oordeeld wegens het geven van een' klap aan eenen dorpeling, van Ob- Icrg genaamd. Den 10 dezer is de kerk des Sept Saints te Brest ver brand. De brand is veroorzaakt doordien het vuurwerk hetwelk de heer Uur te z voor de Julij-feesten in die kerk in gereedheid bragtvuur vatte. Beetwortel-tentoonstelling in Engelands hoofdstad. Uil eene statistieke opgave blijkt, dat. op 1 Jannarij jl. de engelsr.be zeemagt 75 stoomhoolen in de vaart telde waarvan verscheidene van meer dan 300 en een groot aantal van meer dan 200 paardenkracht waren. De fran- sche zeemagt telt volgens de begrooting voor 1842 34 stoomhoolen waarvan do 5 zwaarste van 220 paardenkracht zijn. Het regeringsblad van Napels behelst de officiële bekendmaking dat de paus op speciaal verzoek van den koning uit aanmerking der veelvuldige wonderen door den aarts-engel Michael gedurende den laatslen lijd in het koningrijk Na pels verrigtbevolen heeft den naamdag van dien aarts-engel voortaan door het geheele koningrijk als een feestdag van dubbele waarde te vieren en als zoodanig in den kalender op te teekenen. Groote verzending van britsche soldaten., om de bewoners van het hemelscbe rijk tot reden te brengen. Te Cuijk zal Z M. de eerewijn aangeboden worden in hetzelfde glas, waaruit Hugo de Groot in zijne gevangenis te Loevestein dronk. Te Rotterdam is het barkschip Celebes en te Dordrecht het barkschip Jan van Hoorn te water gelatenbeide bestemd voor de vaart op de Oost-Indien. De hollandsche haringvloot is zeewaarts geste vend. Daar de koning van Pruissen nog geen doodvonnis bekrachtigd had maar de hem voorgelegde stil liet liggen heeft bij nu op een maal 8 doodvonnissen in verschillende provinciën bekrachtigd en zullen er spoedig allerwege execution plaats hebben. Vier personen te Roer mond die door de regthank aldaar voor oproerkreten in der tijd waren veroordeeld "hebben van Z. Al. gratie bekomen. Alle zaturdagen komt er te Boston een weekblad in 't licht onder den naam van Boston Notion, 127 centimètres hoog, 178 centimetres breed en opengeslagen 226 decimetres in het vierkant. Op iedere bladzijde staan 13 kolommen, op iedere kolom 369 regels en in eiken regel tusschen de 40 en 50 let ters te zamen dus 300,000 letters in het geheele blad of wel de inhoud van een gr. 8.° deel bevattende 300 a 350 bladzijden (Twelk in ons land f 4 zou kosten). Ieder nummer kost 30 centen. Alen vindt er alles in nieuws aankondigingen handelsberigten gouvernements-akten staat kundige redeneringen verhalenanekdoten met een woord kost voör alle monden. De groothertog van Baden zal dit jaar weder teScheve- ningen de baden gaan gebruiken. Tijdingen uit de West-Indien hou den in dat het vooruitzigt op den oogst zeer gunstig was ten gevolge van overvloedige regens. Esparteroregent van Spanje heeft aan eene arme vrouw die wegens eene misdaad ter dood was veroordeeld gratie verleend. De pastoor van Villacastin (Spanje) is omdat hij de jóngste allocutie van den paus wegens de kerkelijke aangelegenheden in Spanje, van den kansel heeft voorgelezendoor den gewonen rug Ier tot

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1