ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIES ingerigt Worden tot eenen bazar. Aan de slads-armen ia 25,000 fr. ge- boden indien men daarin eene speelzaal mag aanleggen. Men hoopt ech ter dat het stedelijk bestuur het verzoek tot de daarstelling eener zoo ver derfelijke inrigting zal afwijzen. In eene kolenmijn nabij Luik zijn den 16 dezer door eene instorting weder een negental mijnwerkersom het leven. gekomen. In het graafschap Inverness is dezer dagen een pachter met name William Monro, in den hoogen ouderdom van 101 jaren Overleden. Deze man leverde een nieuw voorbeeld op hoe onuit wisbaar de indrukken zijn in de eerste kindschheid ontvangen daar hij nog meermalen met blijkbare spijtplagt te verhalen hoegedurende den opstand in 1745 de hongerige soldaten hem een ganzen-ei ontrukt hadden.Te'sGravenhage heeft een lOjarige knaap uit Rusland een concert öp de piano gegeven. De engelsche brik Ministrelkapitein Ottlerbridgtmet landverhuizers naar Kanada bestemd, is bij Red-lsland geheel vergaan. Door dit onheil zijn niet minder dan 148 menschen waaronder de kapitein verongelukt. De oorzaak dat zoovee! menschen bij deze ramp het leven verloren hebbenis daarin gelegen dal hetschip zoo Spoedig en onverwacht is gezonken dat de schepelingen die bijkans alle in de booten waren gegaan geen tijd gehad hebben de touwen waarmede de booten nog aan het schip vast lagen los te maken waar door dezemet al de zeilen welke dezelve bevatteden te gelijk met het •chip in den afgrond zijn gesleept. In een kolenmijn bij Durham is een stoomketel gesprongen waardoor een persoon gedood en 8 a 9 zwaar gekwetst zijn. De in Spanje zich bevindende krijgsgevangenen heb - hen order hekomen om zich naar Cadix te begeven teneinde naar de Philippijnsche Eilanden gezonden te worden alwaar zij naar goedvinden voor hun bestaan zullen kunnen zorgen. Aan den heer 7. Alber- dingk Thym, te Amsterdam is door de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, de gouden medaille toegekend voor het zoodanig toebereiden van levensmiddelen dat dezelve langen tijd in vol len staat van verschheid behouden blijven eene bewerking die alzoö niet alleen voor het gebruik op verre zeetogteil' van het hoogste belang te achten is maar die ook zelfs in het algemeen in den wintertijd eene groote veraangenaming kan verschaffen. Dezer dagen is in de parochie kerk te "Weertin het hertogdom Limburgmet plegtigheid het gedenk- teeken ontbloot't welk van regeringswege is opgflrigt voor den op den 5 Junij 1568 te Brussel onthoofden graaf t'an Hoorne wiens stoffelijk overschot in der lijd aldaar in eenen grafkelder is bijgezet geworden. Het engelsche schip Espoirdat den Taag verlaten had in de hoop van de stoomboot President op le sporen is onverrigter Zake op genoemde rivier wedergekeerd. Dezer dagen is te S.'-Louis-d'Antin het huwelijk voltrokken van een ketellapperszoon met eene rijke parijsche koopmans dochter. De jonkman bragt 4 tonnen gouds tot pillcgift aan doch be dong er bij dat gehec! de familieallen ketellappers van zijns vaders ge boorteplaats ter bruiloft moest verschijnen. Dit heeft dan ook plaats gehad en te midden van de prachtigste toilletten der hoofdstadzag tnen de schilderachtige kostumen van Auvergne's platte land zich lus tig in de vrolijke danserijen mengen. Parijs altijd op wat nieuws belust heeft dit vreemde schouwspel de grootste loftuitingen toege zwaaid Eender londensche bladen verhaalt, als wonder der stoom krachtdal twee personen, II. vrijdag namiddag Brussel verlaten heb bende, den volgenden dag kwartier voor 7 ure des avonds te Liverpool ziju aangekomen hebbende alzoo eenen afstand van 430 engelsche mijlen of 140 uren gaans, in 27*/4 uren tijds afgelegd. Onze reizigers waren van Brussel langs den spoorweg naar Oslende vertrokken hadden zich aldaar op de sloompaket naar Blackwall ingescheeptVan daar den spoor wagen naar Londen genomen en waren in die hoofdstad aangekomen op het oogenhlik dat de groote spoortrein naar Liverpool vertrok. De Ara bieren, welke, in eenen staat van vijandelijkheid tegen de Frahschen, ge vangen worden genomen, zullen naar het eiland S.' Margueriteop de fransche kustworden overgebragten aldaar in bewaring gehouden. In de Drentsche Courant leest men het volgende aangaande de kolo niën van weldadigheid In de maand Februarij zijn in gezegde koloniën overleden 30 per sonen in Maart 27. In Februarij werden opgenomen 35 personen ontslagen 46, in Maart opgenomen 329, ontslagen 192. Op den 1 April was de geheele bevolking 9533 zielen. Aan velen werd vooreerst slechts een verlof voor vier weken toegestaanom te zien of het hun gelukken zou, een middel van bestaan te vinden, In het midden van Maart kwam te Ommerschans een talrijk transport aan van bedelaars of werkeloozen uit Amsterdam op denzelfden tijd dat eenige bedelaars kolonisten met ontslag vertrokkerv; allen, die de pogingen der maat schappij nog niet op prijs stellenhadden daarvan getuigen moeten zijn: treffend was het onderscheid tusschen beiden j dezen namen goed gekleed, gezond, versterkt en welgemoed van hunne kameraden en van de directie afscheidom de burger-maatschappij weder in te treden, voorzeker ook met goede .voornemensen verjongde wilskracht-, genen werden in lompen gewikkeldvuil ziekelijk en geheel ontmoe digd hinnengebragtzonder te leven schier, Te Ommerschans wor den dit jaar wederom 15 morgen heideveld voor de eerste maal bebouwd. Een storm van donder en hagel is onlangs over een deel van En geland henen getrokkenoveral op zijnen weg verwoestingen aanrig- tende, van welke men zelden voorbeelden ziet. De bui kwam over het oostelijk gedeelte van het kanaal, werd eerst te Porstmouth en te Brighton gevoeld ging vervolgens over de graafschappen Suecex, Hampshire, Surrey, Berkshire, Middlesex, een deel van Bucking hamshire, en Oxfordshire eu strekte zich uit tot in Glocbestershirc. Hare vreesselijkste werking en de zwaarste daardoor veroorzaakte Schade is omstreeks de middendeelen van het bosch van Windsor des avonds tusschen 9 en 10 ure, ondervonden. "Vijf koeijen zijn erdoor het bliksemvuur gedoodvoor verscheidene duizend pond aan glas ge broken daken van hulzen en kerken zwaar beschadigd alle veldge wassen vernieldja zelfs vrij zware takken van dc vruchtboomen ge slagen zijnde de hagelsteenen meestal zoo groot als knikkers en ver scheidene als okkernoten geweest. De storm schijnt zich in breedte omtrent over eenen graad te hebben uitgestrekt. STEENOHE-BKON (PETROLE.) Twee jaren geleden drong men bij het graven van eenen put, om zout water Te verkrijgen, te Burkville, in Kentucky, op eene diepte van meer dan twee honderd voeten door tot den vasten rotssteen. Daar trof men een vergaderbak van zuivere steenolie, en de olie werd meer dan twaalf .voet boven de oppervlakte van den grond opgeworpen. Of schoon de hoeveelheid verminderde na de eerste oogenblikkengedu rende welke 75 gallons iedere minuut te voorschijn kwamen bleef de olie toch verscheidene dagen lang opborrelen. De put was in de na bijheid van eène beek, die zich uitstortte in de rivier Cumberland; derwaarts stroomde de olie en bedekte er lang de oppervlakte des wa ters. Toen men er eene brandende toorts bij hieldwas het als of de geheele rivier plotseling in brand stond en de vlammen verhieven zich boven de hoogste steilten en bereikten de toppen van de hoogste hoornen. Deze olie brandt ligtelijk en geeft eene witte en schitterende vlam gelijk het gaz van de steenkolen. Men vulde er verscheidene vaten mede, maat de meestcn werden lek. Het vocht is zoo door dringend dat het moeijelijk in Vaten is te bewarenen ontwikkelt zoo veel gaz, datilesscken, die men er mede gevuld en goed gekurkt beeft, dikwijls springen. Aan de lucht blootgesteldneemt het eene groen achtige kleur aan. Het is zeer vlüglig, heeft eenen sterken, scherpen reuk die moeijelijk is te beschrijven en dé smaak is gelijk aan diert van harsachtig dennenhout. Kort lia de ontdekking van deze minerale olie verkreeg men ef nóg altijd eene zekere hoeveelheid van wanneer men hei zöüte water op pompte, en men meende, dat dit zou voortduren. Maar weldra hield men op, met het w'ater ook olie te pompenen iedere pogingom deze te verkrijgenindien zij niet van zelve toestroomtis vruchte loos geweest. Van tijd tot tijd welt zij aldus op. Tweemalen is dit in de laatste twee jaren gebeurd. De laatste opwelling begon den 4 Junij 1840 en duurde verscheidene weken. Twintig vaten werden opgezameld. De minerale olie en het zoute water die te zaméu itl de pomp komen worden in eenen bedekten vergaderbak geleid daar scheidt hetSvoter zich spoedig van de olie, die op dc oppervlakte drijft en gemakkelijk wordt afgeschept. Een onderaardsch gedruisch als van eenen verren dondervergezelt altijd deze opborreling van de steenolie terwijl het gaz zich overvloedig hoven aan de pomp ont wikkelt en aan het water het voorkómen geeft als kookte het. (Èonst- en Lelterióde.) VLlSSlNGEN den 17 Junij, Heden zeilde ter kruistogt naar zee het alhier ter teede liggende eskader bestaande Uit Z.' M.s fregat de Pijn, kommandant Z. K. H. prins Hendrik; fregat Pulembangkom- rtiandant 11. Rietveld; korvet Juno, kommandant A. Klein; brik de Zwaluw, kommandant W. Enslieen de stoomboot de Hekla kom mandant J. E. A. Coerlzen BROUWERSHAVEN deh 19 Junij. Heden zijn binnengekomen de schoonerschepen Excelkapt. Readen- Zitnie en Jane, kapt. D. Pary heide van Liverpool naar Dordrecht. 183slc KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Een en dertigste Lijst. N.° 7577 ÏOOO Drie en dertigste en laatste Lijst. 12750 - 1001) N.° 8880 f 1000 Twee en dertigste Lijst. 21650 preiïi. -10,000 14439 1000 Bij otiderhandschg akte, dato 28 Februarij 1841, geregi- streerd te Zierikzeé den 24 Maart hebben de ondergetee- kenden 111 E R O N I M S JOHANNES GÜODEen LA U- R EN S, van BLOPPOEL, wonende te Zier ik zeeeen vennoot schap aangegaan alleenlijk tot het uitoefenen van handel in W IJ N E N en GEDESTILLEERD; en zulks onder bepaling 1,° dat het vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van twee jaren aan vang genomen hebbende den 8 September 1840; .2." dat dc' firma zal zijn G U D D E en van BLOPPOEL; 3.° dat de beide" ven- nooten dc handteekening hebben en gelijkelijk bet beheer der vennoot schap uitoefenen zullende evenwel gecne opneming noch terleen- gevirig van gelden ten behoeve of ten name der firma kénnen plaats hebben, dan met concurrentie der beide vennooten 4." dat bet ven nootschap gevestigd zal zijn te Zierihzee; 5.! dat bij overlijden van een der vennooten binnen den hierboven bepaalden tijd den langstlevenden tot aan het eiride van dien tijd de firma zal mogen behouden. GUDDE en van BLOPPOEL. De Notaris J. de K A TER, Nz., zal, ten verzoeke van' J. J. de VISSER., op Vrijdag den 25 Junij 1841, 's nademiddags ten 2 ure, in de Herberg 'l Mooriaanshohfdeerst in perceelen en daarna in massa Veilen en verkoop'en Eene STOLP, friet 15 Bund. 05 Hoed. 30 Ell. ERF, T 13 1 N en WEILAND, staande en gelegen onder Kerk- werve, Duivendijke en Ellemeet. kadastraal sectie B, n.°' 1 2, 30, 37, 38; C, 1 2, 16, 203*«, 204; D, 61. Zullende voorts des anderen daags op voornoemde Stolp, 's mor gens 9 ure, worden geveild: 5 extra haatgevende MELKKOE IJ. EN, 1 eenjarige V A A R S1 KALF, 1 KARNHOND, 20 EEND VOGELS, 1 DRIELING, 1 K L O E TS C H UIT en vele andere Goederen. Alles bij Biljetten breeder om schreven. De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke van de Weduwe en den Erfgenaam van wijlen den Heer W. de JONGE, op Vrijdag den 30 Julij 1841des namiddags ten 3 ure, in het Gemeentehuis te Bruinisse, publiek veilen en verkoopen Een HUIS en ERF, staande en gelegen te Bruinisse kad sectie C n.° 239, verhuurd tot 1.° Mei 1842, aan den Heer H. L. C ORDOL, om f 110 jaarlijks alsmede Circa 11 Bunders BOSCH, gelegen onder de Gemeente Oosterlandaan Jonkers- en Boschweg kad. sectie E, n "'22, 26 34 36 40 en 147. Informatiên te bekomen bij voornoemden Notaris. te zierikzee bij dé wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2