iooo laamste folteringen, waren Ier dood gebragt. Ondanks dit zouden Weder nieuwe missionarissen derwaarts vertrekken. Het nieuwe spaansche kabinet wendt vergeefsche pogingen aan om eene leeni'ng van 60 mil- lioen realen te sluiten. Mehemed-Ali is ir. de kaloenhoek. Hij is ma- nufakturier geworden, verkoopende, volgens de Allgem. Zeit.uit ge brek katoen. Een bankroet is dus op handen en dan is hij misschien gered. Den 2 Mei hebben 1500 Albanezen eenen aanval op dé in het gebergte gevlugte Bulgaren gedaan maar zijn met bloedige koppen afge slagen. Van de 1500 Albanezen zouden slechts 400 teruggekeerd zijn. De napelsche regering heeft met het huis Rothschild eene leening van 3 mil- lioen dukaten gesloten. In Berlijn heeft men, bij gebrek aan oorspron kelijke blijspelenvoor de inzonding daarvan prijzen uitgeloofd. Al daar zijn valsche bankbriefjes ontdekt. Dezer dagen heeft te Napels een ongeval, aan eenen jongen DuitScher overkomen, bij alle vreemdelin gen diepen indruk gemaakt. Dezedoor de directie der koninklijke munt ontboden om daarbij ols graveur werkzaam te zijn dewijl men geen geschikt inlander daarvoor had kunnen vinden is op zekeren avond, op een der levendigste pleinen door twee onverlaten op het onverwachts aangevallen en met dolksteken zoodanig gewond dat hij naauwelijks het ïeven er afgebragt hoeft. Men schrijft deze wandaad aan schandelijken naijver toe. Te Nijlenprov. Ahtwerpeu zijn 7 huizen door de vlam men verteerd. Het getal sloombooten hetwelk thans tusschen Mar seille en Napels dienst doet, bedraagt niet minder dan 17. Te Bou logne beeft eene moeder 30 jaren lang hare dochter naakt en vervuild op den Zolder in een hok laten liggen zonder verscbe lucht of daglicht, ja zonder meer dan het hoogst tot levensbehoud noodig voedsel. De ju stitie is er eindelijk achter gekomen en onderzoekt hu naar de oorzaak Van dien gruwel. Het meisje heeft bijna-geene menschelijke gcdaahte meer behouden zoodanig heeft gebrek en ongedierte haar verknaagd. In Spanje wil men door krachtige middelen het geschokte openhaar ver trouwen opbeuren. Bij het zware onweder, hetwelk II. maandag nacht heeft plaats gehad is de bliksem in den schoorsteen van den koepel van den grooten kerktoren te Brielle geslagen welke dadelijk vuur vatte maar door doelmatig aangehragte hulp spoedig werd gebluscht. Men spreekt algemeen van de verdeeling van Turkije onder de twee voor naamste europcsche mogendheden. De dieven en zakkenrolders hebben in de drukte van het verkiezingwerk te Brussel de handen bijzonder ruim gehad. Een ongelooflijk groot getal beurzen en horologien hebben in het gedrang de zakken van derzelver eigenaars verlaten. De garnizoens- kompagnie, sedert 1814 te Yeere in bezetting heeft den 11 dézer die stad Verlaten. Dit vertrek is voor het diep vervallen Veere een treffend vef- lies. Te Londen is een hüurcecl, door William Shakspsrë (zooals de dichter zich den 10 Maart 1012 schreef) geteekend bij opbod voor 165 pond 15 schellingen f/" 2000) publiek verkocht. Abd-el-Kadsr behan deld de fransche krijgsgevangenen steeds met de meeste zachtzinnigheid. Hij heeft aan deze te kennen gegeven, dat deFranschén nimmer hij magte zuilen zijn, om hem tot in zijne laatste schuilhoeken te Vervolgen. De jonge sultan moet steeds eene zeer slechte gezondheid genieten der wijze dat men schier Wanhoopt aan zijn behoud. Al de portugesche ministers hebben hun ontslag aan de koningin ingediend welligt in het besef der onmogelijkheid oin zich uit de finantiële bezwaren te redden. - De heer Mossimo, te Bomehoudt zich onledig, om dé voorwerpen van het hetrurische museum, in het Vatikaan, te laten afteekenen waarna dezelve in koperen platen zullen worden gesneden en itl het licht gege ven,, De pans heeft, tot goedmaking der kosten24,000 scudi aange wezen. LI. zaturdag middag is het nabij Coblentz liggende dorp Ru- benach groolendeels door eenen hevigen brand verwoest; 101 woningen cn 350 andere gebouwen zijn eene prooi der vlammen geworden, ter wijl een grijsaard en eene vrouw in dezelve zijn omgekomen. Meer dan 500 zielen zijn van haveen goed beroofd en in de diepste armoede gestort. De ijverigste pogingen zijn aangewend om den brand te siuitehdoch gebrek aan water maakte zulks onmogelijk. De voortgang des vuurs was zoo snel dat niet da n met inspahning van de uiterste krachten Vele personen gered zijn. Te Bome, in de kerk van S.' Ignatius wordt een hoog-altaar gebouwd nil het heerlijkste marmer dat ooit ergens ge vonden w'erd f 75,000 zijn daarvoor bijeengebragt. De boerhavische suiker is in Belgie voor ongezond verklaard. Te Tilburg zijn den 8 dezer twee huizen met bijna al het zich daarin bevindende huisraad als mede een varken, in de asch gelegd. Groot-Briltanniën heeft 71 spoor wegen te zaïnen 2191 eng. mijlen lang. Een rotlerdamsche bakker roept het publiek om te zien hoe hij op zijn 60"° jaar in één uur 150 n. p. deeg eigenhandig kneed zonder te zweeten. (R, C.) Dezer dagen is te Heesbecn provincie Noord-Braband zekeren Versistg gear- resteerd beschuldigd van brandstichting deze wooöde bij den eigenaar van een dezer dagen aldaar afgebrand huis in, en moest den dag na den brand als rekenpligtig armbezorger verantwoording van zijne gehoudens administratie doen maar waartoe hij buiten staat scheen te zijn omdat Zijn voordeelig slot van rekening (volgens zijn voorgeven) verbrand zoude zijn. Te Parijs telt men thans 114 notarissen. Op den 28 dezer zal te Zevenhuizen openbaar worden verkocht, ruim 1000 bunders kool zaad staande te velde in de drooggemaakte Zuidpias van Schieland. De beroemde fransche treurspeelster Rachel heeft Londen verlaten om zich naar Marseille te begeven. Het kortstondig verblijf in de engelsche hoofdstad heeft haar een voordeel van ruim 25,000 franks opgeleverd behalve vele kostbare geschenken zoo van de koningin als van onder scheidene hofdames. Den 2 dezer is te Boulognehij het uitgaan van de stoomboot welke van Londen kwam in hechtenis genomen Israel- levy Lillicrapbij wien gevonden is een soort van helsch werktuig namelijk een pistool hetwelk zes schoten in verschillende rigtingen te gelijk kan geven bonevens kruid lood kogels enz,welke ten gebfuikê van dit wapentuig moesten dienen. Naar het zeggen van dien man die omstreeks 26 jaren oud isbegaf hij zich naar Parijs om zijn moord dadig werktuig aan de fransche regering aan te bieden. Een ernstig on derzoek is er nopens deze zaak ingesteld. In den Mtssager de Gand leest men Men schrijft ons uit Bijssel dd. 9 Junij. «Sedert dezen mórgen' is in onze stad van niets anders sprake dan van den vreesselijken brand die de groote abdij van Looswelke in eene gevangenis her schapen is en ruim 1700 gedetineerden bevatop dit oogenhlik ver teert. De slechte behandeling en het meer dan gewoon strenge re gime van het huis moedehebben de gedetineerden zeiven de ge vangenis aan de vier hoeken in den brand gestokenmaar 'zij heb ben zich in hunne hoop op vrijheid teleurgesteld gevonden. De gendarmerie, de infanterie, de kavallerie en de nationale garde heb ben eenen ontzettend grooten kring gevormden bezetten al de toe gangen tot de abdijen Zoodra een dier ö'ngelukkigen zich eenen weg wil banengeelt men zonder erbarmen vuur op hen. Men stoot hen in de bezatte middelruimte teruggelijk men weleer in tijden van pest, de vlugteli'ngen in de besmette stad terug dreef. Dit is eene noodzakelijkheid Voor de rust der bevolking; maar eene hardewreede noodzakelijkheid. De personen dié op de schouwplaats van den brand geweest zijn, verklaren dat zij hun gartscho leven geene zoo vreesse- lijke verwarring gezien, noch een zoo geweldig geschreeuw van gods lastering, angst en dreiging gehoord hebben, als die, 'welke uit dezo hel voorkomen." (Uit een nader berigt blijkt, dat er een onderzoek is daargesteld naar de ware oorzaak van den brandwelke nog niet aan moedwil wordt toegeschreven. Over het algemeen hébben de tuchtefingen zelve veel bijgedragen tot blussching van denzélven. Slechts enkelen* die van de verwarring zochten gebruik te maken om te ontsnappen zijn doodgeschoten of gekwetst.) De Keulsche Courant berigt, dat de rupsen dit jaaf, vooral in den Elzasvreesselijke verwoestingen aanrigten. Zij haalt met be trekking hiertoe een artikel aan uit den Industrial Aïsaticn, ten slotte van hetwelk nog het volgende 'gezegd wordt: «Eene Vrij opmerke lijke omstandigheid, welke zich in ons land het eerst hééft opgedaan* is die, dat, in het bosch door hetwelk do M'uhlhauser-Thanmer spoor weg loopt, de rupsen zich op de door de zonnehitte verwarmde ijzer- schenen in zoo talrijke en digte boopen vereenigendat menigmaal de wagen-treinen daardoor in derzelver vaart gehindehl wórden. De hoopen rupsen brengen op de plaats, waar zij verplet-wordende uitwerking van ijzel te weegde raderen der slepers en der andere rijtuigen draaijen zonder den grond te raken en de voortgang wordt daardoor belet. Om deze hindernis, die misschien eenig in hare soort is* weg te ruimen was men genoodzaakt, bij eene bitts van 59 graden, de sneëuwbezems te gebruiken, welke kleine bezems zijn, die voor de raders der locomotieven gehecht worden. In het. huis van eenen wachter bij den spoorweg, hetwelk in het boSch staat, is zulk eene menigte rupsen gedrongendat de man en zijn gezin het in hunne Woning niet langer hebben kunnen uithouden, Vooral bij nacht, als wanneer déze lastige gasten hen tot in hunne bedden ver volgden zoodat zij noodzakelijk het huis hebben moeten ruimen." Extract uit een rapport van den heer Mileta Radoikowitch, lid Van den senaat, aan het ministerie van binnenlandsche zaken te Konstan- tinopel. Dit rapport bevat bijzonderheden wegens do insurfectie van de be woners der districten Nissa PirotIiovutz en Prokoupatzka tegSn de Turken als ook Wegens de aanvallen der Turken legen dié zelfde bewoners. Het is een weefsel van ongehoorde wreedheden en daden van geweld, Men ziet de TuVken allerlei afpersingen jégöns de Christe ns^ begaanwaarvan nog geen voorbeeld Destaaide bosschen en bezittingen Worden gemeten om nieüwe belastingen op te leggen krijgsvolk wordt in de dörpen gezonden om door de ingezetenen te worden gevoed; meisjes en vrouwen wordeti gedwongeh om woeste soldaten te voeden en staar) ten prooi aan mishandeling en verkrach ting; de mannen worden uit. hunne huizen gejaagd; eén ieder, die zich tegeii zooveel barbaarschheid poogt te verzetten wordt meedoo- genloos van het leven beroofd. Van daar de opstand der Bulgarijers tegen hunne verdrukkers, ter verbreking van eén verfoeijelijk juk. De baren rijzen te berge bij het hooren verhalen dér door den pacha en zijne soldaten gepleegde gruwelen. Zestien kerken en mannen kloosters zijn geplunderd 225 dorpen in de ascli gelegd31 Christe nen op de brug van Nissa geënjpaleerdvelé andere vefmoord; kin dereu in de vlammen geworpen en tallooze kuilden vee weggevoerd geworden. Ziedaar de verschrikkelijke toestand der Christenen daar te lande; dit is de regeringswijze dfli* Turken. 183s14 KONINKLIJKE NEDERLANDSCHï vijfde klasse. N. Zeiénliende Lijst. 8306 f 15,000 Achttiende Lijst. 8 22086 f 18706 - Neqentiende Lijst. 1438 f TwiMiqsle Lijst. 4997 i f Een en twintigste Lijst. 13683 10,000 8520 - 1000 18508 1000 1000 1000 1000 Ticec cn N." 20811 6491 5261 8 18632 15650 Drie en 21424 Vier en 23634 16736 15956 LOTERIJ. twintigste Lijst. 20,000 - 5000 - 1000 - 1000 - 10ÜÖ twinliqste Lijst. 1000 twintigste Lijst. ..if 1500 .1000 prem. - 2000 De Notaris 3. P. van BOKRENDAM zalten verzoeke van Mejufvrouw de Wed. J. DE L E P E L A AR op Dings- dag detl 6 Julij 1841 des middags ten 12 ure, voor het na té melden perceel publiek presenteren te verknopen Een WOONHUIS, ERVE en Gevolgen Van dien staande en gelegen aan de noordzijde van de Oude Haven te Zierihzeegemerkt letter A n.° 322 kadaster Sectie A'* n.° 539. Zijnde hetzelve inmiddels UIT DE BAND TE KOOP, te bevragen hij voornoemden.Notaris te Zierihzee. Op Regterlijke autorisatie zal de Notaris M.r- C. van der LEK de CLERCQ, ten verzoeke zijner principalen, op Donderdag den 22 Julij aanstaande, des nademiddags ten 3 ure, in het Logement van den Heer F. J. van OPPEN, alhier, publiek veilen en verltoopen Drie OESTERPUTTEN, waarvan er twee in goeden staat zijn, met daarbij behoorende GEBOUWEN, staande en gelegen binnen deze Stadkadastraal bekend sectie F n.°* 87, 88 92 sectie C, n.° 444, en sectie E, n.°s 260, 261, 262, 264 en 265; mitsgaders eenen geslóopten Oesterput, gelegen onder Brouwershavenkadaster sectie F, in n.° 111, Informaliën te bekomen hij voornoemden Notaris. te zserikzee bh de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2