ADVERTENTIE^ WWt le kden le vervoeren en te lossen. Te Haarlem is den 4 drier Iret nieuwe kerkgebouw der isfaëlitiscbe gemeente ingewijd. 1128 Frawscbc krijgsgevangenenwelke tegen arabiselie gevangenen uitgewisseld "Waren geworden zijn te Algiers teruggekomen. De Septembër-fees- ten zullen dit jaar te Brussel zeer luisterrijk gevierd worden. EeU 75}arige.grijsaard P. van Olstis op den 2 dezer te Hillprov. Noord- jSfahand gearresteerd als hoog verdacht var. zijne woning moedwillig ih brand te hebben gestoken. Volgens zeggen zoude zijne woning welke 'men op eene waarde van 200 schatvroeger voor 1000 en nu laat stelijk Voor 500 geassureerd zijn. De laatste vervolgingen dsf gees telijkheid in Spanje alsmede de stoute beantwoording der pauselijke 'allocutie hebben te Rome veel opzien gebaard. Men vreest, wanneer bet god voortgaat dat de paus eindelijk den banvloek tegen Spanje uitspreken zal. Esparteró blijft in Spanje als regent denzelfden staat voeren Vlicn hij als generaal gevoerd had. Te Alblasserdam is te Water ge- Ie,open TieV barkschip van der 1 Verfgroot circa 400 lasten bestemd voor de. vaart op Oost-Indie. In de afgeloopene week hebben in het zuide lijke gedeelte van Belgie zware onweders gewoed bén gevolge van welke, ito door overstrooming als dóór brand aanzienlijke schade is aange- 'fièt. Té Arnhem is een jongeling welke zich in den Rijn wilde baden verdronken. J. van den Oeverschipper op Z.' Mi' stoomjagt ■de Leeuwbeeft van Z. K. II. de prins de. Joinville eene kostbare parel als speld gevat dié op ƒ250 a 300 aan waarde geschat Wordt ten geschenke gekregenals bewijs van de hooge tevredenheid des franscbcn prinsen over hóogstdeszelfs reis naar Zeeland. Omtrent bet lot van het groöté engelsche stoomschip de President weet men niets naders maar uit Lissabon Wordt gemeld dat ide engelsche brik 'JSspoirt difj op den Taag gestationeerd lag door twee kleine portugesche oorlogschepen Vergezeld op zulke verschillende lengten en breedten zou gaati kruisen lusschen welke een zoodanig stoomschip., als de kapitein van een poriu- geesch vaartuig onlangs op zijne terugreis meent gezien te hebben zich zou kunnen bevinden. Uit Culenborg (prov. Gelderland) wordt van den 31 Mei gehield: Als eene bijdrage tot welk eene misdaad het gebruik vim sterken drank wederom aanleiding heeft gegeven kan het volgende gisteren binnen deze stad voorgevallene medegedeeld worden Gisteren avond ontstond tusschen tWeê ingezetenen uit deze ge meente twist in eene herberg, even buiten deze stad gelegen; Weldra Werden de twistenden handgemeen, met dit treurig gevolg, dat de een zijn zakmes trok en zijtlé wederpartij overhoop stak. volgens hét oordeel van deskundigen is de wond midden in het hart toegebragt ïoodat dé dood oogenblikkelijk hierop moet gevolgd zijn. De versla- gene, vader van vijf onmondige kinderen dié door zijnen dood ih Volslagene armoede zijn gedompeld was alhier als een oppassend man bekend die volgens de opgave der gehoorde getuigen niet beschonkeh wasde dader echter die spoedig is gearresteerd èn reeds naar den hëer officier van justitie bij de regtbank të Tiel gevankelijk is opge zonden, mnet volslagen dronken zijn gewéesteti in eene zoö hevige opgewondenheid, dat hij na het plegen van den doodslag) in de her berg teruggekeerd met den broeder van.'deh vermoorden aari het vech ten is geraakt en dezéh hevig heeft mishandeld. De Konst- en Letterbode deelt een merkwaardig verschijnsel mëde hetwelk in dB geschiedenis der schilderkunst Cesar Dncornet oplevert. Deze uitmuntende schilder werd te Rijssel in 18ÜG geboren en kwam jammerlijk mismaakt ter wereld. Hij mist de beide afmen en ook de dijen ontbreken of zijn althans zeef kort. Aan zijné vofiten vindt Iheb slechts Vier toonen. Bij zulk eene gebrekkige ligchaams-VOrming is het schier onbegrijpelijk dat het denkbeeld om schilder te worden bij hem kan zijn opgekomen. Reeds vroeg ontwikkelde zich dit talent bij Dncornet en zijne voeten vervangen daafbij de'plaats van handen. Hij heeft als Schilder zich eenen gföoten roem verworven en behaalde op de tentoonstelling Van 1840 te Parijs de gouden medaille vöör een Stuk voorstellende den dood van Maria Magdalena. Verschillende bistorie-stukketi zijn door hem geschilderd en versieren Onderscheidene kunstverzamelingen. Daaronder worden vooral genoemd de heilige Uodewijk onder eenen eik regt sprekende Jacob weigerende zijnen toon Benjamin te laten gaan j Tassö en Eleonorre j Faust en Morgarethe Maria Magdalena aan de voeten van Christus enz. Ten einde de fijn heid en gevoeligheid zijner voeten te bewaren loopt Ducornei nim mer behalve eenige weinige schreden in zijne werkplaats overigens Wordt hij altijd gedragen. Hij is niet meer dan 3'/* voet hoog) zijn hoofd is grootmaar goéd gevormd zijne stem aangenaam zijn geest levendig. "Volgens eene opgave van de parijsche papieren heeft het hof def pairs gedurende de 15 jaren der restauratie vier regtsgedingeii te be handelen gehad, te weten in 1815 dat van de maarschalk Neyih 1819 dat van het militaire komplot van den 9 Augustus; in 1820 dat van Lauvel; in 1826 dat van de aannemingen Oüvrard; en heeft het sedert de omwenteling van 1830 tot op heden en dus ih 11 jaren tijds, te behandelen gehad tien fegtsgedingen, dat Van Darmes er mede onder begrepen; te weten: in 1830 dat van de minister: in 1834 dat van het April-komplotin 1835 dat Van Fiesbhi; in 1836 dat van Alihaud; in 1837 dat Van Meunier; in 1839 dat vaii Laitey iii 1839 dat van Barbez nogmaals in 1839 dat van Blanqui; in 1840 dat van Lodewijk Napoleon, en in 1841 dat van Darmes, Men leest in de parijsche dagbladen thans een fraai gedicht van den beroemden de Lamartinéhetwelk eeh soort van antwoord op het bekende duitsche lied van Becker tegen de aanmatigende taal van sommige Franschen lén aanzien der Rijngrenzen behelst. Het gedicht van de Lamarline ademt liefde tot den vrede maant aan tot ver broedering der volken en wederzijdsche vergetelheid van allen fiatio- nalen haat en alle uittartingen. Het eindigt met de aandacht def europesche bevolkingen op het Oosten te rigten waar zooveel ge legenheid tot uitbreiding van beschaving en voldoening aan den rus- teloozen geest van werkzaamheid voorhanden is. OORZAAK DER LONGZIEKTE VAN HET RUNDVEE. Het is eene bekende zaak dat alle nasporingen om de oorzaak der longziekte onder het rundvee te vinden tot hiertoe zonder gevolg zijn gebleven dat ten deze zoowel als in betrekking tot de geneeswijze dér ziekte, de diepste duisternis blijft heerschenen dat de meeste vee-artsen het gevoelen hebben aangenomen dat die ziekte het bereik der kunst verre te boven gaat. Voor mij zeiven beschouw ik de longziekte onder het rundvee als eene besmettende ziekte zonder echter te kunnen aanwijzen hoe de smetstof wordt verbreid en medegedeeld. Van deze ziekte kan men even als van de cholera-asiatica met Hüfeland zeggen Spookaardig verdwijnt zij op de eene plaats, om op eene andere het rijk der schaduwen te verlaten en als geest des verderfs te voorschijn te treden." Iedere omstandigheid die met de longziekte in eenig verhand staat öf staan kan schijnt mij derhalve de overweging waard ten einde alzoo door voortgezette waarnemingen, en waarheidlievend onderzoek welli'gt de oorzaak dier ziekte aan hel daglicht te brengen hoe on waarschijnlijk dit ook hij den eersten oogopslag Zoude mogen voorkomen, Van dezen aard is de volgende mededeeling die ik hier ter over weging aan anderen overgeef, vooral aan hen welk zulk eenen be langrijken tak van volksbestaan gelijk de veeteelt en veehoederij in Nederland zijn niet met onverschillige oogen aanzien en inzonder heid ook aan hen, welke regtstreeks én menigvuldig in de gelegen heid zijn om het bedoelde onderwerp van nabij te onderzoeken en door opzamelihg van daadzaken omtrent bet vöor en tegen tot eene beslissende uitspraak te brengen; Het opgraven van beenderen op plaatsen waar voor f0 jarenten tijde, dat de oostersche veepest de Nederlanden met-felle woede teis terde het gestorven vee bij groote getallen in digt bijeen gegravené kuilen werd bedolven heb ik meermalen doör boeren als oorzaak def nog steeds epidemisch h&rscbende longziekte van het rundvee booren opgeven met de bijgevoegde, verzekering dat op onderscheidene woningen koft na hét opdelven van zoodanige beenderen op de wer ven tie longziekte in dé nabij gelegene stallen of wftiden was ontstaan zonder dat er vöoraf 'gemeenschap met ziek vee of besmette stallen had plaats gehad of andere omstandigheden Waren vooraf gegaan welke als Oorzaken konden worden beschouwd. Het Verdient opmerking dat het veelvuldig opgraven van beenderen ten gevolge van deri sterk gedreven uitvoer en het gebruik tot mest- specie van dezelve met het ontstaan def longziekte binnen dezelfde tijdruimte illvalt. Hóe onwaarschijnlijk deze opmerkingen ook mogen voorkomen êoo is toch de mogelijkheid van zoodanige natuur-gebeür- toiiissen niet weg te redeneren. Waarom zoude het onmogelijk zijn dat zich r,a een lang tijdsverloop uit de verrotte en vergane Over blijfsels van groote massa's aan ëene besmettende ziekte (gelijk de oostersche veepest) gestorven vee digt opgehoopt begraven door het roeren der gronden bij het openen der kuilen en bet opdelven der beenderen eene nieuwe pestlucht of smetstof ontwikkelde, verderfelijk voor het gelijksoortig geslacht van dieren. Wij kennen noch de natuur der smetstoffen genoeg, noch de wetten waaraan zij onderworpen zijn. Wij weten niet hoeveel tijds noodig is alvorens een gevorderde zamenloop van omstandigheden eene oor spronkelijke smetstof kan ontwikkelen evenmin hoé lang eene smet stof haar besmettend vermogen behoudt of door welke bijkomende oorzaken dezelve bewaard of vernietigd wordt. Het is geene verwer pelijke onderstelling dat eene zekere stof onder de aarde in liet water of elders kan gevormd worden die op zichzelve onschadelijk is maar die ontklulsterd uit haren verborgen' schuilhoek blootge steld aan derl invloéd van licht, lucht' éH alle andere, van Onzen dampkring onze aardè de starren én hei heelal uitgaande invloeden tot gif wordt 1 opgelost in dén dampkring eerst gelijk eene pestlucht ziekten verwektwelke die pestlucht gewijzigd weder voortbrengen en ill eene smetstof veranderen, Hët verdient opmerking dat de oude grieksehe' natuuronderzoeker Aristolelesin zijne natuurlijke geschiedenis der dieren. Van. eene kropziekte Van het rundvee spreekt, die volgens zijne korte beschrij ving met de thans beerschënde longziekte veel overeenkomst heeft «Bij den krop," zegt hij «is de adein heet en schielijk wat bij den iriensch de koorts isdat is bij den os de krop. Een teeken def ziëkte is dat zij de oofen laten hangen en niet vreten; zij sterven spoedig,- én wanneer meri ze opent is dé long geheel rot." (DreMsche Cl Z1ER1KZEE den 7 Jfinij. Door den Baad dezer stad zijn in des- zelfs vergadering van dpn 1 dezer, vanwege deze stad benoemd tot leden def provinciale statcq van Zeeland de edel gi'o.ol achtb. heeren jonkh.' K. IF. de Jonge, welke dit jaar zoU hebben moeten aftreden, herkozen ëti m.' IF. J. P. Kroefin plaats Van den heer 1. van Adrichemals zoodanig aftredende en voor de eer van" herkiezing be dankt hebbende. Ook is ten zelfden dage' door bëeren kiezers voor dit district, Van Wege dén landclijken stand als zoodanig herkozen de edel groot achtb. hëer jo'nkh/ IF. D. de Jongewelke dit jaar zou hebben moe ten aftréden, 183s" KONINKLIJKE NEDERLANDSCIIË LOTERIJ, vijfde ki.as.sk. Vijftiende Lijst Dertiénde Lijst. Geeiie, Veertiende Lijst. N.s 545 10Ö0 22644 - 1000 N.° 18182 f 2500 1104Ö 1000 8159 1000 Zestiende Lijst. 23323 f 1500 21382' 1000 17723 ,- prem. - 1500 Getrouwd MiüDEbBünG den 4 Junij 1841. Lenige P. R O S f en G. J. J E fi A R, Heden beviel voorspoedig van eenen welgeschapen Z 00 Nt KRINA der WEDUWEN, geliefde Echtgenoot van Dreis CHOR den 6 Junij 1841, j I L 1.1 S KLO M P E. Beste LUlKSCHE KALK, a ƒ1 per Müd eti hij partij a f 0,90 bij A. F R A N K E N te Noordwelle. te zierikkee bij bb web. a. be vos en zoonstadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2