ZIERIKZ EE SCIIE COURANT; BESTUREN EN ADMINISTRATIEN, NIEUWSTIJDINGEN. N.o 45. <7 y?fc:4 Vrijdag A.o 1841, den 4 Junij SCHOUWING DER WEGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, maken bekend Dat op tfcn 16 cfczer maand een omrid dool het Poortambacht geschieden zul lot onderzoek.of al de wegen e.n wekkens .naar be- hooren zijn gemaaktgeëffend en de sioolen uitgedolven wordende de gelanden aangespoord om te zorgen dat, vóór dien lijdelk Voor het zijne aan de verpligting tot onderhoud der wegen door de land lieden voldaan zij en de regering alzoo buiten de onaangename nood- zakelijkheid gehouden worde om de nalatigen overeenkomstig de be staande policie-verordeningeU te doen vervolgen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze wor den afgekondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 2 Junij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelVen De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den 23 dezer maand, des middags, ten Raadhuize alhier in het Openbaar aan den hoogsten bieder te Ver pachten Het uitsluitend regt tot hel houden vnn STAD S-L EENBANK, overeenkomstig het bestaande Reglement en op dezelfde door den Raad dezer Stad vroeger gearresteerde conditiën der loopende pacht, Zulks voor een vernieuwd tijdvak van zes jarenaanvang nemende primo Januari'j 1842 en zullende eindigen met ultimo December 1847 lig gende de voorwaarden dezer verpachtingvan heden afdagelijks op de Stedelijke Secretarie ter lezing van de gegadiligden. Zierikzee, den 2 Junij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt. !Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DtJITSCHLAND. FRANKFORT, den 29 Mei. Te Hanau zijn in dé laatste dagen weder eenige jonge lieden in verzekerde bewaring gesteld ter zake van deelneming aan staatkundige woelingen. Men beweert nu, dat de hier in da naburige duitsche plaatsen gearresteerde personen tot het genootschap der communisten behooren waarvan dezer dagen in Frank rijk veel gesproken is. (Volgens de statuten dezer communisten moet Frankrijk door een driemanschap geregeerd, de oorlog aan alle koningen verklaard, de armée ontbonden de opvoeding atheistisch ingerigt en het klinkende geld door papier vervangen worden.) Van de turksche grenzen, den 19 Mei, wordt het Volgende gemeld: «Er is geen twijfel meer, of de opstand der christelijke bevolking in Bulgarye is gedemptnadat in het district van Nizza 120, en in het district van Leczowiz 105 dorpen in de asch zijh gelegd. De Turken die ongehoorde gruwelen pleegden zijn overal meester gebleven. Omstreeks 1400 christelijke gezinnen uitmakende 9500 personen zijn naar Servie gevlugt waar zij op het opene veld aan weer en wind blootgesteld, kamperenen onder quarantaine gehouden worden. Veel verschrikkelijker is het lot dergenen die naar het ge bergte gevlugt zijn; want zij zullen daar van honger moeten omkomen, of zich op genade aan de Turken overgeven. De naar Servie gevlugte personen hebben meercndeels hunne have medegebragtdeze bestaat uit 900 paarden 900 runderen 40,000 schapen 500 zwijnen enz." FRANKRIJK. PARIJSden 31 Mei. Het geregtshof der pairs heeft eergisteren liet vonnis der bcschuldigdeh wegens den aanslag tegen 's konings leven, op den 15 October van het vorige jaar gepleegd uitgesproken. Considère is op vrije voeten gesteld Duclos ten deze onschuldig ver klaard maar naar de gewone regtbanken verwezen dewijl uit de instructie gebleken is dat aanklagten wegens andere overtredingen tegen hem bestaan, en Ennemond Darius Darmes, als overtuigd van den koning door middel van een vuurwapen het leven te hebben willen benemen tot de straf der vadermoorders veroordeeld daarin bestaande dat hij barrevoets cn het gelaat met zwart floers bedekt naar het schavot gevoerd en na aldaar onder het lezen van het vonnis te pronk gestaan te hebben onmiddelijk ter dood gebragt zou worden. Reeds heden morgen ten zeven ure is dit vonnis voltrokken. Er waren weinig me.uschen op de been deels dewijl die booswicht ge ringe belangstelling wektedeels dewijl men niet dacht dat de regts- pleging zoo spoedig plaats zou grijpen. Darmes heeft zich gedurende den nacht, met een geestelijke onderhouden, maar bij het lezen van het vonnis geene blijk en van berouw of aandoening gegeven. Een der dagbladen deelt een brief van prins Louis Bonaparte mede, in welken hij zich zeer beklaagt over de gestrenge behandeling op het fort van Ham waar hij dezelfde Vertrekken bewoont die tot opsluiting der gevallen ministers van Karei X gestrekt hebben. NEDERLANDEN. 'sGRaVENHAGÈ den 2 Junij. Z. M. dé kohlhg is gisteren mof-, gt itaft 11 ure naar Leiden vertrokken, en hóeft aldaar hoogstjjfiszelfs plegtigen intoat gedaan. Nog dién zelfden avond is Z. M. naar SoeStdijk Voortgerelsdalwaar hoogstdezelve den nacht heeft doorgebragt. Z. K, H. prins Hendrik is gistefen morgen naar Vlissingen ver trokken. Z. K. H. de prins de Joinville heeft Zondag morgen deze resi dentie verlaten, zich over Katwijk naar den Helder begevende, van waar hij gisteren morgen de reis naar Terreneuvé heeft voortgezet. De eerste kamér der statcn-generaal heeft mede aangenomen het ontwerp van Wet, houdende bepalingen omtrent de gestichten vöot krankzinnigen en de wijs hunner opneming in eh ontslag uit dezelve, alsmede het ontwerp van wet nopens de onteigening ten algemeenen nutte. Men verneemtdat op den 28 Meiten gehoore bij Z. M. is toegelaten de gepensioneerde gBDeraal-majoor dér artillerie Camp, mdt zijne negen Zonen, allen officieren van het nederlandsche leger, na alvörehs te Delft deszelfs SOjarig huwelijksfeest te hebben gevierd. Op merkenswaardig moet het geweest zijnden 80jarigen hoogstverdien- stelijken grijsaard deze schaar van officieren den koning te zien voor stellen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHË BËRlGTÈN. In de maand Mei zijn over den ijzeren spoorweg van Amsterdam tiaar Haarlem en terug vervoerd 38,437 personen en bedraagt de opbrengst f 18,010,40 zijnde nagenoeg de helft meer dan in de maand April. Het bad-saizoen te Scheveniugen is op den 30 Mei geopend, Den 9 Mei is va» Havre eene stoomboot naar S.' Petersburg vertrokken welka reeds den 16 aldaar aangekomen en den 28 te Havre wedergekeerd was zoodat zijne heen- en wederreis daaronder gerekend 6 legdagen in 19 dagen gedaan is. Keizer Nicolaas heeft aan 35 soorten van misdadi gers kwijtschelding van straf Verleend. De kollokte onder de europe- sche vorsten voor don Carlos heeft 200,000 fr. jaarlijks opgebragt. Gedurende het Vorige jaar zijn in Londen niet minder dan 70,700 per sonen voor korlèren of langeren tijd in verzekerde bewaring geno men waarbij het opmerking verdient dat ver het grootste gedeelte hunner noch lezen noch schrijven kou hetwelk als bewijs wordt aangevoerd dat de neiging tot misdaad naar gelang der toenemende beschaving vermin derd. De prins Van Pruissen is door het breken van een bruggetje in de rivier de Newa gevallen met een nat pak is hij vrij gekomen. De koniiig van Griekenland heeft een decreet tegen den slavenhandel uit gevaardigd waarbij aan al zijne onderdanen het deelnemen daaraan bij straf, verboden wordt. Te Amsterdam is een löjarige jongeling zich in het IJ badende verdronken. Te Salzburg is op 6 voet diepta eene fraaije vloer van romeinsche mozaiek ontdekt. Te Dordrecht zal eene boterueurs worden gebouwd. In Wijchen is volgens het Han delsbladde burgemeester na een gedaan uitstapje door eene eerewacht van 140 mantieh te paard in blaauWe kielen en witte broeken plegtig ingehaald, eti hebben er wedrennen en steekspelen plaats gehad. [H. N.) Te Lyon beeft een korporaal welke 7 rnenschen bjj eene overstfooming van den dood gered had en voor die daad nu onlangs tot ridder van het legioen van eer benoemd was, zich in eene vlaag van krankzinnigheid doof het hoofd geschoten. Over hét zuid-oostelijk gedeelte van Engeland is II. donderdag avond eeh zwaar onweder losgebarsten dat Vooral iti Berkshire van ongemeene groole en talrijke hagelsteenen vergezeld ging, die duizenden van glasruiten vernield en ook aan het gewas grooteschade veroorzaakt hebben. 1 In Tscberkessia is een kozak van het leger van den Kauknsus in een wijnput gevallen en er in verdronken. Hij stierf dus letterlijk in het drinkensbakje. De beroemde Franschmau Guizot heeft in de kamer der afgevaardigden eene lofrede op Holland gehouden. Deri 28 Mei heeft de arteslaansche put, in de vlakte van Grenelletot grooten schrik der ondernemers, op eens opgehouden te vloeijen doch n» verloop van eenigen tijd is het water weder opgekomen eene menigta vuilnis en klei met zich voerende. Men meent, dat dit kortstondig op onthoud aan het verloop der gronden aan het benedeneinde van den put moet worden toegeschreven en datzoo lang die gronden geene vaste gedaante hebben aangenomen dergèlijk verschijnsel nog meermalen zal kunnen plaatshebben. In Amsterdam zijn proefhoudende goudvinken te koop. Aldaar wordt gratis onderwijs gegeven in het fransch aan jonge heeren van 10 tot 50 jaren. [H, B. 2Ó77.) De prins de Joinville heelt 100 gegeven voor het werkvolk der maritime etablissementen te Vlissingen. Te Maulde (Frankrijk) bevindt zich eèn jong heer van 10 jaren oud met een sappeürs knevelbaard, Té Ligny zijn van de 91 huizen waaruit dit dorp bestaat, er 84 in de asch gelegd. Alen begroót het verlies van wijn op 5000 okshoofden. Dewijl er geene kelders zijn, stonden de vaten op den platten grond zoodat de tvijn over de stratëti stroomde en men denzelven tot blusschen gebruikte. De landgraaf Van Hessen-Homburg heeft zijne getrouwe onderdanen eene géschreven con stitutie geweigerd als hebbende zijn doorluéhtigen vader altijd éxcelleilt uit het hoofd geregeerd. De groot-hertog van Aleckelenburg-Schwerin heeft een nieuw kruis verordineerd voor militairendie waarschijnlijk nooit vechten zullen. - Ook te Ammerzoden zijn twee jongelingen16 en

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1