ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIES?. BEKEN DM AKI pond vet. Joseph Bonaparte heeft te Genua een prachtig paleis ge- nuurd, hetwelk velen vreezen, dat weldra de verzamelplaats van alle aan hangers der bonapartische partij zou worden. Morgen (woensdag) zul len de hoeren utrechtsche studenten den gecostumeerden optogt bij fak kellicht, den intogt van graaf Willem II binnen die stad voorstellende, houden.1 Uit de straten van Algiers zijn alle scheelziende en stame lende lijders verzameld om door den geneesheer der prinsen, d.r Bau- dens, geopereerd te worden. Een aardig troepje om te zien en te hoo ien. Niet minder dan 180,000 werklieden houden zich thans aan de fortificatiën rondom Parijs en de daarmede verbonden onderscheiden werkzaamheden bezig. Met de engelsche ministers is het slecht ge steld. De fransche prins de Joinville heeft Rotterdam en Vlissingen bezocht. /7?<siein-pachade onversaagde maar wreede uitroeijcr dor Janilsarenis bestemd om den opstand in Bulgarye geheel te dempen ook is de expeditie van 8000 man naar Candia geslevend; welk een en -ander den Christenen in die gewesten een ijselijk lot te gemoet doet zien, wanneer de vertegenwoordigers der mogendheden niet voor hen in de bres springen. Hot provinciaal geregtshof te Groningen heeft B. C. Hessenbergoud 17 jaren, schuldig verklaard van den 15jarigen I'. G. Frima moedwillig en op eene gewelddadige wijze om het leven gebragt te hebben-, en denzelven veroordeeld, om, door het ophangen aan eene galgmet den strop te worden gestraftdat de dood er na volgt. De bekende Deutzdie zich door zijn verraderlijk gedrag tijdens do ar restatie der hertogin ran Berry zulk een beruchten naam gemaakt heeft, beeft zich dezer dagen van het leven beroofd, door in de Seine te springen. Aanzienlijke verliezen ten gevolge van beursspeculat'ënzouden hein tot die wanhopige daad gebragt hebben. Den 22 dezer is te Maintz een badschipdat uit ongeveer 30 badkamertjes bestond zoo onverwachts gezonken, dat de personen van beider kunne die toen juist zich badende bevonden naauwelijks den tijd hadden om slechts zeer weinigen in hun hemd de moesten spiernaaktop de omliggende schuiten te vlug- ten en zich zoo van nonen gewissen dood te redden. Het badschip zonk terstond met do kleederen der badlustigen naar den grond. Mehemed- Ali heeft het engelsche gouvernement vriendelijk verzocht van de eer ver schoond temogen blijven om een korps troepen hetwelk zij langs dc weg der Roode-Zee naar fndie wilde zenden, door Egypte te laten trekken. De pacha vreest dat, indien deze gasten in Egypte zijnzij bel er goed naar hun zin zullen vinden en het heengaan zullen vergeten. Hoezeer wordt hier niet Engelands goede trouw miskend I Te Parijs zijn weder 7 differente dagbladen in beslag genomen. Te Rotterdam is van stapel gelaten het barkschip Jan Daniel, groot circa 450 lasten en bestemd voor de vaart op de Oost-Indien. J A S O N CREEL. Nog ruste de morgendaanw op den bergtop, aan welks voet. het dorp Bcdeliffe in 'Bensylvanie gelegen is, toen dc wegen die naar het dorp leiden reeds als bezaaid wrhen met eene nieuwsgierige menigte, die van heinde en verre te Aylesbury was te zaAmgekomen, De winkels waren gesloten en de hamer rustte op het aanbeeld. Men zag noch wagens noch voerlieden in de straat. Maar naar mate de toevineijende menigte de rotsachtige bergrug naderde waarachter Beüeliffe zich verschool, ver mengde zij zich onder het geraas en getier van zoovele mannen viouwen, kinderen ,-Jtonaèn en 'alle andere levende, kruipende en zich bewegende wezens, die de woeste .«treken van Pensylvauie bewonen. «Het dorp was op deze wijze reeds lang met volk opgepropt, alvorens de zon zoo bod'g was gestegen, dat zij met hare stralen hot diepe d I kon veriichten, waarin Bedgeliffe gelegen was. Men verdrong elkander schier voor da deur öener kroeg en ontzaggelijke wolken- van rook en whiskij het geraas van glazen en flesschen en het 1 óriaLphoddélijk geschreeuw der menigte znude genoeg geweest zijn, om ieder hoofd, datrniet van ijzer of staal is, dol te maken. Cup de straat zag men oude kennissen elkander groeten en de hand schudden; hier werden paarden Vcrschaggeld daar oude rekeningen gesloten ginds bragt een pqet- "Senifnaker door zijne glippen de lachspieren der menigte in beweging elders hoorde itheni) kinderen schreeuwen met begeleiding van het geblaf vaneen doziju half razende «lrön den. Iritusséhen waren de muren der gevangenis, die aan den voet van den berg lag, reet'ls in 'den vroegen stond getuigen geweest van een geheel ander tooneel. Daar .lag: in een vundsig hol waar nooit een zonnestraal indrong een ongelukkige aan ieen> pilaar gekluisterd wiens laatste uur weldra zou slaan. Eenige oogenblikken te f/oren hadden zijne vrouw en zijn dochtertje eenen weg van honderd mijlen af- gehbgd, om hem nog eenmaal op den rand des grafs te zien. Hunne zamenfyomst had -plajiits gehad hunne gebeden waren hemelwaarts geklommen en de gevangenbe- waiflrder was, op het liooren van de zachte 'stem van deze drie menschendie hij voor de ongelukkigste wezens van den geheclen aardbodem hieldsprakeloos en vol ieerbied voor de ijzeren deur van het vertrek blijven staan. Hij kon het niet ge- ïoo.ven clat deze de stemmen waren van eenen moordenaar, zijne vrouw en^doehtor. fcjïadat hij God in stilte om ontferming had aangeroepen, verwijderde hij zich. niet zigtbare ontroering. De veroordeelde heette Jason Creelgeboortig Uit Virginie. Na eene reis in de noordelijke streken wilde hij ten zijnent wederkeeren toen hij .gtivat, aangeklaagd en door de regtbank een er kleine naburige stad ter dood ver oordeeld werd, als beschuldigd van eenen reiziger, die hij vergezeld had, te hebben </m, het leven gebragt. Deze reiziger had eene aanzienlijke som gelds bij zich gehaden men had hem jjv een vertrek van eene afgelegene herberg bij Bedeliffe waar hij met Jason Creel dep nacht had doorgebragt zwemmende in zijn bloed gevonden. Deze had echter altijd zijne onschuld betuigd en verklaard dat de moord door 'iemand gepleegd was, die in de kamer geslopen -was, terwijl hij sliep; maar allen schijn was tegen hem en hoewel men het geld van den vreemdeling niet bij hem gevonden had had men toch de wet in alle gestrengheid op hem toegepast. Hel was de dag der teregtstelling. Het schavot was reeds gesteld. De menigte drong zich rondom de gevangenis en dikwijls hoorde men roepen De moordenaar Dat men de moordenaar voorbrenge Te elf ure kwamen de geregtsdienaren in den kerker van Creeldie op dat oogen- blik gerust sliep. Men maakte hem wakker om hem te verwittigen dat alles gereed was en dat hij zich tot den dood moest"voorbereiden. De beulsknechten bonden hem de handen op den rug terwijl dit gebeurde hield hij zijnen blik ten Hemel geslagen en riep in geestvervoering uit «O die droom, die droom!" «Ja Jason zeide de sheriff, gij zoudt mij eenen grooten dienst bewijzen, indien -gij ons beiden, door middel van eenen droom, van deze smartelijke plegtigheid kondt bevrijden." .alk heb gedroomd antwoordde de veroordeelde, dat, terwijl mij het doodvonnis op bet schavot werd voorgeVezen een man door de menigte drong én voor onè kvvam -slaan. Hij droeg eenen grijzen rok, een witten hoed en groote knevels. Ën op dit oogenblik vloog er een vogel over zijn hoofd en riep met eene duidelijke stem de 'volgende woerden «Dit is Lodewijkde moordenaar van den vreemdeling." 'De geregtsdienaren en de cipier spraken toen stil met elkander en besloten om op eénen mensch met eenen grijzen rok en witten hoed acht te geven. De deuren der gevangenis werden geopend en de veroordeelde ging met langzamen tred naar het schavot. Hij was bleek en afgemat en hield een gebedenboek in zijne hand. Zijn gelaat droeg blijken van ootmoed en onderwerpingzoodra hij op het schavot ge- komen was wierp hij een' bespiedenden blik op de menigte die hem omringdeen terwijl de sheriff hem zijn doodvonnis voorlas klom zijne angst zigtbaar. Onop houdelijk keek hij naar alle kanten rond. Eindelijk hief hij zijne handen en oogen ten Hemel, als wilde hij Gods ontferming voor het laatst afsmeken, Naauwelijks was zijn gebed geëindigd, toen een man, met eenen grijzen rok en eenen witten hoed gekleed zich op zes schreden afstand van de noodlottige leer bevond. Zoodra had Jason hem niet bemerkt, of zijn oog fonkelde van vreugde en hij riep uit «Daar is Lodewijk de moordenaar van den vreemdeling," en terstond greep de cipier den onbekende bij den kraag. Hij poogde te ontkomen, maar op nieuw ge grepen en voor de regters gebragf bekende hij de misdaad verhaalde al de bijzon- devticden van de gebeurtenis, gaf eëh gedeelte van het aan het slagtoffer ontvreemde geld terug toonde de plaats aan waar hij het overige verborgen had en werd voor de criminele vegtbank van het district gebragt. Creel werd oogenblikkelijk in vrij heid gesteld en vloog als buiten-zichzelven van het schavot af. Drie dagen waren er verloopen en Creel had zich uit de voeten gemaakttoen de gewaande Lodewijk eene bekentenis aan den regter aflegde, die hen ten hoogste Terbaasde. Want hij was niemand anders dan de vrouw Yan Creel Zij verklaarde dat Creel haar man was, dat de vermomming en de géb,ee\e tóe* dragt van deze zaak met hem was afgesproken en overlegd dat hijhaar~het geïd gegeven had dat hij had weten te verbergen dat men omtrent dit alles was over eengekomen om zijne ontkoming te bevorderen. Die moedige vrouw voegde er bij dat zij nu haren man gered had zij volstrekt geene vrees gevoelde voor de ge volgen harer verkleefdheid. De regtbank tegen haar niets kunnende eischen stelde haar cok in vrijheid; en nooit heeft nien naderhand van haar of .var? haren man iets meer gehoord! MIDDELBURG den 28 Mei. Wegens de zijdewormen-teelt ver- neemt men nader dat liet zich laat aanzien dat men niet alleen voortgaat met daarmede proeven te bewerkstelligen maar zelfs dat reeds een lokaal in den omtrek dezer stad daarvoor opzettelijk schijnt in gereedheid te zijn gebragt, voorzien met al die vereischten daaraan verhonden en welke gelegenheid voor nog ruimere uitbreiding hij zonder schijnt te zijn geschikt. Ook de moerbeziën-plant welke tot j voornoemde teelt onmisbaar is, geniet verdere voortplanting. Mogti i die achtingswaardige ingezeten voor het daaraan te koste leggende naai I wensch slagen zoo wordt daardoor het zoo prijzenswaardige oogmer' 1 j bereikt. GOES, den 27 Mei. Het heeft Z. M. den koning behaagd rver gunning te verleenen tot. het oprigten eener Christelijk afgescheic (ene gemeente te Wolfaartsdijkwaar men bereids hiertoe eene kerk had gebouwd. ZIER1KZEE. Ter secretarie dezer stad liggen ter lezing Vjffn een ieder, de conditiën en voorwaordehwaarnaar op Idingsdag den 15 Junij 1841 en volgende dagen, des voormiddags ten 10 ure, te Zevenhuizen zullen worden geveild en verkochteen gedeelf e der 'lan den gelegen in de drooggemaakte Zuidpias van Schieland ,_Viitmakcnde de sectiën ABC en I. BROUWERSHAVENden 29 Mei. Gisteren zijn binnengekomen de schepen Spesnoveakapt. B. Erichsen, van Koningsbergen en Sylvainkapt. Bachjn, van Boulogne, en heden Schwcrdorftkapt. Avis, van Duinkerken alle naar Rotterdam. I 183"» KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. vufde klasse. Eerste Lijst. N.° 3553 prem. f 1250 16749 - 1000 Tweede Lijst. 4564 1000 Derde Lijst. 10099 f 1000 14843 - 1000 19820 14763 - 1000 t prem. - 1500 Heden den 29 Mei 1841 overleed ten hDizc van den Heer JOHANNES II OCKE.Dz., onder BommenedeL E E N- DERT KRIJGSMAN de GLOPPER, in den leeftijd van ruim acht en dertig jaren. Ecnige kennisgeving van de Familie, BURGEMEESTER en WETHOUDERS dier glad BROU WERSHAVEN, brengen hij deze ter kennis der {belanghebbenden, dat de gewone JAARMARKT of KERMIS, in vallende op Erij- dag en Zaturdagden 11 en 12 Junij aanstaande, ^]|,jer dit jaar we der zal gehouden worden, en dat het verboden is om op dezelve eenige Hazardspelen of Bedelarij uit te oefenen. Brouwershaven, den 26 Mei 1841. Burgemeester en WethoLlers voortloemd, U. LUI oli.liuh Ter ordonnantie van IK Evl. Dezelven J. 1SEBREE l%OENS. De Notaris D. Q. de J ONG E vak de!r HALEN zal ten verzoeke van zijnen principaalop Vrijfda„ d(!n 4 Junii 1841, des namiddags ten 3 ure, in het LogemqLt van den pjeej J. SWARTS, te Zierikzeepubliek presenteren U'o verkoonen Een kapitaal WOON- en W 1 N K E L H U<( g en erye staande en gelegen aan de noordzijde van de Appelmarkt te Zierikzee, kadaster sectie B, n.° 881. Een W O O N HUIS met TUIN, ERVE; eh Gevolgen staande en gelegen op het Gehucht Kapelle, Gem' t,Cnte Nieuwer- kerkkadaster sectie L n.° 126. De Notaris d. 0- de JONGE vak oer HALLEN zal, ten verzoeke zijner principalen, op Woensdag de.v, ju'nu 1841 des namiddags ten 3 ure, len huize van F. J. van OSH'PEN te Zierikzee, publiek presenteren te verknopen; Een WOONHUIS en ERVE, staande en gelegen in da Verre-Nieuwstraat, wijk B, n.° ,125. Een Dito en ERVE, aan de noordzijde van de MeelstVaat wijk B n.» 420. Een Dito en ERVE, in het Beddeweeg, wijk B, n.° 3.39. Een Dito en ERVE, in het Beddeweeg, wijk B, n.° 213, Een Dito en ERVE, in de Minnebroerstraat, wijk B, n.°219\, Een Dito en ERVE in de Pietercelic6traat, wijk C, n.°25Ï, Een SCHUURTJE mot annex 18 Roeden 89 Ellen H O V E N I E R I N G aan het eind van de Verre-Nieuwstraat. 45 Roeden 57 Ellen H O V E N I E R 1 N G aan de Wal bij de Scholskamers; alles binnen de Stad Zierikzee. Een zestiende portie in de MEE STOOF, STAMP HUIS en verdere Gevolgen staande nabij Vianein de Ge meente Ouwerkerk. Zijnde nadere information te bekomen ten Kantore van bovenge- noemden Notaris. te zierikzee rij de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2