danig gedroeg. Zaturdag den 1 Mei ging zij op den zolder der schuur wentelde zich in eene menigte slroo en stak hetzelve in brand. Op het geschreeuwhetwelk de pijn haar ontruktekwam haar zoon toesnellen en begon zijn best te doen om zijne moeder van dö vlam men te verlossen doch hij werd zelf door het vuur bereikt. Niette min blijft hij volharden maar den vloer van den zolder die slechts uit zatnengévloehtcn takken bestond stort in en moeder en zoon vallen 'op do stroohossen die onmiddelijk vuur vatten. De vader komt op dit oogenblik toesnellen en treed stoutelijk in het midden der vlammen maar hij struikelt en valt op zijne vrouw en zijn zoon. Nn kwam de dochter er ook bij vliegt in het vuur en wordt insge lijks verteerd Intusschcn was het volk uitgelokt door den rook de vlammen en het geschreeuw voor de plaats van dit ijsselijk looneel zamengevlocid. Op dien stond gelukte het den zoon zijne moeder uit do vlammen te dragen en met zijne vracht in den naasten waterpoel te springen om het vuur te dooven en de pijn te verzachten. Kort daarna kwam de vader en dochter ook uit den brandstapel en wel haast gaven zij alle vier te midden van hevige smarten den geest. Te Londen heeft den 20 dezer de jaarlijksche vergadering plaats ge had van het brilsche en buitenlandschc matigheids-genootschapdat aldaar is gevestigd, lllijkens het daarin uitgebrngt verslag zijn sedert de oprigting van dit genootschap bereids 2814 bier-tapperijen geslo ten was de bevolking van de omgevingen dier hoofdstad met 267,226 ziehjn vermeerderd; wjrep de gevallen van dronkaardsdie gevat, wa» ren in het afgeloopen jaar 4764 minder geweest dan in het jaar te voren, en de gevallen van ongeregeldheden 3700 minder dan in '1839. In '1840 waren 766,785 schepels mout minder in dat rijk tot hrouwing gebruikt dan in '1839, toen de hoeveelheid 32,658,952 schepels bedroeg. Alleen in Ierland zijn 534,317 schepels minder dan in 1840 gebruikt; in Schotland echter maar 32,768 minder. Overigens breidt zich dit genootschap in en buiten het rijk hoe langer hoe meer uit. In de Magdeb. Zeit. vindt men het volgende berigt uit Leipzig, Van den 15 dezer: Met weerwil vervult ons hetgeen wij in het dagblad dezer stad lezen De Saksische Valerlanilsbliilter verhalen eeno (schier ongeloo- felijke) daad welkevolgens Domme s jaarboeken van criminele regts- pleging en andere tijdschriften, een regler van instructie zich in het groothertogdom Hessen veroorloofde. Hij waagde het, eenen beschul- di 'de om tot ontdekking der waarheid Ie geraken eerst eene gruw zame geeseling toe te voegen dan als deze niets hielp hem met een gloeijend ijzer op den rug twee lange diepe wonden in te bran den, en eindelijk, door middel van gezouten voedsel en onthouding Van drank, door de holsche kwellingen van eenen brandenden dorst, dien de gefolterde met zijn eigen water poogde te lesschcn tot be kentenis te bréngen." Deze pijningen werden zonder geregtelijk von nis en meest zonder protokol aangewend. Do regler wiens handel wijze deze keer toevallig ontdekt werd kreeg - naar berigt wordt - eerie vermaning. MIDDELBURG den 26 Mei. Gisteren arriveerde alhier de hoog eerwaardige heer C. L. baron van Wykerslooth van Schalkwijk, bis schop van Curium, en heden heeft door dien kerkvoogd, op eene plegtstatige wijze do uitdeeling van het sacrament des vormsels aan een aantal leden der RoomsCb-Katholijke gemeente alhier, plaats gehad. YLISSINGENden 24 Mei. Wij hebben het genoegen te melden dat onzen kundigen stadgenoot, de lieer W. van tier Os, brandspuit- fabrijkant alhier, door Z. M.hij besluit van den 17 April jl. octrooi is verleend voor den lijd van tien jaren op de uitvinding van eene nieuwe soort van dubbele en enkele scheeps water- en hrandpoinp. Tevens dat het Z. 'M. behaagd heeft, gemelde heer eene premie te Schenken van 300, als een blijk van hoogstdeszelfs welgevallen in den ijver en de kunde van den gcoctroijcerden en aanmoediging om op den ingeslagen weg te blijven voortgaan. WILHELMINADQRP (Zuid-Beveland)den 21 Mei. Heden had hier het volgend treffend voorval plaats: Het zoontje van den arbei der Leenderl Ruussen bevond zich met zijne zuster, heide kinderen van elf a twaalf jaren op het schorre van dezen polder, bezig met het zoe ken en snijden van zeekraal toen zij zich onbedacht te verre van den dijk hadden verwijderd, en terpgkeorendedoor den opkomenden vloed de kreeken waarmede het schorre doorsneden is ondergevloeid bevon den en hun ten cenemale den Weg tot den dijk zagen afgesneden. In hunne wanhoop naar een veiligen weg rondloopendezagen zij zich al moer en nicer door het opkomend getij ingesloten en hadden zij einde lijk slechts een kleine drooge plek overig, hetwelk echter mede al spoe dig door het water overdektvoor hen den dood onvermijdelijk maakte. Hel hitter angstgeschroi dor kinderen echter werd gclukkiglijk door eenige arbeiders, die binnendijks aan den veldarbeid bezig waren, op gemerkt, en spoededen dezen zich naar de plaats van waar het gekerm zich hooren liet. Een dezer, met name Piclcr Geluk, te Goes woon achtig zelf echtgenoot en vaderneemtzonder verder beraden het stoutmoedig besluit.om niettegenstaande den sterken stroom en den afstand, naar het plekje, waar zich de hulpbehoevende kinderen be vonden te zwemmen en had het onwaardeerbaar geluk dezelve» één voor één behouden aan wal terug te brengen. Dit menschlievend feit verdient daarom te meer openbare vermelding, daar de dader voor eenige jaren in een dergelijk gevaar verkeerd heb bende, en op gelijke wijze gered, alleen zoo als ons door de omstan ders verzekerd werd door de herinnering daaraan tot zijne daad ge dreven werd, en hij de gelukkige uitkomst dorzelve slechts zijn ge noegen te kennen gaf, van door het redden dezer kinderen als het Ware eene oude schuld die wegens het redden van zijn eigen per soon op hem rustte, te hebben kunnen voldoen. Z1ER1KZEE den 27 Mei. lieden heeft de kerkeraad uit het vroeger vermeld zestal het volgend drietal van predikanten gemaakt D: D: Dumans te Edam; Jas, th. d.r, te Purmerende, en Pleijte te Nieuwenhoorn met overstemming tegen Swaluë te Zahdvoorten uit dit drietal aanstonds beroepen den wel eerw. zeer geleerden heer J. II. DUMANS, predikant te Edatn. ZEETJJDIN&EN. PRIJZEN dek EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 26 Mei 1841. Nederlanden 2i/,_ pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/» pC, Handel-Maalschappij -4 Öost-Indiën 5 Rusland, Hope en Comp. 5 Si'anje Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk, Rij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek .5 gebleven. 51»/1S pC 100 9013/l6 1657. ,9"7s 1043/. 22®/i 1057, MIDDENPRIJZEN van de voluende ARTIKELEN te ZIERIKZEÈ, van den 27 Mei 1841. O. Tarwe 183B/S9 N. dito 1840. Zaai-Zonier-dito Ordinaire dito N. Rogge N. Winler-Gerst N. Zomer-dito Haver Paardeboonett Witte dito Bruine dito De Ned. Mudde. f 8,00 a 6,00 a 0,00 a 5,00 a 5,00 a 4,00 a 3,60 a 2,50 h 4,00 a 0,00 h 0,00 a 8,50 7,00 0,00 6,00 5,70 4,20 3,70 2,60 4,50 0,00 9,00 Graauwe Erwten Groene Erwten Geele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 8,00 a 9,00 - 5,00 a 6,00 - 0,00 a 0,00 -11,00 a 14,00 - 7,00 a 8,50 - 3,00 a 7,00 Raap-Ólie te Zierikzee, f 48,00p.v, Patent-Olie -52,00 Lijh-Olie -44,00 Raapkoeken /'64,00 de 1040 stuks. Ljjnkóekén -80,00 ADVERTENTIEN. Ondertrouwd i mi dd elburg den 21 Mei 1841. Eenirje kennisgeving T, P. R O S T en G. J. J E R A S. BROUWERSHAVENdon 27 Mei. Heden is binnengekomen het schip Leopold, kapt. S. JSouwens, van Antwerpen naar Rotterdam. Met goedvinden der gezamenlijke Borgen Voor MAR TIN US COSTERUS, in betrekking van gewezen Vendumeester, zullen van heden af de C E E L S C 11 UI DEN, gesproten uit Pu blieke Verkoopingen binnen deze Stad tot en met 28 Januarij jongst leden door Heeren Notarissen gehouden, door hem, COSTERUS, zelve worden geïnkasseerd eti Wordt mitsdien een iegelijk die ter zake vermeld, Schuldig is, ernstig i aangemaand om onverwijld het verschuldigde aan hem, COSTERUS, te betalen, en tevens ge waarschuwd, dat de nalatigen in regten zullen vervolgd worden. Strekkende deze wijders tot kennisgeving dat P 1 E T E R A R I- A A N R 1 N K L R die met de inkassering der bedoelde Ceel schulden volgens de Zierikzeesche Courant van den 5 Fehrliarij jongst leden is. belast geweest alsnu daarvan is ontslagen geworden onder dankbetuiging voor de door hem hewezene diensten en zoozeer be toonden ijver en getrouwheid in de vervulling der hem opgedragenu commissie. Zierikzee, den 25 Mei 1841, Namens dé Borgen voornoemd M. C. de C R A N E. W, D. de JONGE, De DIRECTIE der Z E ELI ]V S C11E RRANBWAAR- 110 RG-M A A T S CIIA P P IJgevestigd te Zierikzee bréngt ter kennis van de belanghebbendendat zij op deri 27 dezer ttiaand Mei REKENING hoeft gedaan over het afgeloopen dienstjaar 1840, die door de tegenwoordig geweest zijnde Leden is goedgekeurd fen ge- teekend terwijl zij Verslag .doeiide van den staat der Maatschappij het genoegen had te kunnen aaiitoonendat dezelve Weder in sterkte was toegenomen Zoodat die reeds was geklommen lot de aanzienlijke hoogte van bijna zeventien en een half millioen Gulden. Dat de Brandschade welke in het afgeloopen jaar heeft plaats ge had is kuntien bestreden worden met eenen omslag van 30 Gent per,, mille, zoodat uit de opmaking der jaarlijksch gedane betalingen is gebleken, dat zij, die sedert de oprigting der Maatschappij deelgc- nooten dorzelve zijn, tot hiertoe nog altijd minder hebben betaald, dan wanneer zij voor eene vaste premie waren verzekerd geweest. En daar nu uit dit alles den gunsligcn toestand dezer Maatschap pij is gebleken zoo durft de Directie zich ook teregt vleijen met. do voortdurende medewerking van de Ingezetenen der Zeeüwsche Eilan den aan welke zij dezelve hij vernjéuwing aanbeveelt. De Directie voornoemd W. J. P. K 11 O E r. Op last derzelve De Secrelaris, .1. V E R V E B N, VRIJWILLIGE V ER KOOP 1NG van BËESTI ALEN, Op Woensdag den 2 Junij 1841. De Notaris C. J. vanhier H A L E N zalten dage voorschreven des morgens ten 10 ure, op de Stolp bewoond door SIMON II A N S E aart de Wöversluisonder Eer'kwervepubliek verkoo- pen Een zwart bles M E R R 1 E-P A A E D, 7 MELlfKOE I- J E N 3 VAARZEN en 5 K A L V E R E N. Rij Brieven van meerderjarig verklaring, door den lIoogeH Raad der Nederlanden op den 15 April 1841 verleend, goed gekeurd hij Koninklijk besluit van den 22 April 1841 n.°' 99 en ge registreerd te 's Gravenhaffeden 6 Mei daaraanvolgende, zijn aan G R R I T P I E T E R P A A S ELandman wonende i» de Gemeente Scherpenhse en Weslkerkegegeven alle de regten Lij de Wet aart meerderjarigen toegekend behoudens de bepaling van art. 478 van het Burgerlijk Wetboek. Geschiedende hiervan openbare aankondiging ter Voldoening aan art. 486 van hetzelve Wetboek. 's Gravenhageden 11 Mei 1841. ClANT, Procureur bij den Hoogen Raad. TE ZIERIKZEE, BIJ DE WED. A. DE VOS EN ZOÖNSTADSDRUKKERS* I

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2