ZIEBTKZEESCIIE H.® 43. Vrij, ryi BESTUREN ÉN ADMINISTRATIEN. Van Vredenbürch. NIEUWSTIJDINGEN^ De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND herinnert bij deze. alle belanghebbende Administra'tien en Partikulie- ren in de Provincieaan de bepalingen der wet van den 8 Novem ber 1815, n.° 36 Staatsblad ri.° 51), volgens welke van alle Schuld vorderingen ten laste van het Rijk over den jare 1840. de Reke ningen MetnOrien of Declarationvóór óf op den laatsten Junij Aanstaande, bij 'zoodanige Adrriinist'ratièn Gollegien Autoriteiten of Ambtenaren als welke de orders lót het doen van leverantiéh of anderzins gégevert hébbénbeliooreh te zijrt ingédiehd op poene van te worden gehóuden Vóór verjaard en vernietigdmet uithoodiging Verder, om dit uiterste tijdstip voor dè indiening der getitelde preton- tien niet af te wachten maar dezelve onverwijld te bewerkstelligen. Middelburg, den 18 Méi 1841. De Staatsraad Gouverneur Voornóehid FRANKRIJK. PARIJS, den 24 Mei. Men schrijft uit Oraiidat 700 Arabieren welke tot ech der reguliere bataillonS van Abd-el-Êader behoóreii zich aan de voorposten vertoond en hunne wapenen nedergelegd hebben. Ee'ri dezer dagen te Carthagena (Spanje) plaats gehad hebbend VoorVal trekt de algemeene aandacht tót zich. Twee engeische brikkert hebben aldaar van de roede een door de spaansché kustvaartuigen aangéhóudeh schoonerwelke sluikhandel dreefweggehaald. Dé overheid dier plaats droeg kennis vaii het voornemen der Ehgëlschcn ert had den aldaar residerenden brilschen consul voor de gevolgen dier daad Verantwoordelijk gesteld. Deze hééft een allezins onvoldoend antwoord gegeven en gelast het aangehoudene vaartuig weg te voe ren. Men sprak Van eéti bevel, door de regering uitgevaardigd, Om den kommanderenden generaal van Carthagena voor een krijgsraad ter verantwoording te roepen daar hij geené maatregelen had genomen, om de Engelscheh te verhinderen hun voornémen ten uitvoer te bréngen terwijl de minister van buitenlandsche zakcb van bet ehgvlschó bewind het terugroepen Van den consul van Carthagena vorderen zoude. Volgens de laatste berigten was aan de regering voldoening gegeven, daar de engeische consul weike de spaansché vlag éeiie béieediging had aangedaan Was teruggeroepen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 26 Mei. In dé zitting van de tweede kamer der staten-genëraal van gisteren, is de Wet, houdende bspa- iiilgéh omtrent de gestichten voor krankzinnigen en de wijzö hunner Opnetning irt en Ontslag uit dezelve na langdurige beraadslagingen met 41 tegen 10 stemmen aangenomen. De directeur-generaal van oorlog heeft éetie dispositie genomen Waarbij bepaald Wordt, dat aan deh heef johkh.' R. L. vun Andringa, de Kempcnaervoormalig lsle luitenant en later amlitènaaf in Nodcr- landsch-ltidie op zijn gedaan verzoek; herstel van eer is verleend. Blijkens bekendmaking van den minister van financiën, zijn dè liliddeiprijzén der inlandsche granen van deri 20 April tot 19 Méi ll. geweest als VolgtTarwe per inud /"7,3l'/s; rogge f 5,28; boek weit f 5j29 gerst f 4,04'/. haver /2;8ö ongepelde Spelt f 2,94 diensvolgens zullen gedurende dé maand Junij aanstaande dé regten öp den ihvoér per mud bédragen als volgt Tarwe ei» gepelde speit f 1 rogge 50 c. boekweit 50 c. gerst én mout 50 c. haver 75 c. en ongepelde spelt 75 c. de uitvoer is vrij. Z. K. H. de prins de Loinville is eergisteren middag iti deze fesidentie aangekomen en heeft kort daarna eert bezoek van Z. M. defi koning ontvangen. Te Haarlem én Amsterdam heeft Z; K. H. het merkwaardigste met belangstelling bezigtigd. Mén Wildat den 20 dezer u.it Parijs te Bellijn het berigt zou zijn ontvangendat men in het ministerie te Parijs reeds beraad slaagde over de Wijze dér ontwapening. GEMENGDE BUITEN- EN BlNNENLANDSCHE BERIGTÈN. Dé petersburgscfie dagbladen maken eerie keizerlijke ukase bekend waarhij de uitvoer van opium naar Ghina streng Verboden wordt en zulks tot meerdere bevestiging zooals in de ukase gezegd wordtder van Oudsher tuSscben Rusland en het chinesche rijk bestaande eendragt. De graaf van Parijs is gedoopt in de vont, dié gediend heeft voor de doop- jjlegtigheid der drie kinderen van Hendrik IVden 14 September 1606. Deze vont is een koperen bekken i.rtlet zilveren platen overdekt, waarop kleine fraaije beeldjes gedreven zijri j een werkstuk vart het jaar.897 op het einde der regering van Eudes, zoon van Robert den Sterkebijgenaamd graaf van Parijs. De kathölijké kerkelijke overheid in WUrtefnburg heeft dezer dageningevolge voorschriften der regering aan hare onder- hoofigen een verbod uitgevaardigd legen de verspreiding van sommige in den uitramontaanschen geest opgestelde dagbladen en tijdschriften die in Beijeron worden uitgegeven. De gepensioneerde generaal-majoor Bagelaar is den 23 dezer öp zijné reis Van Bèrgen-op-Zööm naar Nij megen-, voofover uit het rijtuig gestort en dusdanig aan het hoofd ver- Worid gewerden, dat hij, na èenige uren lijdens, is bezweken. Te koop: een wonderkat)met C pooten oud 10 weken en gezond gelijk als anderen op dien leeftijd. (H. C.) In Februarij heeft eene omwenteling in Paraguay plaats gegrepen. In Manchester (Engeland) zijn niet minder dan 10,132 huisgezinnen te zamen 45,591 zielen tellende, bui ten arbeid. Te Amsterdam is het fregatschip Pa'ssarbuanggroot 500, én te Maassluis het fregatschip Botterdamgroot 650 lasten te water gelaten. De artikels der pruissisché Staats-Zeitungwelke de rus- sischè regering niet aanstaart worden vóór de uitgave van dat blad in ïoleó (en zonder twijfel Ook in Ruslahd) met-zwart overstreken. Tc Antwerpen is een hoeriderdief tot 12 jarert dwangarbeid veroordeeld. Uit höofde van geldgebrek is de bouw dér Izaakskcrk én der Hermitage te Petersburg Vooreerst geschorst. De koningin van Groot-Brittanniöri heeft, den 21 dezer haren 22"°° verjaardag gevierd. Sommige fransche dagbladen brengen hét bezoek van den prins de Joinville in Holland met het plan tot eene huwelijks-verbindténis in vérband, Bij gelegenheid dat Z. M. 's rijks munt te Utrecht bezocht heeftzijn in hoogstdeszelfs tegenwoordigheid de ecr'ste exemplaren gemunt van de nieuwe 21/. gul denstukken met het borstbeeld van Z. M. koning Willem 11 versierd. De fransche kamer van afgevaardigden heeft de wet betrekkelijk het tus- schen de Nederlanden en Frankrijk gesloten bande)verdragaangeno men met 199 tegen 63 stemmen. Op den 22 Junij zal te Hoorn wor den aanbesteed het weder ophouwen van de afgebrande groote kerk en toren der Hervormde gemeenté aldaar. D.s II. P. Meijjes, pred. te Snoek is te Airistefdairi beroepën. Het grootste gedeelte der werk tuigen van de beroemde fabrijken van wijlen den heer Cockerill, te Se- raiiig, is voor rekening van fahrijkanten te Weenen aangekocht en zal derwaarts vervoerd worden. Reeds zijn eenige dier machines te Keulen aangekomen. Een dagblad spreekt van eert plan tot het daarstelleri ëencr regtstreeksch'é vaart van Parijs over Rotterdam naar Bazel. De togt zou met ijzeren vaartuigen door een stoomschip voortgesleeptin twin tig dagen afgelegd, worden en de helft kosten van het geld dat tot nu toe Voor eene reis vnn Parijs naar Bazel tnoet besteed worden. Een verschrikkelijk ongeluk heeft' te Bheims plaats gehad een keldergewei) is ingestort en heeft25,000 flesschen champagne verbrijzeld. Uit Botterdam meldt men van den 25 dezer het volgendeEeu tragisch-komiek geval heeft dezer dagen alhier plaats gehad. Een zekere Pieler Sonneveldter dezer stede woonachtig, is voornemens zich met zekere Hendrika Gmeneuiegen eerstdaags in den echt te be geven en is derhalve dien ten gevolge met haar, zijne aanstaande dierbare wederhelftgepassccrden vrijdag morgén naar het stadhuis gegaan om zich aldaar te laten aanteckenen. Doch zijne aanstaande Cen leelijk ligchaarpsgebrek hebbende (velen noemden haar een krom geJrogt) en zulks hem ten spot dor buren makende deed hem op eens tót hot warihópig besluit komen om aan zijn leven een einde te maken hetgeen hij dan ook wérkelijk gedaan heeft in den nacht van dei) 22 op 23 de/.èrhebbende zich door middel van een touw, vastgemaakt van binnen aan dé binten vart hét dak en tot een lus gemaakt, opgehangen, én zich zoodoende van het leven beroofd. Wat de ware reden van dit zijn gedrag is, laten wij in het midden maar dit houden wij voor zeker dat alweder dronkenschap de kweek ster van zoo véle onheilen geene geringe rol hierin gespeeld hééft. "Voor liet provinciaal gereglshof van Zuid-Hólland is dén 7 dezer ëene zaak behandelddie wederom een treurig voorbeeld heeft op geleverd Van de rampzalige gevolgen waartoe steeds het onmatig ge bruik van sterken drahk inzonderheid hij gelegenheid van kermis tijden 'hls artderzinS, aanleiding geeft. Vier jonge lieden uit de ge- gemeente provincie Zuid-Hollandwaarvan de oudste slechts 22 jareri had bereikt en waarvan drieblijkens een overgelegd certi ficaat van het plaatselijk bestuür huritter gemeenté. Van eén steeds voorbeeldig én arbeidzaam gedrag waren geweest, stonderi voor het hof teregt(na reeds eene preventieve gevangenis van vier maahden te hebben ondergaan als beschuldigd van diefstal bij nacht door meer dan een persoon in de aarthoorigheid Van een bewoond huis en door middel van inklinimihg gepleegd. Uit de instructie van dit geding is geresulteerd datbij gelegen heid eerter kermis dé vier beschuldigdenin eénen beschonken toestand Verkéérénde des riachtè tert 12 ure een raam bij een her bergier hebben opengescliovcri en daaruit zes flcssclien met genever hebben weggenomen: Db vief beschuldigden hadden onmiddelijk den sterken drank uitgedronken terwijl drie dérzelve zich later zelfs niet eens over do ledige (lcsschen hebben bekommerd, welke dan ook ge deeltelijk irt deh smoordronken staatwaarin zij zich rta het volbren gen van het feit bevonderi, zijn gebróken. Het höf heeft, op vrijdag den 14 dezer, den eersten beschuldigden (die reeds vroégef correctioneel was veroordeeld) gecoiidemneerd tot eene gevangenisstraf Vati drie maaiidén ert de drié overige tot eeno geviingenis van slechts acht dagen, Mogt dit geding lot voorbeeld verstrekken van zoo vele anderen die zich inzonderheid te midden van luidruchtige kermisvermaken aan het onmatig gebruik van sterke dranken overgeven en daardoor ziel en ligchaam in het Verderf storten. [II. N.) De gemeente Beren bij Orchies (in het fransch departement den Scarpe) is onlangs Van eene verschrikkelijke gebeurtenis het tooneel geweest. Voor een paar jaren had de vrouw van eenen landbouwer van Beren haar verstand verloreri ziende haren zoon na eenen val die hij had gedaan bebloed te huis brengen. De arme krankzinnige baarde echter geene vreesdoordien zij zich zeer bedaard en onder-

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1