ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIE KL lander. w. j. p. kkoe f, aankondiging Van echtscheiding. h. A. van ij S S e L S t e ij N, Pi ocureuf iTeren van wijlenden kardinaal Pesch oom Van NapoleonWorden te Rome verkocht en brengen veel geld op. Onder dezelve ziet men 17,000 schilderijeneen schat van goud- en zilverwerken van Napoleon afkomstig alsook diens tafel- en linnengoed met het keizerlijke wapen hetwelk hij op Elba gebruikte. Bij Brussel is eene diligence omgestort Waarin zich 15 personen'bevonden 3 zwaar gekwetst. De fa brij k de Atlas, 'toehehoorende aan de firnia Dixon en Comp. te Amsterdam heeft hare werkzaamheden ten volle aangevangen zoowel wat het werk tuigkundige als het gieten der metalen betreft. Dc poolsche graaf Gorowskg is weder in vrijheid gesteld na het ontvangen der lijding, dat de vader der infante in het huwelijk had toegestaan. Men spreekt er van, dat de koning en koningin van Pruissen als alles zoo vredelievend blijft als zich thans de staatkundige gezigteinder vertoontop hel einde der maand Junij de Rijngewesten zullen bezoeken. Te Leeuwarden Arnhem, Leijden enz. wordt Z. M. binnen kort mede verwacht. Tus schen 'Nijmegen en Maastricht zal ccnon nieuwen grindweg worden aan gelegd. Do koning van Holland (graaf rare Nassaukoopt in Duitsch- land vele landgoederen aan. Dezer dagên is bij Doesburg, provincie Gelderland op nieuw dc longziekte onder het rundvee Uitgebroken. - Sir It. Peel vergelijkt den engelschen minister van financiën bij een man, zittende op een ledige kistmet een afgrond van dificits naast hem en visschende naar een budget. In de Malden-Wijn belden zijn reeds hloeijende druiven gevonden. In 1811 bad men dezelve eerst tegen het einde van Mei en in 1822 en 1834 tegen het midden dier maand. De heer Miohielsdie zich op het domein van Lacken met vissollen verJ maakte, is door den schildwacht doodgeschoten. Te Algiers neemt men thans proeven met brandstichtende ijzeren snaphaanikogels. Een gourhij hetwelk men tot zulk eene proeve bad opgerigt stond bij het tweede schot in brand. Zekere belgische majoor Benardplaats-kóm- mandant van het kamp van Beverloo staat tegenwoordig voor hel hoog militair geregtsliof te Brussel teregt ter zake van hel verduisteren van 's lauds gelden bestemd voor de administratie van het kamp te Bever loo. Volgens herigten uit Cairo, stierven aldaar dagelijks 70 a 80 rnen- Schen aan tie pest en onder deze vele aanzienlijke personen. Aan boord Van twee erigelsnhe en twee oostcnrijksche schepen was dezelve mede uit gebroken. De kapitein der engelsche stoomboot Great Western geeft verslag wegens eene in dc vaart voorbeeldclooze hoeveelheid drijvende ijsbergen door hein op zijnen logt ontmoeten welke hem en de gezag voerders van andere schepen de reis zeer bemoeijolijkt hadden. Hierdoor is de vrees toegenomen dat de stoomboot President tusschen dit ijs ver ongelukt is. Eerlang zal te Amsterdam een nieuw slaat- en letterkun dig dagblad het licht zien, hetwelk den naam van: de Nederlander zal dragen. Het stoom-fregatschip lltkla ishij het binnenstoomeh van de iinllèvoelsluissc.he haven tegen het hoofd opgeloöpen en heeft voor hel grootste gedeelte dc raderkast verbrijzeld. Ook te Horn hertog dom Limburg, heeft zich mede bij zekeren pachter de longziekte onder het vee geopenbaard. In de Utrechtsche Courant leest men het volgende aandoenlijk ver haal uit Zeist var. den 15 dezer «Gisteren namiddag had alhier een vreesseüjk ongeluk plaats, het welk de geheole gemeente inet weemoedige aandoening vervulde. Een meisje oud 9 jaren dochtertje van Anlhonij van Klooster een geacht inwoner dezer plaats speelde in de -nabijheid der ouderlijke woning aan de vaart van het slot die aldaar eene diepte van 14 voet op moerassig™ grond bevat. Het zorgeloos kindje schiet voorover in het waler. Een vlugge jonge tuinier van 20 jaren Teunis van Tel lingen genaamd werkt in de nabijheid ziet het ongeval werpt zijn huis cn gereedschap af springt naar het kind grijpt het terstond onder den eenen arm en werkt met den anderen naar den oeyer. Nog eene minuut en het kind is gered. Maar de moeder heeft voor hare woning weinige schreden van daar de kreet gehoord en den toesland van haar kind gezien. In vertwijfelde moederliefde ijlt zij derwaarts en stort zich onbedachtzaam op den naderenden redder met het kind zij klemt zich aan beiden vast waardoor den jongeling alle vermogenom naar den oever te werken werd henomenenvde drie aan elkander geklemde voorwerpen zinken naar den grond 1 Door het inspannen van alle krachten gelukt het den wakkeren jongeling om zich met moeder en kind weder naar boven te werken maar de worsteling der moeder houdt niet op en andermaal zinken zij te zamen naar heneden. De moedige redder behoudt zijne bewustheid en ver zamelt zijne laatste krachten om nogmaals zijne poging te herhalen maar nu laat hem de waarschijnlijk magteloos geworden moeder al toos nog aan haar kind geklemd los, en de jongeling schiet alleen naar boven waar hij op het punt om zelf te bezwijken door de hulp der toegevloeide menigte gelukkig wordt gered 1 «Dadelijk werden nu alle pogingen aangewend om moederen kind uit de diepte op te halen welke dan ook gelukten maar helaas! te vergeefs. Alle middelen der kunSt worden beproefd doch het was té laat. Onheradene moederliefde heeft haar kind inet zichzelve van het loven beroofd eri een van droefheid verpletterd vader met 3 moedcrlooze weezen niets overgelaten dan tranen om hun ontzettend verlies te heweeneu 1 »Mogl dit treurig verhaal aan allen die het lezen maar hijzonder aan teedere moeders tot eene waarschuwing dienen om bij onvoor- zienen nood haar overdreven gevoel te bedwingen en zich door ver- standigen raad of voorbeeld te laten geleiden tot afwending van het gevaar en mogt het tevens dienen pm den edelen jongeling eene zuil van dankbaar aandenken te stichten in alle menschlievende harten." In een onzer binnenlandsche dagbladen vindt men het volgendeom trent den vermaarden S.' Pietersberg Men herigt van Maastricht dat do gidsen in den S.' Pietersberg de lijken van twee franSche grenadiers gevonden hebben, die tot eenen staat van uitdrooging zijn overgegaan. Men siddert hij het denken aan het lot van deze ongelukkigen. Daar do laatste, belegering van Maastricht in het jaar 1794 plaats had zoo moet den onderaardschen gang, waar deze vond gedaan is, (men weet nu dat het herigt van dezen vond een aprils-grap wasin de laatste 47 jaren door geen mcnschelijken voet betreden zijn en toch wordt de berg dagelijksch bezochthetzij door de gidsen met vreemdelingen hetzij door werklieden. In dezen doolhof der beneden wereld waar de fabel van Deadalus eene diep indrukmakende waarheid wordt, waar duizenden schepselen uit de onberekenbaar verre tijdper ken van de vroegste geschiedenis der aarde van eene. andere organisatie dan de tegenwoordige getuigenis geven vindt het paard alleen zijnen weg, en de werkman verlaat er zich veilig op dc hond verliest er het instinkt van plaatselijke bekendheid. Het is geene zeldzaamheid dat men op lijken van ongelukkigen stootdie er zich onvoorzigtig in waag den. Faujes de S.t Fond die eene beschrijving van den berg uitgegeven heoft vond er een dat op den rug lag-, de eene hand onder het hoofd de andere 'een hond vasthoudende. Er was wel geen spoor van eenen schrikkelijkcn doodstrijd maar in de Schoenen en in den regtotarm waren toch toekenen der tanden.- Latei-vond de heer-Pasteur er ook een-; naar allen schijn dat van eenen verdwaalden werkman ook tol mumie over gegaan een gevolg van de bij uitstek drooge lucht dezer onmetelijke gaanderijen. Waar zulk een doode gevonden wordt, graveert men een diep kruis in de wanden. Omtrent het jaar 1728 was een jongman omdat hij door ècn meisje afgewezen was in het klooSter-slavente gegaan. De dag dat hij opge nomen zou worden naderde, toen hem door zijne vorige beminde een brief in handen gespeeld werd waarbij zij hem eene zamenkomst voor stelde aan den ingang van den berg die omtrent 40 passen van het kloos ter ligten tegenwoordig eene plaats van openbare uitspanning is. Hij wist uit het klooster te konten de ontmoeting had plaats; de vrees om ontdekt te Worden, misschien de nadering Van menschen en flambouwen, bewoog hen om zich te diep in deze duisternis te wagen niemand werd getuige van hunnen langen doodstrijd maar men vond hen 6 weken later terug mét alle teekenen dat de uiterste wanhoop de laatste oogen- blikken was voorafgegaan. Bij zulke voorvallen heeft de verbeelding ecu vrij spel en zij jaagt ontzetting aan. Er is geen twijfel aan of de berg heeft in oorlogstijden van vroegere eeuwen tot schuilplaats gediend en wanneer men begonnen is met de uitgravihg is volstrekt niet te bepa len zeker reeds in de tijden der Romeinen. In al zijne lengte en breedte loopen er duizende wegen doorheen hier met lage, ginds met hooge ge welven somtijds van CO Voeten. Sommigezegt men strekken zich onder de beddihg van de Maas uit. In alle opzigten blijft deze berg een der merkwaardigste Voorwerpen der natuur in Europa. ZlERIKZEE, den 21 Mei, Dé kerkeraad der Hervormde gemeente heeft heden uit het vröeger gemaakt twaalftal het volgend zestal van predikanten geformeerd: D: D: Jas, th, d.'te Pürmerende'j Du mans te Edam Boers te Middelharnis Schiller te Kruisland Pleijte te Nieuwen hoorn Swaluë te Zandvoort, met overstemming tegen Jongeneel te Hillegom. BROUWERSHAVENden 24 Mei. Heden is uitgezeild liet schip Generaal Chassékapt: J. M. de Winter, naar Rotterdam. Te Mauritius is hinnengeloopen tot herstel van bekorhen schade, het schip Asia, kapt. S. DoOdenhuisvah Batavia naar Middelburg; De lading zou verkocht worden tot goedmaking der kosten van reparatie ten belóope van 9 a 10,000 pond. sterl. Heden beviel voorspoedig van een' welgeschapen ZOON, Vrouwe M. S. van V R IJ B E R G 11 E geliefde Echtge noot van Zie rikzeeM;r W. C. de CRANE, den 21 Mei 1841. Heden verloste zeer voorspoedig van eene welgeschapene D O C R T E-R, mijnp geliefde Echtgenoot, D. B E V E- ZlERIKZEE, D. van DER MAAS, Jz. den 21 Mei 1841. Fenige kennisgeving. COMMISSARISSEN der ZEEUW SCH E BRAND- IK A A B B OIIG-M A AT SC IIA P P IJ brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat op Donderdag den 27 Mei 1841, des middags ten een ure, ten Huize van den Koffijhuishouder B. 11. HAR IN EK, te Zierikzec, de hij art. 21 van het Reglement bepaalde algemeene Vergadering zal plaats hebben, alwaar door hen REKE NING en VERANTWOORDING zal worden gedaan hunner Administratie over den jare 1840, mitsgaders verslag van den staat dezer Maatschappij; wordende alzoo bij deze de deelhebbers uitge- noodigd oin deze vergadering met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. Commissarissen voornoemd Op last derzelve, De Secretaris J. VERVE E N. De Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN zal; ten verzoeke zijner Principalenop Woensdag den 2 Junij 1841 des namiddags ten 3 ure, in de Herberg te Ouwerkerk publiek presenteren te verkoopeil Twee kapitale WOONHUIZEN cn E R V N eene SCHUUR en cenige perceelen II O V E N I E R I N g alles staande en gelegen op den Dorpe Ouwerkerk; breeder bij bil jetten omschreven. Uit een vonnis, door dö Arrondissements-Regtbank te Zierikzeg op vier cn twintigsten November 1800 veertig uitgesproken zijnde hetzelve behoorlijk geregistreerd en heteekend blijkt, dat liet öp den een ert twinligslen December 1800 zeven en dertig, Voor den Amb tenaar van den Burgerlijken Sland der Gemeente Oud- Vossemeer tusschen MARTINA van der BUKGHT, Particulier, wo nende te Oud- Vossemeer en A R NO LD U S ADRIAAN B R EN- DON CK, Kantoorklerk wonende te- Tholen voltrokken Huwelijk daarbij is ontbondenwaarvan bij deze aankondiging gedaan wordt ter voldoening aan art. 828, in verband met art. 811 van het Wet boek van Burgerlijke Regtsvordering. Voor uittreksel deugdelijk verklaard door den Ondergetee- kenden als Procureur van genoemde MARTINA van der BURG IIT. TE ZlERIKZEE BIJ DE WED. A. DE VOS EN ZOON, STADSDRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2