ZÏERIRZEESCHE COURANT, Dingsdag A.o 1841. den 25 Mei. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTÏJDÏNGËN. N.o 42» HERIJK DER MATEN EN GE WIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZÈË. Gezien de kennisgeving'van den heer Arrondissements-IJker voor dit Districtvan den 7 dezer maand n.° 67. Brengen bij deze ter kennis van al de daarbij belanghebbende In- en Opgezetenen van deze Stad en het Poortambachtdat in het be neden-lokaal op het Raadhuis alhiermet den herijk van Maten en Ge wigten zal worden aangevangen op Maandag den 17 Mei tot en met Vrijdag den 4 Junij aanstaandedes voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 3 lot 5 ure uitgezonderd Zon- en Feestdagen, waarbij de volgende orde zal worden in acht genomen te weten Des Maandags: de koperen gewigten. Des Dingsdagsde ijzeren gewigten. Des Woensdagsde inhoudsmaten voor drooge waren de strijkcls fen lengtematen. Des Donderdags alle maten en gewigten zonder onderscheid voor de landlieden. Des Vrijdagsde vochtmaten en Des Zaturdagshel medicinaal goud- én zilvergewigt, Wordende mitsdien alle nerirtg- en winkeldoende In- en Öpgezete- nen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijf, zoowel als Ambtenaren en openbare administration die in derzelver ambts betrekkingen verpiigt zijn gebruik te maken van maten en gewigten bij deze op het nadrukkelijkst aangemaandom den opengestelden termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de naiatigen zich- zelven de gevolgen daarvan te wijten hebben. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekon digd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 13 Mei 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. de JONGE, vt.Wethouder, L. P. Ter ordonnantie van dczelrèn De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. NATIONALE MILITIE. INSPECTIE VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER eh WETHOUDERS der Stad ZÏERIKZEE brengen door deze tor kennis van de daarbij belanghebbehderi dat de gewone drie rtitiarldfelijksche Inspectie over de Verlofgangers der Nationale Militie zal plaats hebben öp Vrijdag den 28 dézer Maand, des voormiddags ten 10 ure voor het Raadhuis dezör Stad waarvan zijn uitgezonderd de manschappen welke van geene kieedingstukken én wapeiling zijn voorzien déze behoeven zoo lang zij in die jóositie blijven rérkëeren niét op de Inspectie te verschenen. Zierikzèe, den 24 Mei 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. IC ROEF. (JROOUBRITTAIiKlEf}. LONDEN, den 19 Mei. Gisteren avond is het iagerhuisHa eene beraadslaging van 9 dagen eindelijk tot eene beslissing gekomen no pens bet voorstel van lord Sandon, omtrent de suiker-regten welk voorstel tegen het ministeriële ontwerp gerigt was. De ministers heb ben de nederlaag geledenhet voorstel van lord Sandon is met 317 tegen 281 stómmen, dat is met eene meerderheid van zes en dertig stemmen, aangenomen. Dit voorstel Strekte, gelijk meti weet, om het huis te döCn ver klaren dat het zijne toestemming niet geven kon aan het beginsel om suiker, door slaven in de koloniën van andere natiën bewerkt, in de havens van het vereenigd koningrijk toe te laten, uit aanmer king der aangewende moeite en gedane opofferingen tot afschaffing van slavernij en slavenhandel. De groote vraag is nu, of de ministers hun ontslag zullen nemen dan wel of zij het parlement zullen ontbinden. De gevoelens daarover zijn hij het publiek verdeeld. Sommigen denken niet, dat de whigs thans tot eene ontbinding van het parlement zullen durven overgaan de Courier wil echter van goederhand onderrigt zijndat de ministers wol degelijk eene ontbinding beoogen. FRANRRIJK. PARIJS, den 20 Mei. Hoéwei, naar men verzekert de verbonden mogendheden zich stellig tegen de bijeenroeping van een curopeesch kongres tot goheele vereffening der oostersche kwestie verzet hebben zou den franschen zaakgelastigde te Londen last gegeven zijn tot mc- deteekening van het reeds opgesteld traktaat, waarbij-Frankrijk zich met de maatregelen door genoemde mogendheden genomen vereenigt. De parijsche bladen spreken veel van eene buitengewone zending van den heer Piscatory naar Griekenland en beweren dat deze zen ding, welke met het invorderen van achterstallen door Griekenland aan Frankrijk verschuldigd in verhand schijnt te staan door het afzenden van een aanzienlijk fransch smaldeel naar de grieksche kusten zal worden geruggesteund. De volgende depêche over de jongste expeditie in Afrika is heden hekend gemaakt «Het expeditiekorps is den 9 te Blidah teruggekeerd. Hot heeft eengroot konvooi te Mcdeah gebragteen ander te Milianah. Er hebben verscheiden, kleine gevechten plaats gehad. Den 3 is het korps nabij Milianah door 9000 infanteristen én 10,000 ruiters aangevallen geworden dit klein leger is in volkomen wanorde op dé vl'ugt ge slagen en heeft 400 dooden op de plaats van het gevecht achtergelaten. Den 4 is de 'gèheele vijandelijke kavallerie lot aan gene zijde van dé brug van Chelif-ei-Kant'ara teruggedreven welke de Franschen over getrokken zijn. Den 5 heeft, onze kavallerie te Renny-Zug-Zug op den linkeroever, 4000 ruiters, door Abd-el-Kader in persoon aange voerd geslagen. Vier eskadrons zijner geregelde ruiterij hebben een aanzienlijk verlies geleden. ,2ij hebben 184 man op de plaats en 19 gevangenen achtergelaten. Deze overwinning heeft ons in handen ge leverd den stam van Renny-Zug-Zug, welke zijne iènten zijne be zittingen een gedeelte van zijne kudde én 82 vróuwen verloren heeft j welke laatste naar Algiers gevoerd zijn en daar wel behandeld worden. Wij hebben 140 gekwetsten en 18 gesneuvelden gehad." NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGË, den 23 Mei. In de zitting van de twëedè kamer der statcn-gêneraal van gisteren, is dé wet nopens de con signatie van effecten aan tooner welltó aan minderjarigen of aan onder curatele gestelde personen toebehoorén met 48 tegeii 7 stemmed aangenomen. Men verneemt dat door Z. AI. verlof is Verleend tol het bprigten éener Christelijk afgescheidene gemeente te Giesseridain en Neder-Har- dinxveld. Gisteren heeft Z. M. een ptegtig gehoor Verleend aan monsignor Capaccini, (welke woensdag hier aangekomen is,} die de eer gehad heeft, bij die gelegenheid, zijne geloofsbrievenals buitengewoon gezant van den pauselijken stoel, aan dén koning te overhandigen. -De inlogt van Z. M. den koning te Utrecht, laatstleden dings- dag omstreeks half iien lire, is zeer luisterrijk én de ontvangst ih die stad zeer hartelijk geweest. Aan het góuvernements-gebouw door z. èxc. den minister van staat, baron van der Capellen, den lieer staats raad gouverneur der provincie ériz. ontvangen vertoonde boogst- dozejvC zich op het balkon en werd door eeii herhaald gejuich be groetwaarna het korps studenten, dat zich tegenóver het balkon ge plaatst had met zijne banieren voorbij trok en naar bet auditorium terugkeerde. Vervolgens defileerden de bataillóns der schutterijdié der 9dc er, 10'1' i-cgementcn infanterie, en de lansiers, voorbij den koning, die daarna aan do burgerlijke en militaire autoriteiten audiën tie verleend, na alloop daarvan 's rijks munt, de gehouwen der aka- demieden zoölogischén tuin en andere merkwaardigheden bezocht, en des avonds den schouwburg met zijne tegenwoordigheid vereerd hooftEene algemëene én luisterrijke illuminatie heeft de vreugde van den dag helpen verhoogen. Woensdag is de koning naar de re sidentie wedergekeerd. Den 21 dezer is Ier reede van den Helder gearriveerd het koninklijke fraiische fregat la Belle Poule.gekommandeerd door Z. K. H. den prins de Joinville, Vergezeld door de brik le Caffard. Bij de aankomst is Z. K. H. door de aldaar ter reede liggende schepen en vaartuigen van oorlog met salulschoteii verwelkomd ge worden hetwelk óp dé gebruikelijke wijze is beantwoord. De gemengde commissie voor de scheepvaart op de Schelde ie Antwerpen heeft hare werkzaamheden geëindigd. Zij wacht nu de bekrachtiging van dé Voorlooplge overeenkomst, omtrent de vaart op gèiioémdé rivier door ons bewind. Zoodra deze zal ontvangen zijn zal de commissie zich met dé regeling Van dë vaart op dë Maas be zig hóuden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHË BERSTEN, Alen berekent dat de beroemde danseres Fanny Essler te Havanna èh New-Orleans méér dan 45,000 dollars met hare kunst gewonnen heeft, bchalvd de menigvuldige geschenken wier waarde op 20,000 dollars ge schat wordt Zij wordt tegen de maand September in Frankrijk terug verwacht. In Parijs is de prijs van het vleesch hooger gestegen dan die ooit sedert de eerste frarische omwenteling geweest is. Zulks wordt, onder anderen aan liet Verbruik döor het groot aantal trodperi toege schreven, die aan de vestingwerken arbeiden. In Belgie is Sedert 1830 een bedrag Van bijtia 4 millioCnen franken aan legatch ten gunste der kerk vermaakt geworden. De regering der stad Grenoble heeft allo koffijhuishouders en herbergiers het tapped verboden aan jongelui beneden de 16 jaren alsmede om hun kaarten te geven tot spelen hun aan dé biljart toegang te verleenen óf sigaren in limine lokalen te laten rooken. Een der cngelsche dagbladen dóetné hel verhaal medegedeeld te heb ben dat onlangs eene jonge napelsche dame hare regten óp zekere aan zienlijke erfenis zelve bepleit en haar proces gewonnen heeft, in ernst den vreemd luidenden voorslag, dat verstandige en wel bespraakte juf fers zich op de studie der regtsgeleerdheid mogen toeleggen ten eindè voor de balie ais pleitsters te kunnen optreden. Omtrent het voegzaam kostuum dier vrouwelijke advokaten duS eindigt dat blad zijn artikel zou een kongres van modemaaksters dienen bijeengeroepen te worden. Leopold en gemalin zijn uit Parijs te Brussej teruggekeerd. De goe-

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1