ZIERIRZEESCHE COURANT, If .O 40. 7 Bingsdag C A.° 1841. den 18 Mei. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. ER ANKFORT den li Mei. Eergisteren is voor het eerst Weder eene stoombootonder het lossen van haar geschut langs Bieberich gevaren door het vaarwater hetwelk door den sleendam afgesloten was geworden. De werkzaamheden om dien dam verder geheel op te ruimen worden ijverig voortgezelonder opzigt van pruissische beambten. Volgens-voorloopige alhier ontvangen berigten, heeft de turk- sclie bevelhebber Mastapha-pacha na eene versterking van 1200 Albanezen ontvangen te hebben het legerkamp <jer opstandelingen in Bulgarye en Servietusschen Kamenitz en Mativaez aangetast en de opstandelingen verslagen. Om den grooten weg tusschen Belgrado cn Konstantinopel vrij te houden had genoemde pacha eene sterke afdeeling naar Alexeinza gezonden. Te Weenen is het officieel en belangrijk berigt uit Konstantino pel ontvangen dat de bezwaren welke nog in de geheele vereffening der egyptische kwestie overgebleven warennu ten gevolge der be- moeijingen van de. vertegenwoordigers der groote mogendhedenge- heel uit den weg zijn geruimd nadat de sultan heeft toegegeven dat het stadhouderschap van Egypte voor de afstammelingeu van den on der-koning in de regie lijn erfelijk zal wezen; dat hij de officieren der land- en zeemagttot den graad van overste toenaar goedvinden zal kunnen benoemen, en dat de jaarlijksche schatting, op eene bil lijke wijze, in verhouding tot de inkomsten van het pachaliek, ge regeld zal worden. Ten gevolge der jongste gebeurtenissen in Kandia heeft do porie de kusten van dat eiland met uitzondering der vier voornaamste ha vens aan eene strenge blokkade onderworpen. De russische regering is voornemensdit jaar den oorlog tegen de Circassiers krachtig door te zetten en hen van meer dan eenen kant gelijktijdig te doen aantasten. Den 1 dezer maand vos tot het openen van den veldtogt bestemd. Ervaren generaals hadden zich te gen het oprigten van aarden vestingwerkenlangs den kaukasischen oever der Zwarte-Zee verklaarddewijl die moeijelijk te behouden zijn en het verblijf daarin met vele bezwaren vergezeld is ook was bepaald dat de uniform der soldaten zeer weinig van die der officie ren verschillen zou naardien de Circassiers gewoon zijn hunne wa penen bijna uitsluitend tegen deze laatstcn te rigtenwaardoor dan ook in het vorige jaar meer dan honderd hunner zijn omgekomen. GROOT-B RITTANNIEN. TONDENden 10 Mei. Het verlies der stoomboot the President schijnt, helaas, aan geenen twijfel meer onderhevig te zijn. De Ob server merkt aan datindien dit schoone schip werkelijk is ver gaanhet publiek juist daarom niet jegens de stoombootvaart be hoeft wantrouwende te worden; in allen gevalle is dezelve niet ge vaarlijker dan de zciischeepvaart. Het blad herinnert daaraan, hoe vele der grootsteschoonste en door de bekwaamste zeelieden gevoer de engclsche oorlogschepen zijn vergaan. In het jaar 1807, hij voor beeld zonken op de hoogte van het eiland Madagaskar het linieschip Blenheim van 80 stukken hetwelk door eenen bijzondereii vriend van Kelson, don dapperen sir J. Trowbridge gekommandcerd werd, en het ^fregat Java, eerstgemeld met 700, het laatstgenoemde met 300 man aan boord cn geene ziel werd gered en is van beide schepen tot op heden niet één splinter gevonden. In het jaar 1811 gingen op de korte vaart van uit de Oost-Zee naar Engeland de S.t George van 98 stukken en de Defence van 74 stukken te gronde; van de zich aan 'boord bevindende 1500 man werden slechts 18 gered. In het jaar 1811 vonden in het geheel 5000 britsche zeelieden hun graf in de golven." FRANKRIJK. PARIJSden 14 Mei. Men wildat do pogingen om eene nieuwe leening voor Spanje alhier te sluiten mislukt zijn. De berigten uit Algerie behelzen treurig nieuws. In den ochtend van 1 dezer vertoonde zich een 20tal arahische ruiters voor het blok huis nabij Dely-lbrahim in de omstreken van Algiers. De kapitein Muller, die met ongeveer 100 man dat blokhuis bezette, trok met de helft daarvan uit, om de stroopers te verjagen; maar plotseling ziet hij zich door een GOOtal ruiters omsingeld 45 zijner manschappen wer den van kant gemaakt, en slechts 5, die in de achterhoede waren, konden het blokhuis bereiken, terwijl de ongelukkige hoofdman ver moedelijk als. gevangene is medegevoerd. Zoodra de generaal Duvivier deze gebeurtenis vernam heeft hij troepen naar dat punt gezonden en Dely-lbrahim met een stuk geschut versterkt. De Arabieren hebben zich niet verwijderd dan na het fraaije en uitgestrekte landgoed van den baron Viuiar uitgeplunderd en verbrand te hebben. Gedurende de drie volgende dagen hebben de vijanden zich op nieuw in de vlakte vertoond, maar de generaal achtte het raadzaam zijne troepen niet in gevecht te wikkelen en gelastte de kolonisten zich binnen de stad te bergen. De ter reede liggende vaartuigen hebben een gedeelte hunner equipage aan land gezet; en een lOOOtal veroordeelden is van wapenen voorzien geworden. De gemeenschap tusschen Algiers en het expeditie-leger was afgebroken. NEDERLANDEN. 'sGRAVENIIAGE den 16 Mei. Z. M. heeft, bij besluit van den 12 dezer met 1.° Junij benoemd tot minister van binnenlandsche ken de heer IK. A. baron Schimmetpennincli van der Oye van de Poll, lid der tweede kamer van de staten-generaal. Men spreekt algemeen van de aanstaande aftreding van nog meer dere ministers. De tweede kamer der staten-generaal heeft dé vöordragten nopens de regterlijke organisatie van Noord-Holland Limburg enz. met 37 tegen 15 dienopens de vestiging van een provinciaal hot in Limburgmet 46 tegen 6 die nopens de regeling van eenige punten de dienst der justitie betreffende met 47 tegen 6 en die nopens de opheffing van den provisionelen regtstoestand van het her- tcgdo.u Limburg mol 45-tegen 8 stemmen aangenomendaarentegen is met 50 tegen 3 stemmen verworpen het ontwerp van wet, hou dende de regterlijke indeeling van het hertogdom. Z, M. heeft vergunning verleend tot de oprigting van eene Christe lijke afgescheidene gemeente te Minnertsga c. a. alsmede te Sixbiérum. Bij koninklijk besluit van den 1 dezer, n.° 16, is het rijks subsidie tot den herbouw der afgebrande kerk te Hoorn toegestaan nog met f 4000 vermeerderd geworden, zoodat hetzelve alsnu f 34,000 bedraagtsedert is ook van wege het departement van eetedienst de noodige autorisatie verstrekt om onmiddelijk tot de aanbestedingen over te gaan, zoodat men dit bedehuis der Hervormden, tot welks herstel zooveel en van zoo vele kanten is bijgedragen s weldra uit deszelfs asscho zal zien herrijzen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHË BERIGTEN. Een nmerikaansche ingenieur heeft het middel uitgevonden Om met een werktuig waarvoor twee paarden gespannen zijn en met een man van achter aan in een uur tijds al de aardappelen van een geheelen akkef gronds behoorlijk uit te halen hetzelfde werktuig ploegt in een uur tijds dezelfde uitgestrektheid gronds en veel beter dan tot dusverre met de beste ploeg het geval was. Te Harlingen is van stapel geloopen het schooner-kofschip Platacirca 120 lasten grootbestemd voor de vaart van Amsterdam op Zuid-Amerika. Espartero is tot regent van Spanje verkozen. Den 12 dezer is te Maastricht eene tentoonstelling van voortbrengselen van kunst en nijverheid in het hertogdom Limburg ge opend. Vernemende dat in den laatsten tijd het gebruik van den brandewijn meer en meer algemeen geworden is ja dat op verscheidene plaatsen kinderen zelfs er niet vreemd aan zijn heeft de koning van Beije- ren bevolen dat het aan de meesters der duitsche en latijnsche scholen ten piigt zal worden gesteld telkens bij gepasten tijd en gelegenheid bij het onderwijs hunne leerlingen te waarschuwen tegen de schadelijkheid en die nadeciige gevolgen van het brandewijn-drinken en hetzelve zoo veel mogelijk tegen te gaan. Te Sartana in Calabrie is een land man met name Albanitoin den ouderdom van 116 jaren overleden. Hij werkte tot op het. laatst zijns levens in het veld was vijfmalen ge huwd geweest, en had kinderen uit iederen echt. Ook is den 4 dezer te Mazoe (België) zekere I. Missionoud 102 jaren bij den molen van zijn schoonzoon in het water gevallen en verdronken. Men heeft te Lubersac bij het verhouwen van een huiseen geraamte in den grond gevonden denkelijk het lijk van een maréchaussé die voor 62 jaren is vermist geworden daar het huis toenmaals een publiek huis was alwaar slecht volk verkeerde. De policie te Brussel is dezer dagen op het spoor gekomen der vertakkingen van eenen troep boosdoenersdie de eigendommen lo Brussel en in de omstreken aan zich cijnsbaar maakten. De hollandsche kof Alida Jantina kapt. G. Rulseboskomende van Brevig met iioul en naar Delfzijl bestemd is in zee van de equipage verlaten gevonden. Te Deventer heeft eene scheuring over het Joden dom plaats gegrepen ten gevolge waarvan eene nieuwe synagoge voor afgescheidenen zal worden gesticht. De oorzaak dezer geloofskwestie moet gezocht worden in de wijze van het strikken der das. Lyon, het welk voor 30 jaren 36 geneesheeren telde bezit er thans 400. Dezer dagen waren te Brussel onderscheidene militaire wachtposten aanmerke lijk versterkt, uithoofde van eenige vrij belangrijke vechtpartijen tusschen de soldaten van het garnizoen. Tc Gasselt (prov. Drenthe) is op den 2 dezer eene groote hoeveelheid turf, van ongeveer 100 dagwerken eene prooi dor vlammen geworden. De kleine stad S.1 Johns de hoofd plaats van het eiland Antigua is bijna geheel door brand vernield ge worden. Den 15 dezer heeft te Amsterdam de wed. J. L. Petersen den ouderdom van 101 jaar bereikt. Er komt thans te Brussel eene pracht-uitgave in het licht van Hooffs nederlandsche historiën. Een zonderling verschijnselterwijl vóór 1830 de invoering der nederduitsche taal in Belgie onder de grieven gerekend werd. De Schaking der -infante Isabelle is thans het onderwerp van alle ge- sprekken. De belgische dagbladen zijn dienaangaande wel onderrigt. Zie hier het verhaal van dit zonderlinge schandalcuSe voorval Een poolsche graafde heer Gcrofskiheeft de prinses Isabella Ferdi- nanda dochter van den infant don Francisco de Paula oom der jonge koningin van Spanje, en thans te Parijs zijn verhlijfhoudende .geschaakt. De heer Gerofski en de jeugdige prinses, vergezeld van eenen enkelen be diende hebben Parijs verlaten cn den weg naar Belgie genomen. Naauwclijks Was hun vertrek bekend of de telögraaf speelde in allé rigtingen en de policie zocht het spoor der vlugtelingen. De belgisché policie was onderrigt en stond op den uitkijk en door hare zorgen zijti de graaf Gerofski en de infanteden 13 dezer te Namen gearresteerd gewór den. Zij waren II. maandag in die stad aangekomen én aan het hótel d'Harskamp afgestapt. Hun rijtuig was op weg gebróken en dit had re paration noodzakelijk gemaaktdie meer dan 24 uren hebben geduurd. Deze omstandigheid is het, welke tot hunne arrestatie aanleiding heeft gegevenwant anders Zouden zij den tijd gehad hebben over bëlgisch grondgebied te komen, alvorens ontdekt te zijn. Bij hunne aankomst in liet hótel d'Harskamp had men liuntwée kamers gegeven die met elkander gemeenschap haddendóch zij vroegen aan stonds naar twee van elkander geheel afgescheidene kamers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1