ZIERIKZEESCHE -i C? Vrijdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BEKEN DM AK IN G. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 39. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien liet besluit van H. E. G. A. de Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 23 April jl.(Provincjaalblad n.° 40,) tot ïnededeeling van de opgave der goedgekeurde Spri'ngstieren in de Pro vincie. Brengen door-deze' ter kennis van de daarbij belanghebbende Vee houders Dat voor deze Stad en bet Poortambacht do Hjarige vaaibontc Spring- slier van M. A. Bakker bij de keuring zeer goed is bevonden. Wordende de Veehouders bij vernieuwing opgewekt om tot het doen bespringen hunner Koeijen bij voorkeur gebruik te maken Van die Slieren welke bij de keuring bevonden zijn boven andere uit te mun ten, als middel om het runderras steeds te verbeteren. Zierikzee, den 13 Mei 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. de JONGE, vt., Wethouder, L. P., Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien de kennisgeving van den heer Arrondissements-IJker voor dit Districtvan den 7 dezer maand n.° 67. Brengen bij deze ter kennis van al de daarbij belanghebbende In- en Opgezetenen van deze Stad en bet Poortambacht, dat in het be- neden-lolcaal op hel Raadhuis alhier, met den herijk van Maten en Ge- wigten zal worden aangevangen op Maandag den 17 Mei tot en mei Vrijdag den 4 Junij aanstaande des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 3 lot 5 ure uitgezonderd zon- en feestdagen, waarbij de volgende orde zal worden in acht genomen te weten Des Maandags: de koperen gewigten. Des Dingsdagsde ijzeren gewigten. Des Woensdags: de inhoudsmaten voor drooge waren de strijkels en lengtematen. Des Donderdagsalle maten en gewigten zonder onderscheid voor de landlieden. Des Vrijdagsde vochtmaten en Des Zaturdags: het medicinaal goud- en zilvergewigt. Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende In- en Opgezete nen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijfzoowel als Ambtenaren en openbare administratiën die in derzelver ambts betrekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten en gewigten bij dezq op het nadrukkelijkst aangèmaandom den opengestelden termijn voor den herijk niet te verzuimenzullende de nalatigen zich- zclven de gevolgen daarvan te wijten hebben. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekon digd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadbuize der Stad Zierikzee, den 13 Mei 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. de JONGE, vt.Wethouder, L. P., Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris W. J. P- KROEF. DUITS CHL AND. FRANKFORT, den 8 Mei. Zoowei alle berigten uit onze gewes ten als uit Pruissen en Oostenrijkstemmen er in overeenom het volkorrienste vertrouwen in te boezemen nopens het behoud van den algemeenen vrede. Alle berigten van de grenzen van Bulgarye komen daarin over een dat de aldaar onder de Christen bevolking uitgebroken onlusten zeer ernstig zijn. Naauwelijks heeft zich dus de egyptiscbe aangele genheid geschikt, of een nieuwe storm komt opzetten, en alles schijnt aan te duidendat de porte in Bulgarye en Servie veel hardnekkiger en weerbaarder vijanden dan in de Syriërs zal vinden. Vorst Mi chael. gezagvoerder in Servie, blijft, blijkens eene door hem uitgege- vene proclamatieden sultan getrouw. Men wil dat Thessalie zich aan de oproerige beweging heeft aangesloten. Deze beweging moet door de ongehoorde wreedheden uitgelokt zijn, die de dweepzieke Turken tegen de Christenen pleegden. Om geringe vergrijpen wer den deze terstond onthoofd. (In één berigt uit Belgrado, van den 27 April, wordt gemeld, dat de opstand in Bulgarye geenen meer deren voortgang gemaakt haden dat de pacha van Nissa den griek- schen bisschop naar het leger der opstandelingen gezonden hadom met hen in onderhandeling te treden. De uitslag dier zending was nog niet bekend.) Volgens berigten uit Napelsheeft de koning de regten op den uitvoer van den zwavel aanmerkelijk verminderdonder bepaling echter dat die vermindering eerst met den 1 Januarij 1842 een' aanvang zal nemenopdat de handel in dat artikelwaarvan eene groote hoeveel heid in de laatste tijden uit Sicilië uitgevoerd is, niet zou worden belemmerd. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 8 Mei. De admiraal Elliot is uit China te Ports mouth teruggekomen. De tijdingen uit China luiden niet gunstig, naardien daaruit blijkt, dat de voortgezette onderhandelingen tusschen kapitein Elliot en Ke- Shen op het midden van Februarij nog tot geeno uitkomst geleid haddenen men te Canton algemeen geloofde dat dc keizer de han delingen van zijnen commissaris niet goed zou keurenwelke meening door het gerucht van nieuwe krijgstoerustingen werd versterkt. Even weinig gunstig zijn de berigten van het vasteland van Indie. In Kaboul hcerschle wederspannigheid legeri shah Soojah, en bij eena poging der engelsche toepen om hem in zijn gezag te handhaven hadden 2 officieren en 40 soldaten het leven verloren. Ook in Cutchea zouden verscheiden engelsche officieren en soldaten gesneuveld wezen. Eindelijk wilde men te Herat oorlogzuchtige bedoelingen van den shah van Perzie tegen Engeland hebben opgemerkt. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 12 Mei. Z. M. heeft aan z. exc. den mi nister van binnenlandsche zakenbaron Mercus de Koek, op het daar toe door hem gedaan verzoekeen eervol ontslag uit die betrekking verleenden zulks in te gaan met den 1 Junij aanstaande. De heer Schimmelpennincle van der Oye, lid van de tweede kamer der staten-generaalis, naar men zegt, benoemd ter vervanging van zijne exc. Z. M. heeft vergunning verleend tot het bestaan van eene Christelijk afgescheidene gemeente te Helvoetsluis c. o.alsmede t,e Slochteren en te Ommen. Door den hofmaarschalk des konings, den heer J. W. Huyssen van Kaltendijke, is, ten gevolge der bevelen van Z. M. den koning, ter kennis gebragt van alle fabrijkantenkooplieden of winkeliers, aan welke in der tijd door koning Willem I den titel van hofleverancier is verleend, met vergunning, het koninklijk wapen voor hunne wo ningen te plaatsen, dat zij in evengenoemde betrekking bevestigd blij ven zonder dat er vercischt worde zich dienaangaande op nieuw tot - (Iqrn regerenden koning te. wenden. De Ulrcchtsche Courant vermeldtdat de komst van Z. M. den koning te Utrecht vervroegd is en dat hoogstdezelve vermoedelijk in de volgende week aldaar verwacht wordt. II. M. de koningin zon boogstdcszelfs gemaal niet verzeilen. Monsignore Cappaccini, door Z. H. den paus tot internuntius en gevolmagtigd minister hij het hof van Z. M. den koning der Ne derlanden benoemd is den 1 dezer uit Rome te Marseille aangeko men en heeft den. 3 uit laatstgenoemde stad de reis naar Holland voortgezet. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Men heeft het treurig berigt ontvangen dat ongeveer een derde en wel het fraaiste gedeelte der stad Drontheim den 24 April gedurende een hevigen storm, door brand vernield is. 314 woonhuizen en 39 pak huizen zijn eene prooi der vlammen geworden en nagenoeg 4000 men- schcn door deze ramp van woningen beroofd. Het ministerieel plan in Engeland tot verandering der graanwetten heeft daar te lande vooral onder de ierschc landeigenaars groote ontevredenheid verwekt. Tc Chcrchel heeft tusschen den 17 en 18 April een vreesselljkestorm gewoed, gedurende welke twee schepen in de haven verongelukt zijn. Naar men uit eene goede bron verneemt zal de ijzeren spoorweg van Amster dam tot 'sGravenhage tegen de maand Mei van het volgende jaar geheel gereed zijn. Men spreekt er van dat nu ook eerstdaags de werkzaam heden van af Rotterdam zullen worden aangevangen. Reschid-pacha is in Ongenade gevallen doch ontving eeno douceur van 1,000,000 pias ters. Den 2 dezer is in de Sond verongelukt het brikschip Johanna, Sophia, kapt. II. J. Dirks van Straalsund naar Rotterdam de kapt. en kok zijn verdronken. Bij het ontschepen van manschappen van Z.' M.' stoomboot Cerberus, voor Vlissingen, is eene sloep door den harden wind omgeslagen gelukkig zijn allen gered. Alle onderstand aan de spaan- sche uitgewekenen in Frankrijk zal met den 1 Junij ophouden. Bin nen den tijd van 10 jaren hebben deze het land niet minder dan 35 mil- lioen gekost. De nieuwe minister van financiën te Lissabon heeft nog geéne kontanten onder de oogen gehad. De bisschop van Pampeluna is van het spaansch grondgebied verbannen. Brieven van de russischc grenzen maken van ernstige ongeregeldheden gewag die ten gevolge van gebrek aan levensmiddelendoor herhaald misgewas veroorzaakt, in de provincie van Moskau plaats gegrepen zouden hebben. Donderdag is in de groote galerij van de Loüvre, te Parijs, een Concert gegeven, dat door den koning en zijne familie Werd bijgewoond. 300 muzijkanten en 100 zangers bezetten het orchest. De zaal die 500 ellen lang en 15 breed is weid door 1500 lampen en meer dan 4000 waskaarsen ver licht. Den 28 April is te Petersburg met veel plcgtigheid het hu welijk voltrokken tusschen Z. It. II. den grootvorst-troonopvolger en H. K. II. prinses Maria van Hessen-Darmstadt. De hoofdstad is gedu rende drie avonden verlicht geweest prachtige feesten hebben ten hove plaats gehad en de bevolking heeft met geestdrift gedeeld in de vreugde van het keizerlijke geslacht. Eene nieuwe keulsche stoomboot heeft

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1